Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Londýn budou během OH střežit stíhačky i rakety země-vzduch

Datum přidání 17.07.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Michal Polák

26. července započnou v Londýně Letní olympijské hry 2012. Sportovci a fanoušci sportu však nejsou jediní, kdo se na ně připravuje. Na bezpečnost totiž bude kromě policie dohlížet také armáda. A ta nasadila pro ochranu vzdušného prostoru rovnou nadzvukové stíhací letouny a střely země-vzduch. Ty jsou přitom rozmístěny přímo ve městě a budí tak pochopitelně nemalou pozornost.

Eurofigher Typhoon

Foto: Start stíhacího letounu Typhoon z Northoltu / RAF

Příliš sledované olympijské hry

Letní olympijské hry nepřitahují pozornost jen příznivců sportu, ale také bezpečnostních složek. Jedná se o nesmírně velkou a mediálně známou sportovní akci, jež bude probíhat přímo v hlavním městě Velké Británie. Přenosy sportovních klání budou přenášeny v přímém přenosu po celém světě a nebude se mluvit o ničem jiném. Londýn se však tím pádem mohl stát i lákavým cílem teroristických skupin i jednotlivců.

 

Nebylo by tomu poprvé. Vzpomenout můžeme na tzv. Černé září. Tehdy skupina palestinských teroristů zabila 11 izraelských sportovců během mnichovské olympiády v roce 1972. Londýňané ještě navíc mají v živé paměti sérii bombových útoků z roku 2005. Poslední zátahy na různé teroristické skupiny, často složené z muslimů na klidu rozhodně nepřidávají.

 

RapierFoto: Mobilní odpalovací zařízení střel Rapier v městské části Bleckheat, Londýn / MoD UK

 

Na pořádek a bezpečnost bude dohlížet více než 12 000 policistů a neupřesněný počet najatých detektivů. Naopak armáda dostane krom jiného na starost pochopitelně ochranu vzdušného prostoru – o ten se bude starat čtveřice nadzvukových stíhacích letounů Eurofighter Typhoon FGR.4 a dále také střely země-vzduch Rapier a Starstreak.

 

Nadzvukové letectvo v západním Londýně

Stíhací letectvo chrání vzdušný prostor nad britskými ostrovy zcela běžně v rámci tzv. air-policingu. I přesto však není jejich nasazení pro speciální ochranu vzdušného prostoru nad Londýnem jen informací pro širokou veřejnost. Letouny totiž mají operovat přímo z Londýna, konkrétně z části Northolt situované na západě města.

 

Jedním z důvodů tohoto kroku je zejména zkrácení reakce od vyhlášení pohotovostního vzletu k zásahu. S tím ostatně souvisí také zvýšení času, po který mohou letouny vydržet ve vzduchu. Lze totiž předpokládat, že stíhači nezůstanou na zemi.

 

E-3 SentryFoto: Londýnské nebe bude chránit také letoun včasné výstrahy E-3D Sentry / RAF

 

Připomeňme, že Eurofighter Typhoon je dvoumotorový víceúčelový stíhací letoun. Do podvěsu lze umístit výzbroj proti pozemním, námořním i vzdušným cílům. V případě nasazení pro ochranu vzdušného prostoru nad Londýnem se bude jednat zřejmě o dvojici řízených střel vzduch-vzduch AIM-132 ASRAAM.

 

Diskutabilní nasazení raketových systémů

Vedle stíhacích letounů mají však vzdušný prostor chránit také raketové systémy se střelami země-vzduch. Jejich umístění se však střelo i s odporem některých obyvatel města. Armáda se rozhodla umístit systémy přímo do obytné čtvrti. Oficiální místa nicméně považují umístění protiletadlových systémů pochopitelně za odstrašující.

 

PumaFoto: Vojenská helikoptéra Puma. Na jejich palubách budou připraveni například vojenští odstřelovači. / RAF

 

Protiletadlové střely přitom mají být rozmístěni v celkem šesti lokalitách. Konkrétně se pak bude jednat o systémy Rapier a Starstreak. Oba mají dálkový dosah až do cca 7 - 8 km, podle čehož jsou ostatně také rozmístěny.

 

Vedle stíhacího letectva a protiletadlových systémů však britská armáda a letectvo nasadily i další prostředky jako například vrtulníky, pozemní jednotky i námořnictvo. Jim se však budeme věnovat napříště. Detailněji se také zaměříme na výše zmíněné protiletadlové systémy.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Left Datum: 20.07.2012 Čas: 23:14

Olympiáda už by to ani nebyla, ale spíš se to ani nedá technicky zvládnout. Zkontrolovat desetitisíce, statisíce lidí nikdo v rozumném čase prostě nezvládne.

avatar
Powerslave Datum: 19.07.2012 Čas: 13:38

Ochrana by šla a i když ne na 100% tak na 90 určitě. Celý areál oplotit a hlídat. Lidi si sebou budou moct vzít pouze osobní věci (peněženka, mobil...) a žádné batohy, tašky. Před vstupem do areálu kontrola na detektoru kovu a prohledání. To by ale už nebyla olympiáda, že :-D

avatar
Gibbs Datum: 18.07.2012 Čas: 19:04

Mě tedy spíš za ním ale to je taková ''profesní'' úchylka :) A jinak k tomu co napsal Deadog musím říct ,že má naprostou pravdu :(. Sice to tam bude plné policie a bude tam i SAS , ale proti sebevrahům co se někde jen tak odpálí obranu snad ani vymyslet nejde. Snad to dopadne dobře.

avatar
Peter Datum: 18.07.2012 Čas: 18:45

Super, v starovekom grécku sa cez olympijské hry všetky boje zastavili, dnes sa kôli ním zbrane vyťahujú :D :D

avatar
Deadog Datum: 18.07.2012 Čas: 16:46

nemyslim ze by teroristi spachali utok typu 11 .zari , spise bych vsadil na to ze se zamichaji mezi dav a odpali se ,proti tomu jim rakety ani stihacky nepomuzou ,vlastne proti tomu obrana neni a nemusi to byt nekde na stadionu ,kde budou urcite dukladne kontroly ,staci si zopakovat rok 2005 a reknu vam vubec se na to netesim ,protoze je to docela pravdepodobne ,snad k nicemu nedojde

avatar
Ondřej Lacina Datum: 18.07.2012 Čas: 14:42

Pěkné pěkné :) Tak si tak říkám, jestli až olympiáda začne, jestli mě bude zajímat dění na stadionu, nebo spíš nad ním :)

arr