Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Kubánské revoluční námořnictvo

Datum přidání 13.05.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jakub Mareš

V následující sérii článků bych chtěl všem zájemcům o danou tematiku přiblížit méně známé námořní síly světa. Na úvod jsem zvolil námořnictvo ostrovního státu Kubánské republiky (República de Cuba), jehož název v originálu zní Marina de Guerra Revolucionaria (zkráceně MGR). Stejně jako zbytek kubánských ozbrojených složek je i námořnictvo známé svými improvizacemi.

Rio Damunji

Foto: Rio Damuji, vlajková loď kubánského námořnictva / Wikipedia

 

Podle informací z roku 2007 čítá kubánské námořnictvo 3000 mužů, a to včetně 550 mužů námořní pěchoty. K jeho největším jednotkám údajně patří šest torpédových člunů sovětské třídy OSA II (Project 205 Moskit) a jedna korveta sovětské třídy Pauk (Project 1241.2 Molniya-2). Tyto údaje nevypadají příliš reálně vzhledem k celkovému nízkému rozpočtu ozbrojených sil, neboť například většina hlídkových člunů je mimo provoz kvůli nedostatku paliva a náhradních dílů.

 

Z nouze ctnost

Téměř všechny velké lodě kubánského námořnictva byly vyřazeny z provozu: tak třeba tři fregaty třídy Koni posloužily jako cvičné cíle, anebo byly záměrně potopeny s úmyslem vytvořit nové útesy. Kvůli alespoň částečné obraně před nepřátelskými vyloďovacími plavidly demontovali Kubánci ze svých vyřazených lodí odpalovací zařízení s raketami P-15 Termit, jež rozmístili v blízkosti pláží, kde předpokládají případné vylodění nepřátelských sil. V současné době provozuje kubánské námořnictvo také vlastní raketové systémy Bandera (kopie sovětských raket Styx) a protilodní raketové systémy Remulgadas.

 

 Kubánské námořnictvo

Foto: Kubánské námořnictvo vlastní i dvojmístné rychlé čluny s torpédometem / worldaffairsboard.com

 

Do sestavy kubánského námořnictva patří kromě jiného již zmiňovaný prapor námořní pěchoty nazvaný Desembarco de Granma. Kdysi čítal 550 mužů, avšak nynější stav mužstva není znám.

 

V 80. letech vyřadili Kubánci z provozu staré ponorky a poté se obrátili s žádostí o pomoc na Severní Koreu, která vyráběla vlastní miniponorky. Podle svědectví severokorejských uprchlíků bylo na podzim roku 1990 spatřeno několik Kubánců v tajné ponorkové základně.

 

Po několika letech se na veřejnosti objevila fotografie malé černé ponorky v havanském přístavu. Plavidlo se prý nazývá Delfín a je údajně vyzbrojeno dvěma torpédy. Další analýzy potvrdily, že je kubánská ponorka odvozena od severokorejské ponorkové třídy Yugo a Kubánci vlastní až šest jednotek této třídy (dvě jednotky se využívají k civilním meteorologickým studiím).

 

Kubánské námořnictvo

 Foto: Severokorejská miniponorka třídy P-4, jež se patrně stala základem pro kubánské miniponorky. / subsim.com

 

Nová výzbroj

Za stávající vlády Raúla Castra započala kubánská vláda s intenzivnějším budováním kubánského válečného námořnictva. Výsledkem je nová vlajková loď Rio Damuji (č. 390) s výtlakem přibližně 2500 tun.

 

Loď vznikla přestavbou z exšpanělského rybářského trawleru a je vyzbrojena věží z tanku T-54/55 a raketami Styx na palubě. Bojová efektivita lodi je ovšem zpochybňována, neboť loď údajně obsahuje pouze civilní radary, které zmiňované protilodní rakety nedokážou navádět.

 

Loď má trup větší než lodi třídy Koni a využívá se jako velká hlídková loď s palubou pro vrtulník. Druhá jednotka pojmenovaná Cienfuegos (č.392) je doposud údajně ve výstavbě a v brzké době se očekává její připojení k sesterské lodi.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
maros1126 Datum: 27.09.2015 Čas: 14:38

Ďakujem autorovi za tieto články. Mohlo by sa pokračovať novými štátmi.

avatar
Jakub Mareš Datum: 15.09.2013 Čas: 10:39

Ještě bych doplňil že plavidlo Rio Damuji nese ruský PL čtyřkanón.

avatar
Ultramarinus Datum: 15.05.2013 Čas: 09:26

Ty miniponorky vypadají celkem užitečně. Navíc Kubánci mají ke Kolumbii a ostatním jihoamerickým "drogovým" zemím takové vztahy, že bych se nedivil, kdyby si nějaký "admirál" nechtěl přivydělat odprodejem "přebytečných" a "zastarávajících" miniponorek na kurýrní služby kartelovým bossům.

A pokud by takovej admirál nebyl nenasytnej a k lizu přizval i někoho důležitého z civilu (nebo alespoň od rozvědky), kdo by nad ním držel ruku, nejen, že by si poměrně bezpečně namastil kapsu ve státě kde vydělávat moc nejde, ale ještě by poškodil zájmy hegemona oblasti a otevřel další příležitosti pro vlastní špiony a případně slušný zdroj průběžných vedlejších příjmů. O příležitosti pro zdokonalování vlastních konstrukcí miniponorek nemluvě...

avatar
Radek Datum: 13.05.2013 Čas: 18:03

z tohohle článku jsem si odnesl,že kubánský námořnictvo je v žalostným stavu..ale článek mě zaujal :D

avatar
David Khol Datum: 13.05.2013 Čas: 14:44

Tak ona Rio Damuji je sice největší lodí kubánského námořnictva, ale podle mne se hodí je pro parádu. Přijde mi jako výsledek jen improvizace a nikoliv promyšlené strategie, kdy proti hypotetickému protivníkovi by se hodily spíše menší jednotky - raketové čluny, korvety apod.

arr