Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Londýn budou během OH střežit stíhačky i rakety země-vzduch

Datum přidání 17.07.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Michal Polák

26. července započnou v Londýně Letní olympijské hry 2012. Sportovci a fanoušci sportu však nejsou jediní, kdo se na ně připravuje. Na bezpečnost totiž bude kromě policie dohlížet také armáda. A ta nasadila pro ochranu vzdušného prostoru rovnou nadzvukové stíhací letouny a střely země-vzduch. Ty jsou přitom rozmístěny přímo ve městě a budí tak pochopitelně nemalou pozornost.

Eurofigher Typhoon

Foto: Start stíhacího letounu Typhoon z Northoltu / RAF

Příliš sledované olympijské hry

Letní olympijské hry nepřitahují pozornost jen příznivců sportu, ale také bezpečnostních složek. Jedná se o nesmírně velkou a mediálně známou sportovní akci, jež bude probíhat přímo v hlavním městě Velké Británie. Přenosy sportovních klání budou přenášeny v přímém přenosu po celém světě a nebude se mluvit o ničem jiném. Londýn se však tím pádem mohl stát i lákavým cílem teroristických skupin i jednotlivců.

 

Nebylo by tomu poprvé. Vzpomenout můžeme na tzv. Černé září. Tehdy skupina palestinských teroristů zabila 11 izraelských sportovců během mnichovské olympiády v roce 1972. Londýňané ještě navíc mají v živé paměti sérii bombových útoků z roku 2005. Poslední zátahy na různé teroristické skupiny, často složené z muslimů na klidu rozhodně nepřidávají.

 

RapierFoto: Mobilní odpalovací zařízení střel Rapier v městské části Bleckheat, Londýn / MoD UK

 

Na pořádek a bezpečnost bude dohlížet více než 12 000 policistů a neupřesněný počet najatých detektivů. Naopak armáda dostane krom jiného na starost pochopitelně ochranu vzdušného prostoru – o ten se bude starat čtveřice nadzvukových stíhacích letounů Eurofighter Typhoon FGR.4 a dále také střely země-vzduch Rapier a Starstreak.

 

Nadzvukové letectvo v západním Londýně

Stíhací letectvo chrání vzdušný prostor nad britskými ostrovy zcela běžně v rámci tzv. air-policingu. I přesto však není jejich nasazení pro speciální ochranu vzdušného prostoru nad Londýnem jen informací pro širokou veřejnost. Letouny totiž mají operovat přímo z Londýna, konkrétně z části Northolt situované na západě města.

 

Jedním z důvodů tohoto kroku je zejména zkrácení reakce od vyhlášení pohotovostního vzletu k zásahu. S tím ostatně souvisí také zvýšení času, po který mohou letouny vydržet ve vzduchu. Lze totiž předpokládat, že stíhači nezůstanou na zemi.

 

E-3 SentryFoto: Londýnské nebe bude chránit také letoun včasné výstrahy E-3D Sentry / RAF

 

Připomeňme, že Eurofighter Typhoon je dvoumotorový víceúčelový stíhací letoun. Do podvěsu lze umístit výzbroj proti pozemním, námořním i vzdušným cílům. V případě nasazení pro ochranu vzdušného prostoru nad Londýnem se bude jednat zřejmě o dvojici řízených střel vzduch-vzduch AIM-132 ASRAAM.

 

Diskutabilní nasazení raketových systémů

Vedle stíhacích letounů mají však vzdušný prostor chránit také raketové systémy se střelami země-vzduch. Jejich umístění se však střelo i s odporem některých obyvatel města. Armáda se rozhodla umístit systémy přímo do obytné čtvrti. Oficiální místa nicméně považují umístění protiletadlových systémů pochopitelně za odstrašující.

 

PumaFoto: Vojenská helikoptéra Puma. Na jejich palubách budou připraveni například vojenští odstřelovači. / RAF

 

Protiletadlové střely přitom mají být rozmístěni v celkem šesti lokalitách. Konkrétně se pak bude jednat o systémy Rapier a Starstreak. Oba mají dálkový dosah až do cca 7 - 8 km, podle čehož jsou ostatně také rozmístěny.

 

Vedle stíhacího letectva a protiletadlových systémů však britská armáda a letectvo nasadily i další prostředky jako například vrtulníky, pozemní jednotky i námořnictvo. Jim se však budeme věnovat napříště. Detailněji se také zaměříme na výše zmíněné protiletadlové systémy.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Left Datum: 20.07.2012 Čas: 23:14

Olympiáda už by to ani nebyla, ale spíš se to ani nedá technicky zvládnout. Zkontrolovat desetitisíce, statisíce lidí nikdo v rozumném čase prostě nezvládne.

avatar
Powerslave Datum: 19.07.2012 Čas: 13:38

Ochrana by šla a i když ne na 100% tak na 90 určitě. Celý areál oplotit a hlídat. Lidi si sebou budou moct vzít pouze osobní věci (peněženka, mobil...) a žádné batohy, tašky. Před vstupem do areálu kontrola na detektoru kovu a prohledání. To by ale už nebyla olympiáda, že :-D

avatar
Gibbs Datum: 18.07.2012 Čas: 19:04

Mě tedy spíš za ním ale to je taková ''profesní'' úchylka :) A jinak k tomu co napsal Deadog musím říct ,že má naprostou pravdu :(. Sice to tam bude plné policie a bude tam i SAS , ale proti sebevrahům co se někde jen tak odpálí obranu snad ani vymyslet nejde. Snad to dopadne dobře.

avatar
Peter Datum: 18.07.2012 Čas: 18:45

Super, v starovekom grécku sa cez olympijské hry všetky boje zastavili, dnes sa kôli ním zbrane vyťahujú :D :D

avatar
Deadog Datum: 18.07.2012 Čas: 16:46

nemyslim ze by teroristi spachali utok typu 11 .zari , spise bych vsadil na to ze se zamichaji mezi dav a odpali se ,proti tomu jim rakety ani stihacky nepomuzou ,vlastne proti tomu obrana neni a nemusi to byt nekde na stadionu ,kde budou urcite dukladne kontroly ,staci si zopakovat rok 2005 a reknu vam vubec se na to netesim ,protoze je to docela pravdepodobne ,snad k nicemu nedojde

avatar
Ondřej Lacina Datum: 18.07.2012 Čas: 14:42

Pěkné pěkné :) Tak si tak říkám, jestli až olympiáda začne, jestli mě bude zajímat dění na stadionu, nebo spíš nad ním :)

arr