Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Litva kupuje německé transportéry Boxer

Datum přidání 14.12.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 15 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Litva významně modernizuje své pozemní ozbrojené síly. Z Německa si pořídí obrněné transportéry, resp. bojová vozidla pěchoty Boxer. Vozidla získají mohutnou výzbroj - 30mm rychlopalný kanón a řízené střely Spike.

Foto: Boxer slouží v Německu a Nizozemsku především jako obrněný transportér. / Bundeswehr-Fotos Wir.Dienen.Deutschland, CC BY 2.0

Foto: Boxer slouží v Německu a Nizozemsku především jako obrněný transportér. / Bundeswehr-Fotos Wir.Dienen.Deutschland, CC BY 2.0 

 

Modernizace litevské armády

Litva v posledních měsících a letech výrazně investuje do modernizace své armády. Poměrně ambiciozní plány umožní plnit narůstající vojenský rozpočet Litvy.


V příštím roce Litva vydá na vojenské účely 574 milionů eur (15,6 miliardy Kč), tedy 1,48 % HDP. Dvouprocentního podílu obrany na HDP, požadovaném NATO, si Vilnius přeje dosáhnout v roce 2018. V letošním roce podíl obranných výdajů dosáhne 1,15 % HDP, po 0,89 % v minulém roce.


Jedním z hlavních modernizačních projektů je nákupu 88 německých vozidel Boxer za 400 milionů euro. Většina vozidel získá izraelskou bezosádkovou věž s 30mm kanónem a řízené střely Spike LR. Čtyři vozidla budou velitelská.


Boxer ve výběrovém řízení, které probíhalo na mezivládní úrovní (litevská vláda oslovila výrobce přímo), porazil polský transportér Rosomak a americký Stryker. Boxer se stane vůbec prvním bojovým vozidlem pěchoty zavedeným v litevské armádě.


Boxer se svou výzbrojí a schopnosti dalece převýší současnou techniku zavedenou ve výzbroji litevské armády. Litevská armáda se v současné době může spoléhat především na 210 pásových transportérů M113 a 26 německých pásových transportérů M577 V2 (probíhají dodávky).


Do příchodu vozidel Boxer jedinou ofenzivní silou litevské armády bylo de facto pouze 42 pásových samohybných minometů ráže 120 mm M1064 a 54 tažných houfnic M101 ráže 105 mm. Významnou posilou se však také stane dodávka dvanácti moderních německých samohybných houfnic PzH 2000 za 16 milionů eur (asi 436 milionů Kč).


Boxer se svou výzbrojí umožní vést účinný boj proti dalším bojovým vozidlům pěchoty protivníka a v omezené míře i proti tankům nebo nízko letícím vrtulníkům.  


Boxer

Obrněný transportér Boxer je společným projektem Německa a Nizozemska, resp. firmy ARTEC joint venture německých firem KMW a Rheinmetall a nizozemské Stork. Německo získalo první stroje v roce 2009, Nizozemsko pak o dva roky později.

 

V současné době v německé armádě najdeme 272 vozidel Boxer, dalších 131 vozidel byl objednáno v nedávné době. Německo plánuje pořízení celkově 600 vozidel Boxer. Nizozemsko prozatím objednalo 200 strojů. Ostatně kvůli vytíženosti výrobní linky pro německou armádu nechtělo Německo vozidla Litvě prodat.

 

Boxer je těžce opancéřovaný transportér s hmotností 33 tun. Ochranu lze zvýšit pomocí balistických plátů. Pohon zajišťuje moderní dieselový motor o výkonu 530 kW (711 koní). Pro vlastní obranu je k dispozici dálkově ovládaná věž s kulometem nebo granátometem.


Boxer je v původní verzi především obrněný transportér. Existují také ale velitelská, logistická, servisní nebo zdravotnická verze. Potenciál vozidla Boxer je však mnohem větší. KMW například na letošní výstavě Eurosatory 2014 představila samohybnou houfnici na podvozku vozidla Boxer s věží AGM (Artillerie-Geschütz-Modul).


Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pajo Datum: 19.12.2015 Čas: 06:14

Nemecko si objednalo dalsich 131 Boxer za cenu 476 mil eur a Dansko 309 Piranha 5 8x8 za cenu ~600 mil eur (4.5mld danskych korun)
http://www.janes.com/article/56751/germany-orders-131-more-boxers
http://www.janes.com/article/56747/denmark-orders-309-piranha-5-8x8s

avatar
apache Datum: 16.12.2015 Čas: 20:52

Třeba Lotyši se nákupu ojetin nebrání, viz loňské rozhodnutí pořídit britské cvr(t).

avatar
Rase Datum: 15.12.2015 Čas: 21:16

apache:
Stále jsou poměrně drahé, musí se zaplatit řádná modernizace, jsou ojeté a aby splňovaly moderní nároky, na ochranu osádky, musí být modernizace dost hloubková (ne jen nový lak), asi i výměna motoru a dalších dílů. Výsledkem bude kvalitní stroj i do budoucna, ale německé výrobky mají tradici vysoké ceny (a modernizaci by prováděli Němci). Litevci si patrně spočítali že se jim spíš vyplatí nákup nových kolových transportérů, které spíš sedí jejich požadavkům (byť jsou také drahé).

Potenciálním kupcem modernizovaných Marderů je Kanada
http://defense-update.com/20120611_marder-upgrades.html

Otázkou je, zda by modernizované Mardery měly smysl pro stát jako je ČR (trochu mi to připomíná projekt Šakal), nebo se vyplatí výroba nového stroje. Nevim.

avatar
apache Datum: 15.12.2015 Čas: 20:44

Jinak docela se divím, že zatím žádná z baltských zemí neprojevila zájem o německé Mardery, které jsou postupně nahrazovány Pumama.

avatar
Rase Datum: 15.12.2015 Čas: 18:36

Baltské státy se zkrátka musí spoléhat na to, že těžkou technikou vypomůžou spojenci. Navíc pro rychlé přesuny je vhodnější kolový podvozek (a Boxer je TOP), takže bych ani klasický tank nečekal. Zajimavým řešením by mohl být kolový tank - Centauro, Francouzské kolové tanky nebo by šlo i využít podvozek Boxeru (když může nést modul AMG).
K Panduru: nákup to byl asi předražený (úplatky a tak), ale jsou to specializovaná vozidla s hromadou elektroniky atd. chybí mi ale základní osekaná verze pro transport pěchoty - APC (pro zálohy, pěchotu)

avatar
David Datum: 15.12.2015 Čas: 14:11

Pro Atlan - Litva nemá žádné tanky. Takže Boxery budou tím nejtěžším litevským systémem. Zjevně to je výsledek koncepce, která se opírá především o pěchotu, vybavenou velkým množstvím protitankových a protiletadlových zbraní. Vzhledem k obrovské přesile hypotetického nepřítele, tj. Ruska, to je velice efektivní řešení. I když já bych osobně dal přednost vyváženější armádě

avatar
leviathan Datum: 15.12.2015 Čas: 11:18

to, ze bol cesky Pandur predrazeny je jasne snad uplne kazdemu. Zariadili to experti Dalik-Vyboh.

Boxer je kvalita - podvozok, korba, motor ... veza vyzera byt rovnaka, ako u ceskych aut (30 mm, Spike -MR?LR?), ale celok za 4,5 mil Eur na kus je OK. Samozrejme pre SR to urcite cesta nie je. Toto si jednoducho dovolit nemozeme.

avatar
RiMr71 Datum: 15.12.2015 Čas: 11:10

...tak tak... ještě zapomněls, že se jeden převrátil. Ó hrůůůza...

avatar
HonzaH Datum: 15.12.2015 Čas: 08:47

No jo, kdo chce být cool a in, tak nenechá na Panduru nitku suchou. Pandur je prostě ten největší křáp, jak se někdo nedávno vyjádřil, tak je to "kočkopes", no prostě hrůza hrůz. Kdyby AČR koupila cokoli jiného, tak by to dopadlo stejně. Prostě co je doma musí být zákonitě horší než cokoli, co má soused, že?

Ohledně ceny, v dodávce pro AČR byly také Pandury s radarem (KBV-PZLOK - 8ks), průzkumné (KBV-PZ - 8ks) a taky 11 ks velitelských (KBV-VR), 4ks zdravotnických (KOT-ZDR) a 4 ks ženijních (KOT-Ž). Každá změna na přání, každé dovybavení (průzkumné systémy obzvláště) výrazně zvyšují cenu. Pokud Litva koupí 88 stejných kusů, tak samozřejmně bude cena nižší. A o celkové konfiguraci nevíme skoro nic. Ale to je jedno. Prostě Pandur je největší zlo!!!

avatar
Jura99 Datum: 15.12.2015 Čas: 08:29

Dobrá volba. Boxer má vysokou ochranu posádky, tím sice vyšší hmotnost, ale pro teritoriální obranu země, kde prakticky nejsou vodní toky na překonávání to ničemu nevadí. Litevci jdou cestou kvality, budou šetřit vlastní lidi, kterých mají málo. Rus si může dovolit obětovat "obě křídla", což zatím v každé válce udělal.
cejkis: neporovnávat jabka s hruškama, dokud nevíme, v jakém stupni výbavy Boxery budou. Zastánci českých Pandurů se zaklínají tím, že cenu dělá zejména zbraňová stanice a elektronická výbava, nikoliv holý podvozek.

avatar
JirkaM Datum: 14.12.2015 Čas: 22:47

Taky mohli podpořit Ukrajinu a nakoupit Azovetse.
http://armata.cz/armata-ukrajinska-odpoved/

A teď vážně - pokud chtějí zastrašit Rusy, asi by byla efektivnější pěchota se spoustou protitankových zbraní. Ona ta výzbroj 30mm kanónem není zase až tak mohutná.

avatar
apache Datum: 14.12.2015 Čas: 19:57

Mně to přijde nějaký divný ta cena. Nedávno se mluvilo o 84 Strykerech s 30 mm kanony za 600 mil. dolarů, což je zhruba 15 mld Kč. A najednou má být větší počet Boxerů a ještě za méně peněz? Je v té ceně za Boxery opravdu započítána i cena za zbraňové stanice? Né že bych Litevcům nepřál tyhle stroje v plný palbě za takový peníz, ale podle mě bude někde chybka...

avatar
cejkis Datum: 14.12.2015 Čas: 19:03

4 David, přijde Vám to opravdu drahé ? Jako daňový poplatník, jste za horší Pandury zaplatil více....


Trojčlenka pro české poslance:
400mil EUR=11mld CZK
11mld CZK / 88ks = 125mil CZK/ks nejnovějšího transportéru Boxer.
Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun tj. 134mil CZK/ks
Ovšem s tím rozdílem, že Pandur je vývojově starý, méně odolný zatímco Boxer je posledním výkřikem techniky. Motto pana Bartáka, Vidíma, Nováka a dalších "chceteli horší a dražší auto, zavolejte nám"

avatar
Atlan Datum: 14.12.2015 Čas: 15:05

hmm, zajímavé a ještě zajímavější jsou ty počty, jak je vidět tyto pidistátečky to se zbrojením začínají mínit sakra vážně. Jsou to kvalitní stroje, ale spíše jako podpora těžkých tanků.... A ve světle současné geopolitické situace to nevěstí nic moc dobrého.

avatar
David Datum: 14.12.2015 Čas: 13:33

Tohle rozhodnutí Litvy mne poněkud překvapilo. Boxer je sice velice kvalitní, ale ve své kategorii je největší, nejtěžší - a také nejdražší. Pro např. armádu velkého, bohatého Německa s relativně početnou armádou je vhodným řešením. Ale v případě malé litevské armády s omezeným rozpočtem ( i přes ono zvýšení i nadále půjde v absolutních číslech o nízkou hodnotu) mi to připadá jako příliš ambiciózní, nadbytečné řešení.
V posledním ATM byl také údaj o tom, že Litva chce koupit Strykery v jejich zdokonalené verzi s 30 mm kanonem

arr