Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Datum přidání 23.05.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 273 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků T-72M4 CZ. Nyní lze poměrně levně na leasing získat modernizované tanky Leopard 2. Avšak nabídka je omezená počtem dostupných tanků - v roce 2025 půjde koupit pouze nové, a tedy patřičně drahé tanky Leopard 2.

Foto: Leopard 2A7+; větší foto /  KMW

 

V boji každý volá na pomoc tanky

Poslední konflikty po celém světě potvrzují, že hlavní bojové tanky MBT (Main Battle Tanks) mají v bojových střetnutích své nezastupitelné místo. Tanky unikátním způsobem kombinují taktickou mobilitu, schopnost vést manévrový boj, silnou ochranu, palebnou sílu a schopnost demoralizace nepřítele.


V roce 2015 se v Izraeli konala mezinárodní konference Ground Forces Israel Defense (GFID), kde se přednášející shodovali, že letectvo samo o sobě nemůže rozhodnout boj, resp. mnohem obtížněji letectvo samo o sobě dosahuje politické a strategické cíle vojenské kampaně.


„Neexistuje žádná možnost dosáhnout kontroly území bez pozemního manévrového boje," uvedl na konferenci izraelský generálmajor v záloze Udi Shani. „Nezáleží, o jaký konflikt se jedná... je třeba začít s manévrováním od prvního dne."


Nasazení pozemních sil je klíčové k ovládnutí a kontrole území a také ke zmiňovanému rychlejšími dosažení politických a strategických cílů. „Jsem rád, že si držíme území ze vzduchu... ale k ovládnutí a kontrole území potřebujeme nasadit pozemní jednotky od prvního dne," uvedl Shani.


Existují však lidé, kteří sice význam mechanizovaných jednotek nezpochybňují, ale tanky označují za nevhodné pro vedení moderního boje – jsou těžké, vyžadují náročnou údržbu (personál, pomocnou techniku), mají velkou spotřebu paliva (robustní zásobování palivem) a je problém (logistický, personální, bezpečnostní) je přesouvat na velké vzdálenosti.


Nicméně na jmenované konferenci brigádní generál Didi Ben Yoash v záloze rezolutně prohlásil: „Slyšíte některé říkat, že tanky jsou zastaralé a nemohou bojovat na moderním bojišti. Ale řeči přestanou, jakmile začne nepřítel střílet. Pak všichni požadují tanky. Nikdo se nechce pohybovat před tankovou četou nebo praporem, který s ním bojuje".


Navíc v poslední době se daří eliminovat i největší nebezpečí pro tanky – protitankové řízené střely (PTŘS). Moderní aktivní obrané systémy APS (Active Protection System) dokáží, jak dokázali Izraelci se systémem Trophy, zásadním způsobem snížit hrozbu PTŘS.


Díky nasazení APS roste morálka a sebevědomí posádek tanků, a rozšiřují se možnosti tanků vést manévrový boj - tanky se mohou "bez obav" vydat i do míst (např. ulic měst), odkud na ně bude ze všech směrů útočit nepřítel s PTŘS a reaktivními granátomety (RPG).


Tanky pro Armádu ČR

Podle současných plánů Armáda ČR plánuje řešit obměnu tankového vojska po roce 2025. Pokud se však podíváme na možnosti trhu, Armáda ČR si nemůže příliš vybírat. V podstatě se nabízí jen německé tanky Leopard 2 nebo izraelské tanky Sabra. Pro oba tanky hraje nejen dostupnost řešení, ale také zahraničně-politické hledisko.


O tanku Sabra jsme psali v článku Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky? Co německý tank Leopard 2?


Nový tank Leopard 2 stojí 8 milionů dolarů - jeho cenu ale drastickým způsobem ovlivňuje vybavení, od elektroniky, senzorů, přes komunikační systémy, až po robotické zbraňové stanice. Mluvíme přitom pouze o tanku, nikoliv o dalších nutných obslužných vozidlech (mostní, ženijní, vyprošťovací, servisní, atd.), nebo o logistickém, servisním, výcvikovém zázemí. Kapitolou samou o sobě je munice.  


Přesné celkové pořizovací náklady lze jen stěží odhadovat – obecně ale veškeré přidružené systémy a zázemí stojí tolik, kolik samotné tanky. Pokud např. Armáda ČR bude chtít vyzbrojit dva tankové prapory (2×30 tanků), tak náklady snadno přesáhnou jednu miliardu dolarů, tj. více než 24 miliardy Kč.


Existuje přitom šance pořídit tanky Leopard 2 mnohem rychleji a ušetřit miliardy korun. V současné době může Armáda ČR v rámci společného evropského projektu získat modernizované tanky Leopard 2A7 EU i na leasing, který pokrývá zároveň jejich technickou údržbu a dodávky náhradních dílů při určitém proběhu kilometrů. V ceně nabízeného leasingu není pouze munice a pohone hmoty.


Verze Leopard 2A7 EU je ve stejné konfiguraci, jako zcela poslední Leopard 2A7V (dříve Leopard 2 A7+) nebo verze pro Katar - Leopard 2A7 QAT (Leopard 2A7Q).


Zásadní rozdíl je v tom, že katarské Leopardy 2A7 QAT jsou nově vyráběné a verze 7AV jsou německou firmou KMW kompletně generálkované a zcertifikované tanky podle posledních aliančních norem STANAG.

 

Základní rysy tanku Leopard 2A7 EU nabízeného pro Armádu ČR na leasing v rámci společného evropského obranného projektu:

 + 3. generace zaměřovacího systému pro velitele a střelce;
 + programovatelná, ve vzduchu vybuchující munice;
 + ventilace s klimatizací pro nasazení v zahraničních misích;
 + nezávislá jednotka APU 20 kW (motor tanku nemusí běžet když tank stojí, nižší IR stopa apod.);
 + vylepšené pojezdové a pásové ústrojí (má lepší meziopravní resurz);
 + kompletně přebudované rozhraní člověk-stroj pro ovládání tanku (dotykové displeje atd.);
 + zpětná denní a noční kamera;
 + další dodatečné pancéřování zepředu a ze strany nad poslední verzi A6 aplikující poslední poznatky z konfliktu na Ukrajině, Iráku a Sýrie.


Nákup či leasing modernizovaných tanků Leopard 2A7 EU lze koordinovat přesně v duchu evropské iniciativy sdílení vojenských schopností (Pooling and Sharing). Navíc díky zavedení tanků Leopard 2 v sousedních armádách - německé, polské a rakouské, lze využít jejich zkušenosti s provozem a výcvikem, nebo dokonce sdílet i tankové provozní zázemí okolních států, a tím dále šetřit finanční prostředky.


Uživatelé tanků Leopard 2 jsou členy organizace LEOBEN, která pomáhá s provozem těchto tanků a usnadňuje jim údržbu a modernizaci tankové flotily s využitím poznatků a podnětů ostatních členů LEOBEN.


Problém je v tom, že dostupných starších tanků Leopard 2 vhodných k modernizaci je pouze omezený počet – v současné době je volných pouze okolo stovky tanků Leopard 2. O takto modernizované a dostupné tanky se zajímá řada evropských států, mimo jiné Bulharsko a Chorvatsko.


Pokud tedy Česká republika počká až do roku 2025, žádné starší tanky Leopard 2 vhodné k modernizaci nebudou k dispozici.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 19.08.2017 Čas: 11:40

Sorge-227:
To je už veľmi staré video. Pozrite si tohtoročné diskusie pri článkoch týkajúcich sa tankov alebo konkrétne T-90, niekde sa o tom hovorilo.

avatar
Sorge-227 Datum: 19.08.2017 Čas: 11:10

Zniceny rusky T 90 v Syrii, neviete niekto nieco o tom?

https://www.youtube.com/watch?v=enOXVPdA8nM

avatar
CerVus Datum: 11.06.2017 Čas: 13:04

A possible source for these second-hand tanks might be Norway; recent reports suggest that Norway is considering giving up it's small tank force (originally ordered 52 Leopard 2A4s, 46 left operational) in favor of a more mobile infantry-focused doctrine. Small infantry units should take out enemy tanks by using anti-tank guided missiles and other weapons. This is however only one of three options being considered by the Norwegian Army, in the end the tanks might be kept operational.
Finland might also be able to sell slightly less than a hundred Leopard 2A4 tanks, after purchasing 100 ex-Dutch Leopard 2A6 MBTs in 2014. Some of the 139 Leopard 2A4s originally bought by Finland have been relegated to reserve units, while others were converted into bridge layers, support vehicles or cannibalized for spare parts.

Takže nějaké šance tu jsou i mimo Německo.

avatar
KOLT Datum: 04.06.2017 Čas: 16:04

NTMPSR...

avatar
PavolR Datum: 04.06.2017 Čas: 14:24

To mi pripomenulo dvojicu profesionálnych vojakov počas odhaľovania jedného pamätníka, čo si chvíľu obzerali dobový bodák a potom sa ma opýtali, na čo to slúžilo (a nie, nebol to bodák na Mosin :-D ).

avatar
Maximus Datum: 04.06.2017 Čas: 13:19

Samozřejmě ze to je názor bohužel aktuálně sloužícího důstojníka AČR :-(((.

avatar
KOLT Datum: 04.06.2017 Čas: 11:04

Maximus, to byl *aktuálně* sloužící kapitán? Jestli jo, tak bych ho posadil do Téčka a nechal na něj udělat jeden nálet A-10 s kanónem. Primitivní, dnes již právě díky PVO v podstatě nefunkční způsob boje. Asi by se divil...

avatar
PavolR Datum: 04.06.2017 Čas: 08:08

Maximus: No tak T-72 Scarab navidomoči nie je určený primárne pre európsky trh (125mm kanón, manuálne ovládaný guľomet na veži...), na rozdiel od poľského PT-16 so 120mm kanónom a s uložením munície mimo priestor posádky.

avatar
Rase Datum: 03.06.2017 Čas: 23:16

Maximus:
skoro to až zní, jako vystřižené z nějaké brožury pro armády Varšavské smlouvy - "nepřítel sice má vzdušnou převahu, ale co, našim tankům stejně moc škody nezpůsobí, tak se nemusíte bát" :D Pokud to myslel vážně, tak rozhodně nerozumí svému řemeslu a měl by být nahrazen. Však co, i v Ardenách nedokázaly německým tankům citelně ublížit ani americké letouny... dokud byla mlha :D

avatar
Maximus Datum: 03.06.2017 Čas: 23:05

Na IDETu byl vidět T-72 SCARAB a toto řešení modernizace T-72 se zdálo být už hodně za zenitem. Rozumné řešení jen pro případ výrazného zhoršení bezpečnostní situace v Evropě, kdy by bylo potřeba honem pořídit maximum techniky či zmodernizovat tanky v NZ, pokud by byly zbytečné peníze v rozpočtu MO a vůle udržet platformu T-72 ve výzbroji (obojí ale není).

Jako zajímavost k tématu uvedu nedávno získaný názor jednoho kapitána od tanktistů, že absence PVO v AČR až tak nevadí, protože letadla tankům zas tolik škody způsobit nemohou. Tento "profesionál" by měl navštívit archiv a podívat se na záběry z první války v Perském zálivu, zejména na pozůstatky Republikánské gardy :-))).

Při takovýchto názorech "profesionálů" se pak už člověk ani moc nediví v jakém stavu se AČR nachází :-(((.

avatar
Gloton Datum: 30.05.2017 Čas: 04:02

Takže závěr je takový, že největší chyba bylo zrušení modernizace dostatečného počtu T-72 na verzi T-72M4CZ
A to se už zase objevují názory nějka to teď zaonačit, nakoupit alespoň trochu tohoto, či trochu tamtoho........prostě stále nepoučitelní jsme v ČR.
Tanky prostě něco stojí, kdo je chce, musí "pustit chlup". Pak není problém s dostupností moderních tanků žádný.
Rozhodne-li se tedy, že tanky v naší armádě ano, musí se koupit alespoň 120ks a neřešit nesmysly. Máme na výběr Leopardy, Abramsy, Leclercy.......co víc si přát.

avatar
Marcus Datum: 29.05.2017 Čas: 08:17

Jak píše Rase, mělo se modernizovat alespoň tech 140 T72M4CZ a byl by klid. I polákúm jejich PT-91 vydrží minimálně do roku 2030. A to si dovolím tvrdit že naše T72M4CZ je lepší. Pak bych I souhlasil s tím že máme tankové kapacity, které je potřeba udržet. Ty dnes opravdu nemáme a v případě tankového vojska budeme začínat na zelené louce :(
Nemusely by jsme dnes řešit nějaký mezimodel, dočasný nákup, pronájem, leasing... ale bohužel, stalo se.

avatar
Marcus Datum: 29.05.2017 Čas: 08:11

skelet

Obdivuji tvoji energii vysvětlovat Jirosovi historii, reálná fakta a čísla :D

Jinak nemůžu než souhlasit s tím co píšeš.

avatar
Rase Datum: 28.05.2017 Čas: 22:40

Pánové, dám jen technickou, Leopardy 2A4 se rozdávaly nebo šrotovaly cca koncem 90.let. Tehdy je dostali zdarma Poláci, zrušili Švédové, koupili Rakušané, převzali (po pronájmu) Španělé. Ono prostě ta verze 2A4 je zkrátka ojetý šmejd a na začátku 21.století, nebyla a není ničím lepším. To že byly poměrně nedávno k mání i Leopardy 2A6 (Holandské) je už věc jiná. Této šance sme měli využít a tyto tanky by se k nám dostávaly v současnosti, nebo do pár let (viz Finsko). V době, kdy se rozhodovalo o modernizaci našich T-72, byly k mání tak akorát Leo2A4, což by opravdu byla chyba. Za sebe vidím problém v tom, že se nebal větší počet T-72M4CZ a že se k nim nevyrobily věže T-21, které by byly velice fajn i v současnosti. Právě věž beru jako největší vadu současných tanků u AČR. Tohle je za mě veliká škoda, jelikož ty věže by šly osadit i na velké nové BVP (nad 40 tun)

avatar
skelet Datum: 28.05.2017 Čas: 21:25

Ano popíráš historii, neustále.

arr