Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Libanon posiluje armádu

Datum přidání 12.08.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Saudská Arábie a USA se rozhodli navýšit svou finanční a materiální pomoc Libanonským ozbrojeným silám (Lebanese Armed Forces – LAF) v následujících letech o 30-40 %. Velvyslanec USA v Libanonu, David Hale, uvedl, že americká vojenská pomoc za posledních osm let dosáhla hodnoty jedné miliardy USD.

Foto: Výcvik libanonské armády. / Lebanese Armed Forces

Foto: Výcvik libanonské armády. / Lebanese Armed Forces

 

V posledních letech, zejména díky americké zahraniční pomoci, Libanon značně posiluje své ozbrojené složky. Toto posilování libanonské bezpečnosti není kupodivu negativně vnímáno Hizballahem, který nákupy zbraní pro armádu nevnímá jako ohrožení svých zájmů, stejně tak Izraelem, neboť dodávané zbraňové systémy ho nemohou vážněji ohrozit.


Pomoc, kterou LAF dostává je zaměřená primárně pro posílení jejich schopností čelit povstaleckým a teroristickým skupinám a zvýšit možnosti kontroly hranic země. Elitní jednotky libanonské armády také absolvovaly výcvik pod patronací amerických instruktorů, zaměřený zejména na boj v městských oblastech a boj proti povstaleckým jednotkám (counterinsurgency). Libanonské ozbrojené síly jsou tak poměrně dobře připraveny na možné přelití syrského konfliktu do Libanonu.


LAF obdržely z USA v rámci pomoci dvě průzkumná a bojová letadla Cessna Combat Caravan (AC-208B) a zvažují nákup třetího stroje. Letadla byla vybavena zaměřovacím systémem Wescam MX15-D, který je také schopen navádět střely Hellfire. Spojené státy dodaly LAF 20 odpalovacích zařízení a 239 střel TOW II, 72 houfnic M198 a 25 milionů dělostřeleckých, minometných a puškových nábojů a vojenská vozidla Humvee.


V rámci vojenské pomoci poptává libanonská vláda v USA 1500 střel Hellfire II a 50 odpalovacích zařízení, dále šest bojových letadel A-29 Super Tucano včetně dvou náhradních motorů PT6A-68A, osm výmetnic klamných cílů AN/ALE-47, osm systémů detekce střel AN/AAR-60(V)2, 2000 kusům raket Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) a 18 vrtulníků Huey II.


Jak už bylo řečeno, kromě pomoci z USA, obdržel Libanon finanční pomoc také ze Saúdské Arábie. Saúdská pomoc je rozdělena na několik balíčků. Z prvního v hodnotě jedné miliardy USD by měly být financovány právě letouny A-29 Super Tucano. Druhý balíček v hodnotě tří miliard USD je určen na nákup francouzských zbraňových systémů.

 

Podle dostupných údajů z libanonské pozemní síly získají 48 PTŘS Milan, 250 obrněných vozidel, z toho max. 100 vozidel VAB Mk. III s věží od firmy Nexter, dále nespecifikovaný počet vozidel VBL, vozidla Sherpa typu MRAP vybavené systémem detekce IED, dále obrněná vozidla VBC-90 vyzbrojená kanónem ráže 90 mm, nákladní vozy TRM2000 a 24 samohybných houfnic Caesar.

 

Libanonské letectvo má obdržet šest vrtulníků AS 532 Cougar, 7 vrtulníků Gazelle vybavené střelami HOT, sedm vrtulníků EC 725 Puma, dále průzkumné drony SDTI vyráběné společností Sagem, drony DVF 2000 ER od společnosti Survey Copter.

 

Námořnictvo získá 3 hlídkové čluny FS-56 třídy Combattante III, které budou vybavené odpalovacím zařízením Simbad pro střely Mistral (MBDA) a 76mm kanónem. První plavidlo má Libanon obdržet roku 2017.


LAF dále obdrží radary GM 200 od společnosti Thales a 5000 radiostanic od stejnojmenné firmy. Mimo těchto zbraňových systémů, Francie zajistí výcvik libanonských vojáků v jejich používání a do země vyšle 50 instruktorů. Všechno vybavení by mělo být dodáno do roku 2018.

 

Další dodávka zbraní, tentokrát z Číny, dorazila do Bejrútu 3. července. Podle všech dostupných zdrojů je také financována ze Saúdských peněz, ale není známo konkrétní dodané vybavení. Nejpravděpodobněji se bude jednat o munici a náhradní díly pro libanonské tanky T-55, dělostřeleckou munici a 122mm rakety pro raketomety GRAD.


Libanon díky zahraniční pomoci značně zmodernizuje a posílí své obranné schopnosti. Zejména ve vztahu k situaci v sousední Sýrii je toto posilování obrany žádoucí. Možnost přelití konfliktu do Libanonu je značně vysoká, už jen tím, že na straně prezidenta Asada bojuje Hizballah.

 

Zdroj: DefenceNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Knaak Datum: 14.08.2015 Čas: 11:45

Martinius: kdyby byla vůle, tak by šlo zbrojení z větší části omezit . Jenže jak jste sám poznamenal, spousta států má své vlastní zájmy v regionu. Které se často překrývají, či působí kontraproduktivně. Otázka je co je pro nás evropany lepší? Nechat se mlátit araby mezi sebou? Pomáhat některým s výcvikem a vyzbrojovat je? Poslat tam armády NATO, aby udělali pořádek a pod jejich ochranou by arabové v klidu žili a budovali prosperitu svých zemí? Myslím, že každá varianta je pro Evropu špatná. Co když IS vyhraje a rozšíří se do dalších zemí? Nebo na jeho troskách vznikne něco většího? Mám obavu že brzy vznikne jakási obdoba arabské EU, kterou povede fanatik a vyhlásí tažení do Evropy. Z toho důvodu nepodporuji prodej zbraní arabským státům jako: SA, Jemen, Katar... . Špičkové západní braně, pro naše potenciální nepřátele. Je mi jasné, že když je nedodá zápat, tak Rusko nebo Čína ano. Ale to je pořád lepší něž, aby arabové vlastnili nějnovější západní zbraňové technologie.

avatar
martinius Datum: 13.08.2015 Čas: 15:06

Knaak : Kompletní embargo na zbraně není řešení, protože, když jim je neprodají amíci, či kdokoliv další legálně, ještě za větší peníze jim je prodají překupníci. Takto funguje svět obchodu se zbraněmi. Trh je rozdělen na dvě poloviny. Na ty, co nakoupí zbraně legálně od velmocí a na ty druhé. Velmoci pak ten ilegální trh podporují, protože někdo ty strany, které velmoci vyzbrojí musí ohrožovat, aby ty zbraně chtěli. No a aby je mohl někdo ohrožovat, tak umožní vyzbrojení protistrany ilegálním trhem. Hezky je to znázorněné ve filmu obchodník se smrtí. Jednoduchá a jasná řešení nefungují, protože svět není jednoduchá a ani jasný.

avatar
Knaak Datum: 13.08.2015 Čas: 11:48

RiMr71: souhlasím svámi, amíci vycvičí rádoby umírněnou opozici a ta jim při nejbliší příležitosti, či po prvním střetu stejně přeběhne k IS. Jsem pro kompletní zavedení zbrojního embarga. Speciální jednotky a špionážní služby by likvidovali zbrojní sklady, továrny a lodě které by přiváželi výzbroj. Když nebudou mýt arabové s čím střílet, možná je napadnou lepší nápady, než se jen tupě vraždit. Jen je otázka jestli by to šlo v reálu uplatnit. USA a EU určitě, Čína možná taky, ale u Ruska pochybuji, sice nedávno deklarovali ochotu spolupráce proti terorizmu, je to ale nevyspytatelná země.

avatar
zim-as Datum: 13.08.2015 Čas: 11:45

Strategicke studie niektorych prispievatelov su neuveritelne. Tiez si myslim,ze ak to svet vie a rovnako ty vies, tak preco tolko zahlmievania. Libanon dostane zbrane ,urci sa miesto kontaktu ,kde budu zbrane odovzdane a Hizballach utrie nos .Samozrejme ,Izrael to bude istit. Haha !

avatar
JardaBrum Datum: 13.08.2015 Čas: 11:33

1500 střel Hellfire II,2000 ks APKWS - to nechává Izrael v klidu? Se divím.

avatar
RiMr71 Datum: 13.08.2015 Čas: 11:21

...to je hrozná prča... Libanon dostane v rámci jednorázové pomoci víc výzbroje než má celá Česká armáda...
Akorát si říkám, jestli není jednodušší ty zbraně předat IS přímo a nekomplikovat to prostřednictvím Libanonu... Ale třeba se mýlím a libanonští bojovníci nebudou taková "neschopná zbabělá negramotná tupá hovada" jako hlavní dodavatel výzbroje IS - írácká armáda... (cituji kamaráda z AČR který je poznal osobně).

arr