Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

MARS: Letecký raketový systém z Izraele

Datum přidání 05.09.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská firma IMI (Israel Military Industries) představila na polské výstavě MSPO 2013 model nejnovější letecké raketové munice MARS (Multi-Purpose, Air-Launched Rocket Systém). Víceúčelový raketový systém MARS je schopen zasahovat pozemní cíle až na vzdálenost 100 kilometrů.

IMI MARS

Foto: Střela MARS. Na dolním obrázku v podvěsu pod izraelským letounem F-16 / IMI

 

Izraelci představili koncept MARS již na několika předešlých vojenských výstavách, teprve v Polsku však mohli diváci vidět maketu MARS ve skutečné velikosti. MARS má délku 4,4 metrů a hmotnost 549 kg, z toho 120 kg připadá na bojovou hlavici.

 

Maximální dolet střely je zmiňovaných 100 km. Letoun vybavený střelami MARS tak může bezpečně a účinně ničit protiletadlové komplety krátkého a středního dosahu, např. Pantsir-S1 (max. dostřel 20 km) nebo BUK-2M (max. dostřel 50 km).

 

Shmulik Geller, marketingový ředitel IMI, uvedl, že koncept střely MARS stojí na dvou filozofických základech - možnost použití na moderních i starších letounech.

 

Střelou MARS je možné vyzbrojit letouny se sběrnicí MIL-STD-1553, jako jsou stroje F-16, F-15 či Eurofighter. "Hlavní výhodou těchto strojů je skutečnost, že i po vzlétnutí mohou měnit údaje o pozici cíle, které jsou následně prostřednictvím řídicího systému letadla přeneseny do střely MARS. Pilot tak může pružně reagovat v případě, že se cíl přemístí (např. pohyblivé protiletadlové systémy – pozn. redakce), nebo se změní cíl mise," vysvětloval v rozhovoru pro magazín Janes Geller.

 

Podle Gellera jsou však zbraně kategorie MARS namířeny hlavně proti komunikačním a velitelským střediskům, leteckým základnám, logistickým skladům (paliva, zbraní) nebo proti strategické infrastruktuře (mostům, elektrárnám), tedy stacionárním cílům.

 

Právě při útocích na stacionární cíle lze střely MARS odpalovat ze starších strojů MiG, Mirage, F-5 atd. "U starších modelů letadel jde o ideální kombinaci. Jakmile se stíhačka dostane do vzduchu, údaje o cíli se nemusejí měnit. Data o misi mohou být načtena do letadla z externího zdroje ještě před misí, dokud je stroj ještě na zemi," říká Geller.

 

Výhodou střely MARS je tedy možnost aplikace jak na nových, tak i na starších letounech, které nemohou použít přesně naváděnou munici, jako jsou pumy JDAM a Paveway. "MARS je zbraní kategorie vystřel a zapomeň, takže zátěž pilota je minimální," dodává Geller.

 

Bližší podrobnosti o střele MARS nejsou k dispozici. Zatím víme, že se střela má pohybovat nadzvukovou rychlostí a o navedení na cíl se má starat inerciální a družicový navigační systém INS/GPS.  

 

Zdroj: Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr