Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Maneuver Combat Vehicle : Japonské expediční vozidlo

Datum přidání 12.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Japonský Technologický institut pro výzkum a vývoj TRDI (Technical Research & Development Institute) představil před několika dny médiím zcela nové kolové bojové vozidlo. Stroj označovaný jako Maneuver Combat Vehicle (MCV) se má vyznačovat velkou úrovní taktické a strategické mobility.

Maneuver Combat Vehicle (MCV)

Foto: Maneuver Combat Vehicle (MCV) / Kyodo/PA

 

MCV pro ostrovní obranu Japonska

Obranná doktrína Japonská vychází z faktu, že Japonsko je ostrovní stát z řadou vzdálených ostrovních území. Pokud chtějí japonské sily sebeobrany (JSDF) efektivně bránit vzdálená teritoria, musí mít bojové prostředky s vysokou strategickou mobilitou. Kromě dopravních letadel nebo lodí jde především o takové zbraňové systémy, které lze snadno a rychle dopravit na obrovské vzdálenosti.

 

Japonsko v poslední době stojí v tváři tvář rostoucím mocenský ambicím Číny. Hlavní třecí plochou čínsko-japonského “hašteření” jsou především ostrovy Senkaku (čínsky Tiao-jü-tao ).

 

Ostrovy Senkaku leží 550 kilometrů od nejjižnějšího cípu jednoho z hlavních japonských ostrovů Kjúšú a 1100 kilometrů od Tokia. Naproti tomu čínské pobřeží je vzdáleno pouze 250 km. Je tak jasné, že v případě vojenského řešení situace jsou Japonci v časové nevýhodě.

 

Samozřejmě kromě národní prestiže, jde také o zajištění zdrojů kolem sporných ostrovů (vody bohaté na ryby, ropa). A jak říká známý český neuropatolog Dr. Koukolík: „Stát, který si neochrání své zdroje, je odsouzen k zániku.“

 

Maneuver Combat Vehicle (MCV) Foto: V Japonsku se jezdí vlevo. Řidič proto sedí na pravo po směru jízdy. / Wikipedia, Attribution 2.0 Generic

 

MCV (Maneuver Combat Vehicle)

MCV je kolové obrněné vozidlo 8×8 od firmy Mitsubishi Heavy Industries. Stroj je určen pro rychlý transport po zemi, moři i vzduchem. 

 

V současné době tvoří hlavní údernou sílu japonských sil sebeobrany samohybné houfnice Type 74 (16,5 t), a hlavní bojové tanky Type 90 (50,2 t) nebo nejnovější Type 10 (48 t).

 

Houfnice Type 74 je sice lehká, ale také již 40 let morálně zastaralá konstrukce. Kromě slabé pancéřové ochrany je překážkou i slabý motor, jenž dokáže udělit houfnici rychlost pouze 50 km/h.

 

Naproti tomu tanky Type 90 a Type 10 patří mezi nejmodernější zbraňové systémy se skvělou balistickou ochranou. Avšak díky své velké hmotnosti jsou přepravitelné jen těmi nejtěžšími dopravními prostředky - především loďmi. Daní je také samozřejmě velká časová a cenová náročnost dopravy.

 

 

Video: Maneuver Combat Vehicle (MCV) / YouTube

 

Naproti tomu MCV má hmotnost 26 tun a je tak přepravitelný transportním letounem Kawasaki C-2. Kolový podvozek dává MCV oproti pásovým kolegům výhodu ve větší agilitě, ve velké cestovní rychlosti (max 100 km/h), a to vše při mnohem menší spotřebě paliva.

 

Hlavní výzbroj MCV tvoří 105mm kanón, kterému sekunduje koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. Na střeše věže je pak umístěná dálkově ovládaná zbraňová stanice, se 12,7mm kulometem nebo 40mm granátometem.

 

Svařovaná korba a věž je vybavena přídavným modulovým pancéřováním. Poškozený modul pancíře lze tak v polních podmínkách snadno vyměnit za nový.

 

Samozřejmostí je špičková elektronická výzbroj a vybavení. Velitel má k dispozici vlastníh panoramatický pozorovací a zaměřovací přístroj s denní/noční kamerou, termovizní kameru a laserový dálkoměrem. Obraz pořízený velitelským přístrojem se zobrazuje na hlavním displeji velitele tanku, nebo na displejích střelce či řidiče.


První vozidla MCV dorazí k japonským prvosledovým jednotkám již v roce 2016. Japonsko navíc potvrdilo zájem o stavbu výkonnější verze – stíhače tanků se 120mm kanónem. Je tak velmi pravděpodobné, že na základě MCV vznikne celá rodina japonských kolových obrněných vozidel.

 

Zdroj: Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 19.10.2013 Čas: 18:53

Jinak omlouvám se za mystifikaci - ověřoval jsem si to, ale ten článek ústavy nebyl zrušen, byť jeho zrušení je velice reálné, ale byly zrušeny některé podřazené zákony a díky tomu již k prvním exportům dochází, byť poněkud oklikou a stále spíše skrytě

avatar
Pivnas Datum: 18.10.2013 Čas: 13:57

Vysoká cena je dána mimo jiné také oním zákazme exportu, kdyby mohli své zbraňové systémy vyvážet patrně by to snížilo jejich ceny.

avatar
David Datum: 14.10.2013 Čas: 14:07

Tak jak vyplývá i z onoho článku v ATM, ten ústavní zákon zakazující export zbraní jako takový byl zrušen, ale vztahují se na to i další, podřazené zákony. Ale první kontrakty už proběhly a já osobně si myslím, že to bude čím dál intenzivnější. Japonsko si tím chce upevnit své politické postavení - a zjevně je za tím i snaha o ekonomický profit.Předpokládám, že export bude směřovat především do států, které Japonsko vnímá jako své partnery proti Číně - dochází k dodávkám Filipínám, údajně má dojít k dodávkám zbraní pro Tchajwan (!) atd.
A jinak - souhlas, type 10 osobně považuji za vynikající tank, ideální pro AČR, MVC coby vozidlo palebné podpory by mohlo dobře doplňovat Pandury - a tak by se dalo hovořit o dalších systémech.

avatar
Mossback Datum: 13.10.2013 Čas: 21:52

Jestli jsem dobře pochopil jeden z nedávných článků v ATM, tak Japonsko v rámci reformy vojenské strategie pracuje na odstranění zákazu exportu. Ale vzhledem k vysoké ceně japonských zbraňových systému se nedají čekat žádné velké zakázky a už vůbec ne z ČR...

http://www.japantimes.co.jp/news/2013/07/23/national/government-looking-to-lift-ban-against-arms-trade/#.Ulr5fFDIZXk

avatar
liberal shark Datum: 13.10.2013 Čas: 21:41

Souhlasím s rainerum. Takový MBT Type 10 by byl pro AČR vysloveně vhodným nástupcem T-72. Můžeme jen doufat, že Japonsko změní svou ústavu.

avatar
rainerum Datum: 13.10.2013 Čas: 10:22

škoda že nemůžou vyvážet zbraně a zbraňové systémy

arr