Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Letečtí záchranáři se učili, jak ošetřit zraněného v boji

Datum přidání 02.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: kapitánka Jana Samcová

V posádce 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích se tento týden uskutečnil další z řady speciálních zdravotnických výcviků CLS – Combat Life Saver, který učí, jak poskytnout zraněným prvotní neodkladnou pomoc v bojových podmínkách.

CLS – Combat Life Saver

Foto: CLS – Combat Life Saver ve Strakonicích. / Autor

 

Jedním z účastníků výcviku byl i kapitán Zbyněk Partsch z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Na zdejším oddělení záchranné a výsadkové přípravy slouží jako náčelník první skupiny záchranné přípravy.

 

Jako palubní záchranář na vrtulníku Mi-171Š zabezpečuje se svými kolegy pro celé území Moravy takzvanou službu SAR (Search and Rescue – leteckou pátrací a záchrannou službu). Ta slouží zejména k záchraně posádek, které se ocitly v tísni. V případě aktivace vrtulník vzlétá do 20 minut přes den, v noci do půl hodiny.

 

CLS – Combat Life SaverFoto: CLS – Combat Life Saver ve Strakonicích. / Autor

 

Speciální zdravotnický kurz CLS považuje za přínos zejména z toho důvodu, že si během něj zopakuje základní život zachraňující postupy. „Ačkoliv patříme mezi nezdravotnický personál, který prioritně poskytuje technickou pomoc, často býváme první osobou, která se při nehodě dostane ke zraněnému. Musíme tedy být schopni poskytnout základní první pomoc,“ říká Zbyněk Partsch.

 

Lidem v nouzi Zbyněk pomáhá již 22 let. Před vstupem do armády sloužil 16 let u Hasičského záchranného sboru a pohotovostních jednotek Ministerstva vnitra. Byl nasazen během povodní v roce 1997, 2002 i 2006, kdy jeho úkolem byla evakuace obyvatel ze zatopených oblastí. Přesto o své práci hovoří skromně jako o běžné službě spoluobčanům.

 

CLS – Combat Life SaverFoto: CLS – Combat Life Saver ve Strakonicích. / Autor

 

Na otázku, jakým způsobem relaxuje po náročné práci, odpovídá s úsměvem: „Ve volném čase dělám vlastně to samé co v práci. Závodně se věnuji parašutismu, zároveň skáču i tandemové seskoky.“ A co na jeho způsob života plný adrenalinu říkají jeho blízcí? „Manželka provádí seskoky se mnou,“ zazní pohotová odpověď.

 

Strakonické výukové centrum CLS proškolí každoročně více než stovku lidí. Ačkoliv si za dobu své existence získalo velký respekt a uznání, stále se potýká s nedostatečným materiálním vybavením potřebným pro výcvik. Jistou naději na zlepšení slibuje to, že se začátkem letošního roku stalo oficiálním výcvikovým střediskem Vzdušných sil AČR.

 

CLS – Combat Life SaverFoto: CLS – Combat Life Saver ve Strakonicích. / Autor

 

Kromě příslušníků 22. základny vrtulníkového letectva se tento týden do výcviku zapojili i vojáci z 24. základny dopravního letectva, 25. protiletadlového raketového pluku či 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

 

O kurzu CLS jsme přinesli obsáhlou reportáž na stránkách Armádních novin ve článku: Combat Life Saver: Záchrana života pod palbou.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: 25plbr

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr