Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Letecká budoucnost podle BAE Systems

Datum přidání 08.07.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Inženýři z britského zbrojního gigantu BAE Systems ukázali na krátkém videu některé futuristické technologie pro vojenské i civilní letouny poloviny 21. století. Nejedná se opravdu o sci-fi, ale o koncepty postavené na soudobých poznatcích z vědy a techniky.

Letecká technika budoucnosti

Foto: Vize letadla Transformer podle BAE Systems. / BAE Systems

 

Britští inženýři představili čtyři koncepty letecké techniky budoucnosti: pokročilou 3D tiskárnu schopnou vytisknout robotický dron během mise, transformující se letadlo dlouhého doletu, energetické zbraně zasahující cíle rychlostí světla a speciální tekutinu schopnou zacelit poškozené částí letadla.

 

Velmi zajímavá je vize 3D tiskárny schopné tisknout drony dle okamžitých požadavků mise. Již dnes dokáží 3D tiskárny za 24 hodin vytisknout malé bezpilotní letadla. Samozřejmě, díly jako motor, elektronika nebo baterie musí byt dodány externě.

 

Podle BAE Systems se 3D tiskárny roku 2040 stanou natolik pokročilé, že dokáží vytisknout na požádání různorodé bezpilotní létající stroje. Budoucí 3D tiskárna během mise vytiskne létající dron schopný zachraňovat lidí v nouzi, průzkumné bezpilotní letadlo nebo jednoúčelové „kamikadze“ drony pro útoky na pozemní cíle.

 

Celá 3D tiskárna má být natolik kompaktní, že najde místo v nákladovém prostoru většího dopravního letadla nebo ve standardním dopravním kontejneru. Nereálný není ani přímý tisk elektronických součástek či elektromotorů.

 

Dalším konceptem je letadlo Transformer. Ve skutečnosti jde o dotažení k dokonalosti ideji létaní letadel ve formacích. Při letu v šípové formaci vznikají na konci křídel vedoucího letounu vzdušné víry. Pokud ve vhodné pozici za vedoucím letadlem letí další stroj, může doslova "surfovat na vzdušném víru" (anglicky termín "vortex surfing") vedoucího letadla a zásadně snížit spotřebu paliva.

 

Video: Vize letecké techniky poloviny 21. století. / YouTube

 

BAE Systems navrhuje létající stroj složený ze tři samostatných letadel. Při letu do cíle poletí všechny tři stroje zaklesnuté do sebe pro úsporu paliva. Po příletu do cílové zóny se oddělí a budou plnit předem stanovené úkoly – např. jeden stroj se postará o průzkum, druhý o vzdušné krytí a třetí zaútočí na pozemní cíle. Po splnění úkolů a před cestou domů se opět spojí do jednoho celku.

 

Zajímavou technologií je speciální adhezní tekutina Survivor proudící uvnitř nanotrubic, které protínají kritické částí letadla, jako např. trup nebo křídlo. Při poškození křídla nepřátelskou palbou dokáže tekutina zacelit poškození. Bližší fyzikální princip této technologie však nebyl objasněn.

 

Velká budoucnost se přikládá laserům. Výkoné lasery poloviny 21. století dokáží během okamžiku ničit nejrůznější cíle. Díky okamžitému působení na velké vzdálenosti dokáží laserové zbraně ničit nejrůznější leteckou munici, protiletadlové střely nebo letouny protivníka.

 

"Samozřejmě, že nevíme přesně, jaké druhy technologií budou letadla v roce 2040 používat, ale je skvělé ukázat veřejnosti některé koncepty, které mohou být podle současných technologií projektovány,“ říká Nick Colosimo, futurista a technický ředitel výzkumu a vývoje v BAE Systems.

 

Zdroj: The Telegraph

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
krystofmraz Datum: 11.07.2014 Čas: 00:19

Ten obrázek mi připoměl rčení: "Kroužek na klíče je unikátní vynález světového významu, který je naprosto nepostradatelný díky tomu, že umožňuje ztratit všechny klíče najednou." :-D

avatar
David Datum: 10.07.2014 Čas: 14:02

Tak vypadá to docela zajímavě, ale vnímám to spíše jako určitou hříčku - především ta idea tří systémů zapojených do sebe mi připadá jako fantaskní. Mnohem raději bych viděl nějaký evropský projekt nadzvukového letounu 5-té či pokud možno 6-té generace

arr