Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Laser Endurance pro bojové letouny

Datum přidání 31.10.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vývoj laserových zbraní pokročil do té fáze, že je možné uvažovat o jejich nasazení v reálném prostředí. Lockheed Martin a Northrop Grumman mají v rámci nového programu Endurance vyvinout první operačně nasaditelné vzdušné lasery.

B-1 Laser

Foto: Vizualizace použití vzdušného laseru, ilustrační foto / DARPA

 

Obě firmy jako základ zbraně použijí laser Excalibur od vojenské technologické agentury DARPA. Cílem obou firem je tak přetvořit laboratorní laser Excalibur do skutečného zbraňového systému. Výzvou pro obě firmy je především konstrukčně vyřešit propojení laseru se standardními závěsníky pod křídly bojových letadel.

 

Zbraňový laserový systém Endurace (Odolnost) má umožnit letounům postřelovat protiletadlové střely země-vzduch nebo vzduch-vzduch. Obě firmy získaly od Pentagonu na program v první fázi 26 miliónů dolarů.

 

Endurance bude první reálnou aplikací laseru Excalibur. V rámci programu Excalibur se vědci rozvíjí „koherentní sfázované optické pole“, které umožní škálovat různě velké laserové zbraně. V podstatě jde o spojení paprsků řady malých laserů, do jediného vysoce-energetického laserového svazku.

 

Laser ExcaliburFoto: Prototyp laseru Excalibur / DARPA

 

Základ nového laseru bude tvořit deset malých vláknových laserů o celkovém výkonu 100 kW. Jde o dostatečný výkon k ničení protiletadlových střel. Kromě vývoje vlastní laserový zbraně, program Endurance řeší také další zmenšování všechny komponentů laseru, zaměřování, identifikace hrozby nebo precizní vychylování (cílení) laserového paprsku.

 

Zatím není jistá podoba nasazení laseru – zda každý letoun bude mít svůj obranný laser nebo každá skupina bude mít svého "strážce". V případě druhé možnosti, o které se také mluví, mohou roli strážců zastat bezpilotní letadla.

 

Program Endurance je jeden z mnoha „laserových“ programů. Agentura DAPRA například s firmou General Atomics pracuje na projektu HELLADS, jejímž cílem je postavit 150kW laser – použitelný jak ve vzduchu, tak i na zemi.

 

Pokud se podaří dokončit vývoj obranných laserů, stanou se takto vybavené letouny, zcela bez nadsázky, nesestřelitelné konvenčními protiletadlovými raketami. Podmínkou je však precizní zvládnutí zaměřování laserových zbraní, vývoj kvalitních senzorů a příslušné řídící elektroniky.

Zdroj: DARPA, RT

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adanedhel Datum: 03.11.2013 Čas: 00:28

Dalším krokem bude přímé ostřelování cílů laserem, nejdříve jako alternativa palubního protiletadlového kanonu. I když tato zbraň bude možná slabší, impulzy následují vysokou rychlostí a samotná rychlost laseru je rovna rychlosti světla, takže více menších zásahů udělá své. Posléze bude následovat třeba B 52 která nebude mít bomby, ale ultra silný laser :-) B 52 by byla svými proporcemi ideální pro zástavbu laseru a zdroje :-) I když toto je taková sci fi a mnozí zde se mnou nebudou souhlasit.

avatar
Ultramarinus Datum: 02.11.2013 Čas: 23:23

Tipoval bych snížení dostřelu a efektivity kvůli takovým druhům počasí. Na druhou stranu, proč letět v přízemní výšce, kde vás sice nezachytí, ale letoun je tam zranitelný snad i ručními zbraněmi, když máte velmi efektivní protiraketovou obranu?

Chci říct, že snad ani kvůli zakrytí radarové signatury by nemělo cenu s tímhle zařízením někde odírat břicho letadla a vystavovat ho spoustě tipů "low-tech" útoků proti kterým se ani laserem nedá bránit, (síť z ocelových lan, rychlopalná protivzdušná zbraň s čekající a připravenou osádkou a průzkumníkem dostatečně vzdáleným na to, aby dokázal včas upozornit kdy začít střílet, atd.) když ty nejlepší "dalekodosahové" protivzdušné zbraně (těžké rakety´proti vysokoletícím dílům) může teď letoun vyřídit o dost jistěji, než odpálením klamných světlic a úhybným manévrem.

avatar
Refael Datum: 02.11.2013 Čas: 15:00

A jak si laser pořadí s vlhkostí, mraky i deštěm pri letu např.v přízemní výšce?

avatar
Ultramarinus Datum: 01.11.2013 Čas: 16:09

Význam "endurance" - vytrvalost, chápu spíš jako "jak dlouho vydrží v pohybu", než "jak dlouho vydrží než ho rozstřílí".

Tímhle, v kombinaci s dalekodosahovými střelami vzduch-vzduch ověsit bombardér, letět nad dostřelem protivzdušného dělostřelectva a bombardování bude MNOHEM bezpečnější záležitostí (pro bombardéry, samozřejmě).

avatar
Ultramarinus Datum: 01.11.2013 Čas: 16:01

U point-defense protiraketového laseru je jedno, jestli "vytrvalost", nebo "odolnost". Osobně mi ta odolnost dává větší smysl, když to má být využívané ke zvýšení odolnosti/prodloužení doby přežití na bojišti.

avatar
Adanedhel Datum: 01.11.2013 Čas: 11:28

Spíš než odolnost bych zvolil název vytrvalost. K charakteru zbraně by mi to sedělo víc. Ale oba překlady jsou možné. Už abychom přešli na lasery.

arr