Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Jim Mattis: České speciální síly bojují velmi udatně

Datum přidání 11.05.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 38 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V úterý 2. května se ve Washingtonu sešel český ministr obrany Martin Stropnický se svým americkým protějškem Jimem Mattisem. Na začátku setkání Mattis před novináři vysoce ocenil české speciální síly za jejich udatnost v boji. 

Foto: Příslušníci 601.skss v Mali. / 601.skss

 

Pochvalná slova Mattise, která zazněla před týdnem směrem k českým speciálním jednotkám, byla více než běžnou diplomatickou zdvořilostí a stojí za to je vyzdvihnout a připomenout.   

 

Současný americký ministr obrany Jim Mattis je znám jako mimořádně drsný velitel přezdívaný Vzteklý pes (Mad dog). Mimochodem se narodil ve stejném roce, kdy byl (mimo něj samotného) naposledy jmenován generál ministrem obrany USA (Marshall).

 

Během své vojenské kariéry velel např. jednotkám námořní pěchoty během operace Pouštní bouře v Iráku a je tak dobře znám divákům známého seriálu Generation Kill. Velel i ve velmi tvrdému střetnutí ve Fallůdži v roce 2004. Vysoce respektovaný byl i během služby v Afghánistánu.


Mattis je považován z jednoho z největších amerických vojenských intelektuálů a nejuznávanějších vojenských velitelů své generace.

 

Je pověstný tím, že nemá televizor a se zaujetím studuje válečné umění amerických indiánů, samurajů nebo starověkých Sparťanů. U vojáků byl velmi oblíbený svým přímým jednáním i kvůli tomu, že i s řadovými vojáky vždy jednal jako se sobě rovnými.

 

Mattis se také stal známý díky svému ostrému jazyku. Po americké invazi do Iráku v roce 2003 Mattis sdělil iráckým vojenským vůdcům: „Přišel jsem v míru a nevzal jsem si sebou dělostřelectvo. Žádám vás ale, se slzami v očích: Jestli se mnou ale vyje..te, všechny vás zabiju." Známý je i jeho příkaz svým vojákům před nasazením: „Chovejte se zdvořile a profesionálně, ale buďte připraveni zabít každého, koho potkáte“ a také: „Zapojte mozek, než zapojíte zbraň.“


Mattis evidentně není nikým, kdo by si potrpěl na příliš formální, či přehnaně diplomatické vystupování. Bez nadsázky je proto Mattisem zdůrazněná pochvala směrem k českým speciálním silám nadstandardní kompliment:

 

Video: Setkání Martina Stropnického a Jima Mattise. Titulky přiloženy (zap./vyp. pomocí ikonky vpravo dole). / YouTube


“Ocenění práce českých speciálních sil od ministra obrany Spojených států amerických Jima Mattise v úvodu jednání s ministrem obrany Martinem Stropnickým je pro Speciální síly Armády České republiky velkým zadostiučiněním. Velmi si tohoto vyjádření ceníme, zvláště proto, že přichází od našeho nejvýznamnějšího spojence,” uvedl pro Armádní noviny brigádní generál Karel Řehka, ředitel Ředitelství speciálních sil MO ČR a bývalý velitel 601. skss.

 

“Jako ředitel Ředitelství speciálních sil MO to vnímám především jako uznání snahy, píle a odhodlání všech příslušníků speciálních sil plnit své úkoly na 100 %. Vnímám to také jako ocenění České republiky jako spolehlivého partnera USA v rámci NATO. Věřím, že budeme i v budoucnu schopni své plnohodnotné partnerství v rámci Aliance prokazovat. Z tohoto pohledu je tato pochvala zároveň závazkem,” dodal Řehka.

 

 Foto: Čeští vojáci zatýkají v Afghánistánu podezřelou osobu. / 601. skss

 

České speciální síly, tedy 601. skupina speciálních sil (601. skss), získaly za své působení v Afghánistánu, Iráku a Mali mezi spojenci velmi dobré jméno. První veřejně známá bojová nasazení 601. skss proběhla v letech 2004 a 2006 v Afghánistánu.

 

Do Afghánistánu se 601. skss opět vrátila v letech 2008 až 2009. Vojáci působili v jižním Afghánistánu v provincii Oruzgan. Čeští vojáci se dostávali pravidelně do přímého kontaktu s protivníkem, z kterého vždy vyvázli beze ztrát. Velmi náročné se staly přesuny techniky, lidí a materiálu do prostorů bojové činnosti, kdy čeští vojáci nezřídka vedli několik dní a nocí neutuchající boje s tálibánskými bojovníky.

 

Foto: Ochrana zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu v roce 2010. / 601. skss 

 

V roce 2010 se příslušníci 601.skss vrátili do Afghánistánu kvůli ochraně zastupitelského úřadu České republiky v Kábulu. Poslední bojová mise v Afghánistánu pak proběhla v letech 2011-2012 a 2014. Během svého působení byly české speciální sily mnohokrát vyzdvihovány nejen na nejvyšší úrovni koaličních jednotek, ale i afghánskými představiteli za svůj vytrvalý a nekonvenční přístup k plnění všech úkolů ve prospěch speciálních sil NATO.

 

Poslední bojovou operací se stalo nasazení do mise v Mali, kdy v roce 2016 členové 601.skss působili pod mandátem OSN společně v sestavě holandskou a dánskou jednotkou pro speciální operace. 

 

601.skss se díky svému působení v Afghánistánu, Iráku a Mali zařadila na vrchol mezi nejelitnější speciální jednotky světa.

 

Zdroj: Defense.gov

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Gloton Datum: 13.05.2017 Čas: 08:38

A já si doteď myslel, že aby bylo možné někoho chválit, jaký te to udatný bojovník, musí projít nějakými bitvami, kde tu udatnost předvede.
Nic proti našim vojákům a jednotkám, jsou to jistě profesionálové na svém místě, ale žádnými bitvami zatím opravdu neprošli. Nějakou tou přestřelkou ano, ale opravdová válka a bitva je něco jiného.

avatar
JiriR Datum: 12.05.2017 Čas: 12:07

Ne ne hoši.
Tohle je vzkaz jedněch vojáků druhým. Jste fakt kurev.ky dobří. Nějakýpříklad: voják 601. byl oceněn za….jednou jeli v SOV v Afgánu v konvoji, odpálené RPG jim utrhlo motor, SOV (typ Kaiman) se převrátil, všichni vojáci 601. z něho letěli vzduchem (díky otevřené konstrukci přežili), začala velmi hustá přestřelka samé „stacato“ kalachy. Vyznamenaný voják skoro neviděl a neslyšel, střepiny prorazily jeho kevlar helmu. Doplazil se zpátky k převrácenému Kaimanu a zahájil palbu kulometem 12,7. …..Proháněli se tam na koních, používali psy, nebyli na stařešiny arogantní, nabízeli pomoc a pili čaj u jejich ohňů, fousy měli delší jak ZZtop, Taliban se jich (dle zachycené radiokomunikace) bál.

avatar
Luky Datum: 12.05.2017 Čas: 11:28

Jan Grohmann napsal:
Čistě technicky, jsou Stropnický a ČR úplně ukradeni všem dalším ministrům obrany v dalších zemích.

Nemusí to být nutně pravda. Když nebudu řešit nějaká obecnější spojenectví (např. že Německo, Slovensko nebo Polsko stojí o spolupráci nebo partnerství v tom či onom), tak našeho ministra obrany vřele přivítají všude tam, kde mu budou moci něco tučného prodat, případně něco výhodného prodá ČR. O tom nepochybuju.

avatar
kazd Datum: 12.05.2017 Čas: 11:22

No ono je pro US administrativu v dnešní době primárně důležité kdo to platí.
Takže si umí velmi dobře odlišit co děláme/platíme (munice kurdům) a co nám US/NATO platí (AFG).
Co se týká investice do výroby motorů GE, tak nedosáhne to co tu mělo GE (počítáno na objem) v GE money bank. Takže to není žádné extrémní navýšení US angažovanosti. Tím nepopírám obrovský technologický význam.

avatar
Jura99 Datum: 12.05.2017 Čas: 11:22

kazd: když apelujete na pozorné čtení vašeho příspěvku, tak si sám pozorně přečtěte, že jsem netvrdil, že "znevažujete naši účast v misích". Tvrdil jsem, že zbytečně znevažujete pochvalu. Prostě celkem obvyklé české frflání a zlehčování všeho (přitom netvrdím, že to je vždy špatná vlastnost).
niko: 601. se nasazuje pravidelně a nikdy s tím nebyl problém, že by musel někdo někoho přemlouvat nebo posílat vzkazy pochvalou. Pochvala je pochvala, netřeba za tím hledat něco jiného.

avatar
Rase Datum: 12.05.2017 Čas: 10:59

Je logické, že stát našich rozměrů, počtu obyvatel a ekonomiky, nemůže disponovat vojenskou silou a politickou váhou (v rámci NATO) jako velké státy v sousedství (Polsko, Německo) se kterými se pořád porovnáváme. Měli bysme se spíš porovnávat s Portugalskem (počet obyvatel, rozloha i ta ekonomika sedí)... pak to pro nás, s aktivitou v rámci NATO, nevypadá vůbec špatně (!)

avatar
niko Datum: 12.05.2017 Čas: 10:51

No co ja som postrehol z medialnych vyjadreni doteraz je, ze ak nejaky vysokopostaveny americky papalas chvali jednu jedinu jednotku, väcsinou sa o mesiac - dva dozvieme o jej planovanom nasadeni niekde vo svete. Kedze 601. sk momentalne, na rozdiel od madarskych, polskych a slovenskych specialov nie je nasadena nikde, je dost pravdepodobne, ze ju niekam chceju poslat.

avatar
Jan Grohmann Datum: 12.05.2017 Čas: 10:09

Čistě technicky, jsou Stropnický a ČR úplně ukradeni všem dalším ministrům obrany v dalších zemích.
Samozřejmě, že to je o zájmech a ne o nějakém přátelství. Naším cílem je, aby USA tady ty zájmy měly. Můžeme jím být totiž - totálně u prd..., u prd... nebo částečně u prd...
A jelikož tady např. General Electrics staví továrnu na letecké motory za miliardy, tak totálně u prd... jím být nemůžeme.
To, že dodáváme L-159 do Iráku, cvičíme irácké piloty, máme v oblasti dopravní C-295, většina afghánského vrtulníkového letectva pochází od ČR, většinu afgh. pilotů je vycvičených v ČR nebo českými piloty, a že jsme několikrát nasadili speciální jednotky v Afgh. a Mali, nebo, že máme skvělé kontakty v Sýrii. To prostě není úplně zanedbatelné a myslím, že tým kolem Mattise to moc dobře ví. Nakonec je ale na Mattisovi, co řekne, co ne.
Jestli tyhle pochvalná slova znamenají, že USA tady mají zájmy a něco po nás chtějí, tak mi to stačí. Pokud by jsme jim byli totálně u prd., čas by s námi neztráceli.

avatar
kazd Datum: 12.05.2017 Čas: 10:03

Kdo si přečetl můj příspěvek pozorně tak vidí, že tam není nic o znevažování naší účasti v misích.

Jen všechny upozorňuji, že o co jde se řešilo po odchodu mediíí a rozhodně to nebyla nějaká pochvala.
S tím tam už Stropnický jel a připravoval ho na to Zaoralek po setkání s Tillersonem. V květnu prostě má být něco na stole a bylo to sděleno osobně i Stropnickému.
To´t vše.

avatar
Luky Datum: 12.05.2017 Čas: 09:47

...tak jasně, když sem jede Madona, zeptá se "co je problém ČR" - oni ji řeknou "špatně se chovají k cikánům a dřív je sterilizovali"...ona může dělat chytrou a když vystoupí na Jižáku, řekne: "dodržujte lidská práva a buďte hodnější na cikány" - na periferii Karlína se ale neubytuje

když má do USA přijet delegace z ČR, taky jim jejich lidi řeknou, "chce sem Zeman, toho mediální komplex a pravověrní považují za rusofila, to by nedělalo dobrotu, navíc si utahoval z minulýho velvyslance, vemte dřív Stropnickýho, ten poslouchá a chce vrtulníky"...pak poradci kouknou na ČR vztah k NATO, moc dobře vědí, jak blbej PR měla SOG a že to nebylo úplně spravedlivý, navíc spojence v misích opravdu potřebují, je to politicky důležité. Český speciálové si vedou dobře, tak je vypíchne a přidá pívo....to každýho zahřeje, tím nejde nic zkazit.

avatar
Rase Datum: 12.05.2017 Čas: 09:20

Je v celku jedno, zda tu řeč psal Mattis, nebo nějaký jeho poradce, přeci jen dohledat si všechny ty údaje není zrovna snadné a je tedy logické, že se občas musí kouknout do poznámek (kdo z vás/nás by to dokázal vysypat jen tak z hlavy?) přeci jen je to voják a ne školený řečník. Mohl klidně jen říct, že oceňuje naši účast při misích, že je USA rádo, že nás má, podat si ruku a přejít na konkrétní věci - místo toho se pěkně rozpovídal a ví o našem vřelém vztahu k pivu, za což má velké plus :D
Líbí se mi i jak byl konkrétní - za mě dobrá práce Mettise a i jeho týmu.

avatar
matu Datum: 12.05.2017 Čas: 09:14

Je jasný, že se to nelíbí, ale to co napsal Kazd je pravda. Neni tam ani slovo, že by si naši vojáci nezasloužili respekt, ale samozřejmě jsou akce několika set vojáků pro US ministra obrany pod jeho rozlišovací schopnost, nechápu proč se tomu divíte. Jeho vlastní vojáci stejné věci dělají v desítkách tisíc a velké evropské země v tisících. A ano v současné době se řeší to kolik (hlavně) evropané dávají na obranu a v tom jsme naprosto propadli. Reálně nám procentuální poměr vůči HDP dokonce klesá a dokonce ani neutratíme všechny plánované peníze.. Keci o tom, že akviziční proces není připravený zvládnout více, jsou u ministra po 3,5 letech vládnutí skutečně pouze k smíchu (spíš k pláči).

avatar
Takeda Datum: 12.05.2017 Čas: 09:02

kazd: To už jsme klesli jako češi tak hluboko, že už nepřejeme úspěch ani sobě?

Pro mne tam zazněla i důležitá slova o tom, že na pomoc nezapomenou. To je sice politické prohlášení, ale řečeno být nemuselo, přesto bylo.

Možná by stálo za to porovnat tuhle návštěvu s jinými.

avatar
Jura99 Datum: 12.05.2017 Čas: 08:58

kazd: to není realismus, co píšete, ale zbytečné znevažování pochvaly.
Úspěch našich není až takové překvapení, naší tradicí je už stovky let porazit každého i násobně silněšího nepřítele (viz. např. husité, legie v Rusku, ale i Češi ve službách c.k. v bitvách na Soči)

avatar
madrabbit Datum: 12.05.2017 Čas: 07:43

Venom? Náhodou pár zachovalých Venomů od De Havillandu a měli bychom prima ukázky na leteckých dnech :-)

arr