Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Maul - rychlopalná brokovnice střílející elektronické projektily

Datum přidání 29.09.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Firmy Metal Storm a TASER. První z nich před deseti lety postavila zbraň s kadencí 1 milión (!) ran za minutu. Druhá přinesla světu před více než 40 lety nesmrtící zbraň Taser, která paralyzuje zasažené osoby obrovským elektrickým napětím. Zdánlivě nesourodé firmy spojily své síly, aby vytvořili něco nového. Představujeme vám „méně než smrtící“ brokovnici Maul (dřevěná palice), která střílí elektronické projektily (XREP) schopné zcela paralyzovat zasažené osoby.

brokovnice Maul

Foto: Brokovnice Maul a elektronický projektil XREP / Metal Storm

 

Maul je rychlopalná brokovnice/granátomet kalibru 12 (18,5mm), která se montuje pod útočnou pušku nebo může být použita samostatně. Váha celého zbraňového systému je 800 gramů. Elektronické projektily jsou v řadě za sebou umístěny přímo v hlavni. Hlaveň umožňuje pojmout až 5 nábojů.

 

Elektronická střela XREP (Extended Range Electronic Projectile ) paralyzuje osoby stejným způsobem jako klasický Taser. Zasažená osoba je vystavená elektrickému napětí 50 000 voltů, které působí na příčně pruhované (kosterní) svalstvo. Napětí tedy zasahuje pohybový aparát člověka, ale nepoškozuje srdeční sval.

 

elektronický projektil XREP

Foto: Elektronický projektil XREP / TASER

 

Rychlost střelby elektronických projektilů je závislá pouze na hbitosti prstu střelce. Je zde technická kapacita pro automatickou střelbu, ale z pochopitelného důvodu se z největší pravděpodobnosti nevyužije.

 

Opětovné přebití zbraně trvá údajně jen dvě sekundy. Provádí se demontáži prázdné hlavně a nasazením nové se všemi pěti náboji.

 

brokovnice Maul

Foto: Brokovnice Maul / Metal Storm

 

Výhodou je schopnost použití různé munice. V jedné hlavni můžou být explozivní granáty pro vyražení dveří, v druhé klasické brokové náboje a v třetí projektily XREP.

 

Maul může vést mířenou palbu až do vzdáleností 100 metrů. Jeví se tak jako ideální prostředek pro kontrolní stanoviště. Dosud voják neměl žádnou možnost, jak nesmrtícím způsobem zastavit podezřelou osobu. S „dřevěnou palici“ však bude moci jakéhokoliv člověka specifikovat v bezpečné vzdálenosti.

Názor profesionála...
Zajímavý počin, ale dle mého názoru využitelný hlavně pro policii. Využití na check pointu pro vojáky je na zváženou. Představa znehybnění útočníka a získání neporušeného IED je hlavně pro EOD specialisty určitě lákavá. Na druhou stranu může být maximální dostřel jen 100 metrů na tuto činnost (rozuměj eliminace suicide bombera) nedostatečný a pro vojáky smrtelný. Další otázka je, jestli svalové křeče zasaženého nespustí tlačítko odpalovacího zařízení. Samotná voltáž by na elektrické zařízení nálože asi vliv mít neměla.
mart, 2.výsadková rota

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
palo Datum: 18.01.2012 Čas: 10:04

toto by malo byt dostupne bez zbrojaku domov na sebaobranu.. idealne

arr