Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Lovec ruské Armaty: Ukrajinský tank T-84 Oplot-M

Datum přidání 17.09.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 133 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

T-84 Oplot-M je nejmodernější tank ukrajinského zbrojního průmyslu. Svého zákazníka si našel v dalekém Thajsku a ukrajinská armáda plánuje nakoupit 50 tanků Oplot-M. Výrobu ale komplikuje ztráta některých průmyslových podniků na Krymu a východě Ukrajiny.

Oplot-M

Foto: T-84 Oplot-M v thajském maskování; větší fotoUkroboronprom

 

T-84: Ukrajinská nezávislost ve výrobě tanků

Vývojová řada ukrajinských tanků se oddělila už před rozpadem Sovětského svazu. Vedení ukrajinské Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova (ChKBM) ještě v Sovětském svazu prosadilo výrobu tanku T‑80UD s dieselovým motorem, zatímco původní „ruský" T‑80U měl plynovou turbínu.

 

V následujícím kroku v ChKBM vznikl tank s novou svařovanou věží. Jeho výroba však začala až po rozpadu Sovětské svazu. Kromě nové věže dostal tank výkonnější motor a dostal označení T‑84.

 

Tank T-84 Ukrajina dovyvinula v letech 1994 až 1995. Hlavním hnacím motorem vývoje vlastního tanku byla snaha osamostatnit se od ruské zbrojní výroby. To bylo nutné nejen kvůli domácím potřebám, ale i kvůli jednoduššímu exportu.

 

T-84 navazuje na sovětský tank T-80, který navazuje zase na typ T-64. Tank T‑84 se od T‑80U/UD liší především zmiňovanou odlišnou věží, která má v půdorysu tvar šestiúhelníku a vyznačuje se podstatně vyšší balistickou odolností.

 

Dlužno připomenout, i přes očividnou podobnost je T-80 (a potažmo navazující ukrajinský T-84) a sovětská ikona T-72 (a navazující ruský T-90) zcela jiné konstrukce. Tanky T-72 a T-80 navrhovaly jiné konstrukční kanceláře. T-72 je mechanicky jednodušší, snadnější pro (masovou) výrobu se snadnějším servisem v terénu.

 

Na Ukrajině vznikla řada modernizací tanků T-84. Posledním vývojovým krokem je typ T-84 Oplot-M (nebo "BM Oplot") představený v roce 2009.

 

Nejnovější tank T-84 Oplot-M přijala ukrajinská armáda do výzbroje v roce 2009, ale prozatím ho fyzicky nezavedla. Objednávka na prvních deset kusů byla zrušená z důvodů nedostatků financí.

 

V současné době, kromě několika stovek tanků T-64 a T-72 (většina uložených ve skladech), vlastní ukrajinská armáda 176 tanků T-80UD. Do letošního roku tanky T-80UD ležely ve skladech, ale ukrajinský průmysl je začíná renovovat a připravovat pro operační nasazení v ukrajinské armádě.

 


Video: T-84 Oplot-M / YouTube

 

T-84 Oplot-M

Základní hmotnost Oplot-M je 51 tun a tank ovládá tříčlenná posádka. Hlavní výzbroj tvoří ukrajinský kanón KBA-3 (46 nábojů) ráže 125 mm s hladkým vývrtem hlavně. Kanónu sekunduje spřažený 7,62mm kulomet KT-7,62 (1250 nábojů) a protiletadlový 12,7mm kulomet KT-12,7 (450 nábojů).

 

KBA-3 je ukrajinskou verzí sovětského kanónu 2A46M1. Nabíjení je automatické, nabíjecí automat (karusel) umožňuje dosáhnout rychlosti střelby 9 ran za minutu. 28 nábojů se nachází v karuselu, 18 nábojů lze doplnit ručně ze zásobníku.

 

Automat pojme nejrůznější protitankovou munici včetně ukrajinských střel Kombat. Protitanková střela Kombat ničí cíle až na vzdálenost 5000 metrů. Využívá navedení po laserovém paprsku, ale lze ji jen obtížně rušit, protože paprsek nesměřuje přímo na cíl, nýbrž nad něj; raketa letí po obloukové dráze a paprsek se přesune na cíl až 0,3 sekundy před zásahem

 

Hlavní pohonnou jednotkou je moderní dvoutaktní vznětový motor 6TD-2E s výkonem 850 kW (1200 koní). Maximální rychlost na silnici je 65 až 70 km/h (v terénu 45 - 50 km/h), dojezd 450 km (v terénu 350 km). Oplot-M lze vybavit výkonějším motorem 6TD-3 o výkonu 1100 kW (1500 koní).

 

Systém řízení palby se skládá z pozorovacího přístroje velitele, termovizního zaměřovače (dosah 8 km) a také kompletu pro zaměřování a dálkové ovládaní protileteckého kulometu. Systém řízení palby je však obecně považován za největší slabinu tanku. Jednou z nevýhod je například vysoko umístěný pozorovací přístroj velitele, který je náchylný k poškození nebo zničení.

 

Video: Oplot-M v Thajsku. / YouTube

 

Největší výhodou (alespoň v rámci ukrajinské armády) je termovizní pozorovací přístroj. Právě absence termovizních přístrojů na tancích T-64BV vedla ke značným ztrátám (několik stovek) ukrajinských tanků. Velké ztráty způsobovaly ukrajinským tankovým jednotkám ruské T-72B3, které jsou termovizí vybaveny.

 

Ruské tanky mohly ukrajinské T-64 zaměřovat na mnohem větší vzdálenost. Navíc ukrajinské posádky tanků odmítaly bojovat v noci, kde neměly proti T-72B3 prakticky žádné šance.

 

Termovizní zaměřovač posouvá možnosti tanku Oplot-M mnohem dále. Během nočních testů dokázal Oplot-M za jízdy zasáhnout cvičný terč na vzdálenost 1600 až 1800 metrů.

 

Nejsilnější stránkou T-84 Oplot-M je silné pancéřování. Základní balistickou ochranu dramatický posiluje reaktivní pancíř Nůž. V blízké budoucnosti lze tank osadit těžším dvojvrstvým pancířem Duplet.

 

T-84 Oplot-M - prodej ovlivňují problémy s výrobou

V roce 2011 Thajsko podepsalo smlouvu na dodávku 49 tanků Oplot-M a dvou odtahových vozidel BREM-84. Cena kontraktu dosáhla 240 milionů dolarů. V roce 2014 Ukrajina poslala do Thajska prvních pět tanků a na začátku tohoto roku dalších pět tanků. Rychlost výroby a dodávek je tak tristní a navíc není jisté, kdy Thajsko dostane další tanky. Přitom Thajsko uvažuje o nákupu až 200 tanků T-84 Oplot-M.

 

V současné době je pro firmu Malyšev se sídlem v Charkově, výrobce tanků T-84, největším nepřítelem pomalá rychlost výroby. Dodávka pro Thajsko je absolutní prioritou. Přitom ještě nedávno plánovala ukrajinská armáda mezi roky 2015 až 2016 získat 50 tanků T-84 Oplot-M.

 

Video: Oplot-M při ukázce thajskému zákazníkovi. / YouTube

 

Dříve vedení ukrajinského státního konsorcia Ukroboronprom, pod kterou patří firma Malyšev, mluvilo o rychlosti výroby až 40 tanků Oplot-M ročně, s cílem zvednout výrobu na 100 až 120 tanků ročně. Nyní ale vedení připouští očividně realističtější výrobní tempo - 20 tanků Oplot-M ročně.

 

Problém je, že výrobní plány narušila válka na východě Ukrajiny, kde se nacházejí některé výrobní podniky (Doněck, Lugansk a Mariupol). Nově je nutné, z důvodu přerušení spolupráce, nahradit některé původně ruské komponenty.

 

Navíc Ukrajina na Krymu ztratila 13 subjektů, které dodávaly pro ukrajinský zbrojní průmysl komponenty. Krymské firmy vyráběly například kompozitní tepelnou izolaci pro tankové kanóny nebo termovizní pozorovací přístroje.

 

Přitom Oplot-M je žádaný produkt. V Pákistánu Oplot-M údajně při porovnávacích testech porazil čínský exportní tank MBT-3000. Hlavním plusem Oplotu-M byla mobilita díky moderní pohonné jednotce, vysoká úroveň balistické ochrany a také schopnost účinně vést palbu.

 

V případě úspěchu v Pákistánu je navíc velmi pravděpodobný převod některých klíčových ukrajinských technologií. Otázkou však je, jak se ukrajinský průmysl popere s pomalým tempem výroby.

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
natorules Datum: 13.01.2016 Čas: 17:55

hanzinav: šrot máš tak leda v palici ty, rusofile retardovaný. thajci hodlají odstoupit, protože Ukrajina není schopna dodat tanky včas, mimo jiné taky kvůli anexi ukrajiny, nikdo nikde nenapsal, že ty tanky jsou šrot, ty komunistický pohrobku.

P. S. najdi si něco o té konstrukční kanceláři a její historii, ty mongoloide, než příště budeš psát ty svoje slinty. t90 je šrot, který si vedle oplotu nemůže stoupnout, co se týče armaty, tak to je neotestovaná platforma, o které téměř nikdo nic neví.

avatar
kraxon Datum: 12.01.2016 Čas: 17:09

Kdybych to ještě uměl tak bych se divil. Podle všeho ne úplně zdařilá modernizace 40 let starého modelu coby lovec tanku poslední generace, o jehož TTD a bojových vlastnostech moc nevíme ?! Nedělí se tu náhodou kůže medvěda který ještě běhá po lese ? :-)

avatar
hanzinav Datum: 11.01.2016 Čas: 22:38

Autor článku se asi nechal trochu unést propagandou. Reality je jiná. Ukrajinský šrot nechtějí ani Thajci a to už je co říct. :-). Prý lovec Armaty.

avatar
GAVL Datum: 06.01.2016 Čas: 20:17

Tak tak.

avatar
Kozlus Datum: 06.01.2016 Čas: 17:26

Thajsko hledá náhradu za ukrajinské tanky Oplot-M
Thajská armáda je velmi nespokojena s ukrajinskými tanky T-84 Oplot-M a uvažuje o odstoupení od smlouvy o jejich nákupu. Současně také zahájila jednání vedoucí k jejich náhradě podobným typem tanku, který je také vyzbrojen kanónem ráže 125 mm s hladkým vývrtem hlavně a střílí dělenou municí. V úvahu přicházejí především ruské tanky T-90 a čínské VT-4.
Thajská vojenská delegace vrámci hledání náhrady za Oploty navštívila koncem minulého roku tankový závod ruské společnosti Uralvagonzavod, kde se zajímala o výrobu nejnovějších modifikací T-90 a možnosti jejich dodávek do Thajska.
Provoz T-84 Oplot-M v Thajsku ukazuje na řadu chyb a technických nedostatků. Podle thajských zjištění byly na stavbu T-84 Oplot-M pravděpodobně použity některé komponenty a nebo dokonce celé sestavy vyrobené ještě za doby Sovětského svazu pro tanky T-80. Ukrajinci provedené nátěry dodaných tanků jsou již dnes pro svoji nízkou kvalitu značně poškozené a prosvítá pod nimi původní barva použitých dílů a koroze.
Ani střelecké výsledky nejsou uspokojivé. Podle Thajců tanky střílely přesně pouze při přejímce a pak se jejich schopnosti značně zhoršily. Tento fakt nevyvrátily ani kontrolní střelby provedené na žádost thajské armády dobře vycvičenými ukrajinskými osádkami

Více zde: http://www.militarybox.cz/news/thajsko-hleda-nahradu-za-ukrajinske-tanky-oplot-m/

Prej "lovec Armaty" :D

avatar
venator Datum: 21.11.2015 Čas: 00:15

tento tank je pouhou modernizací T 80, T90 bych řek že je rovnocenným soupeřem a nový ruský tank Armata je někde úplně jinde

avatar
JirkaM Datum: 19.11.2015 Čas: 20:41

"Velké ztráty způsobovaly ukrajinským tankovým jednotkám ruské T-72B3" opravdu? A tohle si troufáte tvrdit na základě té fotky z Osetie, která byla nejlepším "důkazem", na který se Američané zmohli?

avatar
Barry Datum: 30.10.2015 Čas: 00:37

nebylu by konečně zapotřebí tento článek nahradit jiným? Celé dny nás stereotypně informují,že ten tank je nejlepší na světě....

avatar
Kozlus Datum: 22.09.2015 Čas: 20:19

Dalkove ovladane bojove vozitka jsou od 2. svetove. Tobe vazne nedochazi, ze je tak trosku rozdil mezi tim, jestli prekopu starou T-62 na dalkovy ovladani a mezi plne autonomnim strojem?

avatar
jj284b Datum: 22.09.2015 Čas: 19:50

to estonske prditko len dokazuje ze skonstruovat autonomny bojovy prostriedok nie je nemozne ani pre krajinu ako je Estonsko... co potom krajina ako USA...


napr nedavno som niekde cital spravu, je jedna firma vyvija system ktory umozni spravit dialkovo ovladany dron z bezneho tanku...

avatar
Kozlus Datum: 22.09.2015 Čas: 17:14

Ale to estonsky prditko nema s tankem moc spolecnyho a ani nahodou ho nezastoupi ani nenahradi. To je, jako kdyz jeden nasich potentatu mluvil o tom, ze jsou tanky zbytecne a ze je v protitankovem boji nahradi Land Rovery se rizenyma strelama a chtel po armade at mu provedou zhodnoceni a rozvynuti tohodle postupu!

avatar
RiMr71 Datum: 22.09.2015 Čas: 17:08

...lidský zrak má úžasnou výhodu - je dokonale pasivní. Sice jen při dostatku světla, ale je to tak.
Nějsem si jistý, jestli pasivní systémy získání 3D povědomí o okolním terénu, překážkách, technice a živé síle, jsou dostatečně výkonné a spolehlivé.
Ono poznat bábu s roštím a šátkem na hlavě může být problém poznat od Ahmeda s pěti erpégéčky na zádech... :)

avatar
jj284b Datum: 22.09.2015 Čas: 14:48

Abrams ma planovanu zivotnost od 2050, takze nasledujuca generacia tankov z USA tu tak skoro nebude... no je ovela viac pravdepodobne, ze dojde ku kombinovaniu roznych bojovych prostriedkov napr s UGV (dialkovo ovladanymi strojmi a robotmi) s klasickymi tankami.

Abrams caka coskoro modernizacia na verziu M1A3, dostane novy motor, novu elektroniku. Neskor by mala prist nova tankova veza a planuje sa aj automaticky nabijac... podvozok tanku Abrams ma este kopec vyvojoveho potencialu...

odporucam poriadne si precitat clanok o Estonskom UGV.. ak to dokazu postavit Estonci, tak mi nevravte ze USA uz davno nepracuje na niecom pokrocilejsom..

avatar
Shania Datum: 22.09.2015 Čas: 09:16

jj284b: napíšu ti pár důvodů, proč další generace tanků nebude mít jednoho operátora (pokud se dá počítat s uvedením požadavků na program do 20 let). Asi se shodneme, ze nejvetsi sanci uvest takovy program budou mit USA.

1. po selhání revolučních programů amerického vojska budou požadavky na novou techniku realističtější a budou využívat již existující technologii.

2. armada neohrozi novy projek tanku, ktery bude nahrazovat pres tri tisice stroju necim takto revolucnim a nevyzkousenym.

3. jediny duvod proc by je k tomu mohlo neco vubec tlacit je problem s vahou a mistem, coz u tanku ani nahodou nehrozi.

4. vice clena posadka bude mit stale vyhodu jak v SA, rychlosti reakci, tak ve vsech ohledech tykajici se nebojovych aktivit a dlouhodobejsiho nasazeni. viz vsechny starsi prispevky.

5. viceclena posadka zvysuje sanci na preziti po zasahu nebo selhani nekterych systemu. umozni taky jit tankistovy na zachod, aniz by byl vyrazen cely tank:)

6. amici maji problem i s vyhozenim nabijece kvuli snizeni spolehlivosti a dalsim faktorum.

7. pokrocila elektronika generuje hoodne tepla. F35 uchladi svoje systemy díky tomu ze je plna paliva a je ve vzduchu, na zemi a bez paliva s tím má problem. http://www.armadninoviny.cz/forum/forum/sv%C4%9Btov%C3%A9-arm%C3%A1dy-a-technika/letectvo/257-f-35-linky-a-informace

8. a dalsi faktory, ktere ti rekne jen nekdo, kdo ma nejake bojove zkusenosti

Proc mit jen jednoclenou posadku?

1. je nutne usetrit kazde kilo vahy navic a minimalizovat prostor, nic z toho neni u tanku nutne.
2. usetrit na platech a vycviku
3. neohrozit zbytecne moc lidi (v tom pripade pak ale je lepsi mit autonomni system)


Souhasim s tebou, ze tanky budou mit zautomatizovane vsechny systemy, az na to rizeni v terenu a bojovych podminkach, mimo maximalne rychleho uhybneho manevru. Presto si porad myslim, ze zadna armada nebude mit duvod redukovat posadku na jednoho clena v pristich sto letech.

avatar
pet.rok Datum: 22.09.2015 Čas: 01:45

jj284b:
vyvoj na poli telefonov a vselijakej nositelnej havete co popisujes ma cenu mozno pre univerzaneho supervojaka (Land Warrior, FFW alebo NettW) kde desne zalezi na spotrebe lebo cele monstrum je potrebne napajat z bateriek ale aky to ma vyznam pre tankovu techniku?
A ako tento vyvoj vplyva na vykon vojenskych komputerov? Pouzivaju sa procesory vyrobene nanajvys 45nm technologiou co znamena ze su peknych par generacii pozadu (proti spotrebitelskemu sektoru) a to preto, ze je potrebne aby mali odolnost voci radiacii. Kolko rokov bude trvat kym sa podari radiacne zodolnit cipy pod 20nm aby mali pozadovane parametre? 5, 10, 15 alebo viac?

A bohuzial nemas pravdu ani o neskutocnom vykone dnesnych cipov. Ked sa porovna narast vykonu spickovych desktopovych alebo serverovych procesorov (nie mobilnych sr...) od roku 1995 do 2005 a potom od 2005 do 2015, kedy si myslis ze doslo k vacsiemu absolutnemu narastu vykonu?

arr