TacticalPro

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Vojenská výzbroj

MAST – robotický hmyz ve službách vojáků

Datum přidání 08.03.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nebude dlouho trvat a bojiště pokryjí celá hejna chodících a létajících robotů podobných hmyzu. Přesněji řečeno, alespoň podle vize americké výzkumné laboratoře ARL (Army Research Laboratory), která v rámci programu Autonomní mikrosystémy a mikro-technologie MAST (Micro Autonomous Systems and Technology) vyvíjí novou generaci miniaturních průzkumných „hmyzích“ robotů.

robotický hmyz

Foto: Hmyzí bojoví roboti nejsou hudbou vzdálené budoucnosti, jak si někteří možná myslí / BAE Systems

 

Vývoj robotického hmyzu běží již několik let. V současné době chce americká armáda přistoupit do další fáze programu, kdy skrze laboratoře ARL specifikují cíle, technologické cesty a hledá partnery. Právě v těchto dnech se jedním z hlavních partnerů stal britský zbrojařský gigant BAE Systems, který v rámci kontraktu za 43 miliónů dolarů povede aliancí týmů sdružených do programu MAST.

 

Vývoj miniaturních hmyzích robotů je sice během na delší trať, ale seznam spolupracujících institucí dokazuje, že americká armáda bere program MAST velmi vážně. V alianci týmů můžete kromě BAE Systems najít například Harvardskou univerzitu, Massachusettský technologický institut (MIT), Laboratoře tryskových pohonů (JPL) a další slavné americké vědecké pracoviště a univerzity.

 

robotický hmyzFoto: Ideová představa robo-vosy / ARL

 

Není se čemu divit, protože zavedení podobných robotických mikrosystémů doslova, jak Američané rádi říkají, změní pravidla hry na bojišti. Pro představu si můžeme vzít nejmenší průzkumný miniaturní vrtulník Black Hornet. Cílem iniciativy MAST je konstrukce létajících robotů 10x menších než je Black Hornet, takových, které se vlezou doslova na špičku prstu.

 

Možností podobných strojů na bojišti jsou pak obrovské. Voják bude schopen po kapsách nosit desítky strojů, které bude posílat na průzkum podezřelých objektů. Jejich velikost umožní, že stroje mohou startovat autonomně z batohu vojáka. Kdykoliv a kdekoliv, zcela podle chuti a potřeby.

 

Vědci uvažují, že stroje vybaví malými náložemi nebo injekcemi, které mohou eliminovat nebo omráčit protivníka. Robotický hmyz se může také přepravovat větším bezpilotním letounem a poté se jednoduše nad cílovou oblast snést… 

 

robotický hmyz

Foto: Program MAST disponuje špičkovým zázemím. Vědci mají pro testování robotického hmyzu k dispozici umělé mraveniště, vegetaci i dům. V rohu můžeme vidět ventilátor simulující vítr / ARL

 

K podobným strojům vede ale ještě dlouhá cesta, protože je nutno vyvinout vše od počátku. Ať se jedná například o pochopení aerodynamiky létajících mikro-objektů, pohon, napájení, navigace, komunikace, potřebné průzkumné senzory a mnoho dalšího.

 

V současné době má vývoj robotického hmyzu zajištěné financování na pokračování výzkumu „Nedávna revize programu MAST kontrolní radou ukázala na kvalitu a úspěch výzkumu prováděného v posledních pěti letech a přispěla velkou měrou k prodloužení programu o dalších 5 let,“ řekl Dr. Brett Piekarski, ředitel konsorcia MAST v laboratořích ARL.

 

Uvidíme, co přinesou nejbližší léta. Kvalita zázemí a věhlasně vědecké pracoviště naznačují, že robotický hmyz není jen otázkou sci-fi filmů. 

Zdroj: MAST, Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 10.03.2013 Čas: 18:03

Pesaci by se takovemu roji nemeli jak branit. Brokovnici? Tezko. Plamenometem? Snad, kdyby se jeste pouzivaly. Vybusninami? Ztuha, obzvlast pri utocich shora. Navic vybusniny jsou na kontaktni vzdalenost (tj. na dosah ruky nebo bliz) nepouzitelne. Kdyby existovaly kratkodosahove emp granaty na malem VTOL UAVcku, tak snad. Ty ale zatim podle vseho nejsou...

arr