Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Křemíkový gel dokáže nahradit psí čich

Datum přidání 28.12.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pro hledání výbušnin dosud neexistovalo nic lepšího než psí čich. Američtí vědci z kalifornské univerzity v Santa Barbaře  však tvrdí, že jsou schopni nejlepšího čtyřnohého přítele člověka porazit. Jejich speciální křemíkový čip o velikosti pár centimetrů čtverečních dokáže zachytit a rozpoznat typické výpary vycházející z výbušnin a jiných látek.

psí čich

Foto: Schéma přístroje schopného detekovat nepatrné množství látek ve vzduchu. Na obrázku vidíme i speciální křemíkový gel, do kterého se zachytávají molekuly, které se následně testují laserem / University of California

 

 „Stejně jako osoba může mít pes dobrý nebo špatný den, být unaven nebo být rozptylován,“ říká Carl Meinhart strojní inženýr a vedoucí výzkumného týmu. „Vyvinuli jsme zařízení se stejnou nebo lepší citlivosti jako má psí čenich, které dokáže přes počítač přesně říct, jaké molekuly odhalilo.

 

Kromě toho, že zařízení nikdy nebude mít „špatný den“ má oproti psu samozřejmě mnoho výhod. Přístroj je mnohem menší, nevyžaduje výcvik, jídlo ani velké zázemí. Navíc nikomu nebude vadit, pokud se při výkonu služby rozbije.

 

Jak zařízení funguje? Vědci vymysleli a za pomoci nanotechnologií vytvořili speciální křemíkový gel, který napodobuje biologické mechanismy psího čichu. Při detekci podezřelých míst se do hlenu zachycují různě molekuly látek.  Přístroj pak pomocí laserového paprsku „skenuje“ všechny částice v gelu a dle spektrální stopy dokáže určit přesné složení každé molekuly.

 

Vědci svůj objev zveřejnili v časopise Analytical Chemistry, kde potvrdili účinnost svého přístroje při detekci molekuly 2,4-dinitrotoluen, jakožto hlavní látky pro přípravu výbušnin založených na TNT. Podle autorů článku, jejich přístroj dokáže rozpoznat tuto nebezpečnou látku už při koncentraci 1 ppb (1 molekula mezi miliardou dalších).

 

Výzkumný tým původně přístroj sestrojil za účelem detekce výbušnin, ale jak vědci dodávají, využití může být mnohem širší. „Přístroj může rozpoznat molekuly z něčího dechu a říct, zda je člověk nemocný nebo dokonce může rozpoznat zkažené potraviny,“ říká Martin Moskovits spoluobjevitel detekce látek pomocí křemíkového hlenu.

 

Můžeme připomenout, že pes dokáže rozpoznat i přítomnost drog nebo sloučeniny uvolňované při rakovinném bujení. Potenciál chemického detektoru „zápachu“ je tak obrovský.

 

Zdroj: University of California

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 30.12.2012 Čas: 00:51

Myslím, že sunakashi myslel nějáký skutečně "bezpečný" vynález, který ani ve vojenské aplikaci ani v civilní nebude použit k zabíjení lidí, ale spíš k jejich ochraně / záchraně.

Na druhou stranu by tenhle senzor klidně mohl být přidán na robotického drona a použit na "dohledávání" a zabíjení uprchlíků při čistkách, nebo vojáků nepřítele (například sestřelených pilotů).

waggon: Tento koncept je v určité obdobě (bez nanohlenu) už nějáký čas využívaný. Zmiňovaná látka jej ale dělá řádově účinnějíšm a zároveň levnějším (je potřeba méně přesné měřící zařízení, než bylo bez hlenu).

avatar
waggon Datum: 29.12.2012 Čas: 18:31

sakra, predbehli me. Nad necim takovym jsem uvazoval davno (alespon nad konceptem).. :-)

Sunakashi: vetsina armadnich vytvoru ma i civilni vyuziti.

avatar
Sunakashi Datum: 29.12.2012 Čas: 14:14

skvele!!!! ty moznosti vyuziti...jeden z mala "vojenskych" vynalezu co poslouzi cele spolecnosti jako ta pena v dalsim clanku....

arr