Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

LOCUST: Roj průzkumných bezpilotních letadel

Datum přidání 17.04.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Úřad pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) amerického námořnictva před pár dny představil nejnovější pokroky v programu LOCUST (Low-Cost UAV Swarming Technology). Cílem programu je vyvinout průzkumný vzdušný systém složený z několika desítek malých dronů. ou i mimo americké námořnictvo.

Foto: K dispozici je pouze videozáznam vypuštění a letu bezpilotních letadel vznikající v programu  LOCUST. Na obrázku vypuštění torpédového bezpilotního letadla a následné roztažení složených křídel. / YouTube

Foto: K dispozici je pouze videozáznam vypuštění a letu bezpilotních letadel vznikající v programu LOCUST. Na obrázku vypuštění torpédového bezpilotního letadla a následné roztažení složených křídel. / YouTube

 

Námořní program LOCUST (česky „kobylka") je součástí širšího vývoje spolupracujících robotických strojů. Kromě bezpilotních vzdušných prostředků (UAV) námořníci pracují rovněž na robotických rojích bezosádkových hladinových plavidel USV (Unmanned Surface Vehicle).


V srpnu minulého roku ONR například otestovala na řece James River ve Virgini technologii umožňující robotickým lodím vzájemně synchronizovat svojí činnost – vše bez zásahu lidské obsluhy. Celkově se na řece koordinovaně „rojilo" 13 lodí a cvičně chránilo hlavní mateřské plavidlo s posádkou.


Testované lodě byly osazené senzorovým a řídícím systémem CARACaS (Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing). CARACaS původně vznikl v NASA pro řízení robotického vozítka Curiostiy na planetě Mars.


Řídícím systémem CARACaS jsou vybaveny také drony vznikající v rámci programu LOCUST. Lee Mastroianni, ředitel programu LOCUST, vysvětli na konferenci Sea Air Space podstatu fungování splupracujících dronů.


„Ve 3D prostoru děláte velmi komplexní manévry. Problém je zajistit koordinované rozdělení a spojení jednotlivých dronů. Potřebujeme například tří drony oddělit z roje a zničit nějaký cíl nebo udělat nějaký průzkum, pak se vrátit zpět a zařadit se do formace," říká Mastroianni. „Je to velmi dynamické."

Foto: Záznám z testování bezpilotních dronů programu LOCUST. / YouTube

 

LOCUST počítá s rojem až 30 navzájem spolupracujících malých bezpilotních letadel Coyote od firem Sensintel/BAE Systems. Jde s speciální letouny s torpédovým trupem a rozkládacím párem křídel a dvojicí svislých stabilizátorů.


Coyote má rozpětí křídel 1,4 m a startovací hmotnost 5,9 kg. S užitečným nákladem o hmotnost 0,9 kg dokáže létat ve vzduchu 60 minut. Cestovní rychlost je 110 km/h a maximální 160 km/h.


Zajímavý je způsob vypouštění. Inženýři připravili speciální vícenásobné tubusové odpalovací zařízení. V každém tubusu je ukryt letoun se složenými křídly. V případě potřeby se letouny v rychlém sledu vystřelí do vzduchu a okamžitě zaujmou ve vzduchu formaci.


Výhodou je univerzálnost použití. Tubusové zařízení lze použít na lodích, pozemních vozidlech i dalších letadlech. Teoreticky je možné umístit tubusy na vrtulníky AH-64 Apache a používat malé drony jako předsunuté průzkumné systémy.


Testy ukázaly, že letadla jsou pomocí technologie CARACaS schopny synchronního letu, předávat si informace a spolupracovat na stejném cíli. Pokud testy poběží dobře, námořnictvo plánuje nasazení systému LOCUST na bojových lodích již v roce 2016.

Coyote

Foto: Výchozím dronem je malé bezpilotní letadlo Coyote od firmy BAE Systems; větší foto / BAE Systems

 

„Nikdy předtím nebylo možný vidět takovou autonomní koordinaci během letu," vysvětluje Mastroianni. „Přizpůsobitelné a postradatelné bezpilotní letadla odlehčí práci pilotovaným letadlům a tradičním zbraňovým systémům. V podstatě znásobí bojovou sílu a sníží riziko zranění bojovníků."


Drony je možné vybavit nejrůznějším užitečným zařízením. Všechny drony roje nebo jen část je možné vybavit průzkumnými nebo zaměřovacími systémy. Na palubu je také možné umístit bojovou hlavici.


Hlavní výhodou celého řešení je cenová efektivita. Stovka malých letadel stojí méně než jeden taktický letoun nebo bojový vrtulník.


Navíc potenciální protivník musí začít hledat odpověď na techniku útoku v rojích, a to nejen technickou, ale i ekonomickou. Jedna protiletadlová střela stojí stovky tisíc až jednotky milionů dolarů. Také munice do rychlopalných kanónů není zadarmo. Jeden specializovaný náboj do kanónu ráže 30 mm přijde na stovky dolarů.


Podle některých bezpečnostních odborníků, jako je Paul Scharre z Centra pro novou americkou bezpečnost CNAS (Center for New American Security), je technologie robotických rojů klíčem k udržení americké vojenské dominance.

 

Zdroj: ONRDefenseOne

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Blake Datum: 20.04.2015 Čas: 14:55

Padakovy system je zbytocna vaha navyse, takto male UAV su schopne letiet dostatocne pomaly na to, aby sa pri tom pristani vyrazne neposkodili. Skore ruske UAV s prudovym motorom mali prave takyto problem, ze pristavali na bruchu, pri com sa motor vacsinou poskodil natolko, ze sa musel vymenit, ale to bolo dekady dozadu, miniaturizacia niekedy riesi problemy sama o sebe..

avatar
Thanos Datum: 20.04.2015 Čas: 13:55

To je tedy opravdu krkolomné.. :D Přišlo by mi jednodušší na to přidat nějaký padákový systém než tohle.

avatar
Firefighter Datum: 20.04.2015 Čas: 12:58

Tyhle malé mrchy přistanou bez problémů na břicho. Naprotitomu třeba scaneagle přistává zachycením ve vzduchu na lano, je to docela krkolomná ale zábavná podívaná.

https://www.youtube.com/watch?v=w88uCC2Jv48

avatar
shal Datum: 19.04.2015 Čas: 22:47

Tohle klidně může přistávat na břicho, případně nepřistávat vůbec. Prostě to sebou někde švihne.

avatar
Thanos Datum: 18.04.2015 Čas: 21:49

Jak přistávají?

arr