Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Laserové zbraně na bitevních vrtulnících AH-64 Apache

Datum přidání 27.05.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 14 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V letošním roce americké velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) otestuje na bitevním vrtulníku AH-64 Apache laserovou zbraň. SOCOM, resp. celý Pentagon, doufá, že laserové zbraně výrazně sníží náklady na vedení bojových operací a poskytnou vojákům unikátní nové schopnosti.

Foto: AH-64 Apache

Foto: Apache armády Velké Británie; větší foto; ilustrační foto/ Public Domain

 

Pentagon investuje značné prostředky do vývoje a testování laserových zbraní. Hlavním důvodem je cena. Jeden výstřel laseru stojí desítky dolarů, naopak řízená raketa desítky nebo stovky tisíc dolarů. I cena munice ráže 30 mm se pohybuje kolem 300 až 500 dolarů za kus, ale u specializovaných verzí (průbojných) i přes 1000 dolarů za kus.

 

Pentagon připravuje instalaci laserů na vojenské lodě, do prostředků protivzdušné obrany, na bojová letadla a nyní i na vrtulníky.


Věřím, že je zde určitě mezera v trhu pro použití zbraní s přímým přenosem energie (na vrtulnících - pozn. red.),” řekl na konferenci SOFIC 2016 plukovník John Vannoy, z “vrtulníkové” kanceláře SOCOM. “Na co nyní zaměřujeme svou pozornost, je: “Jsme schopni to realizovat?” Nejsme zatím v bodě, kdybychom z toho mohli udělat obchodní záležitost.”


Vojenští inženýři tedy čistě pro technickou demonstraci letos v létě upraví jeden vrtulník AH-64 Apache jako nosič laserového děla. Kdy AH-64 Apache dostanou lasery do výzbroje, není zatím rozhodnuto. Vannoy také zmínil možnost instalce laseru na dopravní vrtulníky UH-60 Black Hawk.


SOCOM a americká armáda, resp. kancelář AAH (Apache Attack Helicopters), budou spolupracovat s firmou Raytheon na vývoji vhodného laserového modulu pro vrtulníky Apache. Raytheon není jen známým výrobcem řízených střel, ale právě také laserových zbraní. Laser LaWS (Laser Weapon System) od firmy Raytheon na lodi USS Ponce je vůbec prvním operačně nasazeným laserem.


“Opravdu chceme porozumět prostředí na křídle, jak kvalitní můžeme vytvořit paprsek a jaká je schopnost paprsku udržet se na cíli,” vysvětlil podstatu zkoušek Vannoy. Problémem může být například prach nebo vibrace na křídlech AH-64 Apache.


Program je zatím v počátcích, takže jakékoliv bližší technické podrobnosti nejsou známy. V případě AH-64 Apache bude ale laser pravděpodobně umístěn do samostatného střeleckého kontejneru. Jaké jsou technické možnosti?

 

Například General Atomics vyvíjí laserový střelecký kontejner TLWM (Tactical Laser Weapon Module) o výkonu 50, 75, 150 a 300 kW.

 

Foto: TLWM (Tactical Laser Weapon Module). Lasery se přesouvají do střeleckých kontejnerů. / General Atomics


Kontejner je napájen pouze vyměnitelnými lithium-iontovými bateriemi - samotný laser (bez baterií) má rozměry 1,3 m x 0,4  m x 0,5 m.  Doba provozu laseru je 30 s. Stanici TLWM lze umístit na letadla, vrtulníky, lodě nebo vozidla.


Otázkou je, zda laser bude napájen palubním zdrojem elektrické energie vrtulníku Apache nebo pouze vlastními bateriemi. Před výzkumníky leží také mnoho práce na zvýšení účinnosti laserů. Současné lasery mají účinnost cca 20 %, zbytek dodané elektrické energie se mění na teplo. Při příkonu 500 kW je tak výkon laserového paprsku pouze 100 kW.


Čím větší účinnost, tím menší rozměry a hmotnost laseru (odpadá složité a těžké chlazení) a tím menší zdroj elektrické energie.


Jak napovídá zájem SOCOM, Apache s lasery poslouží především pro operace speciálních jednotek. Laser dokáže precizně (a bez jakéhokoliv hluku) ničit živou sílu, vyřazovat vozidla/letadla/vrtulníky z provozu, ničit generátory elektrické energie nebo poskytovat blízkou palebnou podporu v bezprostřední blízkosti vlastních sil.


Lze také uvažovat o simultánním ničení cílů - čtyři laserové kontejnery pod křídly AH-64 Apache jsou schopny v jednom okamžiku zaútočit až na čtveřici různých cílů.


Zdroj: National Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Henrich7 Datum: 18.09.2016 Čas: 07:56

Ďalej predpokladám že keď tie lasery budú už na vyššej úrovni budú lepšie nejaké novšie vrtuľníky ktoré sú síce menej pancierovane ale pohyblivejšie ako RAH Komanche.

avatar
Henrich7 Datum: 18.09.2016 Čas: 07:53

Je hlúposť predpokladať použitie reflexných materiálov,ak uvazime že žijeme v dobe stealth,keď chceme aby bolo všetko neviditeľné pre radary vcetne rakiet a striel.Tak ako nieje možné aby protivník dopredu vedel ze nepriateľ bude vybavený laserovými zbraňami.

avatar
Vrata Datum: 30.05.2016 Čas: 15:51

Jen bych pripomnel, ze opticky vysoce reflexni povrchy byvaji z vodivych materialu a jsou tim padem vysoce odrazive i pro radarove paprsky. Takze ochrana proti laseru (treba letadla) nejspis bude soucasne i vysoce anti-stealth. Vojak zabaleny do hlinikove folie pod maskaci bude na radaru zarit na desitky km.

avatar
gaunt Datum: 30.05.2016 Čas: 10:16

Grull: To mrzačení nemusí být záměr. Odhaduji, že pro vypálení díry do hlavy nebude třeba víc než 1 s. Když to nevyjde, bude aspoň oslepen.

avatar
Grull Datum: 30.05.2016 Čas: 07:31

gaunt - To oslepení myslíš jako trvalé nebo dočasné? Protože jestli trvalé, tak je ochránci lidských práv sežerou.
Mám pocit, že "mrzačící" zbraně jsou zakázaný.

avatar
gaunt Datum: 29.05.2016 Čas: 18:43

Grull: "By mě zajímalo, co se dá za těch 30s propálit. Nebo-li na kolik kusů "živé síly" stačí jedna baterka :-P"

Na trvalé oslepení stačí pár nanosekund. Algoritmy pro zaměřování obličejů nejsou problém. Brýle nepomohou. To by museli nosit svářečský štít. Navíc to budou používat hlavně proti civilistům a chudým bojovníkům za svobodu. Ti ochranu očí nenosí.

avatar
Grull Datum: 29.05.2016 Čas: 17:15

jarpe: Pochybuji, že mokrý povrch je nějaká ochrana, když "živá síla" je tvořena z asi 75% vodou :-)

Spíše bych věřil v nějakou keramiku, jako má třeba raketoplán. By mě zajímalo, co se dá za těch 30s propálit. Nebo-li na kolik kusů "živé síly" stačí jedna baterka :-P

avatar
jarpe Datum: 29.05.2016 Čas: 11:45

Labir: nejlepší obranou proti laseru je samozřejmě voda. Oblak vodní páry by byl pro laser problém nebo povrch nasáklý vodou.

avatar
JirkaM Datum: 28.05.2016 Čas: 14:53

Sice to bude fungovat jen za dobré viditelnosti, ale ta je na středním východě skoro pořád, takže to asi bude docela užitečná věc.

avatar
nyibelunger Datum: 28.05.2016 Čas: 10:27

"dělostřelecké náboje", "30 sec výstřelu by tahle ochrana mohla stačit", "má dost omezený dosah", " raketa je rychlá" (!!!) - :-D

Labir: Odpověď nalezneš v diskuzi pod kterýmkoliv článkem o laserech, který je tady na AN a zároveň má více jak 30 komentářů.

avatar
Labir Datum: 28.05.2016 Čas: 09:49

Na vojáky jsem ani tuhle obranu nemyslel. Ale na primární cíle jako drony, rakety, dělostřelecké náboje apod.. Tj. laserem relativně snadno zničitelné prostředky - buď zaměření špatně zjistí, nebo se nemohou bránit a jsou náchylné na tepelný útok kvůli zásobám paliva či výbušnin.

Dovedu si představit raketu ošetřenou "antilaser" nátěrem odrážejícím nebo rozptylujícím dopadající záření. Zmiňovaných 30 sec výstřelu by tahle ochrana mohla stačit, navíc laser v atmosféře má dost omezený dosah a raketa je rychlá.

Podobně zmiňnované generátory a podobné cíle - přehodím přes něj stan s tenkou reflexní fólií, přes ni stan s nehořlavou maskovací fólií aby "neházel prasátka" a proti 30 sec laser úderu je možná ochráněný.

avatar
logik Datum: 27.05.2016 Čas: 23:47

Za co dostal ten magister prosím mínus?

Není snad normální, že veškerá vojenská technika se dnes snaží být co nejlépe maskovaná. I kdyby ty reflexní prvky byly fakt ochranou, tak to přinejmenším přinutí protivníka být daleko viditelnější a tedy zranitelnější....

avatar
Magister_Peditum Datum: 27.05.2016 Čas: 18:52

Labir: Už vidím, jak vojáci na sobě budou pro všechny případy celý den nosit nějaký "zrcátka" . To není zrovna moc praktické.

avatar
Labir Datum: 27.05.2016 Čas: 17:46

Nevíte někdo jak si takovýto laser poradí s povrchem ošetřeným reflexní vrstvou? Nejlépe nějakou formou "stříkaného koutového odražeče". Možná, že ochrana proti laseru těchto výkonů bude řádově levnější než samotný laser.

arr