Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Liberečtí chemici: Výcvik reakce na kontakt s protivníkem

Datum přidání 04.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: kapitánka Vlastimila Cyprisová

Jak správně reagovat při kontaktu s protivníkem, jak provádět opětování palby nebo jaké místo a úlohu má voják v sestavě družstva. To a další činnosti prováděli liberečtí vojáci smíšené roty radiační, chemické a biologické ochrany v týdnu od 15. do 19. července 2013 na posádkovém cvičišti v Radčicích. Jednotka bude mít v sestavě sil rychlé reakce NATO (NRF) v roce 2014 nepřetržitou pohotovost k plnění odborných úkolů. Nyní se intenzivně připravuje, aby dosáhla plných operačních schopností.

Reakce s protivníkem

Foto: Reakce na kontakt s protivníkem. / 31.brchbo Liberec

 

„Součástí komplexní přípravy jednotky na národní úrovni je kromě odborného výcviku také vševojsková příprava,“ vysvětlil velitel roty nadporučík Rostislav Havelka a dodal: „Výcvik je zaměřen na takové situace, se kterými se mohou vojáci při nasazení v operacích setkat. Jsou to improvizovaná nástražná zařízení, přímá palba protivníka nebo nástřely kolon.“ Za prioritní v této fázi výcviku považuje, aby vojáci zvládli správnou manipulaci s útočnou puškou CZ 805 BREN A1, kterou byla jednotka nedávno vyzbrojena.

 

Výcvik probíhal po skupinách za řízení instruktorů výcviku. Vojáci procvičovali bojové drily, učili se, jak mají reagovat při kontaktu s protivníkem. „Pokud družstvo nevede útok, provádí tzv. rozvázání kontaktu s protivníkem a to buď loupáním, nebo překračováním“, popsal instruktor výcviku poručík Petr Pils a dodal: „Manévr loupání se používá v případě, že kontakt s protivníkem byl zahájen čelně nebo zezadu. Výhodou je utajení vlastní síly jednotky, neboť protivník vždy zjistí jen dva střelce. Manévr překračováním se použije, když už došlo k rozvinutí sestavy, vlastní síla je již prozrazena a jednotka musí opustit prostor. Únikový manévr do boku - opona se používá, aby se družstvo uniklo palbě protivníka.“

 

Foto: Reakce na kontakt s protivníkem. / 31.brchbo LiberecFoto: Reakce na kontakt s protivníkem. / 31.brchbo Liberec

 

Vojáci dále procvičovali činnost při zastavení kolony vozidel, kdy se předpokládá přítomnost nástražných výbušných systémů a možnost nepřátelské střelby. Prováděli vizuální kontrolu okolo vozidla a pod vozidlem. Seznámili se s možnými improvizovanými výbušnými zařízeními, které mohou být řízené rádiem, aktivované obětí, vezené na vozidle, nesené osobou nebo klamné. Cvičili také, jak se postupuje při tzv. eskalaci síly, která slouží k zamezení ztrát na místním obyvatelstvu a k ochraně vlastních jednotek a může vést až k využití zbraně s cílem odvrátit hrozbu.

 

Foto: Reakce na kontakt s protivníkem. / 31.brchbo Liberec

Foto: Nácvik střelby z CZ 805 BREN / 31.brchbo Liberec

 

Cílem vševojskové přípravy na posádkovém cvičišti bylo připravit vojáky na komplexní polní výcvik, který se usku teční v září ve vojenském výcvikovém prostoru v Boleticích. Vojáky čekají ostré střelby, hod ručním granátem, bojové drily s cvičnou municí a zdravotnická příprava.

 

  • Česká republiky je spolu s Francií, Polskem, Rumunskem a Slovenskem součástí mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany sil rychlé reakce NATO (NRF) 2014.

  • Výstavbou a přípravou mnohonárodního praporu byla pověřena Francie.

  • Zástupci všech přispívajících jednotek se zúčastní certifikačního cvičení sil NRF pod názvem „STEADFAST JAZZ 2013“, které se uskuteční koncem roku v Polsku.

  • Mnohonárodní prapor radiační, chemické a biologické ochrany bude mít nepřetržitou roční pohotovost k plnění odborných úkolů a bude připraven zasáhnout v případě incidentů spojených s únikem a zneužitím radioaktivních, chemických a biologických látek a průmyslových toxických látek.

 

Zdroj: 31. brchbo

 

 
Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr