Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Lockheed Martin a Boeing společně vyvinou nový bombardér

Datum přidání 27.10.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V americkém programu na nový dalekonosný bombardér LRS-B (Long-Range Strike – Bomber) se zrodila dvojice soutěžních týmů. První tým vede Nohtrop Grumman, výrobce stealth bombardérů B-2 Spirit. Druhý tvoří dvojice gigantů Lockheed Martin a Boeing.

Boeing LRS-B

Foto: Vize bombardéru LRS-B podle Boeing. / Boeing

 

Lockheed Martin a Boeing již společně utvořili tým v roce 2008, kdy v americké letectvu běžel program NGB (Next Generation Bomber). Program si kladl za cíl zkonstruovat podzvukový bombardér střední kategorie se „středním doletem“.

 

Nový bombardér měl vyplnit mezeru mezi stíhačkami F-22A Raptor a F-35 Lightninig II na jedné straně a americkým těžkým bombardérem B-2 Spirit na straně druhé. Nový stroj, označovaný jako B-3, tak měl převzít de facto roli po vyřazených bombardérech F-117 Nighthawk.

 

V roce 2010 však Pentagon od programu NGB odstoupil. Americké letectvo zformulovalo nové požadavky do mnohem ambicioznějšího programu bombardéru s dlouhým doletem LRS-B. Obě firmy se i nyní dohodly na společném vývoji, kde Boeing bude působit jako hlavní dodavatel a Lockheed Martin jako hlavní partner.

 

"Boeing a Lockheed Martin přináší to nejlepší z obou podniků, a z ostatního průmyslu, pro podporu programu Long-Range Strike Bomber. Je nám ctí podpořit našeho zákazníka US Air Force a tuto důležitou národní prioritu," řekl Dennis Muilenburg, prezident a generální ředitel Boeing Defense, Space & Security. "Stabilní plánování, spolu s efektivním a cenově dostupným vývojem a výrobními přístupy, umožňuje našemu týmu snížit riziko vývoje s využitím vyspělých technologií a integrací stávajících systémů."

 

Pentagon má v současné době v plánu nakoupit 80 až 100 bombardérů LRS-B. Jednotková cena za sériový letoun nesmí překročit 550 miliónů dolarů – bez nákladů na vývoj a cenu prvních letounů v rámci počáteční výrobní produkce LRIP (Low-Rate Initial Production). První bombardéry LRS-B chce americké letectvo získat mezi roky 2024 až 2026.

 

Pro zajímavost uveďme, že jednotková cena, bez nákladů na vývoj, pozemní zabezpečení, výcvikové pomůcky (simulátory, atd.), bombardéru B-2 Spirit je odhadovaná na 750 miliónů dolarů a cena F-22A Raptor na 150 milionů dolarů. Z maximální ceny letounu si tak můžeme odvodit i technickou ambicioznost programu LRS-B.

 

Otázkou je cena vývoje nového bombardéru. V roce 2012 Pentagon vyčlenil pro program LRS-B 851 milionů dolarů. Mezi roky 2013 až 2017 je na výzkum a vývojové práce prozatím připraveno 6,3 miliard dolarů.

 

Bombardér LRS-B je jedním ze tři klíčových projektů amerického letectva US Air Force. Kromě gigantického a nejdůležitějšího programu stíhačky F-35 Lightninig II, americké letectvo plánuje také nakoupit 179 vzdušných tankerů KC-49 od firmy Boeing.

 

Zdroj: Defense Update

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr