Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Námořní technika

Mateřská loď Navy SEAL popluje do Perského zálivu

Datum přidání 30.01.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Speciální jednotky mají zelenou, tedy alespoň ve Spojených státech. V souladu s novým konceptem amerických ozbrojených sil, který připravila Obamova administrativa, má americká armáda zeštíhlit a klást důraz na rozvoj a výcvik speciálních sil. Podle představ amerických generálů se v budoucnu již nebudou opakovat masivní invazní operace typu „Operace Irácká svoboda“ nebo „Trvalá svoboda“, které stály desetitisíce lidských životů a miliardy dolarů. Namísto toho budou do akce vyrážet malé, perfektně vycvičené a vyzbrojené jednotky, které budou plnit nejrůznější úderné akce.

USS Ponce

Foto: USS Ponce v celé své kráse / Wikipedia, US Navy


K obrovskému rozmachu speciálních sil přispěla situace po 11. září 2001 a následné válce v Iráku a Afghánistánu. Malé, dobře vycvičené a vyzbrojené jednotky nejen že efektivně likvidovaly nepřítele, ale dokázaly také podporovat a motivovat opoziční síly.
 
Pomyslnou kapkou, která zpečetila světlou budoucnost speciálních sil v americké armádě, byla úspěšná akce specialistů z US Navy SEALs z 24. ledna letošního roku. Jednotka SEAL úspěšně osvobodila dva rukojmí držené v zajetí od 25. října 2011 a zároveň zabila devět pirátů.

Právě pro operace podobného ražení nyní Američané připravují speciální plovoucí základnu, z které budou američtí elitní vojáci vyrážet ve vrtulnících a rychlých člunech do svých akcí. Nepůjde o novou loď, ale o přestavbu útočného obojživelného plavidla USS Ponce spuštěného na vodu již v roce 1970.

Podle plánu přestavba 174 metrů dlouhého plavidla vytvoří zázemí pro 370 osob a velící centrum pro dvacet důstojníků. Dále bude na lodi vybudován hangár pro čtyři těžké vrtulníky (kategorie CH-53). Kromě toho může na bocích lodě/plovoucí základny dokovat až 12 malých říčních člunů nebo i sedmimetrové nafukovací čluny Mark V Zodiac, které mohou nést celé komando Navy SEAL.

US Navy požádalo vybrané firmy o naléhavou a rychlou přestavbu tak, aby loď mohla být co nejdříve odeslána do oblasti středního východu a severovýchodní Afriky. USS Ponce bude sloužit jako prozatímní základna pro protiteroristické a záchranné operace, a to do té doby, než bude vybudován její plnohodnotný nástupce.
 
Jednotky Navy SEALs mohou samozřejmě operovat i z klasických válečných plavidel amerického námořnictva. Avšak válečné lodě se musejí při svých úkolech přesouvat z místa na místo nebo se pohybovat okolo svých domovských základen. Zato speciálně vyčleněná loď může na místě zůstat týdny nebo měsíce a poskytnou veškeré zázemí pro plánování a následné provedení speciálních operací.

Zajímavá je také informace o tom, že námořnictvo zadalo přestavbu firmám bez výběrového řízení, což je v americké armádě věc neslýchaná. Podle plánu by se loď měla přesunout do oblasti Perského zálivu již toto léto. Indicie tak naznačují, že pokud někdy dojde k útoku na Irán, bude se tak pravděpodobně dít pomocí leteckých úderů a nájezdů speciálních komand útočících na jaderná zařízení v celé zemi.

Zdroj: The Washington Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr