Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Kuchaři a dílenští, za bojovými jednotkami nezaostávají

Datum přidání 13.04.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Zdeněk Koza

Tábor/ Logistika AČR má samozřejmě svá specifika. Jejich úkolem samozřejmě není bojovat, ale zabezpečit ostatní jednotky, aby mohly dokončit své úkoly, a to jak proviantem, tak opravami bojové techniky a mnoha dalšími povinnostmi. Toto však ne úplně platí u bojových jednotek, přesněji jejich logistického zabezpečení.

Foto: Příprava k vácviku napadení. / Zdeněk Koza

 

Měl jsem možnost zúčastnit se výcviku roty logistiky ze 42. mpr v Táboře. Je důležité připomenout, že za poslední tři roky byl tento bojový prapor patřící do sestavy struktur 4. Brigády rychlého nasazení, hodnocen jako nejlepší.

 

Tedy dalo se předpokládat, že i zabezpečovací jednotka bude dobře vycvičena, ale to čeho jsem byl svědkem, to předčilo má očekávání.

 

Témat na procvičení bylo hodně, ale vše směřovalo k tomu nejsložitějšímu. Kolona vozidel je překvapena léčkou a vojáci, v tomto případě kuchaři, skladníci, dílenští, museli adekvátně zareagovat na nepřítele a chránit životy a techniku.


„Ono se možná z pohledu jiných útvarů zdá, že když je někdo třeba kuchařem, tak se ho podobný výcvik netýká, ale to je velmi daleko od pravdy. Právě o to více se musí provádět bojové drily a nácviky, protože jednou z nejčastěji napadaných jednotek při přesunech jsou právě logistické jednotky. U nich právě v nekonvenčních válkách nepřítel předpokládá menší vycvičennost, a tudíž i větší zranitelnost,“ odhaluje důvody tvrdého výcviku logistických jednotek u bojových útvarů nrtm. Milan J., který je zodpovědný za výcvik.

 

Foto: Logisti v akci. / Zdeněk Koza

 

Samozřejmě, že výcviku není díky mnoha jiným povinnostem věnováno tolik prostoru jako u bojových rot, ale v nasazení do tohoto výcviku si s nimi „logouni“ rozhodně nezadali.

 

„Je to úžasné, co tu vidím. Nasazení, chuť, disciplína, snaha se něčemu novému naučit, to je prostě perfektní. Mnohdy bych toto očekával od mladých kluků, kteří vstoupí do armády právě k „bojarům“, ale ne vždy se toto očekávání splní,“ přiznává a zároveň chválí Milan J.

 

Foto: Logisti při výcviku ukazali zápal a chuť se učit novým věcem. / Zdeněk Koza


Jeden nácvik následovaný dalším a dalším. Tak vypadá celodenní zaměstnání, které se tentokráte odehrávalo v prostorech útvaru Bechyně. Po každém z nácviků dochází k hodnocení od instruktorů, k dolaďování především detailů a samozřejmě i k diskuzi mezi cvičícími.


„Jirko, když sesedám, tak mne musíš lépe krýt,“ říká jeden voják druhému. „Jasný já si tam vlezu trochu více a bude to ok, ale ty prosím se přesuň více doprava, abych já mohl lépe odběhnout do krytu, abych tě pak pokryl lépe,“ říká Jirka kolegovi. A takové věcné a nadšené diskuze se vedou v přestávkách mezi nácviky.


A chuť cvičit v drilech, které díky instruktorům nejsou jen tupým „jdu“, kryju“, se samozřejmě projevila. „Pánové a dámy. Za přístup, který jste v dnešním zaměstnání projevili, za to si zasloužíte jen pochvalu,“ zhodnotil a uzavřel Milan J.

 

Fotogalerie

 

 


Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr