Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Laserová detekce odhalí dalekohledy a odstřelovače

Datum přidání 14.06.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Raketové a minometné útoky na spojenecké základny jsou běžným koloritem současného Afghánistánu. Úspěšné povstalecké útoky však potřebuji jednu důležitou věc, někoho, kdo pomocí optiky sleduje a koordinuje minometnou a raketovou palbu. Právě tyto "slídily" dokáže vypátrat nová obranná technologie Beam 100 Optical Detection System (Beam 100).

Laserová věž Beam 100

Foto: Senzorová hlavice systému Beam 100 / Torrey Pines Logic


Detekční věž Beam 100 je produktem americké firmy Torrey Pines Logic ze San Diega. Systém využívá laserový paprsek, který je schopen odhalit dalekohledy, kamery, fotoaparáty a dokonce i zaměřovače odstřelovacích pušek.

 

Jak celé zařízení funguje? Beam 100 vysílá do okolí krátké laserové pulsy. Pokud se laser odrazí od optiky (čočky), přijímač na věži paprsek zachytí a zpracuje. Elektronika následně pozná, o jakou optiku se jedná, protože každá čočka má jedinečný optický „podpis“. Vojáci tak přesně vědí, zda je někdo sleduje nebo na ně míří zbraní. Samozřejmostí je i automatická filtrace falešných odrazů od obyčejného skla, jako jsou prázdné láhve nebo střepy.

 

Beam 100 funguje na principu mechanického a elektronického vychylování laserového paprsku. Věž se otáčí v rozsahu 360° horizontálně a ±25° vertikálně. V tomto prstenci Beam 100 dokáže odhalit nezvaného návštěvníka až na vzdálenost jeden kilometr.

 

Video: Beam 100 Optical Detection System / YouTube


Součástí senzoru je také kamera s velkým rozlišením, případně volitelně infračervená kamera. Operátor si může zájmové místo okamžitě přiblížit a vyhodnotit riziko. K dispozici má také přesné souřadnice podezřelého místa. V případě potřeby je tak možné okamžitě na dané místo navést vlastní minometnou palbu.

 

Celý komplet Beam 100 je kompaktní a lehce přenositelný dvěma muži. Součástí zařízení je vlastní senzorová hlavice, řídicí jednotka a počítač. Celý balík váží 54 kilogramů, samotná senzorová hlavice pak 13,6 kilogramů.

 

Řídící a kontrolní software běží mimo jiné i pod mobilním operačním systémem Android. Celý systém je tak možné ovládat skrze mobilní telefon.

 

Zdroj: Torrey Pines Logic

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr Datum: 17.06.2013 Čas: 17:10

"A čo sa týka tohoto systému........... veľa vojakom to vybuchlo hneď po vyletení z hlavne...."

Tak schválně kubo4747 - kolik je to podle vás "veľa"? :)

"Při cvičné střelbě z XM25 CDTE explodovala hnací náplň granátu a došlo k lehkému poranění vojáka...................
Jde již o druhou nehodu XM25 CDTE. .............granátomety XM25 CDTE vystřelily mezi poruchami bez jediného problému 5900 granátů......."

Takže to je "veľa"?
A to jsem si kurňa myslel, že slovensky počujem dobre... :)

avatar
Shal Datum: 14.06.2013 Čas: 23:14

kubo4747: Nikdo nepopírá spolehlivost AK47, ale tvrdit, že to je lepší zbraň než moderní americké aplné zraně je ignorantství hraničící s hloupostí.

To stejné platí na vaší zmínce o granátometu XM25. Jsou to ještě stále prototypy, které se testují a i přes to jsou z nich vojáci nadšeni. Jsou to zbraně které naprosto mění situaci na bojišti ve prospěch američanů. To že jeden kus selhal, se můžeš stát. Zvláště pak u prototypů, ale voják neutrpěl vážná zranění, protože granát nebyl odjištěný.

Nevím co ty bludy, které tu šíříte měly znamenat, ale dost to o vás vypovídá.

avatar
morffium Datum: 14.06.2013 Čas: 19:11

Problem je v tom,ze toto je "vedlajsi produkt".O tych pravych nevedia este ani sami vojaci a ich nadriadeny.(mozno ani sam prezident) Inak slusna vecička,pokial bude naozaj fungovat ako sa piše... zalezi este na tom,ako rychlo dokaze zamerat dany pristroj,ked ho ma hladat napriklad v 360 stupnovom okruhu...alebo iba v 180...

avatar
kubo4747 Datum: 14.06.2013 Čas: 17:42

To je to isté, ako to bolo vo Vietname s "novými" útočnými puškamu M-16A1. Doma v USA, to bola možno dobrá zbraň, ake v horších a ťažkých podmienkach, to bola hrôza. Sami USA vojaci hu odmietali, stále sa zasekávala a nesutále sa musela čistiť, zatiaľ čo N.V.A. a Viet Cong si bez problémov pobehovali s Ak-47. To, že M-16 je len samá umelá hmota sa dobre vie :D. Ak by tak teraz vylepšené M-16A4 alebo M4 sú už celkom v pohode, ale na ákačko jednoducho nemajú.

A čo sa týka tohoto systému, tak na všetko je riešenie a pochybujem, že to bude fungovať bez chýb. Ako napr. ten ich nový granátomet. Testovali to, ale malo to dosť chýba, veľa vojakom to vybuchlo hneď po vyletení z hlavne a hlavne, že predtým ako ho dali do armády písali, že je to revolučný systém. Asi tak nejako :D.

avatar
Muerte Datum: 14.06.2013 Čas: 14:51

To je snadný: Protože číňani už všechno vědi. Tak nemá cenu to tajit.

avatar
Ondra Datum: 14.06.2013 Čas: 13:50

Proč každá dnešní firma hned vykecá princip fungování nově vyvinuté technologie dřív, než se vůbec začne používat v praxi. Proč rovnou nedají technické výkresy a schemata online ke stažení, aby to státům typu Čína v kopírování ještě víc ulehčily a zrychlili tak i vývoj protiopatření.

avatar
Charlie Datum: 14.06.2013 Čas: 12:34

Přece na odhalování nahrávačů :)

Napadá mě jedna věc - co když jim "blejsknu" do toho čidla vlastním laserem? Nebo když použiju před čočku předsádku s antireflexním povrchem?

Ale nejjednodušší by asi bylo sklopené polopropustné zrcadlo, které větší část výkonu laseru odkloní mimo tak, aby za něj procházelo jen minimum výkonu laseru a současně aby to ještě neznemožnilo pozorování.

avatar
Nicolaj Datum: 14.06.2013 Čas: 12:32

Jen tak dál, moderní technologií k převaze :-)

avatar
Jarda P. Datum: 14.06.2013 Čas: 12:16

y:
Nějak nevidím ,jak by jim to v kině pomhlo.

avatar
y Datum: 14.06.2013 Čas: 10:57

Pánové mají hezký produkt.. myslím, že jejich dalším zákazníkem po armádě budou kina..

avatar
Ing. Bizon Datum: 14.06.2013 Čas: 10:47

Tak filtr určitě řešení nebude. Všechny moderní filtry mají opticky velmi specifické optické odezvy, podle míry polarizační odezvy a dichroismu jde laserem velice snadno určit o jaký filtr se jedná, to práci tohodle zařízení jen usnadní.

avatar
Blake Datum: 14.06.2013 Čas: 09:57

Pochybujem, že by toto nedomysleli, predpokladám, že ak za bežným sklom, rozbitou fľašou, alebo filtrom tú šošovku nájde, tak sa zblbnúť nenechá

avatar
Jarda P. Datum: 14.06.2013 Čas: 09:27

Tak to pak stačí si dát před čočku filtr a laseová detekce nic neodhalí?

arr