Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

LSAT - extrémně lehký kulomet pro americkou armádu

Datum přidání 18.12.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 15 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Od roku 2004 běží ve Spojených státech program, jehož cílem je najít náhradu za lehké 5,56mm pěchotní kulomety M249, což jsou amerikanizované verze belgických kulometů MINIMI. Program označovaný jako LSAT (Lightweight Small Arms Technology) v sobě kombinuje několik pokročilých technologií, umožňující drasticky snížit váhu samotného kulometu a neseného střeliva. Jde především o použití nových velice lehkých materiálů v konstrukci a tzv. teleskopické munice.

kulomet LSAT

Foto: Na kulometu LSAT pracují společně firma AAI Corporation a vojenské vývojové středisko Picatinny/JSSAP / Military.com


Hmotnost, to je oč tu běží

Nové kulomety jsou již testovány americkou armádou. Na počátku tohoto roku bylo dodáno výrobcem 8 prototypů a 100 000 kusů nové teleskopické munice. Všech osm zbraní je podrobováno ostrému nasazení v bojových zónách v Afghánistánu. Šlo o velice důležitý krok, neboť tak byly umlčeny hlasy pochybovačů, kteří tvrdili, že teleskopická munice ještě není připravena k reálnému použití. Pokud půjdou testy dobře (spolehlivost, životnost) začne se přezbrojováním amerických pěchotních družstev na nový typ kulometu již za dva roky.

 

Kulomety LSAT jsou výjimečné především svou extrémně nízkou hmotností. Kulomet byl v průběhu let stále zdokonalován a také neustále ubíral na hmotnosti.  Poslední verze má hmotnost 4,27 kg oproti 8 kg standardního kulometu M249. Použitá teleskopická munice je o 40 % lehčí a zabírá o 12 % méně objemu než běžný náboj 5,56×45 mm NATO. Klasický kulometný látkový zásobník se 100 kusy teleskopické munice váží pouze 0,9 kg oproti necelým 1,5 kg klasické 5,56mm munice.  Nebo ještě jinak. Kulomet LSAT s 1000 náboji váží o 1,3 kilogramů méně než 1000 standardních nábojů 5,56×45 - beze zbraně.

 

Video: Představení poslední verze kulometu LSAT, včetně předchozího provedení / Military.com

 

Zbraň je také velmi kompaktní a konstruována s ohledem na poslední poznatky z ergonomie. Subtilní nosná rukojeť slouží také k rychlé výměně hlavně. Kulomet LSAT dřívějších verzí (technologický demonstrátor) byl vybaven klasickými pažbami z karabin M4 a později také originálně tvarovanou pažbou. Nejnovější verze (a zřejmě i konečná) je opět vybavena pevnou i sklopnou pažbou pro karabiny M4, tentokráte však v nejmodernějších provedeních, např. od firmy Magpul.

 

Další zajímavostí je, že na rozdíl od zbraní M249 (MINIMI) se při přebíjení zbraně neodklopuje celé vrchní pouzdro závěru i s optikou, ale jen malé subtilní pouzdro kryjící nabíjecí lůžko. Výsledkem je pohodlnější a rychlejší přebíjení bez zbytečných pohybů navíc.

 

Zbraň jako žádná jiná

Zbraň se vyznačuje, chceme-li "revolučním", palebným mechanismem. Základem je výkyvná nábojová komora, která není pevně spojená s hlavní. Komora se otáčí na podélném čepu, rovnoběžném s osou zbraně. Ve vodorovné pozici s čepem se nábojová komora nabijí novým nábojem, v horizontální dolní se uzamyká s hlavní a je připravena k výstřelu.

 

Princip střelby je následující. Nábojový pás s teleskopickou municí o malé šířce se vkládá do nabíjecího lůžka a pojišťuje se malým kompaktním pouzdrem. Při střelbě je nový náboj pomocí "pěchovače" zasunut do nábojové komory, ta se následně s nábojem otočí do osy s hlavní a dojde k výstřelu.

 

Video: Kulomet MINIMI v službách Armády ČR. Za pár let bude MINIMI již překonanou konstrukcí / YouTube

 

Při opakovaném výstřelu se vrací nábojová komora do vodorovné pozice, kde je vsunut nový náboj. Ten zároveň vytlačí nábojnici po předchozím náboji dopředu do speciálního vyhazovacího mechanismu, který nábojnici (nebo vadný náboj) vyhodí ven ze zbraně. Ač se celý mechanismus zdá složitý, podle konstruktérů je tomu právě naopak. Velkou výhodou je, že se kulomet díky výkyvné nábojové komoře nemůže prakticky zaseknout.

 

Výkyvný mechanismus nábojové komory navíc řeší problém i s přehříváním nábojové komory, především důsledkem oddělení od prostoru hlavně (hlavní zdroj tepla při střelbě).

 

Jednou z nejdůležitější části programu LSAT je zcela nová munice. Existují dvě vývojové větve konstrukce kulometu LSAT. Jedna vyžívá teleskopickou munici s plastovou nábojnicí, druhá pokročilejší bez-nábojnicovou munici. Teleskopická munice je testovaná a prakticky připravena k zavedení do výzbroje, druhá je však ještě ve vývoji. Parametry bez-nábojnicové munice jsou však více než lákavé - o 47 % menší váha a o 40 % menší objem oproti klasické 5,56mm munici.

 

Zdroj: Strategy Page, Gear Scout, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
zap Datum: 27.12.2012 Čas: 20:41

Minimi..... neni to, co si mnoho lidi mysli. V prvni rade v provedeni 5.56 ma radu neduhu. Hlavne prilis velky rozptyl, slozitost, vaha a cena. Domnivam se (byl jsem v primyslu po radu let a rovnez se venuji studiu konstrukci a taktiky uplatneni rucnich zbrani), ze knocepce kulometu nabijeneho pasem v teto razi je pochybena. RPK je v porovnani lepsi reseni. To se nakonec dokazuje prijetim M27 od H&K do americke armady; vojaci (specielne Marine Corps nemeli M249 moc radi). Vubec, ta plecharina sesita dohromady svary neni to nejlepsi reseni; pral bych vam videt jak se to svaruje a kolik usili se venuje na vyrovnavani potom. .

K tomuhle 'staronovemu vynalezu'(LSAT): radeji bych se pozdrzel superlativu. Jiste je v tom hodne inzenyrinku a optimalizace, ALE nic noveho to zasadne neprinasi, tedy krome snizeni vahy nesene munice. V tom pripade, percepce uzivatele muze prave tak byt: "mam dost krmeni, tak to muzu pustit"... a jsem kde jsme zacali. Nedomnivam se, ze tahle vec bude zavedena masove, je to je studie. Co je opravdu treba je zvyseni realne palebne sily na terci - to znamena ucinnost munice kombinovana s pravdepodobnosti zasahu. K tomu ucelu existuje rada vyhovujicich konstrukci jiz zavedenych. Vse ostatnui je jen cviceni futility. Jista vec je, ze to jsou dobre ulite penize danoveho poplatnika. Ale jiste, da se namitnout: nejaky "pokrok" prece musi byt. ze!

avatar
Ultramarinus Datum: 22.12.2012 Čas: 18:51

Neprovedli náhodou už přeučování na metrický systém? Potíž je, že než dnešní generace amíků co je ještě zvyklá to používat vymře, bude stále loktů, palců, sáhů, uncí a vrabčích skoků plný internet.

avatar
Jirka Datum: 21.12.2012 Čas: 19:37

Noo, snad se kvůli tomu svět nezboří :-D Hold jsou trochu pozadu, pořád nechápou, že se nemusí používat lokty palce a jiný části těla na měření, vše usnadňuje metrický systém. Rozhodně by nebylo špatné amíkům naordinovat takovou jednotkovou dietu, rázem by všichni podle číslovky pěkně shodili :-D

avatar
Jan Grohmann Datum: 21.12.2012 Čas: 10:11

Pro jirka. Děkuji za upozornění. Má to být 3 libry, nebo 1,5 kg. Američané a jejich měrné jednotky, jen tím vše komplikují.

avatar
Deadog Datum: 20.12.2012 Čas: 20:08

nicmene me jeste napadlo ,nabojovy pas asi taky neco vazi

avatar
Deadog Datum: 20.12.2012 Čas: 20:06

to jirka : mas recht ,100ks 5,56 vazi 1,2kg / teleskopicke 100ks 720g

avatar
Jirka Datum: 20.12.2012 Čas: 16:36

Vypadáto povedeně, jen bych měl trošku problém s tím, že tu autor uvádí, že 100 kusů munice 5.56x45 mm váží cca 3 kg, sice s látkovým zásobníkem (ten toho moc neváží) pak by, podle autora, vážilo 1000 kusů skoro 30 kg! To je 30 gramů na jeden náboj, dávám zde odkaz na tabulku nábojů s jejich parametry, hmotnost náboje se pohybuje někde mezi třetinou a polovinou hodnoty udávanou autorem.
http://www.inetres.com/gp/military/infantry/rifle/556mm_ammo.html

avatar
Ultramarinus Datum: 20.12.2012 Čas: 09:15

Velmi slibná konstrukce... Kdyby se tak podařilo aplikovat stejné principy na útočné pušky, nebo dokonce univerzální - jak psal bark - (či přímo těžké - zdravíme browning) kulomety, výsledky by mohly být užitečné. Už tak dané technologie slibují možnost nést skoro dvojnásobek střeliva (o váhových úsporách zbraně nemluvě).

avatar
Ondra Datum: 19.12.2012 Čas: 18:14

to Deadog: psal jsem to v minulém příspěvku, Mk 46 mod 0, je to minimi bez možnosti nabíjet stanag zásobníky, btw. používal je i náš USO SOG

avatar
Deadog Datum: 19.12.2012 Čas: 11:02

to Ondra: nejlehci verze MInimi ma 7,44kg (PARA), verze M249 pouzivana USArmy ma 7,8kg ,kde si byl na 5,75 ?

avatar
Deadog Datum: 19.12.2012 Čas: 10:56

tak myslim , ze tam jde hlavne o redukci vahy jak zbrane tak streliva ,to jak to bude s rozdelenim jestli to bude univerzalni kulomet nebo podpurna zbran na vybojovani palebne prevahy nemuzem vedet , protoze nezname vykon ani razi toho teleskopickeho streliva ,ale vubec bych se nedivil kdyby zanedlouho udelali i utocnou pusku stejne koncepce a na stejne strelivo (pokud se osvedci)

avatar
Ondra Datum: 19.12.2012 Čas: 10:40

Pokud se nemýlím tak prázdný FN minimi váží 7.1 kg, zbavením se možnosti nabíjet zbraň zásobníky tipu STANAG - Mk.46 verze používaná SOCOM, dostaneme se na hmotnost zbraně 5.75 kg, to už není tak markantní rozdíl v hmotnostech s výše zmiňovaným LSAT

avatar
bark Datum: 19.12.2012 Čas: 10:23

Je to moc pěkná zbraň, bezesporu, ale nenahrazuje universální kulomet - a to nenahrazuje vlastně ani Minimi. Toto nahrazuje jen Minimi v jeho roli.

Zbraně této třídy umožňují zvýšit hustotu palby a vylepšit krytí jednotky na úrovni jejich hlavní zbraně - útočné pušky - ale už pokrytí střední vzdálenosti je mírně diskutabilní, použití speciální munice (průbojně-zápalné proti vozidlům tzn. obecně protimateriálové) apod. také.

To také znamená, že umožňuje lepší krytí jednotky v pohybu - nikoliv pro celé spektrum úkolů určené pro kulomet. S výkony a vlastnostmi i sebelepší munice 5,56mm to není možné (pomineme-li ranivost pro živý cíl).

Tyto zbraně mají vysokou popularitu u pěších a lehce motorizovaných jednotek - první skvělé výsledky třeba referovala SAS. Ale...ani oni nikdy nenahradili ve výzbroji GMP 7,62x51. Stejná věc je i u Američanů - nikdy Minimi nenahradily M-240 a jeho modernizované varianty.

A stejně tak FN vyrábí i verzi 7,62 Minimi (pro AČR nahrazuje UKL-59), ale neoznačuje ji jako univerzální kulomet, ale lehký kulomet. A stejně tak jej neoznačuje termínem LSW - ten je vyhrazen pro 5,56 verzi.

To není reakce na článek, jen se domnívám, že označovat tyto zbraně jako univerzální kulomet prostě nelze, na to má malý výkon.

Dle mého soudu jde o novou kategorii zbraní, jen pro ni není žádný všeobecně přijatý název. Podobně jako byla vývojová linie pro puškové střelivo - puška/universální kulomet, tak pro tyto zbraně platí útočná puška/útočný kulomet...i když to zní hrozně.

Samotná FN Minimi 5,56 označuje jako LSW - Light Support Weapon (lehká podpůrná zbraň), nikoliv kulomet a v americké armádě nahradila v pěším družstvu M-16 s dlouhou hlavní - tzn. umožnila zavést kombinaci M249 a M4, ale opět opakuji - nenahradila univerzální kulomet.

Ten byl modernizován náhradou M-60 za M-240 (licenční FN MAG ráže 7,62 x 51 mm NATO.....FN jej označuje jako univerzální kulomet pro všeobecné použití).

Berte to jako doplňující úvahu k článku...prostě výraz kulomet mi pro tento typ zbraní nepřipadá vhodný a je zavádějící.

avatar
Deadog Datum: 19.12.2012 Čas: 09:18

Tenhle program sleduju uz delsi dobu ,tady dam jeste jedno video i s ukazkou strelby a funkce :
http://www.youtube.com/watch?v=ul6ckFTfZNA

avatar
Deadog Datum: 19.12.2012 Čas: 09:09

chybka ,standartni raze nato je 5,56x45 (.223) ne 5,56x51. To je pak vetsi naboj 7,62x51 (.308)

arr