Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Létající motorka pro americkou armádu

Datum přidání 24.06.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nové technologie vytvářejí zcela nové druhy dopravních prostředků. Zajímavou novinkou je například „létající motorka“ Hoverbike od britské firmy Malloy Aeronautics. Zájem o Hoverbike už projevilo americké ministerstvo obrany.

Hoverbike

Foto: Původní verze Hoverbike využívala dvojici zapouzdřených rotorů; větší foto / Malloy Aeronautics

 

Hoverbike je zástupcem osobních letajících dopravních prostředků s kolmým startem a přistáním VTOL (Vertical Take-Off and Landing). Jedná se v podstatě o stroj ideově spřízněný s kvadrokoptérami. Na rozdíl od klasických vrtulníků k pohybu ve vzduchu Hoverbike využívá čtyři (v původní verzi dva) menší zapouzdřené rotory.


Také v České republice probíhá vývoj osobních létajících strojů kategorie VTOL. Zmínit můžeme „létající kolo" Flying Bike (F-Bike), které se v roce 2013 na několik minut vzneslo do vzduchu na pražském výstavišti Letňany.


V současné době ve světě běží dva seriozní projekty „létajících motorek". Prvním je projekt Aero-X od firmy Aerofex. Zákazníci si Aero-X mohou údajně koupit již v roce 2017.


Druhým je pak Hoverbike od britské firmy Malloy Aeronautics. Britové na výstavě Paris Air Show 2015 oznámili spojení s americkou firmou SURVICE. Obě společnosti budou v americkém Marylandu vyvíjet novou generaci Hoverbike za finanční pomoci amerického ministerstva obrany.


Hlavní výhodou strojů kategorie Hoverbike je bezpečnost a kompaktnost řešení. Na rozdíl od vrtulníků Hoverbike potřebuje několikanásobně menší plochu ke startu a přistání.

 

Hoverbike

Foto: Nejnovější prototyp Hoverbike řeší problémy se stabilitou pomocí čtveřice rotorů; větší fotoMalloy Aeronautics

 

„Existuje mnoho výhod Hoverbike oproti vrtulníkům. Hlavní je bezpečnost. Zakryté rotory nejen chrání lidi a majetek při nárazu, ale pokud by jste někdy narazili do lidí a majetku, prostě vás to odhodí zpět do vzduchu. Takže je zde značná bezpečnostní úroveň. Další věcí je cena. Nákupní a provozní cena Hoverbiku je velmi nízká," vysvětlil hlavní výhody konceptu Grant Stapleton, marketingový ředitel Malloy Aeronautics.


První verzi Hoverbiku jsme mohli vidět v roce 2011 a od té doby stroj prošel řadou úprav. Původní prototyp byl vybaven dvojicí velkých zapouzdřených rotorů. Stroj však trpěl při letu nízkou stabilitou.


Firma proto v minulém roce začala pracovat na verzi se čtveřicí menších rotorů - vždy po dvojici rotorů na přídi a zádi. Každá z dvojice rotorů se překrývá a rotory jsou uložené v ochranném prstencovém pouzdru. Malloy Aeronautics tímto způsobem odstranila problémy se stabilitou. Čtveřice rotorů dokáže mnohem jednodušeji, zvyšováním nebo snižováním otáček, udržet stroj ve stabilní poloze.


„Po rozsáhlém testování, zahrnujícím testování modelů a také let s posádkou, jsme se rozhodli záměrně přejít k osvědčenému modelu kvadrokoptéry, protože se současnou technologií jsme nemohli navrhnout dostatečně levné, bezpečné a tím pádem konkurenceschopné vznášedlo," dočteme se na stránkách Malloy Aeronautics.

Video: Jeden z prvních testů Hoverbike se čtyřmi rotory. Firma Malloy Aeronautics pro propagační účely vytváří a prodává také malý dron totožné koncepce. / YouTube

 

Hoverbike je unikátní díky své schopnosti pohybovat se přistávat/vzlétat ve stísněných prostorách. Typickým příkladem je přistávání v lese mezi stromy nebo v ulicích měst. V těchto místech dokáže Hoverbike přepravovat osoby nebo materiál. Dokáže létat s posádkou nebo bez posádky.


Unikátní vlastnosti „létající motorky" Hoverbike neunikly pozornosti americkému ministerstvu obrany. „Ministerstvo obrany má zájem o technologii Hoverbike, protože dokáže podporovat více rolí. Dokáže přepravovat vojáky přes náročný terén a pokud není používán pro tento účel, dokáže přepravovat materiál, zásoby a létat s posádkou nebo bez posádky. Dokáže fungovat i jako platforma pro vzdušný průzkum," uvedl Mark Butkiewicz z firmy SURVICE.


V prvním kroku obě firmy postaví plnorozměrový prototyp Hoverbike se čtyřmi rotory. Po úspěšných letových testech s pilotem se obě firmy následně zaměří na stavbu vojenské verze.


Výkony militarizovaného Hoverbike ještě nebyly uveřejněny. Původní dvourotorový prototyp měl startovací hmotnost 270 kg a poháněl ho spalovací motor o výkonu 80 kW (108 koní). Maximální teoretická rychlost (nedosažená) původní verze byla 300 km/h a dolet 150 km. Dostup maximálně 3000 metrů.

 

Zdroj: Reuters, Malloy Aeronautics

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ngarem Datum: 26.06.2015 Čas: 15:36

No to je výborný nápad. Rotory doplnit směrovými žaluziemi, dokončit vývoj a na pouštním, bažinatém a vodním povrchu to nebude mít chybu. A cesty přes pole bez dopravní zácpy je hotová.

avatar
brin Datum: 25.06.2015 Čas: 11:06

Pravda, beru zpět a omlouvám se.

avatar
Mrakoplaš Datum: 25.06.2015 Čas: 00:03

brin:Ehm podívejte se na video.I na ten hroné model. Podle všeho se na tom bude sedět jak na motorce.
jen by to bylo asi lepší pro pohraničníky/maximálně hlídky/kurírní vozidla/ rychlý převoz zraněných kam se nedostane vrtulník(kuli pvo) a je obtížný terén.

Ale jinak samosebou supr , musí být stím sranda lítat. A když se to rozšíří mezi civili budou muset mít věžáky místo parkovišť hromadu heliportů :D

avatar
Clint Datum: 24.06.2015 Čas: 23:47

Tvarem mi to připomíná Piasecki Airgeep. Nedávno bylo o tomto projektu psáno v ATM. Tzv. Jeep pro atomové bojiště.

https://www.youtube.com/watch?v=4SERvwWALOM

avatar
simpanz Datum: 24.06.2015 Čas: 23:46

řidič je nahoře, http://www.gizmag.com/hoverbike/18813/
tohle neměli ani ve star wars:)

avatar
Luky Datum: 24.06.2015 Čas: 22:05

O nečem takovém jsem vždycky snil...stejně jako Jan Tleskač.

avatar
Rase Datum: 24.06.2015 Čas: 22:00

Strčit ruku do špic klasické motorky taky nebude veselý zážitek.
Přínos pro civilní trh by mohl být značný - pokud vývoj popožene armáda, tak proč ne.
Nenapadá mě moc smysl téhle konsrukce pro vojsko, přesněj: provoz, cena stroje vs. užitná hodnota oproti konvenční technice (ochrana nulová, uveze jednoho vojáka atd.)

avatar
fenri Datum: 24.06.2015 Čas: 21:40

No ale má to shora mříže, od středu. Ale asi bude fakt dole.
Ideální cíl pro nějakou AR-10klonM-14 či SVD :-)

avatar
brin Datum: 24.06.2015 Čas: 21:38

Hádám, že řidič bude zavěšen pod rotory, takže do nich spadne jen velmi obtížně...

avatar
Ledna Datum: 24.06.2015 Čas: 19:30

Řidič se smíchy potrhá až spadne do rotoru :-D

arr