Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Kosovská vláda nepřipustí rozdělení Kosova, skandálu s transplantacemi se ale nezbaví

Datum přidání 18.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 18 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Kosovská vláda nikdy nepřipustí rozdělení této někdejší jugoslávské republiky na srbskou a albánskou část. V reakci na návrh Bělehradu, podle kterého by se sever Kosova, kde žijí převážně Srbové, přičlenil k Srbsku to prohlásil kosovský premiér Hašim Thaci.

Kosovo UCK

Foto: Bojovníci UCK s odříznutou hlavou srbského zajatce / Večernie novosti

 

Jak Thaci dále  uvedl, takováto změna hranic bude pro Balkán znamenat nebezpečný precedent. „Rozdělení Kosova by znamenalo změnu hranic nejméně šesti států,“ řekl bez upřesnění, kterých států se má změna hranic týkat.

 

Spor o budoucnost severních oblastí však není jedinou událostí, kterou k sobě v poslední době Kosovo znovu přitáhlo pozornost. Do středu mezinárodního zájmu se totiž opětovně dostalo kvůli podezření, že během války o Kosovo v letech 1998-1999 zde docházelo k únosům srbských civilistů do Albánie. Na jejím území pak byli tito lidé zavražděni a s jejich orgány albánská mafie obchodovala na černém trhu.

 

Foto: Mapa Kosova. Jakých šest států Thaci myslel, není známo / google.maps

 

Srbský prokurátor pro vyšetřování válečných zločinů Vladimir Vukcevic totiž oznámil, že vyšetřovatelé získali svědectví bývalého bojovníka Kosovské osvobozenecké armády (UCK), který se jedné z takovýchto transplantací na albánském území osobně zúčastnil.

 

Tento svědek ve své výpovědi uvedl, že se na severovýchodě Albánie podílel na zákroku, během nějž bylo jednomu srbskému zajatci odebráno srdce. Bělehrad proto doufá, že toto nové svědectví nezůstane bez povšimnutí Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

 

Podrobné údaje o únosech Srbů v Kosovu a následném odebírání jejich orgánů během konfliktu v letech 1998-1999 na veřejnost pronikly díky zprávě mezinárodní mise v Kosovu (UMNIK) z roku 2003. Ta vychází ze svědectví kosovských Albánců, kteří se podíleli na převozu zajatých Srbů do Albánie, kde pak beze stopy zmizeli.

 

Priština

Foto: Kosovské hlavní město Priština / vokrugsvěta.ru

 

Na obchod s orgány zajatých Srbů ve své knize upozornila také bývalá hlavní žalobkyně ICTY Carla del Ponte. Západní tisk, jako The New York Times nebo The Guardian přitom s těmito nelegálními transplantacemi spojuje právě současného kosovského premiéra Hašima

Thaciho.

 

Albánci v Kosovu jednostranně vyhlásili nezávislost této někdejší jugoslávské republiky na Bělehradu 17. února 2008. Většina zemí světa, včetně České republiky, tento krok později akceptovala.

 

Kolem čtyřiceti států však nezávislost Kosova odmítá uznat. Vedle světových velmocí Ruska a Číny mezi ně patří mimo jiné Indie, Argentina nebo Jihoafrická republika. Ale také Vatikán, Izrael a v Evropské unii například Slovensko, které se obává, že by tento krok mohl vyvolat problémy s maďarskou menšinou na jihu země a Španělsko, které se v současné době potýká se sílícími separatistickými náladami v Katalánsku.

 

Zdroje: Guardian, NY Times, RIA, Kosovo compromise

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Dip Datum: 24.10.2012 Čas: 15:03

Michal Voska: Však taky Schwarzenberg by za to měl pikat. To není ministr zahraničí ČR, ale nějakej tajnej agent bůh ví čeho.

avatar
HIn Datum: 24.10.2012 Čas: 12:07

Takže šlo o transplantaci hlavy?

avatar
palo Datum: 22.10.2012 Čas: 06:59

aky problem vidite vo fotke odrezanej hlavy? defakto jediny ciel armady je zabijat, fotky rozstrielanyvh a roztrhanych mrtvol by tu naopak mali byt v kazdom clanku

avatar
Michal Voska Datum: 21.10.2012 Čas: 14:15

Musim se kolegy p.Svitaka zastat. Skvely clanek, pravdivy a co se tyce uziti fotky, reknu to mozna nevhodne, ale AN nejsou Ohnicek, ci Materidouska, probira se tu nejen vojenska technika, ale i valecne spory jako takove. Verte, ze toto je obraz reality, nevalci se v rukavickach a valka neni gentlemanskym soubojem...

Mrzi me jako cloveka a obcana CR nase ,,ratifikace Kosova". Od roku 2008 nas jiz nemaji Srbove prilis v lasce a nikdo se jim nemuze divit...

avatar
ctirad sviták Datum: 19.10.2012 Čas: 20:43

k fotce: za války páchají zločiny VŽDY obě válčící strany. Osobně to vím od někogho, kdo válčil v Afghanistánu v osmdesátých leteczh, nemá zdaleka čisté ruce, ale v normálních podmínkách by asi vždy byl slušným člověkem. Tou fotkou jsem chtěl doložit, že se někteří (probůh, nechci tvrdit že všichni, nebo většina), příslušníci UCK neštítili ničeho. A že tedy i podezření na vraždění unesených srbských civilistů, nebo vojenských zajatců, za účelem "transplantace" jejich orgánů je velmi podložené. Jinak proti normálním Albáncům, s kterými jsem smlouval na trzích, když jsem s brněnskou cestou KUDRNA byl v roce 1992 na zájezdu v této zemi vůbec nic nemám :-)

to Deadog (případně kohokoliv dalšího) : pokud žijete v Praze nebo do Prahy jezdíte, klidně se můžeme sejít a popovídat si. Dále uvedený kontakt (ctirad.svitak@volny.cz) PROSÍM použijte pouze na návrh swchůzky, ne pro reakci na mé další články. Myslím, že samotné reakce na články by měly být veřejné a ne jen kontaktem mezi námi. Jinak myslím, že každá osobní debata je přínosná pro obě strany :-))

avatar
Martin Hrdlička Datum: 19.10.2012 Čas: 08:03

Komu vadí úvodní fotka tak ať místo na stránku armádní novinky chodí na stránky pro děti. Během válek umírají lidé, a to je realita. A to že jsou albánci prasata je pravda. Kosovo je srdce Srbska.

avatar
Dip Datum: 18.10.2012 Čas: 23:03

Zlý nebo hodný. Kosovo je součást Srbska. Albánci by měli být vysídleni pokud se nechtějí přizpůsobyt a přijmout roli menšiny. Návrh Srbska na rozdělení je víc než férový a jde ruku v ruce podle započaté šílené teorie "Kosovo". Rozdělit oblast podle většiny.

avatar
Deadog Datum: 18.10.2012 Čas: 22:11

tentokrat se musim Armadnich novin trochu zastat ,po predchozich vytkach je videt ze si autori clanku davaji vetsi pozor na styl a koncepci temat a clanky sou informacni a nezabredavaji do nejakych spekulaci ,osobne na tomto clanku neshledavam zaden nedostatek
K te fotce : bohuzel zadna valka neni pekna natoz obcanska ,kdy se zabijeji sousede kteri spolu zili x let bok po boku ,zverstva ktera se pak deji jsou horsi nez kdykoli jindy ,zavirat pred tim oci nic nevyresi ,je treba se podivat ,odsoudit a potrestat ,nemyslete si ze Srbove sou hodni a Albanci zli ,v teto valce totiz takove strany nejsou a obe se dopoustely zrudnosti
Spise bych to ale nazval kriminalnim zlocinem za ktery by mel byt nekdo potrestan ,i tady v clanku je to spojovano s mafii a spise obchodem s organy ,pokud se to tyka Thaciho je to smutne ale v te dobe jeste premierem nebyl proto si myslim ze by to melo byt vysetrovano jako kriminalni cin Srbove to samozrejme politizuji ,ale je to kriminalni cin

avatar
Jan Grohmann Datum: 18.10.2012 Čas: 21:16

Dobrý večer všem. Uznávám, že úvodní fotka je možná trochu za hranou, ale taková je realita. Není někdy na škodu ukázat válku " v plné kráse".
Jinak článek je o vraždách srbských zajatců a o prodeji jejich orgánů. Opravdu si myslíte, že tahle fotka je mimo mísu? Jak si myslíte, že to „vybírání“ orgánů asi probíhalo a kdo jej dělal? Nějaký chirurg na úrovní ve sterilních podmínkách s narkózou?

Jinak článek s názorem. Autor se opírá o západní média, zprávy srbských vyšetřovatelů, dokumenty ICTY, srbské vyšetřovatele. Nevidím v článku žádnou pasáž, kde bychom někomu nutili náš názor.

avatar
CerVus Datum: 18.10.2012 Čas: 19:45

K4rl: Jistě že proplesknout. Ta fotka se vůbec netýká názvu a v podstatě ani obsahu článku. Jen ukazuje tři prasata které 100% někomu za živa odřízla hlavu.

avatar
Jakub Mareš Datum: 18.10.2012 Čas: 19:32

A je to tu opět..článek o prodeji orgánu nakonec dopadl jako kritika Kosova. Přiznávám že Kosovo nemělo vzniknout a byla to chyba, ale takovéhle články s vašim názorem jsou o ničem a nutí mi to váš názor...

avatar
K4rl Datum: 18.10.2012 Čas: 19:16

Proplesknou? Koukám samí silný řeči. Je to realita. Zabíjení a masakry.

avatar
CerVus Datum: 18.10.2012 Čas: 19:00

Za tu úvodní fotku by autor článku zasloužil pořádně proplesknout. Odpad lidské společnosti nejvyššího kalibru tu vidět snad nemusíme.

avatar
leon Datum: 18.10.2012 Čas: 18:56

Kosovo je něco obludného. USA potřebovaly "nepotopitelnou letadlovou loď" na jihovýchodě Evropy. A očividně za jakoukoliv cenu.

avatar
Bývalý čtenář Datum: 18.10.2012 Čas: 17:44

Tak po tomto článku s příhodnou "ilustrační fotkou" u mě Armádní noviny jako "aktuální zpravodajství ze světa vojenské techniky" definitivně skončily. Sbohem.

arr