Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Má čínské námořnictvo elektromagnetické dělo?

Datum přidání 06.02.2018    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na konci ledna se objevily obrázky čínské výsadkové lodě Chaj-jang Šan (Type 072III) s mohutnou kanónovou věží a netypicky velkým průměrem hlavně kanónu. Podle vojenských komentátorů se jedná o experimentální elektromagnetickou (EM) zbraň.

Foto: Tajemná kanónová věž na lodi Chaj-jang Šan; větší foto / čínský internet

 

Obecně se předpokládalo, že nejdále s vývojem EM zbraní (railgunů) je americké námořnictvo (US Navy). Američané v současnosti railgun testují na pobřeží Virginie a v letošním nebo příštím roce chystají experimentálně EM zbraň otestovat na dopravním katamaránu třídy Spearhead nebo dokonce přímo na torpédoborcích Zumwalt. Admiralita US Navy očekává nasazení EM zbraní na válečných lodích do roku 2025.


Snímky z konce minulého měsíce však naznačují, že Spojené státy předběhla Čína. Loď Chaj-jang Šan byla v loděnicích Wu-čchang spatřena s masivní kanónovou věží a nezvykle mohutnou (v poměru k délce) hlavni kanónu.


Celkem bylo v letech 1992 až 2002 postavenou deset výsadkových lodí třídy Type 072III (označení NATO Yuting-II). Délka lodí třídy Type 072III je 119,5 metru a výtlak 4800 tun. Obvykle jsou tyto lodě vybaveny třemi dvojkanóny H/PJ76F ráže 37 mm – jeden dvojkanón je umístěn právě na přídi.


Tyler Rogoway z webu The Drive upozorňuje, že ani dělová věž s 130mm kanónem na čínských torpédoborcích Type 055 nebo věž samohybné houfnice PLZ05 se zdaleka neblíží rozměrům věže na lodi Chaj-jang Šan.


Na palubě bylo také spatřena řada lodních kontejnerů, které mohou obsahovat energetickou a řdídící soustavu nutnou k napájení EM zbraně. Jeden kontejner měl dokonce klimatizaci, která může sloužit k chlazení generátorů elektrické energie nebo pracovního prostoru obsluhy EM zbraně.


Například Jospeh Trevithick ze stejného web spekuluje o tom, že tvar i rozměr hlavně odpovídá EM kanónu amerického námořnictva. V každém případě jde jistě o experimentální instalaci, protože Chaj-jang Šan není bojová loď. Na druhou stranu její nosnost 500 t je pro podobné experimenty ideální.

 

Samozřejmě oficiální čínská tisková zpráva o tajemné instalaci na lodi Chaj-jang Šan není žádná. 


Foto: V zadní části jsou snad kontejnery s energetickou soustavou EM zbraně; větší foto / čínský internet

 

Teoreticky průměr hlavně mohl odpovídat nějakému typu masivního minometu. Ale použití minometu v námořních bitvách nedává žádnou zřejmou výhodu a ani další instalace na lodi (kontejnery) tomu neodpovídá.

 

V každém případě se v minulých měsících objevily zmínky o čínském pokroku v oblasti EM zbraní a dalších EM aplikací (elektromagnetický katapult). Čína provádí výzkum na poli EM zbraní od 80. let minulého století a v roce 2015, jak připomíná web National Interest, čínské firmy oznámily průlom v klíčových technologií EM zbraní.

 

V říjnu 2017 navíc čínská státní média informovala o pokroku ve vývoji technologií EM katapultů a nakonec v prosinci minulého roku kontraadmirál Ma Wej-ming na přednášce na univerzitě čínského námořnictva Wu-chan oznámil další pokrok ve vývoj EM zbraní a katapultů.

 

Twitter: Chaj-jang Šan s tajemnými kontejnery a zakrytou dělovou věží. / Twitter dafeng cao

 

Hlavní výhodou EM zbraní je úsťová rychlost projektilu. Railgun je schopen urychlit projektil na rychlosti palnými zbraněmi nedosažitelné. To umožňuje použít EM zbraň nejen proti lodím nebo rychlým člunům, ale také proti vzdušným cílům a dokonce i v rámci protiraketové obrany. Teoretický dostřel EM zbraně je až 200 km proti pozemním nebo hladinovým cílům.

 

Další výhodou je jednoduší muniční logistika a větší bezpečnost. EM munice neobsahuje žádnou výbušninu, což usnadňuje logistiku a zvyšuje bezpečnost na lodi, a to i při bojové činnosti. Zásah skladu munice je noční můra každé lodě či tanku, ale railgunová munice je naprosto inertní.

 

Foto: Anglický překlad jednolivých elementů EM děla. / čínský internet


Hlavním problémem EM zbraní je ale nízká životnost hlavně a všech částí, které přicházejí do styku s urychlovaným projektilem, resp. se vzniklou velmi horkou plazmou. EM projektil má tak velké zrychlení, že dokáže vytrhnout elektrony z atomových obalů molekul vzduchu a vytvoří žhavou plazmu. Podobný efekt vidíme při návratu kosmických lodí atmosférou. Vnitřní součástí hlavně EM zbraní jsou sice vyráběny z odolných “exotických” (a tedy drahých materiálu), ale i tak se životnost hlavně počítá (resp. počítala) na jednotky výstřelů.

 

Podle nedávných zpráv z amerických médií navíc US Navy změnilo své priority a drahý vývoj EM zbraní odsunulo do pozadí. Zejména s ohledem na obrovské technologické překážky. Americké námořnictvo se ale ke spekulacím z médií (o nižším zájmu o EM zbraně) nijak nevyjádřilo.

 

Pokud se Číně podaří zavést EM zbraně do výzbroje (a překoná technologické překážky), získá značnou technologickou výhodu v námořním válčení a také nad okolními státy, s kterými soupeří o vliv v oblasti Jihočínského moře. Možná ještě zásadnější bude propagandistické vítězství, kdy se Čína může prohlásit za vojensky nejvyspělejší zemí světa.

Zdroj: The Drive

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Civil Datum: 08.02.2018 Čas: 13:03

Narazil jsem na web, kde tvrdili, ze to mozna neni Railgun (https://en.wikipedia.org/wiki/Railgun), ale Coilgun (https://en.wikipedia.org/wiki/Coilgun)

avatar
diwalt Datum: 07.02.2018 Čas: 18:21

S tou kopírovací velmocí to je v posledních letech už dost jiné. Pochopitelně masivně kopírují i nadále, ale v mnoha oblastech už prakticky nemají od koho kopírovat. V Číně posledních deset, patnáct let masivně roste aplikovaný, ale primární výzkum. Lejou do toho neskutečné peníze, budují výzkumné ústavy, stahují mozky z celého světa, podporují vznik mnoha vlastních škol.

Zejména v oblastech, kde se v Evropě a USA výzkum kvůli byrokracii a přehnaným pravidlům téměř zastavil, se ukazuje, že Čína rozhodně nespí. Viz třeba biotechnologie a genetika - tam mají Číňané velké úspěchy a pouští se do mnoha věcí, které se jinde nedělají.

Opravdu se je vůbec nevyplatí podceňovat. Sice nejsou tak cílevědomí a schopní jako Japonci, kteří ještě v 60. letech kopírovali auta včetně škrábanců a za 15 let byli na špičce. Ale furt tam ta asijská zarputilost a schopnost je. Navíc mají jednu velmi zajímavou vlastnost - kladou obrovský důraz na vzdělání svých dětí. A dobrého vzdělání, často technického nebo přírodovědného směru. V Evropě, ale i USA tohle v posledních generacích moc neletí. Tlak na vzdělání potomků klesá, zájem o technické školy taky.

