Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Laserové zbraně: Revoluce nebo technický naivismus?

Datum přidání 31.07.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Brzké zavedení laserových, nebo-li energetických, zbraní zpochybňuje řada skeptiků. Není se čemu divit. O nástupu laserových zbraní se optimisticky diskutuje již několik desetiletí. Realita však byla jiná. Zažijeme v dohledné době opravdu „laserovou revoluci“ nebo opět máme naivní technická očekávání?

Foto: Laserové dělo o výkonu 30 kW LaWS (Laser Weapons System) na lodi USS Pance; větší foto / U.S. Navy

Foto: Laserové dělo o výkonu 30 kW LaWS (Laser Weapons System) na lodi USS Ponce; větší foto / U.S. Navy

 

Spojené státy vydaly od roku 1960 (od objevu funkčního laseru) na vývoj laserových zbraní 6 miliard dolarů. Laserové zbraně však nikdy neupustily fázi technologických demonstrátorů. Jednoduše se ukázalo, že jako v řadě jiných případů, lidé trpí technickou naivitou.


„Energetické zbraně byly za rohem v roce 1976, byly hned za rohem v roce 1986 a byly také hned za rohem v roce 1996. Nyní je zde obrovská opatrnost," říká penzionovaný generálplukovník Trey Obering.


Oberning připomenul neúspěšný projekt obřího vzdušného laseru ABL (Airborne Laser) umístěného v dopravním letadle Boeing. Podle Obearinga šlo „o fixaci na technologie". „Bylo to celé o tom 'můžeme to udělat?', nikoliv, 'co bychom měli udělat a jak to operačně nasadit?'," vysvětluje Obering.


Hlavním problémem rychlejšího rozvoje laserových zbraní je, spíše než technická stránka věci, právě nedůvěra plynoucí z půl století trvajících nerealistických očekávání. „Energetické programy mají smíšenou podporu, ale myslím si, že podpora je čím dal silnější, protože technologie dozrává," cituje republikánského poslance Jima Langevina internetový magazín Breaking Defense.


„Není to zrovna nejednoduší věc (energetické zbraně – pozn. red.) na vysvětlování," dodává Langevin. „ Chraň Bůh, pokud se do toho zaplete fyzika. Ale to není náš největší problém. Desítky let byly energetické zbraně přeceňované a plány nerealizované – to je náš největší nepřítel."

 

Video: LaWS (Laser Weapons System) / YouTube


Pentagon v současné době utrácí za laserové zbraně 300 milionů dolarů ročně. Ve všech případech však peníze jdou do vývojových a výzkumných projektů, případně do stavby technologických demonstrátorů laserových zbraní.


V současné době se však laserové zbraně již dostávají do ostrého nasazení. Příkladem je námořní laser LaWS (Laser Weapons System) o výkonu 30 kW. Laser již je několik měsíců umístěn na výsadkové lodi USS Ponce v Perském zálivu.


„Místo toho, abychom čekali na perfektní zbraň, začali jsme věci přetvářet do vojenských nástrojů, díky kterým můžeme získat nějakou zpětnou vazbu a začít s vojáky diskutovat," komentuje nasazení laseru LaWS Obearing. „Vojáci nejen, že to přijali, ale cítí se s tím pohodlně."


Americké námořnictvo plánuje v roce 2018 nasadit na moři laser o výkonu 100 až 150 kW, tedy minimálně třikrát výkonnější, než laser LaWS. Na základě testování se pak rozhodne, zda laserové zbraně budou šířeji zavedeny na lodích amerického námořnictva.

 

Foto: Americké letectvo a Boeing již deset let testují letecký chemický laser ATL (Advanced Tactical Laser) o výkonu 100 kW na dopravním letadle C-130 Hercules. Podobný laser bude umístěn na letadle AC-130J Ghostrider; větší foto / Americké letectvo

Foto: Americké letectvo a Boeing již deset let testují letecký chemický laser ATL (Advanced Tactical Laser) o výkonu 100 kW na dopravním letadle C-130 Hercules. Podobný laser bude umístěn na letadle AC-130J Ghostrider; větší foto / U.S. Air Force


Také americké letectvo již intenzivně pracuje na prvním operačně nasaditelném laseru. Velení amerického letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) připravuje instalaci laserový zbraní do letadel palebné podpory AC-130J Ghostrider. Letadla palebné podpory AC-130 slouží k úkolům blízké pozemní podpory, vzdušného potlačování a ochraně sil.


