Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Laserová detekce odhalí dalekohledy a odstřelovače

Datum přidání 14.06.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Raketové a minometné útoky na spojenecké základny jsou běžným koloritem současného Afghánistánu. Úspěšné povstalecké útoky však potřebuji jednu důležitou věc, někoho, kdo pomocí optiky sleduje a koordinuje minometnou a raketovou palbu. Právě tyto "slídily" dokáže vypátrat nová obranná technologie Beam 100 Optical Detection System (Beam 100).

Laserová věž Beam 100

Foto: Senzorová hlavice systému Beam 100 / Torrey Pines Logic


Detekční věž Beam 100 je produktem americké firmy Torrey Pines Logic ze San Diega. Systém využívá laserový paprsek, který je schopen odhalit dalekohledy, kamery, fotoaparáty a dokonce i zaměřovače odstřelovacích pušek.

 

Jak celé zařízení funguje? Beam 100 vysílá do okolí krátké laserové pulsy. Pokud se laser odrazí od optiky (čočky), přijímač na věži paprsek zachytí a zpracuje. Elektronika následně pozná, o jakou optiku se jedná, protože každá čočka má jedinečný optický „podpis“. Vojáci tak přesně vědí, zda je někdo sleduje nebo na ně míří zbraní. Samozřejmostí je i automatická filtrace falešných odrazů od obyčejného skla, jako jsou prázdné láhve nebo střepy.

 

Beam 100 funguje na principu mechanického a elektronického vychylování laserového paprsku. Věž se otáčí v rozsahu 360° horizontálně a ±25° vertikálně. V tomto prstenci Beam 100 dokáže odhalit nezvaného návštěvníka až na vzdálenost jeden kilometr.

 

Video: Beam 100 Optical Detection System / YouTube


Součástí senzoru je také kamera s velkým rozlišením, případně volitelně infračervená kamera. Operátor si může zájmové místo okamžitě přiblížit a vyhodnotit riziko. K dispozici má také přesné souřadnice podezřelého místa. V případě potřeby je tak možné okamžitě na dané místo navést vlastní minometnou palbu.

 

Celý komplet Beam 100 je kompaktní a lehce přenositelný dvěma muži. Součástí zařízení je vlastní senzorová hlavice, řídicí jednotka a počítač. Celý balík váží 54 kilogramů, samotná senzorová hlavice pak 13,6 kilogramů.

 

Řídící a kontrolní software běží mimo jiné i pod mobilním operačním systémem Android. Celý systém je tak možné ovládat skrze mobilní telefon.

 

Zdroj: Torrey Pines Logic

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr Datum: 17.06.2013 Čas: 17:10

"A čo sa týka tohoto systému........... veľa vojakom to vybuchlo hneď po vyletení z hlavne...."

Tak schválně kubo4747 - kolik je to podle vás "veľa"? :)

"Při cvičné střelbě z XM25 CDTE explodovala hnací náplň granátu a došlo k lehkému poranění vojáka...................
Jde již o druhou nehodu XM25 CDTE. .............granátomety XM25 CDTE vystřelily mezi poruchami bez jediného problému 5900 granátů......."

Takže to je "veľa"?
A to jsem si kurňa myslel, že slovensky počujem dobre... :)

avatar
Shal Datum: 14.06.2013 Čas: 23:14

kubo4747: Nikdo nepopírá spolehlivost AK47, ale tvrdit, že to je lepší zbraň než moderní americké aplné zraně je ignorantství hraničící s hloupostí.

To stejné platí na vaší zmínce o granátometu XM25. Jsou to ještě stále prototypy, které se testují a i přes to jsou z nich vojáci nadšeni. Jsou to zbraně které naprosto mění situaci na bojišti ve prospěch američanů. To že jeden kus selhal, se můžeš stát. Zvláště pak u prototypů, ale voják neutrpěl vážná zranění, protože granát nebyl odjištěný.

Nevím co ty bludy, které tu šíříte měly znamenat, ale dost to o vás vypovídá.

avatar
morffium Datum: 14.06.2013 Čas: 19:11

Problem je v tom,ze toto je "vedlajsi produkt".O tych pravych nevedia este ani sami vojaci a ich nadriadeny.(mozno ani sam prezident) Inak slusna vecička,pokial bude naozaj fungovat ako sa piše... zalezi este na tom,ako rychlo dokaze zamerat dany pristroj,ked ho ma hladat napriklad v 360 stupnovom okruhu...alebo iba v 180...

avatar
kubo4747 Datum: 14.06.2013 Čas: 17:42

To je to isté, ako to bolo vo Vietname s "novými" útočnými puškamu M-16A1. Doma v USA, to bola možno dobrá zbraň, ake v horších a ťažkých podmienkach, to bola hrôza. Sami USA vojaci hu odmietali, stále sa zasekávala a nesutále sa musela čistiť, zatiaľ čo N.V.A. a Viet Cong si bez problémov pobehovali s Ak-47. To, že M-16 je len samá umelá hmota sa dobre vie :D. Ak by tak teraz vylepšené M-16A4 alebo M4 sú už celkom v pohode, ale na ákačko jednoducho nemajú.

A čo sa týka tohoto systému, tak na všetko je riešenie a pochybujem, že to bude fungovať bez chýb. Ako napr. ten ich nový granátomet. Testovali to, ale malo to dosť chýba, veľa vojakom to vybuchlo hneď po vyletení z hlavne a hlavne, že predtým ako ho dali do armády písali, že je to revolučný systém. Asi tak nejako :D.

avatar
Muerte Datum: 14.06.2013 Čas: 14:51

To je snadný: Protože číňani už všechno vědi. Tak nemá cenu to tajit.

avatar
Ondra Datum: 14.06.2013 Čas: 13:50

Proč každá dnešní firma hned vykecá princip fungování nově vyvinuté technologie dřív, než se vůbec začne používat v praxi. Proč rovnou nedají technické výkresy a schemata online ke stažení, aby to státům typu Čína v kopírování ještě víc ulehčily a zrychlili tak i vývoj protiopatření.

avatar
Charlie Datum: 14.06.2013 Čas: 12:34

Přece na odhalování nahrávačů :)

Napadá mě jedna věc - co když jim "blejsknu" do toho čidla vlastním laserem? Nebo když použiju před čočku předsádku s antireflexním povrchem?

Ale nejjednodušší by asi bylo sklopené polopropustné zrcadlo, které větší část výkonu laseru odkloní mimo tak, aby za něj procházelo jen minimum výkonu laseru a současně aby to ještě neznemožnilo pozorování.

avatar
Nicolaj Datum: 14.06.2013 Čas: 12:32

Jen tak dál, moderní technologií k převaze :-)

avatar
Jarda P. Datum: 14.06.2013 Čas: 12:16

y:
Nějak nevidím ,jak by jim to v kině pomhlo.

avatar
y Datum: 14.06.2013 Čas: 10:57

Pánové mají hezký produkt.. myslím, že jejich dalším zákazníkem po armádě budou kina..

avatar
Ing. Bizon Datum: 14.06.2013 Čas: 10:47

Tak filtr určitě řešení nebude. Všechny moderní filtry mají opticky velmi specifické optické odezvy, podle míry polarizační odezvy a dichroismu jde laserem velice snadno určit o jaký filtr se jedná, to práci tohodle zařízení jen usnadní.

avatar
Blake Datum: 14.06.2013 Čas: 09:57

Pochybujem, že by toto nedomysleli, predpokladám, že ak za bežným sklom, rozbitou fľašou, alebo filtrom tú šošovku nájde, tak sa zblbnúť nenechá

avatar
Jarda P. Datum: 14.06.2013 Čas: 09:27

Tak to pak stačí si dát před čočku filtr a laseová detekce nic neodhalí?

arr