Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Datum přidání 15.06.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 40 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový obrněnec se vyznačuje příznivou cenou a unikátní modulární konstrukcí. Lynx je proto, na rozdíl od velmi drahé německé Pumy, zajímavým kandidátem pro budoucí nové bojové vozidlo pěchoty Armády České republiky.

Foto: Nové německé bojové vozidlo pěchoty Lynx. / Rheinmetall

Foto: Nové německé bojové vozidlo pěchoty Lynx. / Rheinmetall

 

Německý Lynx a Puma

Špičkové německé bojové vozidlo pěchoty Puma oficiálně vstoupilo do služby německé armády v roce 2015. Dodávka 350 Pum pro Bundeswehr skončí v roce 2020. Puma má hmotnost 43 tun a je produktem firmy PSM,  joint venture německých společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall.

 

Puma je velmi komplexní a výkonné vozidlo. Avšak vše má svou cenu - konkrétně 7 milionů dolarů za vozidlo. Za stejnou cenu se běžně prodávají moderní hlavní bojové tanky.

 

Velmi drahý je také provoz vozidla, resp. údržba všech složitých systémů. Nutné je rovněž komplexní provozní zabezpečení, dostatek obslužného personálu a také kvalitní výcvik.


Rheinmetall proto ve vlastní režii (a za vlastní peníze) vyvinul nové bojové vozidlo pěchoty Lynx, které je méně komplexní, a tedy levnější na pořízení a nákup než Puma.  Lynx ale také nabízí vlastní unikátní konstrukční řešení - především důsledně modulární koncepci. Vozidlo lze tak snadno upravit podle přání zákazníka, a to dokonce i za provozu!


Lynx tak může být velmi zajímavým řešením pro Polsko a Českou republiku, které připravují společný nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné době však Rheinmetall nabízí vozidlo Lynx především pro australský program pozemní armády LAND 400 Phase 3.


“Viděli jsme mezeru na trhu po moderní, vysoce schopné rodině pásových vozidel s vyváženým designem a důrazem na nízké pořizovací a provozní náklady,” vysvětluje důvod vývoje vozidla Lynx Ben Hudson, výkonný ředitel pozemní divize Rheinmetall Land Systems.


Modulární konstrukce

Vozidlo Lynx vznikne ve dvou základních verzích - Lynx KettenFahrzeug (KF) 31 v hmotnostní kategorii 30 až 40 tun a odolnější/větší Lynx KF 41 ve hmotnostní kategorii větší než 40 tun (max 49 tun).


Lynx KF 31 pojme šestičlenný (podobně jako Puma), a Lynx KF 41 osmičlenný výsadek. Lynx KF 41 navíc poskytuje dostatek místa pro instalaci velké dvojčlenné (velitel + střelec) věže s rychlopalným kanónem střední ráže.


“Lynx KF 31 poskytuje maximální schopnost v kategorii pod 40 tun a Lynx KF 41 poskytuje nejvyšší úroveň přežití a unikátní schopnost pojmout věž s osádkou a osmičlenný výsadek,” vysvětluje Hudson.

 

Video: Odhalení vozidla Lynx na EUROSATORY 2016. / YouTube

 

Obrovskou předností je zmiňovaná modulární konstrukce, která dovoluje vozidlo Lynx použít pro velmi různorodé úkoly. Prostým odebráním věže, úpravě modulárního vnitřního vybavení a instalací krycího střešního modulu vznikne pásový obrněný transportér. Stejným způsobem lze základní vozidlo Lynx přestavět pro velitelské, servisní, průzkumné nebo evakuační úkoly.

 

“Lynx nabízí modulárně stavěné základní vozidlo se speciálními kity pro nejrůznější mise,” vysvětluje možnosti vozidla Hudson. “To například umožňuje přestavět bojové vozidlo pěchoty do obrněného transportéru a naopak.”


Výzbroj a ochrana

Výzbroj vozidlo může být různorodá - až po kanóny ráže 120 mm (případně v budoucnu 130 mm). Na výstavě EUROSATORY německá firma představila lehčí typ Lynx KF 31 s vlastní věží LANCE a 35mm rychlopalným kanónem Wotan 35. Kanón má kadenci 200 ran za minutu a efektivní dostřel 3000 m. Věž LANCE může být bezosádková nebo s osádkou (velitel + střelec).


Pokročilá je kulometná výzbroj v podobě kulometu ráže 7,62 mm RMG 7.62. Kulomet je vybaven trojicí výměnných hlavní, které se automaticky mění při přehřátí. Pro boj s tvrdými cíli slouží protitankové řízené střely, například izraelské Spike-LR s dosahem 4000 m.


Věž lze doplnit také dálkově ovládanou věží s kulometem nebo automatický granátometem. Klasicky velitel a střelec pracuje v režimu “hunter-killer”, kdy velitel vyhledává cíle a střelec je ničí. Lze ale také zvolit režim “killer-killer”, kdy velitel a střelec nezávisle vyhledávají a sami ničí cíle - velitel například pomocí nezávislé dálkově ovládané věže (kryje vozidlo palbou) a střelec pomocí hlavní výzbroje (podporuje výsadek).


Balistická ochrana vozidla je maximálně modulární - lze ji snižovat nebo zvyšovat podle stupně ohrožení. Přesné údaje nejsou k dispozici, ale čelo korby odolá zásahům munici ”středních ráží”. Ochrana proti minám, IED, šrapnelům, dělostřeleckým granátům a různým palným zbraním je podle tiskových materiálů nejlepší ve své třídě.

 

Foto: Náměr kanónu věže LANCE je -10° až +45°. / Rheinmetall

Foto: Náměr kanónu věže LANCE je -10° až +45°. / Rheinmetall


Balistickou ochranu vozidla posiluje dieselový motor v přední části, balistické vnitřní polstrování chrání posádku před tříštěním pancíře při zásahu, balistické sedačky zase poskytují dodatečnou ochranu proti minám a výbušným systémům (IED). Volitelně lze vozidlo vybavit aktivním ochranným systémem, např. izraelským Trophy.


Pohon vozidla Lynx KF 31 zajišťuje dieselový motor o výkonu 563 kW (750 koní) a v případě Lynx KF 41 motor o výkonu 800 kW (1050 koní). Maximální rychlost Lynx KF 31 je 65 km/h, KF 41 70 km/h.


Senzory a bojové možnosti

Senzorické vybavení je silně závislé na přání (finančních možnostech) zákazníka. Věž LANCE je ale vybavena dvěma hlavními senzory - denním/nočním/termovizním zaměřovacím přístrojem hlavního kanónu a kulovým pozorovacím přístrojem (den/noc/termovize) velitele.


Bojové systémy věžě LANCE dokáží automaticky (na základě vyhodnocení obrazu) detekovat, sledovat, rozpoznávat a přesně identifikovat cíle a přiřazovat jim prioritu (automaticky volit zbraň i munici). Všechny údaje o cílech pak lze digitálně sdílet s ostatními vozidly a velením.


Na přání lze věž vybavit nejrůznějšími senzory. Například akustickém lokátorem střelby, který přesně určí pozici útočníků a může tímto směrem natočit senzory i hlavní nebo vedlejší (robotická zbraňová stanice) výzbroj.

 

Zdroj: Rheinmetall

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 16.07.2016 Čas: 18:14

petres:
Až na to, že nově vyrobený Leopard 2A6 stojí cca 10 mil.E, takhle kouzlit ještě naše firmy neumí ) . Pokud by celková cena, i s nějakou modernizací a vším, vycházela pod 5 mil.E za kus, tak je to pořád výhodné.
ps. ve Španělsku se vyrábějí i první Ajaxy (taky ASCOD) do Británie

avatar
petres Datum: 16.07.2016 Čas: 15:04

Také bych uvítal více informací, jak vážný je zájem AČR o těchto 53 uloženek verze A4. Nevím jestli jsem dobře porozuměl diskuzi pod polským článkem, ale mluvilo se tam o ceně 1 mil Euro za kus, což my nepřijde výhodné. Předpokládal bych, že se na těchto A4 provede "modernizace po česku" a rázem jsme na ceně nové A6.
Ještě taková hodně hypotetická myšlenka, nemohlo by to být spojené s nákupem ASCOD (španělské Pizarro)?

avatar
Rase Datum: 16.07.2016 Čas: 12:52

Tak trochu čekám, kdy někdo z AN sepíše na tohle téma článek. Přeci jen je trochu hloupé, že se o krocích naší armády dovídáme z Polska...

avatar
3RMO Datum: 16.07.2016 Čas: 11:03

Ahoj. Jak už jsem psal níže že se česká armáda zajímá o španělské lea , tak tady o tom podrobněji píši poláci.

http://www.dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,2,10172,aktualnosci-z-europy,czeska-armia-zainteresowana-hiszpanskimi-leopardami-2

avatar
crusader Datum: 22.06.2016 Čas: 23:02

Já myslím, že najít nějakých 5-10 miliard Kč ročně na nákupy techniky a munice by nebyl zase až takový problém. Možná by stačilo jen trochu přiškrtit rozpočet MO (zrušit armádní sportovní centra - ať si na sebe vydělávají jako ostatní civilní sportovní kluby, totéž Ondráš jako vojenský soubor, naučit lampasáky na MO tisknout i na druhou stranu papíru) a požadovaná částka by byla k dispozici.

avatar
Pepa Datum: 22.06.2016 Čas: 20:14

KOLT: Třeba by se našla ještě nějaká zajímavost...Prodělal i kolimátor od Meopty evoluci nebo je to jiný výrobce?

https://ctrlv.cz/LNXQ

Celé video:

https://www.youtube.com/watch?v=QrKpOHMKMKs

avatar
KOLT Datum: 22.06.2016 Čas: 19:19

pro Pepa: Ten už tu má článek dávno ;-)

avatar
Kozlus Datum: 22.06.2016 Čas: 09:15

To zni az moc hezky, aby to byla pravda.

Kdyz uz se nevycerpa pravidelne rozpocet, nebylo by lepsi koupit nejakou tu munici a zakladni vybaveni? Munice nam ma schazet za miliardu...

avatar
juhelak Datum: 22.06.2016 Čas: 08:46

no kdyby s nejakými náhradními díly a municí to vyšlo cirka na 10 mld. rozlozeny rekneme do tří let..tak to je presně částka kterou obyčejně musíme vracet. Takže tak. byl by to krok k unifikaci což je plus. Předpokládám z T72 by zůstali v provozu, tak by asi zřídili paralelně novou..pokud je na to dost tankistů. Finance by asi byli to nejmenší. Pokud nic neklapne tak to budou rvát do splátek na Gripeny a ten desetiletej pronájem budem mít po 5 letech zaplacený.

avatar
Rase Datum: 21.06.2016 Čas: 21:00

Nově vyráběný Leo2A6 vychází na 10mil.Euro. Což je u nějakých 30ti kusech celkem 8 mld.Kč. To jen tak pro představu, že se nebavíme o vysokých sumách i u vyššího počtu strojů (do toho zázemí, náhradní díly, odečíst množstevní slevu, rozdělení na splátky atd. cena může skákat) oproti cca 50 mld. na nové BVP (taky rozpočítané na 10 let nebo na kolik.

avatar
Rase Datum: 21.06.2016 Čas: 16:25

Bulhaři plánují nákup minimálně 24 ks Leopardů 2A6 , tak bysme se k nim přidali :) Pokud to klapne bude to skvělé

avatar
3RMO Datum: 21.06.2016 Čas: 16:01

http://nazory.e15.cz/komentare/pavel-otto-obrana-resi-jak-utracet-1303272

Přečetl jsem tento článek a asi se budeme divit...žádný ascod, cv90, lynx ale španělské leopardy!!!!

avatar
juhelak Datum: 21.06.2016 Čas: 10:02

no věřím že tyhle výběrka se táhnou, ale kdyby fakt chtěli tak ohledně výstroje už jsme mohli být jinde..Místo toho každý rok vrací na MF pár miliard..Kuli tomu taky platili nájem Gripenů už na nějaké roky dopředu aby utratili rozpočet. Snad letos vyhlásí aspoň radary, vrtulníky a zřídí konečně námořnictvo :o)))

avatar
Rase Datum: 21.06.2016 Čas: 09:33

Možná že jo, ale stojíme po kolena v žumpě, tak nejsou vidět.
Je fascinující, že naše armáda za celou dobu své existence pořídila jen pár věcí, které mají Západní standardy: Pandury, Iveca, Gripeny a Breny + Tatrovky, Land-rovery a techniku na mise nepočítám. To vážně není moc.
Co se neudělalo za těch 27 let, se za pár let dohnat nedá.U těch počtů Pandurů, se taky zmiňoval počet nad 200 ks (původně skoro 450). Časem se budou dokupovat další Pandury, tak se přiblíží počtu 200 ks (chybí pořád některé verze - minometná atd.)

avatar
KOLT Datum: 21.06.2016 Čas: 08:52

My máme nějaké kalhoty?!

arr