Čínské císařství se už znovu zařadilo mezi velmoci. Zatím preferují obchod.

avatar
jadernazima Datum: 07.02.2018 Čas: 18:16

Už jsme to tady rozebírali, EM děla nejsou schopná zaplnit jakoukoliv existující mezeru v současných zbraňových sytémech a to ani při dosažení projektovaných parametrů. Aby to dělo mělo smysl, tak by muselo střílet o polovinu rychleji než zrušené americké dělo a to s 3-4× těžšími střelami, při stejné stopě na lodi.

Poslat na 200 km 10 - 20 kg projektil s naváděním v ceně 100 000 $ a životností děla 50 výstřelů fakt nemá smysl.

Je to akorát znak korupce ve zbr. průmyslu a vládě. Jak v USA tak v Číně.

Třepačky o protiraketové obraně se na nesmysl ani nekvalifikují. Tam jsou potřeba velké seekery na IČ, popř. kvalitní radary+ antény s vysoká kadence palby. Ne 8 střel na minutu na 25s roj 15 supersonických střel.

avatar
Rase Datum: 07.02.2018 Čas: 13:27

O tom že zkouší čína hypersonické střely se ví taky jen až od doby, kdy ji zkušebně odpálili. S tímhle je to asi podobné. Když elektromagnetické dělo zkoušeli američané, bylo to podobné monstrum, tak nevím co řešíte. Nákladní loď asi použili kvůli schopnosti nést i všechny ty kontejnery s potřebným vybavením a zdrojem šťávy. Spíš je otázkou jaké mají výsledky atd. ono se klidně může stát, že teď to vyzkoušeli ale došli k závěru že to nemá smysl, nebo že je nutný ještě další vývoj. Elektromagnetická děla se zkouší všude možně, i v Evropě, tak by bylo divné, pokud by čína neměla vlastní vývoj.
Rozhodně to nebudou hled roztrubovat do světa. oni se sice chlubí spoustou nové techniky, ale takymají spoustu projektů, které známe jen z pár rozmlžených fotek - viz drony, bombardéry atd. Zkrátka vidíme jen to co chtějí abysme viděli, nebo když utečou fotky (jako teď)

avatar
KOLT Datum: 07.02.2018 Čas: 12:58

Oni sami možná ještě neví, jestli jim to funguje ;-)

avatar
Superme Datum: 07.02.2018 Čas: 12:36

Copak tady někdo Čínu podceňuje? Nepodceňuje, ale pokud by to fungovalo, tak nevěřím tomu, že by si zrovna komunistický režim nechal ujít tu obrovskou propagandistickou možnost, kde by ukázal, že oni jsou vlastně před Američany.

avatar
hondar Datum: 07.02.2018 Čas: 11:28

Čínu bych rozhodně nepodceňoval. ale mám za tzo, že se rádi chlubí a tohle by si nenechali ujít. Těžko říct. A jen mě tak napadá, že mohutný minomet na výsadkové lodi není tak úplně od věci, nebo se pletu?

avatar
Aloha Datum: 07.02.2018 Čas: 10:13

Ani bych se nedivil, kdyby v tom hrála roli kybernetická špionáž, podle mě to klidně bude funkční, ale bude asi tak jako s jejich leteckými motory, oproti západu to vydrží mnohem míň. Každopádně Čínu neradno podceňovat v ničem.

avatar
Jara Datum: 06.02.2018 Čas: 22:49

Také nevěřím tomu, že “kopírovací” velmoc v tomhle vývoji přeskočí USA a tedy západní svět ......

avatar
KOLT Datum: 06.02.2018 Čas: 21:16

Zas tolik bych je nepodceňoval...

avatar
Superme Datum: 06.02.2018 Čas: 20:37

Až se Číňané pochlubí, že to opravdu funguje jak má, pak tomu uvěřim. Ani bych se totiž nedivil, kdyby to byla jen nějaká maketa.

arr