Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Mali je svobodné! No, anebo možná ne úplně.

Datum přidání 07.02.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Francouzská část operace v Mali již zřejmě končí, tedy alespoň podle vyjádření francouzských představitelů v čele s prezidentem Françoisem Hollandem. Evropské jednotky v brzkých týdnech nahradí afričtí vojáci uskupeni ECOWAS. Je to již několik dní, co se spojeneckým silám podařilo vytlačit vzbouřence zpátky „do pouště“ a obsadit velká města Gao, Timbuktu a Kidal. Rychlé vítězství. Avšak budoucnost země nemusí být zase tak optimistická, jak by se mohla na první pohled zdát.

Francouzská armáda Mali

Foto: Francouzská armáda postupuje na sever země/ AP

Mali prý není Afghánistán

 

Jedním z hlavních faktorů (porážky rebelů, pozn. autora) je minimální vybavení i zkušenosti zdejších band islamistických teroristů. Francouzská armáda, která na místě operuje ve spolupráci s tou maliskou, je vybavena moderní technikou, letadly, vrtulníky, satelity atd. Když proti takové síle stojíte jen s lehkými zbraněmi, nebudete to mít lehké,“ řekl v rozhovoru pro server Natoaktual.cz francouzský plukovník v záloze Bruno Bucherie. „Pokud jde o povstalce, tak maliské skupiny rebelů nemají zkušenost s bojem proti řekněme normální armádě, kdežto Tálibán takto bojuje už desítky let, jeho příslušníci přípravou a bojem stráví celý život. Třetím a důležitým faktorem je podpora místního obyvatelstva, bez které je každá operace těžší.“ pokračuje.

 

Slova tohoto válečného veterána zní sice velice lákavě, jako by je někdo natřel optimisticky růžovou barvou, ale bohužel je nelze brát úplně vážně. Situace není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát a jak by si mnozí jistě přáli. Rebelové nejsou žádnými nováčky, což dokázali již ve svém boji proti malijské armádě.

 

Mnoho z nich jsou i žoldáci a veteráni celé řady válek v Severní Africe i na Blízkém východě. To, že spojenecké síly postupovaly více méně bez odporu, je možné vysvětlit i tím, že se islamisté (celkem logicky i chytře) do předem prohraného boje nepouštěli a raději vyčkají na svoji příležitost. V nynější době se s největší pravděpodobností připravují na guerillovou válku, s kterou mají bohaté zkušenosti. Stejně tak války v Africe nezačaly včera, jak by se z Bucherieho odpovědi mohlo zdát, ale region prochází řadou konfliktů lokálního i většího charakteru po delší dobu.

 

Vzpomeňme, jak se mluvilo o islamistech z Talibánu v roce 2001. Celkem hanlivě byli popisování jako vousatí islamisté, fundamentalističtí barbaři, kteří se ohánějí zrezlými kalašnikovi. A upřímně? V Afghánistánu ani v Iráku prozatím tyto bandy islamistických teroristů spojenecká vojska nedokázala porazit. Naopak, jejich zástupci se začínají podílet na vyjednáváních a sedí i na některých vládních pozicích. Takže země odsouzená k chaosu číslo tři: Mali?   

 

Prozatím ani není příliš jisté, jak se nakonec zachová místní obyvatelstvo. Přestože nyní vítají francouzské vojáky jako osvoboditele (to ale v Iráku a Afghánistánu vítali také), není vůbec jisté, co s tímto nadšeným pocitem udělá dlouhodobější zasahování do chodu země. Na malijském území žije několik různých skupin obyvatel, jež proti sobě vedou dlouholeté boje. Jsou zde například Tuaregové, Peulové, Arabové, černí a světlejší Malijci atd. Mnohé lidsko-právní organizace také varují před chováním vojáků malijské armády. Dochází zde totiž k masakrům civilistům právě ze strany vládních vojáků. Lidé jsou popravováni na základě etnického principu, kdy příslušnost k určité skupině dokládá jejich „prorebelské“ cítění a tedy vinu.

 

„Netřeba ovšem zapomínat, že vojáky maliské junty cvičí už několik let Spojené státy a zprávy o hromadném popravování přiměly nyní velitele amerického AFRICOM generála Cartera Hama připustit, že USA „selhaly“, když při výcviku opominuly etnické otázky. Výcvik se podle něj soustředil „takřka výhradně“ na taktiku a technické záležitosti, čímž nezbyl čas vysvětlit maliské juntě, že by neměla masakrovat civilisty,“ píše Tereza Spencerová na stránkách Literárních novin.

 

Nenávist založená na etnicitě

 

Etnický podtext právě probíhajícího konfliktu mnozí jeho účastníci (bohužel většinou ti západní) hluboce opomíjejí. Byli to právě utlačovaní Tuaregové, kteří začali povstání proti vládě v Bamaku. Ty sice časem vystřídali islamisté, ale to dlouhodobé etnické problémy v zemi nevyřešilo a ani nynější intervence zatím nevedla k uklidnění situace.

 

Vraždění, mučení a hromadné popravy prováděné malijskou armádou doprovázejí nynější operace, které prozatím sice zatlačily rebely až do pouštních oblastí severu země, však sebou nesou i exodus civilního obyvatelstva. Válka v Mali zvedla vlnu 400 tisíc utečenců, podle údajů OSN a toto číslo by mohlo vzrůst ještě o dalších 700 tisíc. Tito lidé nejdříve utíkali před islamisty a nyní prchají před malijskou armádou podporovanou Francouzy a Američany.

 

Bin Ládinovi lidé přijdou a budou žádat na moři i na souši výkupné. Vrátíme se do časů Rudovouse, pirátů, Osmanů požadujících výkupné za plavidla,“ pronesl plukovník Muammar Kaddáfí v době, kdy již byl konec jistý a na paty mu šlapali jeho vlastní rebelové. Nakonec tak vzdálen od pravdy však zřejmě nebyl. Vzbouřenci, rebelové islamisté i teroristé, je jedno jak je nazveme, se nikam neztratili, pouze se rozptýlili mezi civilní obyvatelstvo a skryli se v dunách.

 

Nyní mají čas se přeskupit a naplánovat další operace. Kde? Možná v Mali, Libyi, Alžírsku anebo Tunisku. Nestabilita se zatím šíří regionem severní Afriky jako nákaza a je podporována i řevnivostí jednotlivých vůdců islamistických i teroristických organizací, kteří spolu bojují o moc a prestiž, stejně jako neschopností západních vlád porozumět tamním problémům.

 

K rozvoji Mali přispějí i Češi

 

Otázkou tak stále zůstává, kterým směrem se nyní Mali vydá. Pokud bude následovat scénáře Afghánistánu a Iráku, čeká jeho obyvatelstvo pouze zmar a chaos. Budou se muset smířit s častými útoky islamistů, sektářským násilím s etnickým podtextem a na dlouhou dobu nestabilitou v zemi. Aktivita rebelů se již přesunula i do samotné Francie, kde jsou rekrutování mladí Francouzi malijského původu. Před několika dny bylo objeveno rekrutační a výcvikové středisko islamistů přímo ve Francii. Ministr vnitra Manuel Valls se netajil svým znepokojením ohledně vzrůstající moci islamistů.

 

Spojenci by se rádi nyní věnovali vytvoření dohody mezi malijskou vládou a silami bojovných Tuaregů, čímž přizvou ke koalici dalšího spojence (který se však již nyní účastní řady operací), a napomohli tak stabilitě země. Následovat by měl výcvik vojáků malijské armády, na kterém se budou podílet i instruktoři z Armády ČR (čeká se na schválení návrhu vládou), a pomohou vytvořit efektivní vojenský sbor, který bude schopen chránit svoji zem před případným návratem islamistů.

 

Jenže kdo zemi ochrání před touto armádou, zvláště pak po odchodu poradců, je ve hvězdách.

 

 

Zdroj: Natoaktual.cz, Literární noviny, New York Times, New York Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
stepper Datum: 10.02.2013 Čas: 22:49

O nerosty nikdy nejde...http://proinvestory.cz/mali-za-vsim-hledej-zlato

avatar
Left Datum: 09.02.2013 Čas: 01:29

http://www.youtube.com/watch?v=btHYEMY4nfA

Tenhle uživatel, francouzský voják, má takto kvalitních videí na svém channelu už poměrně dost a téměř každý den přidává nové.

avatar
ADM Datum: 08.02.2013 Čas: 19:17

http://www.youtube.com/watch?v=1ElySEd8MOw&feature=player_embedded Líbí se mi tohle video, neznáte někdo nějaké jiné, podobné?

avatar
Left Datum: 07.02.2013 Čas: 22:15

"Vzpomeňme, jak se mluvilo o islamistech z Talibánu v roce 2001. Celkem hanlivě byli popisování jako vousatí islamisté, fundamentalističtí barbaři, kteří se ohánějí zrezlými kalašnikovi. A upřímně? V Afghánistánu ani v Iráku prozatím tyto bandy islamistických teroristů spojenecká vojska nedokázala porazit. Naopak, jejich zástupci se začínají podílet na vyjednáváních a sedí i na některých vládních pozicích. Takže země odsouzená k chaosu číslo tři: Mali?"
To je trošku velké zjednodušení..takto se pak šíří dezinformace :(

"Nyní mají čas se přeskupit a naplánovat další operace. Kde? Možná v Mali, Libyi, Alžírsku anebo Tunisku."
Jedna věc je, kde je budou plánovat. Problém je v tom, na které cíle je budou plánovat - měli by jsme se trošku více začít bát. My si totiž ani neuvědomujeme, co pro naší bezpečnost vykonávají mnohé západní tajné služby. Jelikož to není veřejné, tak si ani nevzpomeneme na práci tisíců lidí, kteří v těchto sférách pracují a dennodenně chráněj naše evropský a americký zadky.
Proto je důležité proti těmto různým organizacím tvrdě zasahovat, protože až se zas nějaký útok nedaleko nás v EU odehraje, tak si to všichni uvědomíme. Dnes je populární si myslet, že všechny intervence západních zemí jsou kvůli nějakým podnikatelským zájmům a zájmům o nerostná bohatství různých zemí. Ty, kdo si to myslí, asi zklamu. Není to tak.

