Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

M109A7 PIM – Samohybná houfnice americké armády

Datum přidání 19.05.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda začala s hloubkovou modernizací svých samohybných houfnic M109A6 a muničních vozidel M992A2. Celkově 580 vozidel bude kompletně rozebráno a upraveno na nový standard M109A7 PIM (Paladin Integrated Management) a M992A3.

Foto: M109A7 PIM (Paladin Integrated Management) / US Army

Foto: M109A7 PIM (Paladin Integrated Management) / US Army

 

Před časem běžely ve Spojených státech ambiciózní programy nových samohybných dělostřeleckých systémů. Na přelomu tisicíletí to byl projekt samohybné houfnice Crusader a o několik let později, v rámci komplexního projektu FCS (Future Combat Systems), samohybná houfnice XM1203 NLOS-C (Non-Line-of-Sight Cannon).

 

Jak to už u podobných projektů bývá, díky technické náročnosti a narůstajícím nákladům skončily ambiciózní programy nových samohybných houfnic u ledu. Neznamená to však, že dílčí technologie vyvinuté v obou programech upadly do zapomnění.


Americká armáda se rozhodla jít jednoduší a levnější cestou. V rámci modernizačního programu M109A7 PIM (někdy M109A6 PIM) americká armáda využila stávající houfnice M109A6 Paladin a osadila je novou technikou, včetně systémů vyvinutých pro programy Crusader a NLOS-C.


V letě začne přestavba prvních houfnic a muničních vozidel z výzbroje US Army v Anniston Army Depot v Alabamě. Ze starších strojů zůstane korba, věž i hlaveň – všechny ostatní velké celky budou nové.

 

Video: M109A6 Paladin zavedená ve výzbroji americké armády. / YouTube


Houfnice získají nový podvozek převzatý z bojových vozidel pěchoty M2/M3 Bradely. M109A7 PIM bude s vozidlem Bradley sdílet také motor, převodovku, odpružení, pojezdová kola a pásy a další komponenty pohonného ústrojí.


O pohon houfnice se postará výkonnější dieselový motor Cummins VTA-903T o výkonu 450 kW (600 koní). Ten kromě pohonu houfnice hraje ještě jednu důležitou roli – pohání nový generátor elektrické energie o výkonu 70 kW.

 

Velký elektrický výkon umož instalaci náročnějších elektronických přístrojů a také plně elektrického ovládání věže a hlavně. Plně elektrické ovládání je převzato ze zrušeného programu NLOS-C.

 

Veškerý elektrický systém je navíc modulární - kterýkoliv elektromotor houfnice lze v polních podmínkách vyměnit za 15 minut. Samozřejmě M109A7 PIM dostane nejmodernější elektronické a komunikační vybavení.

 

Video: Nejnovější M109A7 PIM v plné kráse. / YouTube

 

Ve výzbroji M109A7 PIM uvidíme také přesně naváděnou munici M982 Excalibur. Maximální dostřel munice je 40 km a kruhová dopadová odchylka v cíli je 10 m.


Naproti tomu maximální rychlost střelby zůstala stejná – maximálně 8 ran/min nebo trvale tři výstřely za minutu. Limitujícím faktorem je materiál původní hlavně, který teplotně neunese rychlejší střelbu.

 

Pentagon ani výhledově neuvažuje o vývoji zcela nové houfnice, právě naopak. Současné plánpočítají s ponecháním houfnic M109A7 PIM (samozřejmě neustále modernizovaných) ve výzbroji až do roku 2050.


Ač modernizace posune americké samohybné houfnice na novou úroveň, přesto za nejmodernějšími konkurentv některých klíčových parametrech zaostávají. Například německá PzH 2000 se chlubí mnohem větší rychlostí střelb- při palebném přepadu lze vystřelit tři rány za 10 s. Ustálená rychlost střelby PzH 2000 se pohybuje kolem 7 ran/min.

 

Zdroj: Army.mil

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 26.05.2014 Čas: 14:00

Tak faktem je, že i dnes jde vlastně o půl století starou konstrukci, která má ale s tím výchozím typem společného snad jen to jméno. Ale díky dlouhé hlavni, kvalitní munici, systému řízení palby atd. jde o konstrukci téměř srovnatelnou s moderními vzory. A pochybuji, zda při současném snižování vojenských výdajů by si USA mohly dovolit vývoj nového SHD (zvlášt po zkušenostech s programem Crusader či FCS)

avatar
Fluidum Datum: 25.05.2014 Čas: 17:44

Nejsem žádný specialista, ale není ponechání do 2050 příliš dlouho? Aby to pak nevypadalo podobně, jako když sovětští vojáci používali za války děla z dob carského ruska.

arr