Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Lockheed Martin a Boeing společně vyvinou nový bombardér

Datum přidání 27.10.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V americkém programu na nový dalekonosný bombardér LRS-B (Long-Range Strike – Bomber) se zrodila dvojice soutěžních týmů. První tým vede Nohtrop Grumman, výrobce stealth bombardérů B-2 Spirit. Druhý tvoří dvojice gigantů Lockheed Martin a Boeing.

Boeing LRS-B

Foto: Vize bombardéru LRS-B podle Boeing. / Boeing

 

Lockheed Martin a Boeing již společně utvořili tým v roce 2008, kdy v americké letectvu běžel program NGB (Next Generation Bomber). Program si kladl za cíl zkonstruovat podzvukový bombardér střední kategorie se „středním doletem“.

 

Nový bombardér měl vyplnit mezeru mezi stíhačkami F-22A Raptor a F-35 Lightninig II na jedné straně a americkým těžkým bombardérem B-2 Spirit na straně druhé. Nový stroj, označovaný jako B-3, tak měl převzít de facto roli po vyřazených bombardérech F-117 Nighthawk.

 

V roce 2010 však Pentagon od programu NGB odstoupil. Americké letectvo zformulovalo nové požadavky do mnohem ambicioznějšího programu bombardéru s dlouhým doletem LRS-B. Obě firmy se i nyní dohodly na společném vývoji, kde Boeing bude působit jako hlavní dodavatel a Lockheed Martin jako hlavní partner.

 

"Boeing a Lockheed Martin přináší to nejlepší z obou podniků, a z ostatního průmyslu, pro podporu programu Long-Range Strike Bomber. Je nám ctí podpořit našeho zákazníka US Air Force a tuto důležitou národní prioritu," řekl Dennis Muilenburg, prezident a generální ředitel Boeing Defense, Space & Security. "Stabilní plánování, spolu s efektivním a cenově dostupným vývojem a výrobními přístupy, umožňuje našemu týmu snížit riziko vývoje s využitím vyspělých technologií a integrací stávajících systémů."

 

Pentagon má v současné době v plánu nakoupit 80 až 100 bombardérů LRS-B. Jednotková cena za sériový letoun nesmí překročit 550 miliónů dolarů – bez nákladů na vývoj a cenu prvních letounů v rámci počáteční výrobní produkce LRIP (Low-Rate Initial Production). První bombardéry LRS-B chce americké letectvo získat mezi roky 2024 až 2026.

 

Pro zajímavost uveďme, že jednotková cena, bez nákladů na vývoj, pozemní zabezpečení, výcvikové pomůcky (simulátory, atd.), bombardéru B-2 Spirit je odhadovaná na 750 miliónů dolarů a cena F-22A Raptor na 150 milionů dolarů. Z maximální ceny letounu si tak můžeme odvodit i technickou ambicioznost programu LRS-B.

 

Otázkou je cena vývoje nového bombardéru. V roce 2012 Pentagon vyčlenil pro program LRS-B 851 milionů dolarů. Mezi roky 2013 až 2017 je na výzkum a vývojové práce prozatím připraveno 6,3 miliard dolarů.

 

Bombardér LRS-B je jedním ze tři klíčových projektů amerického letectva US Air Force. Kromě gigantického a nejdůležitějšího programu stíhačky F-35 Lightninig II, americké letectvo plánuje také nakoupit 179 vzdušných tankerů KC-49 od firmy Boeing.

 

Zdroj: Defense Update

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr