Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

L-159 ALCA v Polsku

Datum přidání 17.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 8 komentářů    autor autor: Army.cz

Koncem března se příslušníci 212. taktické letky zúčastnili pětidenního cvičení v polském Deblinu. Cvičení se konalo v rámci přípravy na EAGLE TALON 2013, který se uskuteční letos na podzim.

L-159 Polsko

Foto: L-159 ALCA a polský cvičný proudový stroj TS-11 JISKRA / 21. ztl Čáslav

 

Piloti z Čáslavi okusili pohostinnosti zdejší výcvikové letky, která létá na strojích TS-11 JISKRA a provádí na nich výcvik polských pilotů.

 

"V pondělí 18. března v dopoledních hodinách odstartovaly čtyři letouny L-159 směrem na sever. O hodinu později za slunečného počasí a zvědavého přihlížení místních příslušníků výcvikové letky přistály bezpečně na vojenském letišti v Deblinu," tak popisuje akci jeden z pilotů. Nyní již nic nebránilo zahájení týdne výměny zkušeností, společného létání a upevňování přátelství. Druhého dne se usktečnily nezbytné briefingy a ve středu došlo konečně na samotné létání.

 

Jiskra

Foto: TS-11 JISKRA / 21. ztl Čáslav


Od počátku se jevilo nejproblematičtější počasí. Předpovědi byly velmi nepříznivé, stejně tak i ve výsledku vývoj počasí. Navzdory tomu se podařilo uskutečnit 90 % naplánovaných letů. V průběhu týdne si právě technický personál během přípravy letounů na stojánce "vychutnával" rozmary velice mrazivého a větrného počasí.

 

JiskraFoto: TS-11 JISKRA / 21. ztl Čáslav

 

Letový program obsahoval demo lety, vzdušné boje, lety na cvičné útoky proti pozemním cílům, lety blízké letecké podpory a onou "jahůdkou na dortu" byla společná letecká mise čtyř polských JISKER a čtyř letounů L-159. Při demo letech měli za úkol příslušníci obou letek vyzkoušet stroje svých kolegů.

 

Pro české piloty to byla příležitost zalétat si v letounu starém 50 let, jenž nebyl téměř vůbec modernizován. Pro některé polské kolegy to zase byla první příležitost letět letadlem vybaveným průhledovým displejem.


Na závěrečném ceremoniálu vyjádřil velitel polské letecké základny v Deblinu přání, aby takováto spolupráce nadále pokračovala. Nyní již nezbývá nic jiného, než abychom se těšili na další návštěvu polských kolegů v Čáslavi při následujícím společném cvičení.

 

Zdroj: 21. ztl Čáslav

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ondřej Lacina Datum: 22.04.2013 Čas: 20:28

Coffin Corner: Jéé moc se omlouvám, Vaši odpověď jsem přečetl asi moc rychle a nepozorně, zřejmě jsem přehlédl pár věcí a celý Váš příspěvek jsem vůbec nepochopil. Teď už jsem text přečetl právně a plně ho chápu. Děkuji za informace :)

Je vidět, že USA si více váží státu, který si kupuje jeho techniku, než historicky dlouholetého spojence a člena NATO. Smutné..

avatar
Coffin Corner Datum: 18.04.2013 Čas: 08:13

Ondřej Lacina: Nic. Pouze jsem reagoval na Vaši otázku: "... jak vůbec dopadly ty L-159 do Iráku?" tím, co jsem pochytil v médiích. ;)

avatar
Ondřej Lacina Datum: 18.04.2013 Čas: 05:35

Coffin Corner: Promiňte, ale tím chcete říct co? :)

avatar
Coffin Corner Datum: 17.04.2013 Čas: 19:02

Ondřej Lacina: Nedávno byla na ČT reportáž, že vypršela nějaká ta předběžná smlouva o porozumění a že jestli budou chtít ALCY prodat, bude se muset uzavřít nová. Zároveň tam spekulovali, že Lockheed Martin, dodavatel F-16 IQ, dělá naschvály, aby se prosadily jihokorejské T-50 na kterých má podíl.
A ještě ukazovali údajně obnovenou linku na výrobu L-159, dokonce jsou už prý nabraní i zaměstnanci.

avatar
pilot211 Datum: 17.04.2013 Čas: 15:19

Poláci by to měli koupit, s Jiskrou jsem letěl a není to nic moc a ALCA je rozhodně lepší, vždyť jisrka je stará jak delfín, nechápu co s ní poláci maj.

avatar
CerVus Datum: 17.04.2013 Čas: 11:10

Tohohle letadla je opravdu škoda. Kdyby v době kdy se vybírala neřízená raketová výzbroj zapůjčili jeden do Izraele, který chtěl obratem letoun přizpůsobit pro své rakety, tak by byla větší šance na rozšíření do světa. Izraelci by pak mohli pár 159 koupit pro své letectvo, přizpůsobit je svou elektronikou jak to dělají s F-16 a Aero by poté nebylo odkázané na to co jim zbrojařské loby z usa dovolí.

avatar
JáLegenda Datum: 17.04.2013 Čas: 10:17

..ani s Afghánem ani s Irákem bych moc nepočital..
by je chtěli,ale nejlépe zadarmo. politická loby jiných státu je větší

avatar
Ondřej Lacina Datum: 17.04.2013 Čas: 10:06

A já už se myslel, že tato zpráva bude o tom, že má Polsko vážný zájem o L-159 ALCA. Škoda :)
Snad klapně ten Afghánistán.
Teď jsem e tak zamyslel, jak vůbec dopadly ty L-159 do Iráku? Uskuteční se ten obchod? O kolik vlastně že šlo strojů..?

arr