V případě AC-130J Ghostrider se počítá s několika stupni vývojových prací. Počátečních operačních schopností dosáhne letadlo ve verzi Block 20, ještě bez laserových zbraní. „Block 60 s lasery není deset let vzdálen, Block 60 je jen pár roků daleko," uvedl generálplukovník Brad Heithold, velitel AFSOC.


Laser umístěný pod trupem letadla AC-130J by měl ničit protiletecké střely a oslepovat senzory protivníka. První let AC-130J Ghostrider Block 60 se očekává v roce 2020.


Klíčovým programem americké armády je vývoj mobilního laseru HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator). Jedná se laser určený k protiletecké a protiraketové ochraně pozemních jednotek, především proti raketovými, minometnými a dělostřeleckými útokům RAM (Rocket, Artillery, and Mortar).

 

Video: Násobně výkonější systémy mohou jednou chránit vojáky před raketovými, minometnými a dělostřeleckými útoky. / YouTube


Vývoj operačně nasaditelných laserových zbraní přitom není jen „technickým výstřelkem." Laserové zbraně jsou zřejmě jediný prostředek, kterým lze účinně bojovat proti přesným zbraním, ať jsou to řízené střely, balistické rakety, přesně naváděné pumy nebo minometné a dělostřelecké rakety. Laserové zbraně se jeví navíc jako jediný efektivní prostředek boje proti dronům, které mohou na cíl útočit najednou v obrovských počtech.


„Problémy, kterým čelíme, jsou právě ty problémy, které měly laserové zbraně řešit od počátku. Jde zejména o přesné, křížující a balistické střely," říká Frank Kendall, náměstek ministra obrany pro akvizice, technologie a logistiku.


Kdy lze očekávat širší nasení laserových zbraní? Určitě ne dříve, než za pět let. „Máme cestovní mapu pro energetické zbraně, využívající několik různých technologií, která vyústí k několika demonstracím během příštích pěti let," přibližuje nejbližší budoucnost Kendall. „Myslím se, že je vše nastaveno správným tempem."

 

Zdroj: Breaking Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 0 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ngarem Datum: 03.08.2015 Čas: 21:57

Proti živé síle fungují mikrovlny. A také na elektroniku. Lasery na oslnění - oslepení posádek letadel, dronů, pacifikaci kamer a podobně. Jenom ten boj proti lodím, letadlům, letící munici, je zatím v ověřovacím režimu. A až to Amíci vyzkoumají, tak jim to Číňani nebo Rusáci zase ukradnou a okopírují...

avatar
jarpe Datum: 03.08.2015 Čas: 14:06

Pro pacifikaci živé síly by se dal nejspíš použít nebo na likvidaci jednotlivých cílů. Ale ve větším konfliktu by to bylo málo účinné.

avatar
jarpe Datum: 03.08.2015 Čas: 13:57

U živé síly je ten problém, že obsahuje vodu. Laserem by šli způsobit popáleniny, ale pro zabití by musel být dost výkonný a chvíli by to trvalo. V jednoum pořadu ukazovali příklad. Laserem propálili díru do kovu a posléze ho použili na párek. Jediné co ten laser dokázal, že uvařil párek.

avatar
Roland Datum: 02.08.2015 Čas: 20:50

mě by zase zajímalo použití proti živé síle - podle mě by to muselo být hodně učinné

avatar
Ngarem Datum: 02.08.2015 Čas: 11:44

Také bych se rád dozvěděl, jak se snižuje přenesená energie vlivem nepříznivých vlivů počasí, kouřové clony a ochrany cíle třeba pomocí magnetismu, kterým se dá laserový paprsek v laboratoři odklánět od přímého směru. Děkuji.

avatar
Kozlus Datum: 31.07.2015 Čas: 19:33

Bylo by mozne napsat i neco o tech problemech, ktere musi laserove zbrane prekonavat? Treba jak zamerit laser dostatecne presne i na vetsi vzdalenost, aby doslo k bodovemu ohrevu cile, jak je laserovy paprsek ovlivnen pocasim, odrazivosti cile a podobne?

arr