Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

LSAT: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 3

Datum přidání 10.11.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Z.A. Presovsky

Prioritou programu Pokročilé bojové pušky ACR (Advanced Combat Rifle) se stalo zvýšení pravděpodobnosti zásahu v porovnaní s puškou M16A2 o plných 100 %. Ke konci testů konaných v roce 1994 se však došlo k závěru, že tento cíl je nedosažitelný v rámci běžné techniky. Projekt ACR se přesunul do archívu, ale zájem o vývoj nových palných zbraní jednotlivce rozhodně neopadl.

Foto: Kulomet LSAT. Podoba prototypu v roce 2011. / U.S. Army

Foto: Kulomet LSAT. Podoba prototypu v roce 2011. / U.S. Army

 

Technologie zbraní jednotlivce s nízkou hmotností LSAT

V roce 2004 americká armáda (U.S. Army) spustila projekt Technologie zbraní jednotlivce s nízkou hmotností LSAT (Lightweight Small Arms Technologies). Vedení projektu dostala na starost agentura JSSAP (Joint Service Small Arms Program).


Jak napovídá název, vývojové úsilí mělo vést k poněkud jinému cíli než v případě programů ACR a SPIW, a tím bylo zásadní snížení hmotnosti zbraně jednotlivce a s ním spojeného střeliva. Cíl byl vskutku ambiciózní – až o třetinu snížení hmotnosti zbraně a o polovinu snížení hmotnosti střeliva.


Zajímavé je, že tentokráte nebyla středem pozornosti útočná puška, nýbrž lehký kulomet. Porovnávacím etalonem se stal kulomet M249 komorovaný na náboj 5,56×45 NATO (upravený MINIMI firmy FN Herstal).


Projekt LSAT využil výsledky vývoje programu ACR, konkrétně beznábojnicovou munici (case-less) vyvinutou firmou Dynamit Nobel pro německou útočnou pušku G11, včetně její teleskopické varianty (case-telescoped) s plastovou nábojnicí.


Ráže náboje byla zvolená stávající (5,56 mm) s tím, že se použije projektil M855. Pořizovací cena nového lehkého kulometse nesměla dostat nad úrov M249. JSSAP zaúkoloval vývojem nové zbraně firmu Textron Systems, konkretně její známou pobočku AAI Corporation, která se zúčastnila obou předchozích programů SPIW a ACR.

 

Video: Testování protoypů kulometů LSAT na základně Ford Bennig, Georgia. / YouTube

 

Technické parametry

Program LSAT probíhal v tzv. spirálách – v každé spirále se počítalo s kvalitativním zlepšením a na závěr s dílčími testy. Na konci poslední „spirály“ v roce 2011 posuzovací komise hodnotila osm vzorků kulometů LSAT a několik desítek tisíc beznábojnicových a teleskopických nábojů.


Jak si poradili konstruktéři s hlavním zadáním – hmotností munice a zbraněVyvinutá teleskopická munice je o 40 % lehčí a zabírá o 12 % méně objemu než běžný náboj 5,56×45 mm NATO. Beznábojnicová munice je dokonce o 47 % lehčí a má o 40 % menší objem oproti 5,56mm munici.


Kulomet LSAT v nenabitém stavu váží přibližně 4 kg. Nízká hmotnost je dosažená především odstraněním vratného mechanismu a použití progresivních konstrukčních materiálů.


Palebný mechanismus kulometu LSAT je tvořen otočnou nabíjecí komoru. Komora se otáčí o 90°se svislé do horizontální polohy – rotace je zajištěná pístem, resp. operační tyčí (operating rod). Ve svislé poloze se komora nabíjí, ve vodorovné střílí.


Kadence zbraně je 650 ran za minutu a úsťová rychlost střely 950 m/s (shodná pro oba náboje). Účinný dostřel je 1000 metrů. Hmotností úspora proti kulometu M249 se 100 náboji je s teleskopickou municí 9 kg.

  

Video: V rámci kritérií TRL 7 vojáci kulomety LSAT testovali v reálných podmínkách a situacích. / YouTube

 

Nadějné výsledky testování

Testy probíhaly v rámci hodnocení Úrovně připravenosti technologie TRL (Technology Readiness Levels) podle definic amerického ministerstva obrany. TRL představuje devítistupňovou škálu pro posouzení zralosti nových technologií – TRL 1 posuzuje vývoj nové technologie na začátku (první koncepce) a TRL 9 posuzuje konečnou technologii připravenou pro operační nasazení.

 

Komise posuzovala prototypy dle kriterií TRL 7 – tedy testování prototypů v reálném operačním prostředí a podmínkách. 


Komise testovala kulomety LSAT z následujících hledisek:

 + přesnost střelby jednotlivými ranami a dávkami

 + odolnost proti extrémním tepelným vlivům

 + odolnost vůči prašnému prostředí

 + odolnost vůči vlhkému prostředí včetně bláta

 + odolnost vůči arktickému podnebí včetně ledu

 + odolnost vůči samozápalu náboje – zvláště důležité u beznábojnicové munice

 + odolnost vůči hrubému zacházení operátorem

 + odolnost proti vlivu soli (pro námořnictvo)

 

Dále byly posuzovaný faktory jako hluk, zášleh z ústí hlavně, zpětný ráz a celková uživatelská přívětivost.  Všechny výše uvedená hlediska byla shledaná jako uspokojující.

