Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Mateřská loď Navy SEAL popluje do Perského zálivu

Datum přidání 30.01.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Speciální jednotky mají zelenou, tedy alespoň ve Spojených státech. V souladu s novým konceptem amerických ozbrojených sil, který připravila Obamova administrativa, má americká armáda zeštíhlit a klást důraz na rozvoj a výcvik speciálních sil. Podle představ amerických generálů se v budoucnu již nebudou opakovat masivní invazní operace typu „Operace Irácká svoboda“ nebo „Trvalá svoboda“, které stály desetitisíce lidských životů a miliardy dolarů. Namísto toho budou do akce vyrážet malé, perfektně vycvičené a vyzbrojené jednotky, které budou plnit nejrůznější úderné akce.

USS Ponce

Foto: USS Ponce v celé své kráse / Wikipedia, US Navy


K obrovskému rozmachu speciálních sil přispěla situace po 11. září 2001 a následné válce v Iráku a Afghánistánu. Malé, dobře vycvičené a vyzbrojené jednotky nejen že efektivně likvidovaly nepřítele, ale dokázaly také podporovat a motivovat opoziční síly.
 
Pomyslnou kapkou, která zpečetila světlou budoucnost speciálních sil v americké armádě, byla úspěšná akce specialistů z US Navy SEALs z 24. ledna letošního roku. Jednotka SEAL úspěšně osvobodila dva rukojmí držené v zajetí od 25. října 2011 a zároveň zabila devět pirátů.

Právě pro operace podobného ražení nyní Američané připravují speciální plovoucí základnu, z které budou američtí elitní vojáci vyrážet ve vrtulnících a rychlých člunech do svých akcí. Nepůjde o novou loď, ale o přestavbu útočného obojživelného plavidla USS Ponce spuštěného na vodu již v roce 1970.

Podle plánu přestavba 174 metrů dlouhého plavidla vytvoří zázemí pro 370 osob a velící centrum pro dvacet důstojníků. Dále bude na lodi vybudován hangár pro čtyři těžké vrtulníky (kategorie CH-53). Kromě toho může na bocích lodě/plovoucí základny dokovat až 12 malých říčních člunů nebo i sedmimetrové nafukovací čluny Mark V Zodiac, které mohou nést celé komando Navy SEAL.

US Navy požádalo vybrané firmy o naléhavou a rychlou přestavbu tak, aby loď mohla být co nejdříve odeslána do oblasti středního východu a severovýchodní Afriky. USS Ponce bude sloužit jako prozatímní základna pro protiteroristické a záchranné operace, a to do té doby, než bude vybudován její plnohodnotný nástupce.
 
Jednotky Navy SEALs mohou samozřejmě operovat i z klasických válečných plavidel amerického námořnictva. Avšak válečné lodě se musejí při svých úkolech přesouvat z místa na místo nebo se pohybovat okolo svých domovských základen. Zato speciálně vyčleněná loď může na místě zůstat týdny nebo měsíce a poskytnou veškeré zázemí pro plánování a následné provedení speciálních operací.

Zajímavá je také informace o tom, že námořnictvo zadalo přestavbu firmám bez výběrového řízení, což je v americké armádě věc neslýchaná. Podle plánu by se loď měla přesunout do oblasti Perského zálivu již toto léto. Indicie tak naznačují, že pokud někdy dojde k útoku na Irán, bude se tak pravděpodobně dít pomocí leteckých úderů a nájezdů speciálních komand útočících na jaderná zařízení v celé zemi.

Zdroj: The Washington Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr