Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Lovec vrtulníků – indický AH-64D Longbow Apache

Datum přidání 17.10.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před nedávnem objednané indické vrtulníky AH-64D Longbow Apache dostanou protileteckou výzbroj. Ač je „Apač“ znám jako bitevní vrtulník, v indické armádě bude vybaven i střelami vzduch-vzduch krátkého dosahu FIM-92 Stinger. Stroj se tak rázem z lovce tanků a obrněné techniky stane také postrachem nepřátelských vrtulníků a bezpilotních strojů.

AH-64D Longbow Apache

Foto: Vrtulník AH64D Longbow Apache izraelské armády. Verze Longbow je jasně rozeznatelná svým radarem umístěným v kruhovém pouzdře nad rotorem. / Wikipedia


Soutěž na nový bitevní vrtulník pro indickou armádu začala v roce 2008. Soutěže se účastnila celá řada strojů, včetně evropského „Tigra“ nebo italsko-britského AugustaWestland A129. Do finále se nakonec však probojovaly dva – ruský Mi-28N „Noční lovec“ a americký AH-64D Longbow Apache. Vítězem se nakonec letos v létě stal právě americký stroj AH-64.

 

Indové pro své letectvo objednali nakonec 22 vrtulníků AH-64 v nejmodernějším provedení AH-64D Longbow Apache. Cena kontraktu dosahuje 1,4 mld. dolarů a kromě vrtulníků je v ceně obsažena také dodávka proti-zemních střel AGM-114L3 Longbow Hellfire (812 ks), AGM-114R3 Hellfire II (542 ks) a právě protileteckých střel krátkého dosahu FIM-92H Stinger ATAS (245 ks), včetně 56 kusů zdvojených odpalovacích systémů pro rakety Stinger.

 

Stojí určitě za zmínku, že i americká armáda při konstrukci stroje AH-64 Apache počítala s instalací obranné protiletadlové výzbroje. Proběhly úspěšné testy s raketami Sidewinder nebo menšími Stinger umístěnými na konci křídel. K zavedení do výzbroje však nakonec nedošlo a z AH-64 se v americké armádě stal čistokrevný bitevní stroj.


Video: Zkouška střel FIM-92H Stinger ATAS na lehkém vrtulníku OH-58D Kiowa Warrior / YouTube


Indové však došli k závěru, že jejich Apač se opravdu může střetnout v leteckém souboji s jiným vrtulníkem nebo se stále rozrůstající se rodinou bojových bezpilotních strojů. Indické AH-64D Longbow Apache budou pro svou obranu vybaveny raketami FIM-92H Stinger Bloc I v letecké verzi ATAS (air-to-air Stinger). Jde o speciálně upravenou leteckou verzi z ramene odpalovaných raket FIM-92 Stinger.

 

Střely Stinger použité u indických vrtulníků jsou na cíl naváděný na cíl pomocí infračerveného záření nepřátelského stroje – například díky teplu z výfukových plynů. Dostřel indické verze raket (Bloc I) je 4,5 kilometrů. Raketa má maximální rychlost 2,2 Machy (750 m/s) a na cíl útočí pomocí kontaktní bojové hlavice o hmotnosti 3 kg.

 

Zdroj: Indian Express

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Johnny Datum: 20.10.2012 Čas: 00:58

Mám jenom takovou drobnou opravu. Už jsem to zde viděl vícekrát, tak se ozývám. V článku zmíněná firma je Agusta - ne Augusta (byť to k tomu svádí). ;-)

arr