Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Maďarské Gripeny budou chránit Slovinsko, Švédsko a Finsko zase Island

Datum přidání 22.11.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Michal Polák

Maďarsko by se mělo zapojit v nejbližší době do ochrany vzdušného prostoru Slovinska, které nedisponuje vlastním taktickým letectvem. Výhledově se pak v letech 2015 až 2018 očekává i s nasazením v rámci mise Baltic Air Policing. Maďaři ovšem nejsou jediní, kteří se v nejbližší době chystají zapojit do hlídkování nad územím cizího státu. Také neutrální Švédsko a Finsko chtějí společně chránit vzdušný prostor Islandu.

JAS-39 Gripen

Foto: JAS-39 Gripen maďarského letectva / Wikipedia, Adrian Pingstone

Maďaři ohlídají slovinské nebe

Záměr zapojit se do ochrany vzdušného prostoru Slovinska oznámil v minulých dnech maďarský ministr obrany Csaba Hende. Podle něj dojde k nasazení maďarských stíhacích letounů JAS-39 Gripen v nejbližší době.

 

Výhledově pak Maďaři někdy v letech 2015 až 2018 počítají se zapojením do ochrany tří pobaltských republik Estonska, Lotyšska a Litvy. V rámci mise Baltic Air Policing jsou v současné době od 1. října nasazeni čeští piloti 21. Základny taktického letectva Čáslav, taktéž s letouny JAS-39C Gripen.

 

Maďaři nyní mohou mise plánovat s dlouhodobou perspektivou, jelikož oproti České republice jim nevyprší doba pronájmu. Ten totiž s dostatečným předstihem změnili na leasing, po jehož uplynutí přejdou letouny do vlastnictví maďarského státu.

 

JAS-39 Gripen

Foto: JAS-39 Gripen švédského letectva na cvičení v USA / USAF


Švédsko a Finsko se chtějí zapojit do ochrany Islandu

Ochranu cizího vzdušného prostoru plánují také neutrální státy Švédsko a Finsko. V roce 2014 hodlají společně chránit vzdušný prostoru Islandu, který do roku 2008 zajišťovaly Spojené státy americké.

 

Především ve Finsku se proti plánovanému nasazení ozývá silná kritika. Někteří se obávají z narušení neutrality a v misi vidí zbytečně vyhozené peníze. Připomeňme, že Finsko má ve výzbroji americké víceúčelové stíhací letouny F/A-18 Hornet americké výroby.

 

F/A-18

Foto: F/A-18 Hornet finského letectva / Wikipedia

 

Oproti tomu ve Švédsku vidí za nasazením nejen zvýšení prestiže, ale také snahu ukázat na kvality supersoniků domácí výroby JAS-39 Gripen.


Do ochrany islandského vzdušného prostoru se koncem roku 2014 mají zapojit i čeští piloti s letouny JAS-39 Gripen, které má Česká republika pronajaté do roku 2015 právě od Švédska.

 

Zemí bez vlastního stíhacího letectva je více

Samozřejmě zemí neschopných zabezpečit svůj vlastní vzdušný prostor je více. Většinou se jedná o malé nebo ekonomicky slabé země, které si drahé stíhací letouny nemohou nebo nechtějí dovolit.

 

Nejznámějším uskupením států jsou pobaltské země, kterým poskytuje ochranu vzdušného prostoru NATO. Pro státy NATO se jedná o zajímavou zkušenost, jelikož poznají nové prostředí a v průběhu nasazení z pravidla dochází k řadě ostrých vzletů. Například čeští piloti mají po polovině nasazení nad Pobaltím už devět ostrých startů. Řada z nich míří proti ruským vojenským letounům.

 

F-15

Foto: Americký F-15 Eagle nad Islandem / USAF


Svoje stíhací letectvo nemá ani zmíněný Island a Slovinsko. Zatímco ostrovnímu státu donedávna hlídalo nebe letectvo Spojených států amerických, o vzdušný prostor nad Slovinskem se stará zejména italské letectvo. Naopak Lucembursko chrání belgické letectvo a bez vlastních stíhačů je i další stát NATO, Albánie.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 27.06.2018 Čas: 11:19

Iba taká zaujímavosť, ktorú nemám kde inde napísať:

V novembri 2017 sa Maďari pokúšali v dražbe speňažiť svoje vyradené Mig-29, ktoré už bezmála 10 rokov hrdzavejú pod holým nebom v zapadnutej časti kecskemétskeho letiska, prezývanej "Jurrasic Park".

Išlo o 23 stíhačiek, 20 motorov, 293 kusov príslušenstva (vrátane rakiet), 1251 súčiastok, kontrolné zariadenie a generátor. Vyvolávacia cena bola stanovená na 4,8 miliard forintov, čo je v prepočte zhruba 15M Eur. V stanovenom termíne sa do držby nikto neprihlásil.
Zdroj: https://www.napi.hu/magyar_gazdasag/senkinek_sem_kellettek_a_mig-29-esek.652043.html

avatar
Ondřej Lacina Datum: 23.11.2012 Čas: 20:10

petr: Taky názor.. Ale Švédsko ani Finsko nejsou v NATO, takže jim to může bejt jedno, hlavně že si zacvičí, zatrénují, prostě protáhnou svá ocelová křídla.

avatar
petr Datum: 23.11.2012 Čas: 18:00

no ja bych se na Island vyprdl, podporuji Hamas, chteji palestince v OBSE atd...furt jen samy palestince,same penize jim davaji tak at si teda zaplati ochranu sveho skveleho vzduchu za sve...

avatar
Ondřej Lacina Datum: 22.11.2012 Čas: 17:49

Snad se do misí nad Islandem zapojíme také, jestli bude ovšem tedy s čím..

arr