Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Laserová detekce improvizovaných náloží IED

Datum přidání 22.09.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

IED neboli improvizované výbušné zařízení, mají na svědomí 60 % (1150 padlých) koaličních ztrát v Afghánistánu. Povstalci si uvědomují, že v přímém střetu nemají se spojeneckými vojáky příliš šancí. Uchylují se proto k zákeřnému, ale účinnému pokládaní nástražných bomb. V ruku v ruce se vzrůstajícím počtem IED se vyvíjejí nejrůznější protiopatření. Kromě silného pancíře existují i možnosti, jak odhalit nálože ještě před výbuchem. Jednou z takových možností je nový systém laserové detekce, jenž je schopen nalézt IED na velkou vzdálenost.

IED laser

Foto: Zkouška detekčního laseru / Michigan State University

 

Laserový detektor, poličko vedle políčka, dokáže oskenovat obrovské plochy a vyhodnotit, zda se v daném prostoru nenalézá výbušnina. Výkon uvažovaného laseru je zanedbatelný, odpovídá běžnému laserovému ukazovátku. Je tedy pro lidské zdraví neškodný.

 

Princip detekce je následovný. Laser pomocí krátkého pulzu dokáže "rozvibrovat" molekuly případné výbušniny. A následně, pomocí dlouhého pulzu dokáže tyto vibrace přečíst. Vibrace neboli vibrační frekvence, jsou jedinečné pro každou molekulu (chemickou látku), podobně jako otisk prstu u člověka. Vše se samozřejmě odehrává ve zlomku vteřiny.

 

Marcos Dantus, šéf výzkumného týmu, který systém laserové detekce vyvíjí, k tomu říká:

„Laser a metody, které jsme vyvinuli, byly původně určeny pro laboratorní mikroskopy. Jsme je však schopni upravit a rozšířit pole působnosti i na detekci výbušnin“

V představách vědců bude laser pracovat v tandemu s kamerou. Pokud laser najde podezřelý objekt (IED), pomoci kamery si ho operátor může přiblížit a vizuálně vyhodnotit stupeň nebezpečnosti.

 

IED exploze

Foto: Síla exploze IED může být naprosto zdrcující... / U.S. Marine Corp

 

Výzvou pro výzkumníky je existence mnoha přírodních chemických sloučenin, které mohou být detektorem chybně vyhodnoceny jako opravdové výbušniny. Podle vědců to ale není nepřekonatelná překážka. Jedním dechem navíc dodávají, že dokáží odhalit i miliardtinu gramu výbušnin.

 

Bohužel bližší podrobnosti nejsou známy. Na přímý dotaz reportérů BBC, doktor Dantus odpověděl, že nemůže popsat blíže systém detekce či použitou technologii, neboť jde o výzkum citlivé povahy.

 

Systém laserové detekce výbušnin není určitě samospasitelný. Nemůžeme čekat, že jen díky němu úplně odstraníme hrozbu IED. Avšak jde o velice perspektivní příspěvek do celé škály obraných (aktivních i pasivních) opatření proti smrtelné hrozbě nástražných výbušnin.

 

Zdroj: BBC

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr