Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Lovec vrtulníků – indický AH-64D Longbow Apache

Datum přidání 17.10.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před nedávnem objednané indické vrtulníky AH-64D Longbow Apache dostanou protileteckou výzbroj. Ač je „Apač“ znám jako bitevní vrtulník, v indické armádě bude vybaven i střelami vzduch-vzduch krátkého dosahu FIM-92 Stinger. Stroj se tak rázem z lovce tanků a obrněné techniky stane také postrachem nepřátelských vrtulníků a bezpilotních strojů.

AH-64D Longbow Apache

Foto: Vrtulník AH64D Longbow Apache izraelské armády. Verze Longbow je jasně rozeznatelná svým radarem umístěným v kruhovém pouzdře nad rotorem. / Wikipedia


Soutěž na nový bitevní vrtulník pro indickou armádu začala v roce 2008. Soutěže se účastnila celá řada strojů, včetně evropského „Tigra“ nebo italsko-britského AugustaWestland A129. Do finále se nakonec však probojovaly dva – ruský Mi-28N „Noční lovec“ a americký AH-64D Longbow Apache. Vítězem se nakonec letos v létě stal právě americký stroj AH-64.

 

Indové pro své letectvo objednali nakonec 22 vrtulníků AH-64 v nejmodernějším provedení AH-64D Longbow Apache. Cena kontraktu dosahuje 1,4 mld. dolarů a kromě vrtulníků je v ceně obsažena také dodávka proti-zemních střel AGM-114L3 Longbow Hellfire (812 ks), AGM-114R3 Hellfire II (542 ks) a právě protileteckých střel krátkého dosahu FIM-92H Stinger ATAS (245 ks), včetně 56 kusů zdvojených odpalovacích systémů pro rakety Stinger.

 

Stojí určitě za zmínku, že i americká armáda při konstrukci stroje AH-64 Apache počítala s instalací obranné protiletadlové výzbroje. Proběhly úspěšné testy s raketami Sidewinder nebo menšími Stinger umístěnými na konci křídel. K zavedení do výzbroje však nakonec nedošlo a z AH-64 se v americké armádě stal čistokrevný bitevní stroj.


Video: Zkouška střel FIM-92H Stinger ATAS na lehkém vrtulníku OH-58D Kiowa Warrior / YouTube


Indové však došli k závěru, že jejich Apač se opravdu může střetnout v leteckém souboji s jiným vrtulníkem nebo se stále rozrůstající se rodinou bojových bezpilotních strojů. Indické AH-64D Longbow Apache budou pro svou obranu vybaveny raketami FIM-92H Stinger Bloc I v letecké verzi ATAS (air-to-air Stinger). Jde o speciálně upravenou leteckou verzi z ramene odpalovaných raket FIM-92 Stinger.

 

Střely Stinger použité u indických vrtulníků jsou na cíl naváděný na cíl pomocí infračerveného záření nepřátelského stroje – například díky teplu z výfukových plynů. Dostřel indické verze raket (Bloc I) je 4,5 kilometrů. Raketa má maximální rychlost 2,2 Machy (750 m/s) a na cíl útočí pomocí kontaktní bojové hlavice o hmotnosti 3 kg.

 

Zdroj: Indian Express

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Johnny Datum: 20.10.2012 Čas: 00:58

Mám jenom takovou drobnou opravu. Už jsem to zde viděl vícekrát, tak se ozývám. V článku zmíněná firma je Agusta - ne Augusta (byť to k tomu svádí). ;-)

arr