 

Následně se testování přesunulo k potenciálnímu zákazníkovi – na základnu Ford Bennig, Georgia americké armády. Během testů 20 vojáků ze všech 8 vzorků kulometů LSAT vystřílelo 25 000 kusů teleskopické munice. Výsledek byl shledán uspokojivý, dokonce s určitou mírou nadšení.

 

Foto: Poslední známa podoba kulometu LSAT (2013) / U.S. ArmyFoto: Poslední známá podoba kulometu LSAT (2013) s teleskopickou municí. / U.S. Army

 

Testy ukázaly jeden důležitý poznatek. Teleskopická munice je pro americkou armádu všeobecně přijatelnější než beznábojnicová. Je však třeba připomenout, že americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) se stále zajímá o progresivnější beznábojnicovou munici, která je lehčí a má menší rozměry než teleskopická munice.

 

V období od roku 2011 do začátku roku 2014 se intenzita vývojových prací na kulometu LSAT poněkud snížila. Podle neoficiálních zpráv měly být v tomto období provedeny také koncepční práce na nové útočné pušce a karabině. Podle znalců z „publika“ však panuje konsenzus, že útočná puška/karabina není v současné době ve středu zájmu.

 

Poslední informace mluví také o vývoji teleskopické munice v ráži 7,62 mm včetně dalších vývojových prací na beznábojnicové i teleskopické munici ráže 5,56 mm. Na projektu se tedy dále pracuje.

 

Výsledky testů i bližší konstrukční podrobnosti kulometu LSAT jsou tajné. Zbraň podle všeho, jak dokazují mimo jiné přiložená videa, neprodukuje citelný zpětný ráz.

 

Koncepce závěru je údajně stejného druhu jako kulometu Ultimax 100 singapurské firmy ST Kinetics, kterou v 70. zkonstruoval J. Sullivan, skutečný konstruktér AR15. Sullivan při konstrukci kulometu Ultimax 100 použil tzv. řešení "constant recoil", při kterém závěr nikdy nenarazí při zákluzu na zadní vnitřní stěnu pouzdra

 

Video: Dále odlehčená verze kulometu LSAT v podobě z roku 2012/2013. / YouTube

 

Širší souvislosti a otázky na konec

Ozbrojené síly Spojených států používají pro své ruční zbraně 5 různých ráží (vyjma pistolí, granátometů a světlic). Jde o munici 5,55 × 45 mm M855 včetně varianty se stopovkou, 7,62 × 51 mm M80 všech variant, .300 Win Magnum (pro odstřelovací pušky), 8,6 × 70 mm (pro vybrané odstřelovací pušky) a 12,7 × 99 mm M2B všech variant.

 

Otázkou tedy je, kolik dalších ráží si mohou Ozbrojené síly Spojených států dovolit, než se vážně zkomplikuje zabezpečení přísunu munice „v čase a množstvím“ potřebném.

Jde o závažný logistický problém, proto lze usuzovat, že:

 

a) nový zbraňový systém (jak je již zvykem) se archivuje

b) nový náboj se uvede v použití spolu s existujícími a zbraň půjde do výroby

c) současná munice 5,56 anebo 7,62 se zruší a bude nahrazená novým nábojem (zbraň půjde do výroby)

d) nový zbraňový systém se bude dále vyvíjet, zatímco současné zůstanou na místě

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
z.a.p Datum: 10.11.2014 Čas: 13:56

Co prispiva k snizeni "zpetnehp razu" je (jak bylo uvedeno v textu) skutecnost, ze zde neni pritomen klasicky vratny mechanismus. Co z nej zustalo je jen 'pist s operacnim nastavcem/tyci' podepreny vratnou pruzinou. Cast hybnosti a tim energie mechanismu se vybiji v pricne rovine (rotacni komora). To je ovsem jenom ta druhotna cast. Primarni raz zpusobeny shorenim naboje v uzamcene komore stale existuje a je primo umetny vaze strely a jeji ustove rychlosti.

Proc se zacalo s kulometnou versi je fakt, ze M249 je vseobecne shledan neuspokojivy a to z nekolika duvodu. Slysite o tom tez zcela jasnou (I kdyz mirne zaobalenou) zminku v prvnim videu. Vojaci chteji neco co je lehci, presnejsi a co se lepe ovlada. LSAT je zatim nejvaznejsi znameni smerem vpred i kdyz mozna ne posledni krok. Bude-li kulometna verse prijata, nastane znovu kolotoc kolem pusky na jednotne strelivo. To slovo 'jednotne' by melo byt podtrzeno - dvakrat.

avatar
RiMr71 Datum: 10.11.2014 Čas: 12:50

Díky z adalší zajímavý článek.
Ten zpětný ráz je skutečně "zajímavý".

avatar
z.a.p Datum: 10.11.2014 Čas: 12:17

Jen vseobecna poznamka:
Tento program je stale v chodu a jeho nektere casti jsou pravdepodobne nepristupne verejne znalosti (classified); napriklad ucinny dostrel se zda byt velmi optimisticky (pri te same strele jako M855) a pomerne kratke hlavni.

Na druhou stranu jsou k dispozici videa, ukazujici pokrok ve vyvoji. Proto, pokud se ctenari zda, ze je neco nejasneho ci vne souvislosti, je treba videt vec s urcitou mirou 'reservovanosti'. V porovnani, informace na predchozi projekty (SPIW a ACR) jsou volne.

Moje diky patri p. Grohmannovi za upravu me (jiz znacne zarezle) mluvnice do prijatelne formy!

arr