A ještě jeden fakt na promyšlení: Informace, co se dostávají do médií a celkově na veřejnost, které se týkají těchto záležitostí jsou jen hodně kusé. Divili by jsme se, co se všechno díky operaci v Mali děje. (i u nás). Ovšem...nikdo se to nikdy nedozví, protože je to tajné - no nikdy...nevíte po kolika letech, pokud vůbec, se zveřejňují tajné dokumenty našich tajných služeb? V některých evropských zemích to je okolo 50 let.

BTW souhlas s Pedrem Moralesem.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 07.02.2013 Čas: 22:03

K4rl: Tady je seznam jednotek nasazených v Mali ;)
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Serval#French_Army

avatar
K4rl Datum: 07.02.2013 Čas: 21:08

Ondřej Lacina
K4rl: Francouzští vojáci jsou vojáci z Francie.
Ptal jsem se na jednotku ne jestli to jsou francouzi. Proto jsem ještě dodal legionáři? Aby bylo zřejmý na co se ptám.

avatar
Nicolaj Datum: 07.02.2013 Čas: 18:20

Důležité je říci, že islamističtí radikálové nemají v Mali takovou podporu jako v Iráku a Afganistánu. V Mali totiž není zdaleka tolik muslimů, a etnické složení zahrnuje i "nemuslimské kultury".

avatar
Ondřej Lacina Datum: 07.02.2013 Čas: 18:06

K4rl: Francouzští vojáci jsou vojáci z Francie.

David: To je sice pravda, že timhle se ten konflikt nevyřeší jednou provždy, stejně tak je pravda že Francie bude nejspíš vždy ochotná pomoct Mali a chránit svoje zájmy v oblasti. A jestli to proběhne jako to proběhlo teď (rychlý a bezproblémový postup francouzských sil a zlikvidování/vyhnání odporu v celé oblasti) tak i když to do budoucna budou islamisté zkoušet ještě 100x, tak jim teda opravdu 100x nezávidim ;)

avatar
David Datum: 07.02.2013 Čas: 13:52

Osobně si taky myslím, že ten konflikt tam i nadále bude pokračovat, teď se možná částečně utlumí, ale po nějakém čase opět naplno vypukne. Řekl bych, že teď Francie a USA svojí pomocí a dodávkami zbraní výrazně posílí malijskou armádu, islamisté také asi spíše budou jen občas podnikat nějaké útoky a spíš konsolidovat síly - a tak za rok či dva ten konflikt tu bude zase, ale mnohem intenzivnější a ostřejší

avatar
K4rl Datum: 07.02.2013 Čas: 12:58

Kdo jsou ti francouzští vojáci? Legionáři?

avatar
Muerte Datum: 07.02.2013 Čas: 11:36

Holt problém z období, kdy se státy kreslily s pravítkem v ruce na mapě a záleželo na bývalém koloniálním pánovi a už ne tak na tom, kdo kde žije, nebo jestli je vůbec schopen mít stát. Ono prostě asi nejde přeskočit 3000 let historie a z kmenových společností za 100 let udělat společnost zvyklou na stát a dodržování pro ně naprosto abstraktních pravidel.

Tím nechci nějak srážet malijce a jejich bohatou kulturu - prostě jen funguje jinak a nehodí se do dnešních dnů. Generálové a prezidenti by si to měli uvědomit. Radikální muslimové (žádní islamisté - co to slovo vůbec znamená?) a ti co je platí, dovedou téhle disproporce skvěle využít. My nějak nemáme s kým jednat a dosazujeme vlády do zemí, kde nechápou, co to je vláda. Pak se místní bouří proti okupantům, vlastní vládě a musí se bát i muslimů, co se rozhodli šířit na jejich území svůj džihád.

avatar
Pedro Morales Datum: 07.02.2013 Čas: 10:13

Jen poznámka na okraj, vláda už to schválila včera, teď je na řadě parlament. V rozhovoru s francouzským plukovníkem byl v souvislosti s s Afghánistánem zmiňován také úplně odlišný terén, který tam takovou vojenskou operaci prakticky předurčuje k neúspěchu, kdežto v Mali je pro protipovstalecký boj o poznání vhodnější. Co se týče síly rebelů, na jednu stranu to asi nebudou úplní zelenáči, na druhou stranu, vzhledem k boje(ne)schopnosti většiny armád v tamním regionu, úspěchy v boji proti malijské armádě ještě o nějaké velké vojenské síle samy o sobě nesvědčí.

avatar
Ultramarinus Datum: 07.02.2013 Čas: 09:44

Kdyby afrika a blizky vychod ze dne na den vymreli, svetu by hur nebylo. Bohuzel chybi masovy vrah v cele statu, ktery by to provedl dost RYCHLE a hlavne efektivne. Misto toho jsou vysilany impotentni mirove sily, ktere jsou nepratelum i zfanatizovanym civilum z dlouhodobeho hlediska pro smich i v pripade, ze dostanou povoleni strilet ostryma.

arr