Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Letoun L-159T2 pro českou armádu absolvoval první let

Datum přidání 09.08.2018    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 45 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

První z letounů L-159T2 pro Vzdušné síly Armády ČR úspěšně zvládl zálet. První let nového dvoumístného letounu proběhl 2. srpna na Letišti Vodochody. České letectvo si objednalo celkem tři dvoumístné letouny L159T2 s řadou modernizací na palubě v roce 2016 za účelem plnění vojenských operací a pokročilého výcviku pilotů. Všechny tři letouny pro 21. základnu taktického letectva v Čáslavi mají být dodány do konce letošního roku.

Foto: První z letounů L-159T2 pro Vzdušné síly Armády ČR; větší foto / Martin Mamula – Aero

 

Letoun L-159T2 s trupovým číslem 6028 pilotovali zkušební piloti Aera Vladimír Kvarda a David Jahoda a trval 30 minut.

 

„Aero dosáhlo dalšího významného milníku. Díky spolupráci s naším národním zákazníkem získal program L-159 nová vylepšení. Na základě požadavků českých vzdušných sil dodáme další dvoumístné letouny, které jsou schopné plnit pokročilý výcvik pilotů a zároveň jsou nyní vybavené i pro vojenské operace,“ řekl president a předseda představenstva Aera Vodochody Giuseppe Giordo.

 

Nové dvoumístné letouny typu T2 mají kompletně novou přední i střední část trupu a řadu významných vylepšení, převážně ve výbavě kabiny obou pilotů a v palivových systémech, a jsou plně kompatibilní s použitím brýlí pro noční vidění.

 

Každý z kokpitů je dovybaven dvěma víceúčelovými displeji a novou verzí vystřelovacího sedadla VS-20. Letoun je také uzpůsoben pro tlakové čerpání paliva. Radar Grifo, běžně používaný v jednomístné verzi, je nyní integrován i do dvoumístné L-159T2 stejně tak jako systém vlastní ochrany (výstražný radiolokační přijímač a výmetnice klamných cílů).


Letouny L-159 aktuálně létají ve službách Armády České republiky, irácké armády a americké společnosti Draken International. V minulosti sloužily také maďarské armádě, která si je pronajala na výcvik pilotů.


Na Farnborough Air Show 2018 ve Velké Británii představilo Aero Vodochody spolu se svým strategickým partnerem, izraelskou společností IAI, nový víceúčelový letoun F/A-259 Striker určený pro blízkou leteckou podporu. Proudový letoun F/A-259 Striker kombinuje robustnost a účinnost svého úspěšného předchůdce - letounu L-159 Alca - s nejmodernějšími pokroky v oblasti avioniky a technologiemi letadlových systémů.

 

Díky výhodám mokrého křídla s integrovanou nádrží má letoun F/A-259 Striker vynikající výkonové charakteristiky, velkou manévrovatelnost a velký akční rádius.


L-159
L-159 spojuje dlouholeté zkušenosti Aera z vývoje vojenských proudových letadel, které řadí Aero mezi historicky největší výrobce této kategorie letounů na světě, s nejnovějšími pokroky v oblasti avioniky, motorů a systémů letounu. L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise. Letoun je vybaven víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum.

 

Dvoumístný letoun L-159 vychází z konstrukce jednomístné verze L-159 a je primárně navržený pro pokračovací a operační výcvik. Konfigurace letounu L-159 může být přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka.


AERO Vodochody AEROSPACE
AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky stovkám stále používaným letounů L-39 a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.


V oblasti civilního letectví je Aero partnerem největších leteckých výrobců v široké škále projektů. V posledních letech přitom přijalo zodpovědnost nejen za výrobu, ale i za vývoj strukturálních částí letounů díky několika risk--sharingovým programům.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jirosi Datum: 15.08.2018 Čas: 06:15

Skelet: "Tak dle ČT24 je v Aero závazně objednáno 40 letounu L-39NG "

To zní skvěle, ale závazně objednáno v leteckém průmyslu je dokud letadlo skutečně nemá vše ok 100%, případně "spadne" a závazně se nevyrobí ani jedno. Takže zatím bych to bral jako RP.

avatar
RiMr71 Datum: 14.08.2018 Čas: 12:38

Aha - pokud tedy v USA bude více uživatelů nových Albíků, tak je to jen dobře (samozřejmě za předpokladu že Drakeni taky něco vezmou).

avatar
skelet Datum: 14.08.2018 Čas: 12:09

Podle infografiky by to měla být tato společnost
http://www.rswaviation.com/

avatar
RiMr71 Datum: 14.08.2018 Čas: 12:08

Kolt - "neumím pochopit, jak lidé mohou volit Babiše a doufat, že vyřeší korupci a klientelismus ve státní správě. Sakra, vždyť to je, jak kdyby Židé volili Heidrycha, protože vyřeší židovskou otázku"

Amen.

avatar
RiMr71 Datum: 14.08.2018 Čas: 12:06

Tak snad to Afrika i zaplatí :)

"závazně je objednáno skoro čtyřicet strojů od klientů z Evropy, Afriky i Severní Ameriky"
Ta Severní Amerika - tedy asi Drakeni?

avatar
skelet Datum: 14.08.2018 Čas: 10:22

Tak dle ČT24 je v Aero závazně objednáno 40 letounu L-39NG
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2565082-v-aeru-vodochody-montuji-prototyp-noveho-letounu-zajem-je-o-nej-v-usa-i-africe

Takže pokud to není zase chybná novinářská interpretace, tak to by bylo..

avatar
Takeda Datum: 14.08.2018 Čas: 08:03

jara: Kolt vám ty Kalouskovy rozkrádačky rozebral za mě. Já netvrdím, že Kalousek je svatoušek, ale rozhodně není to, co z něj dělá Babiš.

K Babišovi. Ne za to, že se dostal k moci nemůžou politici, co tu byli předtím. Za to můžeme my všichni. Není se na koho vymlouvat. Část z nás ho volila a ten zbytek nekontroloval svoje politiky. S těma pidistranama je to tak easy něco někde "odklonit".

Vpodstatě máme diktaturu stran. Jsou tak malý, že je to oligarchie, která se nikomu nezodpovídá. Ale řešení není v slepý důvěře další straně (VV, ANO), ale v tom, že se přestanem vymlouvat na blbce v ČSSD a ODS a TOPce. Blbci jsme my, protože je nekontrolujem, ne oni.

avatar
Jirosi Datum: 13.08.2018 Čas: 14:55

Jara: Sice sem na Kalouska skoro alergický.

Ale před smazáním. Mohl by si nám dodat ty věci na co se ptal Takeda? Tedy o kolik to Kalousek přemáznul. Zatím tu nic nevidím, tedy krom spekulací.

avatar
Jara Datum: 13.08.2018 Čas: 14:40

No smazané no beztak to sem nepatří ;)

avatar
Jara Datum: 13.08.2018 Čas: 14:39

No Kolte protože řek, že vybere spravedlivě daně a zavedl pokladny, jednoduché a lidi si myslí že je spravedlivej..... já vím..., ale to nasranému národu očividně stačilo. Kdyby to blbci v ČSSD nebo ODS, TOP udělali už dávno, tak jsem přesvědčen, že tady teď Babiše neprobíráme

avatar
KOLT Datum: 13.08.2018 Čas: 14:35

A teď nám to admin smázne :-) Oprávněně!

avatar
Jara Datum: 13.08.2018 Čas: 14:34

No Kolte co na to říci ..... mě to přijde obojí stejně na hovno

avatar
KOLT Datum: 13.08.2018 Čas: 14:34

Jara, tak na tom, že za vládu Babiše mohou politici, kteří dvacet let vesele rozkrádali ČR, se shodneme. Nedělejme si iluze, korupce a klientalismus jsou staré jak lidstvo samo. Jen jsou holt určité meze, přes které se začnou skutečně zajídat. Když je překračujete 25 let, má to holt následy :-( Jen neumím pochopit, jak lidé mohou volit Babiše a doufat, že vyřeší korupci a klientelismus ve státní správě. Sakra, vždyť to je, jak kdyby Židé volili Heidrycha, protože vyřeší židovskou otázku....

avatar
KOLT Datum: 13.08.2018 Čas: 14:30

Jara, já mu to nežeru. Jen Babiš kážící o klientelismu mi přijde jako podstatně větší drzost než Kalousek o morálce.

avatar
Jara Datum: 13.08.2018 Čas: 14:29

Kolte
Ale smutné je, že to že se Babiš dostal k moci je vina lidí jako je pan Kalousek a ted budou lidem nadávat do vesnických pitomečků, já o Babišovi žádné iluze nemám, jen tuhle vládu dávám za vinu predešlým politikům, kteří lidmi už pohrdali tak moc, že se k moci dostali exoti jako Babiš

arr