Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Menší ztráty v Afghánistánu

Datum přidání 10.01.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

S koncem roku přišla z Afghánistánu pozitivní zpráva - pokud to tak lze říct. V roce 2011 došlo k výraznému snížení počtu úmrtí spojeneckých vojáků oproti roku 2010. Konkrétně za celý minulý rok padlo 566 zahraničních vojáků, což je o 20 % méně než v roce 2010 (711 úmrtí). Bohužel v minulém roce zemřeli také dva příslušníci Armády České republiky, a to rotmistr Adrien Werner a rotmistr Robert Vyroubal. Oba vojáci byli celkově čtvrtou a pátou českou obětí ve více než 10 let trvajícím afghánském konfliktu.

Robert Vyroubal

Foto: Speciál s ostatky rotmistra Roberta Vyroubala přistál na kbelském letišti / army.cz


Oficiální statistiky mluví za rok těmito čísly. Z celkového počtu padlých vojáků bylo 418 Američanů, 48 Angličanů a 109 cizích národností. Ze zemí Visegradske čtyřky utrpěli největší ztráty Poláci, kteří v důsledku nepřátelské činnosti přišli o 13 mužů. Maďarská armáda ztratila tři vojáky, Slovensku se ztráty naštěstí vyhnuly.


Počty padlých za minulý rok mohly být ještě nižší, nebýt tragické události z 6. srpna, kdy v sestřeleném vrtulník CH-47 Chinook zemřelo 37 elitních amerických vojáků. O průběhu této tragické události jsme referovali v samotném článku "Závěrečná zpráva o smrti 37 elitních spojeneckých vojáků".

Vůbec nejhoršími oblastmi jsou dlouhodobě jižní provincie Kandahár a Hilmand, na které připadá přibližně 1/3 ztrát za celou afghánskou válku.  


Snížení počtu mrtvých spojeneckých vojáků přisuzuje velení ISAF protipovstaleckým operacím provedených v minulých několika měsících a zvýšení počtu zahraničních vojáků v zemi na 140 000 mužů.


Dalším faktorem je rostoucí aktivita afghánské policie a vojska, kteří přebírají odpovědnost za další a další oblasti země. Ruku v ruce s touto odpovědností však také roste počet padlých na Afghánské straně - za rok 2011 ještě nejsou údaje k dispozici.


Taliban má na věc samozřejmě názor zcela opačný. Tvrdí, že nižší počty mrtvých vojáků jsou důsledkem menší aktivity "okupantů" a především díky snížení počtu útočných operací ze strany ISAF.


Síly ISAF již vstoupil do fáze pomalého snižování svých stavů před koncem mise, které je plánováno na rok 2014. Z toho vychází předpoklad, že i v následujících obdobích bude neustále docházet k poklesu úmrtí na straně spojeneckých vojáků.


Po roce 2014 zůstanou na místě jen malé kontingenty specialistů, kteří nebudou mít v popisu práce útočné operace, např. výcvikový personál. I když je málo pravděpodobné, že v afghánských horách nebudou stále probíhat operace spojeneckých speciálních jednotek. Samozřejmě neoficiálně.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr