Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Vojenská výstroj

Mechatronická včela RoboBee

Datum přidání 03.05.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Tým výzkumníků z Harvardské univerzity opět pokořil možnosti miniaturizace mechanických součástí a elektroniky. Vědcům se podařilo zkonstruovat létajícího robota s názvem RoboBee velkého jako malá kancelářská sponka a vážícího pouze desetinu gramu. RoboBee je inspirován biologií včely a představuje další průlom v konstrukci extrémně malých létajících strojů.

RoboBee

Foto: Mechatronická včela RoboBee / SEAS

 

Základem mechatronické včely jsou dvě drobná křidélka provádějící máchnutí až 120× za sekundu – pro lidské oko téměř neviditelný pohyb. Problém u tak malých strojů je citlivost na sebemenší poryv vzduchu. Letová elektronika RoboBee musí pracovat velmi rychle, aby udržela stabilitu letu.

Mechatronika je součinná kombinace mechaniky, elektroniky a softwarového inženýrství. Účel tohoto mezioborového inženýrského oboru je studium automatů z inženýrského pohledu a slouží k řízení vyspělých hybridních systémů. Wikipedia

RoboBee pro pohon křídel nepoužívá elektromotory ale piezoelektrické aktuátory. Piezoelektrický materiál dokáže při svém stlačení produkovat elektrické napětí, nebo naopak, při dodání či odebrání elektrického napětí se dokáže smršťovat nebo roztahovat.

 

 Video: Malý krok pro mechatronický hmyz, velký skok pro lidstvo / YouTube

 

Kostra „robo mouchy“ je vyrobená z uhlíkových vláken a závěsy křídel z plastů. Kontrolní systém pak pomocí rychlostí mávání konkrétního křídla určuje směr letu –  zatáčení, klopení nebo točení.

 

Ač to může z obrázku svádět RoboBlee nelétá jako vrtulník ale spíše dopředu jako letadlo. Ze schématu si můžete udělat představu, v jakých osách dochází ke změně směru letu.

RoboBee Foto: Yaw axis – Vertikální osa (zatáčení) , Pich axis – Příčná osa (klopení), Roll Axis – Podélná osa (točení) / SEAS

 

První let vykonal RoboBee již v létě 2012. V dalších krocích chtějí vědci a studenti propojit dohromady práce několika týmů, kteří vyvíjejí pro RoboBee elektroniku, řídící software a miniaturní zdroj elektrické energie. Jak můžete vidět na přiloženém videu, stroj je zatím napájen přes vodič napojený na externí zdroj elektrické energie.

 

Možností využití mechatronického hmyzu jsou obrovské. Přes monitorování životního prostředí, vyhledávací a záchranné operace nebo pomoc s opylováním rostlin. Pokud ve vás poslední možnost vyvolává úsměv, vězte, že se nejedná o žádnou legraci. Už sám Albert Einstein řekl, že „Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.“

 

Samozřejmě obrovský potenciál má robotický hmyz ve vojenských aplikacích. Roj podobných strojů může být vyslán na průzkum do těch nejméně přístupných míst, případně. pokud k tomu bude vybaven (jed, malá nálož), zaútočit i na protivníka.

 

Zdroj: seas.harvard.edu

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr Datum: 06.05.2013 Čas: 16:12

...tak více po lopatě :)

"op i lovat" pilníkem
"op y lovat" včelou

paňjátno?

avatar
Ultramarinus Datum: 04.05.2013 Čas: 16:44

Spis steteckem. Solarni napajeni a bylo by to celkem uzitecne kombo...

avatar
Jarda P. Datum: 04.05.2013 Čas: 15:40

RiMr:
:D

avatar
RiMr Datum: 03.05.2013 Čas: 17:41

"nebo pomoc s opilováním rostlin"

...budou lítat s malinkatým pilníčkem, jo? ;-)

avatar
František Slípka Datum: 03.05.2013 Čas: 14:30

Nic jako Akukátor neexistuje. :) Leda by to byl nějaký cimrmanovský vynález nahrazující nedostatek sov. Autor měl asi na mysli "AKTUÁTOR".

http://cs.wikipedia.org/wiki/Aktu%C3%A1tor

arr