Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Legenda pokračuje – Kalašnikov AK-12

Datum přidání 12.11.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 39 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Puška AK-12 je nejnovějším nositelem slavné značky „Kalašnikov“. V těchto dnech AK-12 podstupuje náročné testování ve Výzkumném ústavu mechaniky CNIITOCzMasz. Pokud puška úspěšně projde zkouškami, na počátku roku 2013 bude podrobena státním zkouškám, což je nutný předpoklad k tomu, aby AK-12 byl zaveden do ruské armády.

AK-12

Foto: Společně s AK-12 je ve výzkumném ústavu testována i upravená verze pušky AK-74M. Obě zbraně dodaly  „Iževské strojírenské závody“ (Ižmaš) / Siergiej Bobylew


Nový Kalašnikov AK-12 i pro NATO náboje

Největší ruský výrobce palných zbraní firma Ižmaš (angl. Izhmash) začal na pušce AK-12, jakožto na nástupci zbraní AK-74M/AK-100, pracovat v roce 2009. Původně byl projekt označován kódovým jménem AK-200 jelikož se předpokládalo, že oproti předchozím modelům bude zbraň vynikat pouze lepší ergonomií a funkcionalitou.

 

Avšak během roku 2011 bylo jasné, že se nová zbraň začíná zásadně konstrukčně odlišovat od původní linie AK-74M/AK-100. Konstruktéři se tak rozhodli zbraň označením jasně vymezit od původní rodiny zbraní AK-74.

 

První prototyp AK-12 byl veřejnosti představen v lednu letošního roku. Jde mimochodem o první ruskou pušku, jejíž konstrukce vznikla zcela v počítači pomocí systémů CAD (computer-aided design).  

 

AK-12Foto: Kalašnikov AK-12  / Wikipedia


Výrobci se u nové zbraně navíc neomezili jen na ruské náboje 5,45×39 mm a 7,62×39 mm, ale AK-12 nabídli i ve verzích pro NATO náboje 5,56×45 mm a 7,62×51 mm. Na základě konstrukce AK-12 vznikla také karabina, puška pro přesnou střelbu a lehký kulomet. Počítá se rovněž s dodávkou pušek AK-12 (samonabíjecí, bez možnosti střelby dávkou) pro civilní trh.

 

Nová zbraň dostane do vínku všechny moderní „západní“ prvky. Je to především délkově nastavitelná a sklopná pažba, oboustranný palcem ovladatelný přepínač palby nebo Picatinny lišty pro montáž taktického příslušenství.

 

AK-12

Foto: Jedna z nejviditelnějších změn. Charakteristický přepínač palby byl nahrazen kompaktnějším a menším ovladačem / Wikipedia


Oproti předchozím variantám má AK-12 mnohem kvalitnější hlaveň, kterou jde navíc vyměnit v polních podmínkách. Také páka závěru je umístěna více dopředu, než jak jsme byli u zbraní rodiny AK zvyklí.

 

Rusové testují AK-12

Společnost Ižmaš předala 2. listopadu do Centrálního vědeckého a výzkumného ústavu přesné mechaniky (CNIITOCzMasz) dva prototypy AK-12. Testována bude spolehlivost a funkčnost zbraně za velmi nízkých i vysokých teplot nebo v prašném a vlhkém prostředí. Podle ruských standardů musí puška rovněž vydržet (nesmí samovolně vystřelit) pád z výšky 1,5 metrů na betonovou podlahu.

 

Video: AK-12 v akci / YouTube


Pokud vše půjde podle plánu, mají počátkem příštího roku následovat státní zkoušky a ve třetím čtvrtletí pak začít sériová výroba. Avšak ač má samozřejmě firma Ižmaš v ruské armádě i ve vládě silné lobby, její představitelé přiznávají, že neočekávají velké počáteční objednávky ze strany ruské armády.

 

Ruská armáda má totiž ve svých skladech stále obrovské množství pušek, především rodiny AK. Přesněji se jedná o 16-17 miliónů pušek všech typů, z toho 11 miliónů automatických útočných pušek (jen pušek AK-74 v ráži 5,45×39 mm je ve skladech 7 miliónů).

 

Konec pušek Kalašnikov v ruské armádě?

Není však vůbec jisté, že ruská armáda AK-12 vůbec nakoupí, i když jistě bude na ní vyvíjen velký politický tlak. Můžeme připomenout slova ruského Ministra obrany Anatolije Serdjukova z minulého roku, kdy doslova řekl, že pušky Kalašnikov a odstřelovací pušky Dragunov jsou „morálně zastaralé“ a že uvažuje o jejich výměně za zbraně vyrobené v zahraničí.

 

Modernizovaný AK-74Foto: Místo nákupu AK-12 uvažuje ruská armáda spíše o modernizaci stávajících AK-74. Firma Ižmaš proto nabízí modernizovanou AK-74 s pažbou převzatou z americké karabiny M4, Picatinny lištami nebo „zdvojenou“ pojistkou přepínače palby (ovladatelná palcem) / Ižmaš


Tento názor samozřejmě vyvolal ostré reakce jak mezi politiky, tak mezi ruskými výrobci zbraní. Ruský prominentní konstruktér pušek Dmitry Shirayev řekl: „Cizinci přiznávají, že ruské pušky jsou jedny z nejlepších na světě. Ukažte mi jedinou zahraniční pušku, která by konkurovala ruské ve všech specifikacích, včetně úrovně integrity.“ Shirayev také dodal: “Hlavním problémem je, že v Rusku není nikdo, kdo by pracoval v puškovém průmyslu z důvodu nízkých platů. Nákup zahraničních zbraní tak může zcela zničit puškový průmysl v Rusku.

 

Každopádně ty tam jsou doby, kdy nákup zahraničních zbraní ruskou armádou byl zcela nemyslitelný. Můžeme zmínit nákup francouzských vrtulníkových lodí Mistral, lehkých obrněných vozidel Iveco nebo možný nákup zahraničních kolových transportérů. V médích dokonce prosakují zprávy, že Rusové chtějí nakoupit také francouzské komplety vojáka budoucnosti FÉLIN.

 

Jedno je však jisté, pokud Rusové někdy nakoupí pušky v zahraničí, nepůjde o zbraně americké, ale nejspíše evropské nebo izraelské. Je zřejmě nereálné předpokládat, že Rusové cizími puškami někdy vyzbrojí celou armádu – to je politicky neprůchodné. Avšak klidně se může stát, že zahraniční pušky uvidíme v menším počtu u některých vybraných ruských vojenských jednotek.

 

Zdroj: FOX News, Altair, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jakub Datum: 28.02.2013 Čas: 22:55

Už sa neviem dočkať tejto zbrane rusi vedia ako sa zbrane vyrabajú dúfam že aj slovensko nakúpi tieto zbrane a da preč konečne VZ 58 a nahradí ich super zbraňou a dokonca na naboje 5.56x45 (NATO) bude to paráda :).

avatar
Lukáš Karlík Datum: 18.01.2013 Čas: 10:08

To riffleman491:
Po přečtení vašeho příspěvku jsem se poněkud zděsil. Jednak kvůli prkotině, na které stavíte svůj argument a jednak kvůli vaší prozatimní nevědomosti ohledně modernizované 58.
Vaše výtka, že modernizací se už nikdo zabývat nebude je bohužel, bohudík chybná, protože v současnosti se i nadále pokračuje na modernizaci této spolehlivé zbraně. Budu konkrétní, modernizací se zabývá společnost Gun Expert z Jaroměře, jeich výrobky nejenže zvyšují kvalitu zbraní, ale konečnými vlastnostmi zbraně nejenže dohánějí moderní systémy, ale v některých aspektech je převyšují.

Jako příklad modernizace uvedu pro vaši námitku vypouštění závěru tuto úpravu: Zcela nový nosič závorníku s nabíjecí pákou na levé straně. Dle mého jen tento jednoduchý počin váš problém vyřeší, protože vše uděláte velice ryche levou rukou. Pokud jde tedy o rychlost přebíjení, jakože si spíš myslím, že tady hraje velkou roli lidský faktor, je dle mého jednodušší vést slabý úder do nabíjecí páky, čímž se uvolní jištění závěru a závěr se vrátí do přední polohy, než hledat jakési stiskátko na zbrani jak je tomu třeba u M4...

Doporučuji vám, podívejte se na tyto stránky: http://www.sa58.cz/

avatar
riffleman491 Datum: 23.12.2012 Čas: 15:19

Jediné co bych dodal je fakt že klasická sa58 nemá vypouštění závěru prstem střílející ruky a to mi tam trochu chybí.Takže v případě ,že by se měla modernizovat (což se už rozhodně nestane) tak byhc ještě dodal tohle ale jinak bylo vše řečeno. Jen pro zajímavost CZ805 BREN tuto v boji docela podstatnou možnost taky neposkytuje. A přitom myslím že zrovna tímhle se přebíjení zrychlí o dost víc než jenom výměnou zasobovacího systému za ten s vertikálním vsunutím zásobníku.

avatar
anti2t Datum: 23.12.2012 Čas: 10:58

jinak zapoměl jsem popsat jednu věc 3X 58 rozeberete smícháte díly v krabici a sestavíte ,zkuste to udělat s G36 ,AK, a podobně kvalita spracování je také velmi důležitá i třeba k zásobování ND je pravda že AK,58,a podobně je zastaralá ale za rozumný peníz snadno upravitelná ,dosáhne se tak při zachování spolehlivosti kvalit modernějších zbraní..

avatar
anti2t Datum: 23.12.2012 Čas: 10:53

střílím s 58 a střílel jsem i s G36 ,AK47,a dalšími zbraněmi ..mohu říci že G36 je zbraň pro bitvu AK,58,atd pro válku ...G36 po střelbách rozeberete a čístíte tejden, 58(však znáte sami) zasraná je jak jetel a střílí pořád ..nesporné je že pokud je to vojenská zbraň tak musí oplívat spolehlivostí M16 v prachu se zasekává takže máte přesnou v uvozovkách super zbraň a postřílí vás mužáhyd s oprejskanym kalachem ..co se týče ráže i já jsem slyšel že 5,56 v bojích Afganu,Iráku,Vietnamu a podobně dopadli dosti neslavně chlap schovaný za hliněnou zídkou je v apsolutním bezpečí tedy dokud nenastoupí zas kalach nebo 58s ráží 7.62....myslím si že osvědčená koncepce (ikdyž rudá )se má rozvíjet zlepšovat a postupně dopilovávat k dokonalosti proč hazardovat s životy vojáků a penězi s neosvědčenou koncepcí!!Rpg se každej amík taky smál když je naši vojáci přitáhli do Iráku dokud nepoznali jak tenhle muzejní krám dokáže za pár dolarů udělat paseku ...

avatar
Nicolaj Datum: 14.11.2012 Čas: 22:22

Ok, zdá se že jsme se při diskusi o AK-12 shodli na stanovisku k Vz-58, hmm tohle mě nepřestane udivovat :-D ale co, hlavně že jsme se shodli.

avatar
Lukáš Karlík Datum: 14.11.2012 Čas: 20:59

Vše, co bych namítal, bylo zde již řečeno, jediné co mě k tomuto napadá, je doporučení společnosti Gun Expert, osobně jsem měl tu čest je navštívit a byl jsem unešen tím, co nabízejí. Sám sem jim představoval svůj návrh odnímatelného přemostění nad závěrem, takže by zbraň měla k dispozici celou dlouhou horní lištu, mé řešení však úplně pozbývá smysl, protože to není vůbec potřeba a navíc tam vzniká velké pnutí při výstřelu, vyřešit by to šlo, ale pouze za předpokladu, že by se upravilo tělo zbraně, což se takhle malé firmě prozatím nevyplatí. Mimo jiné jsme se bavili o vyhazovači vychýleném více do boku a pokud se dobře pamatuji, tak tuto úpravu provádějí, doporučuji je kontaktovat, zda tomu tak opravdu je.
Jinak sem přidávám odkaz na stránky, které mají nyní nové, myslím si, že i největší odpůrci by si zde vybrali, jestli i po tom, co si projdete tyto stránky budete stále tvrdit, že jsou tyto zbraně zastaralé, tak už asi moc koukáte na Star Wars... http://www.sa58.cz/

avatar
plingr Datum: 14.11.2012 Čas: 20:32

Já mluvím o standardní vz 58 ne o nějakých modernizacích od gunexpertu atd,upravené pouzdro závěru na vyhazování do stran jsem ještě neviděl ve finální verzi (hoď link jestli se to prodává o 58 uvažuji k vánocům),vz 58 mam rád víc než 805 .Plynové potrubí se dá čistit pomoci Pipe cleaner nebo jde použit ještě par jinejch věcí.

avatar
prometheus.x Datum: 14.11.2012 Čas: 20:17

to: plingr
tak jedina vec ktera by se nedala lehkou upravou zmenit je ta free float hlaveň

toze nabojnice litaji nahoru se necha upravit velmi snadno necha se nastavit krasny vyhoz 45° do prava ci do leva,

co se tyka zdvyhu tak dneska je standard kompenzarot takze bez nej tam je te zdvich taky jako u vsech ostatnich zbrani snad jedina zbran ktera nepotrebuje kompenzator je KRISS ktery ma specialne ulozene bici ustroji ktere se pohybuje nahoru a dolu cimz redukuje zdvich

ti hee ze popazba kradka jde jednoduse namontovat jakakoliv jina treba standartni teleskopicka m4 a jeste budto s vyosenim jako puvodni a nebo v rovine

ano HK416 ma plynove potruby nahrazene pistem a to z jednoh prosteho duvodu jelikoz to potruby se muselo casto menit a je to dil ktery se musi fyzicky nahradit neda se nijak vycistit a navic diky primemu odvodu splodin do komory se mnohem vic zanasela

nezastavam se konceptu SA 58 jen soiuhlasim stim ze relativne levnou modernizaci se dalo dosahnout minimalne stejne kvalitni pusky jako je nastupce CZ805 stim ze je osvedcena jeji spolehlivost

avatar
Nicolaj Datum: 14.11.2012 Čas: 19:58

Jinak s těmi náboji to je pravda, ovšem vybraní jedinci pro tuto přesnost fasují náboje kvalitnější.
Bohužel u některých útvarů ( poměrně velké množství včetně některých elitních sil ) je SVD nejpřesnější zbraň.

avatar
Nicolaj Datum: 14.11.2012 Čas: 19:54

Takhle je to správné když něco tvrdím, měl bych to podložit fakty, jinak bych byl jako politici :-D
No, toto jsou nevýhody základního provedení.
Že nemá volně uloženou hlaveň, to je sice pravda ale i tak je poměrně přesná dle mého mínění ( číselnou hodnotu neznám, ale zrovna na přesnost si nikdo nestěžoval ) a navíc tato technologie je výhodná spíše u přesnějších zbraní ( myslím tím především odstřelovací pušky atd..) pokud vým.
Instalace optiky není problém, výborně to vyřešili izraelci (http://www.zahal.org/products/vz-58-receiver-cover-optic-mount?path_parent=218295).
Velký zdvih je jednak daň za účinnější střelivo a jednak se dá snížit, jak si správně poznamenal, kompenzátorem.
Vkládání zásobníku je diskutabilní, otázka zvyku ( možná že je toto řešení pomalejší na přebíjení ale není to tak výrazné).
Jednostranné ovládání je pro leváka skutečně nepříjemné, ale pravorucí střelci na něj často nedají dopustit protože jim oboustranné jen zbytečně překáží.
Pažbu můžeš vyměnit také :-D
I přez takovýto upgrade bude zbraň pořád levnější než ty "moderní".
Takže docházím k závěru jde o zvyk a vkus- někdo ocení větší výkon a spolehlivost, někdo zas o chlup lepší ergonomii a možnost nést více munice.
Pravda krátký píst je změna, ale není to nic nového, jen použili něco dávno známého a osvědčeného do zbraně, kde to předtím nebylo- tedy žádná opravdová inovace dle mého názoru.
Rád přijmu kritiku své kritiky založenou na faktech, tudíž do mě :-)

avatar
plingr Datum: 14.11.2012 Čas: 18:17

58 nemá free float hlaveň,nábojnice lítají nahoru takže je stížená instalace optiky, zbraň má relativně velký zdvih pokud nepoužíváš kompenzátor,zásobníky vkládáš s výkyvem nestačí je jen strčit na kolmo do zbraně natahovací páka je jen jedno stranná a pohybuje se se závěrem někdo to považuje za nevýhodu.Pažba je dost krátká. HK 416 má přepracované plynové potrubí na krátký píst což je celkem velká změna .

avatar
Nicolaj Datum: 14.11.2012 Čas: 17:39

Jestli někdo tvrdí že vz-58 je zastaralí, byl bych rád, aby napsal v čem konkrétně zastaralost spočívá.
Na podporu Lukáše Karlíka: Však ty supermoderní zbraně jako HK 416 KAC sp16 adt.. jsou také jen modernizované AR-15 které začínali v roce 1960.
Jinak za těch 25 000,- by to byla modernizace vskutku prémiová :-D

avatar
plingr Datum: 14.11.2012 Čas: 16:56

U ak šlo vždy o jednoduchost (výroba,manipulace),je to prostě par zohýbaných plechu s minimem součástí vyráběných třískovým obráběním. Závěr je blbu vzdorný a spolehlivý ,ale protože je celí z jednoho kusu ( píst a závěr není dělený) tak zbraň prostě nikdy nedožene v přesnosti závěr s plynovou trubicí.A i kdyby bylo tak přesné jak tady někdo básní tak k němu stejně voják fasuje šunt náboje s lakovanou nábojnicí které se válejí 30 let na skladu a o přesně laborovaných nábojích si muže nechat zdát.Kvality ruských střelců uznávám ale pochybuji že ti nejlepší se někde válejí s SVD místo kvalitní opakovačky.

avatar
Jugg Datum: 14.11.2012 Čas: 14:09

pokiaľ niekto chce sem písať viac než len objektívne informácie , mal by sa minimálne aspoň porozprávať s niekym kto tie zbrane používa. Inak je to ako keď človek bez vodičáku kritizuje autá. Faktom je že vz. 58 je v Iraku a Afganistane osvedčená dobrá zbraň ktorú si slovenský vojaci pochvaľovali a to nezmodernizované vz. 58 !

arr