Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Pozemní technika

Lehká obrněná vozidla pro Ukrajinu

Datum přidání 04.02.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 44 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Ukrajina investuje značné prostředky do nákupů nové armádní techniky. Je to způsobeno zejména nekončící krizí na Donbasu.

Triton

Foto: Lehké obrněné vozidlo Triton 4×4. / Kyiv PJSC

 

Ukrajinská snaha modernizovat armádu

Ukrajinci se snaží novou techniku nakupovat zejména od domácích výrobců, případně modernizovat techniku starší. U nové nebo modernizované výzbroje je vidět silný zájem zavádět techniku kompatibilní s NATO a vybavenou komponenty ze Západu.

 

Ukrajina tak ve velkém upouští od dlouholeté spolupráce s Ruskem, což může mít dalekosáhlé následky pro budoucí vývoj ukrajinského zbrojního průmyslu.


Většina ukrajinských zbrojních podniků je sdružená ve státním konsorciu UKROBORONPROM, které v posledních letech naprostou většinu své výroby dodává ukrajinské armádě válčící proti povstalcům v Donbasu. Hlavním cílem společnosti UKROBORONPROM je nyní uspokojit potřeby ukrajinských ozbrojených složek po nové technice.


Jakmile bude armáda a další ukrajinské složky dostatečně zásobeny, je možné zahájit vývoz vojenské techniky do zahraničí. Export zbraní přinese do ukrajinského rozpočtu potřebné finance.


V roce 2016 UKROBORONPROM představí strategii nazvanou „Ukrajinský štít“ - půjde o prezentaci vize nových high-tech zbrojních výrobků schopných konkurovat na mezinárodní úrovni a o prezentaci plánu modernizace ukrajinské armády.  


Ukrajina mimo těžké techniky nakupuje ve velké míře lehká obrněná vozidla. V nedávné době bylo oznámeno hned několik kontraktů na dodávky nových typů lehkých vozidel pro ukrajinské bezpečnostní sbory a armádu.

 

Video: Ukrajina posiluje armádu. Problém jsou ale peníze a všudypřítomná korupce. / YouTube


Triton

Ukrajinská pohraniční stráž obdrží 62 nových vozidel Triton se sledovacími a průzkumnými systémy. Tritony budou v rámci ukrajinské pohraniční stráže primárně hlídkovat na ukrajinsko-ruské hranici.

 

Průzkumný a sledovací systém JEB obsahuje dvoukanálovou denní/noční televizní kameru, termální kameru, laserový dálkoměr a radar schopný sledovat pohyb osob, vozidel, nízkoletících objektů a plavidel. Součástí vybavení je i rušička rádiových signálů ANCLAV.  


V zadní části vozidla je instalován teleskopický stožár (max 4,5 m). Na stožáru je umístěna radarová anténa a termokamera. Celý stožár lze odmontovat a umístit ho samostatně do vzdálenosti až 100 m od vozidla. Elektrický generátor umožňuje až sedmidenní nepřetržitý provoz.


Dálkově ovládaná zbraňová stanice je vybavena kulometem NSBT ráže 12,7 mm s optickým zaměřovačem PZU-7. Zásoba střeliva je 450 nábojů. Elevace zbraně je v rozmezí –3° až +68°, kruhový odměr je 360°. Stanice je osazená také výmetnicemi na šest dýmových granátů.

 

Video: Vozidlo Triton / YouTube


Triton s pohonem 4×4 má bojovou hmotnost 11 tun. Pohání ho dieselový motor Volvo TAD620VE o výkonu 116 kW spojený s automatickou převodovkou Allison 1000 SR. Maximální rychlost vozidla je 110 km/h a dojezd více jak 700 km. Vozidlo přepraví sedm osob včetně velitele a řidiče.


Pancéřová ochrana v základním provedení odpovídá úrovni Level 2 dle NATO normy STANAG 4569 - vozidlo tedy odolá projektilům ráže 7,62×39 mm API BZ při střelbě z 30 m a výbuchu nálože o ekvivalentu 6 kg TNT pod nápravou.


Vozidlo ve své základní verzi není plně obojživelné, ale dokáže překonávat menší vodní toky broděním bez předchozí přípravy. Výrobce nabízí také plně obojživelnou verzi vozidla.


Triton poslouží jako platforma pro různé zbraňové systémy a je schopno plnit velké množství úkolů v rámci armády nebo bezpečnostních složek. Triton lze používat jako obrněný transportér, nosič protitankových střel, průzkumné vozidlo, ambulanci nebo velitelské vozidlo.

 

Dozor-B

Foto: Lehké obrněné auto Dozor-B. / Artemis Dread; CC BY-SA 4.0


Dozor B

Obrněné automobily Dozor od ukrajinského výrobce Lvov Armored Plant poputují v nejbližší době na Dombas. Oznámil to zástupce generálního ředitele pro vývoj Arthur Heruvimov ze společnosti UKROBORONPROM (vlastník Lvov Armored Plant).


V posledních měsících lvovská továrna přijala 150 nových zaměstnanců aby uspokojila rostoucí zájem o své výrobky. Lvovský závod je nyní schopen vyrábět 400 kusů vozidel Dozor ročně.


Vozidlo Dozor je vyráběné ve dvou variantách - Dozor A a Dozor B.  Dozor A je základní verze bez pancéřové ochrany vhodná spíše pro policii a bezpečnostní složky, zatímco Dozor B je vybaven pancéřovou ochranou a primárně určen pro armádu. Vozidlo přepraví 3+8 osob.


Vozidlo navrhla charkovská konstrukční kancelář KMDB v letech 2004 - 2005, první vozidla byla do služby zařazena v roce 2007. V roce 2014 ukrajinská vláda objednala 200 kusů vozidla Dozor B. Stejný rok začala výroba a vojskové zkoušky proběhly roku 2015, kdy první vozidla z této série vstoupila do služby.


Licence na automobily Dozor byla prodána rovněž do Polska, kde je vozidlo nabízeno pod označení Oncilla.

 

 

Video: Dozor B. / YouTube

 

Pancéřová ochrana odolá střelám do ráže 7,62 mm a protitankovým minám. Balistickou ochranu lze zvýšit přídavným pancéřováním.


Dozor B pro ukrajinskou armádu získají obdobnou dálkově ovládanou zbraňovou věž jako vozidla Triton. K vybavení vozidel Dozor patří filtroventilační systém zajištující ochranu proti zbraním hromadného ničení. Instalována je radiostanice R-173M s dosahem 20 km.


Komunikace ve vozidle probíhá přes vnitřní interkom AVSK-1. Vozidlo lze vybavit satelitní navigací GPS NAVSTAR nebo GLONASS. Dodatečné je možné také instalovat naviják, systém centrálního huštění pneumatik a tažné zařízení.


Zákazník má na výběr ze dvou pohonných jednotek. První je turbodieselový 2,8l motor  IVECO 8142.38.11 o výkonu 91 kW spojený s  manuální převodovkou IVECO 28026.5.


Druhou variantou je dieselový 4,7l motor DEUTZ BF 4M 1013 FC o výkonu 142 kW spojený s automatickou převodovkou  Allison 1000 LCT.  Obě převodovky mají 5 rychlostí pro jízdu vpřed a jednu pro jízdu vzad. Maximální rychlost vozidla je 105 km/h.

 

SCTV

Foto: Americký typ SCTV s rychlopalným kanónem LW25 ráže 25 mm. / Textron


SCTV

Společnost Textron dodá na Ukrajinu tři vozidla Survivable Combat Tactical Vehicles (SCTV). Kontrakt mezi Textron a ukrajinskou SpetsTechnoExport (STE) byl oznámen 1. února. STE je součástí konsorcia UKROBORONPROM.


SCTV vychází z vozidel Humvee (HMMWV), která ukrajinská armáda získala z USA. Vozidla SCTV byla původně vyvinuta pro americkou námořní pěchotu a veřejně představená roku 2010. Ukrajinská armáda díky SCTV získá vozidla odolná proti IED vhodná do prostředí asymetrických konfliktů.


Bear Midkiff ředitel obchodního oddělení pro Evropu a Afriky ze společnosti Textron uvedl, že: „Textron pracuje ve spolupráci se společností UKROBORONPROM na vylepšení ukrajinských vozidel Humvee na standart vozidel SCTV.“


Na rozdíl od Humvee je kabina vozidla vyrobena z jednoho kusu, což zlepšuje šance na přežití posádky po najetí na minu nebo zásahu IED. Ke zvýšení bezpečnosti proti IED a minám přispěla také změna tvaru podvozku do "V".

 

Video: SCTV je výrazně modernizovaný Humvee. / YouTube


Vylepšená balistická ochrana, odolnost proti minám a IED je podle výrobce obdobná, jako u podobných vozidel kategorie MRAP (např. M-ATV). Kromě zvýšení celkové odolnosti SCTV získal lepší motor, odpružení a zavěšení kol. Oproti Humvee tak SCTV vyniká lepšími jizdními vlastnostmi.


Vozidlo lze vybavit filtroventilačním systémem proti účínkům zbraní hromadného ničení. Rozsah vybavení (senzory, komunikační systémy, zbraňové systémy) záleží jen na přáních zákazníka.


SCTV poslouží jako velitelské vozidlo, k přepravě osob a nákladu, průzkumné, nebo jako vozidlo palebné podpory.


První tři SCTV mohou být předzvěstí větší zakázky na úpravu všech zbývajících Humvee ukrajinské armády na vozidla SCTV.

 

Zdroj: Army Recognition, Army-Technology, Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Kruan Datum: 10.02.2016 Čas: 23:20

Fenri: jasně, podle jejich parlamentní zprávy vyrábějí asi 2 páry ponožek na 1.000 obyvatel. Ukrajina asi polovinu tohoto množství.

avatar
fenri Datum: 09.02.2016 Čas: 07:35

To Kruan:
-zbraně (nemyslím jen těžké, ale i "normální", na sport, lov, obranu)
-optika (NPZ např.)
-oblečení (Splav, trička :-))
-nože
-vyšší třídy vodky a kaviáru :-)
-i zajímavé hodinky se najdou
-extrémní offroady
Není to moc, ostatně Rusové kšeftují spíše na úrovni vlád (zbraňové systémy, paliva) Jenže z Ukrajiny vůbec, vůbec NIC.
Když už jim i tak primitivní kategorii jako stará OT vrací i Súdán (sic!), tak je to prostě katastrofa. Kdo na UA něco uměl, odešel na západ či do Ruska.

avatar
Kruan Datum: 09.02.2016 Čas: 01:30

Nerad přispívám OT,

Ale minulý týden jsem byl v Rusku (kde jsem předtím asi tři roky nebyl) a co mě překvapilo byla intenzita žebrání.

S kolegou jsme kuřáci, cca. 1x za dvě hodiny jsme vyběhli z kanclu na ulici. Neužili jsme si ani naše cígo, protože okamžitě místní kolemjdoucí začali žebrat: "Daj mjeloč" (tykání nechám stranou, to je zdejší kolorit)

Intenzita žebrání byla vysoká, dokonce i vyšší než v chudobinci Asie - Bangladéši. Ani tam u mě nikdo nežebral 2x za pět minut.

Geograficky bylo úplně jedno, v jakém městě jsme byli. Jednalo se o města před Uralem.

Je mi celkem jedno, jak si žijí národy ve světě po svém atd. a nekecám jim v žádném případě do jejich stylu žití. Ale vzhledem k tomu, že si Rusko pamatuji jako zemi, která bohatla mě tenhle rychlý sešup zarazil.

Dávám to sem jen k úvaze, nakolik bude RF schopna držet tempo v důležitých oblastech

avatar
Kruan Datum: 09.02.2016 Čas: 00:39

Fenri: z Ruska?

avatar
fenri Datum: 08.02.2016 Čas: 23:00

Brothers and Sisters - no, možná jsou stejní, ale daří se jim jinak. V něčem bude rozdíl. Pořád čekám třeba na alespoň jeden kvalitní výrobek z této země, který bych si koupil.

avatar
sanityangel1 Datum: 06.02.2016 Čas: 19:32

BrothersAndSisters:

a nejake odkazy na wiki by nebyly?

Jinak USA a jeji velvyslanci vzdy popisovali pouze jejich pohled na vec. Tzn.
to ze rikali, ze Putin je sef mafie se vubec nedivim. Je to zhruba stejne jakou hantyrkou popisuji Rusove USA. Oboji je balast. Na wiki jsou nejdulezitejsi odkazy na plany USA. Napr. to jake zamery jsou v Syrii a jak ji destabilizovat. To je to nejdulezitejsi.

Jinak jaky je pohled USA na Ukrajinu - to vyplynulo z prevratu na Ukrajine. Napr. kdyz Nulandova se dohadovala 1. tyden pred svrzenim Janukovice s velvyslancem USA na Ukrajine, kdo bude pristim premierem. Nejlepsi na tom je, ze prohlasili, ze kaslou na EU, coz se potvrdilo nedodrzenim povstalcu dohody s EU.

avatar
Sorge-227 Datum: 06.02.2016 Čas: 17:07

BrothersAndSisters: Viem co je aféra WikiLeaks. Je to nafuknuta bublina. Nie su tam ziadne relevantne informacie. Iba velke halo pre nic. Ake tajne informacie sme sa dozvedeli?

Korupcia je vsade rovnaka. Viete mi to niecim vyvratit?

avatar
BrothersAndSisters Datum: 06.02.2016 Čas: 16:25

Wenet01 "Kradl (Porošenko) stejně jako všichni před ním a všichni po něm a svým nepodpisem dohody s EU chtěl jen zlepšit vou vyjednávací pozici a osobní cenu...zcela UKRAJINSKY vyčkával kdo mu dá více ..."

Zcela ukrajinsky? Putin říká, že ukrajinský a ruský lid je stejný, že se jedná o jeden národ - vyčkával tedy zcela rusky.

avatar
BrothersAndSisters Datum: 06.02.2016 Čas: 16:23

premyslcz - pokud v debatě o Ukrajině (která se točí kolem ruského vlivu) používáš odkazy na WikiLeaks s tím, že v jejich depeších je Porošenko označen za oligarchu je zcela na místě zmínit, že v rámci té samé aféry WIkiLeaks byly zveřejněny dokumenty, které ruského prezidenta Putina označují za hlavu ruské mafie postavené na propletenci oligarchů, státních struktur a silových složek Ruska. Vypovídá to mnoho o Rusku a umožňuje si to uvědomit, že tohle všechno je obsaženo v ruském vlivu na Ukrajině. Pro doplnění tvých poukazů je to zcela na místě.

avatar
BrothersAndSisters Datum: 06.02.2016 Čas: 16:17

Sorge-227 - vymyšlené, nebo známé? To je snad trošku rozdíl, ne? Víš vůbec co je aféra WikiLeaks?

avatar
BrothersAndSisters Datum: 06.02.2016 Čas: 16:16

Sorge-227 - to tedy není, korupce jako v Rusku nebo na Ukrajině není v EU nebo USA ani omylem!

avatar
Sorge-227 Datum: 06.02.2016 Čas: 16:03

Neviem preco kazdy vytahuje zdroje WikiLeaks. Tam vobec nic nie je. Vsetko co sa tam pise je vmyslene, alebo davno zname.

avatar
Sorge-227 Datum: 06.02.2016 Čas: 16:01

BrothersAndSisters: to co popisujete je kazdy stat na zemi vcetne USA a EU.

avatar
premyslcz Datum: 06.02.2016 Čas: 15:45

Ja se nebráním jakékoliv diskuzi k tématu, ale pokud se bavíme o Turecku, Syrii nebo Ukrajině a já si dovolím sem přidat nějaké informace, tak se zde najdou fanatici a začnou proti mě vytahovat argumenty jako kdybych byl kremlobot.
Až bude téma k Litviněnkovi nebo kolik má Putin na kontě s nadšením sem přidám informace o něm.

avatar
Wenet01 Datum: 06.02.2016 Čas: 15:25

Na ukrajině vládne a vládla kleptokracie od odspodu až nahoru a je úplně jedno co u toho žvaní...Janunkovič nebyl pro ruský tím se stal až během revoluce z donucení. Kradl stejně jako všichni před ním a všichni po něm a svým nepodpisem dohody s EU chtěl jen zlepšit vou vyjednávací pozici a osobní cenu...zcela ukrajinsky vyčkával kdo mu dá více, že mu bude nadělena revoluce bylo pro něj jistě překvapení a že bude muset utíkat ačkoliv pod patronací EU splnil všechny revoluční požadavky a nepoužil sílu to asi nečekal vůbec...
O tom že UA nějak sjednocená navíc ruskou intervencí vůbec nevím a takový názor může mít jen člověk co zná UA jen z TV, nebo nebyl dál než ve Lvově...stačí si popovídat s lidmi.
Ohledně armády nebo čehokoliv dalšího, za Janunkoviče se sice kradlo, ale ta země byla stále státem, nyní když je v rozkladu je míra korupce úplně jinde. Lidé nevidí budoucnost a snaží se přijít k valutům kde se dá...každý projekt je tam tak odsouzen k záhubě předem, pokud není pod zahraniční investicí a hlídán od dělníků po nejvyší manažery. Jejich problém není nějaká válka, jejich problém je hrozící zánik jakékoliv státnosti v myslích lidí

arr