Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Menší ztráty v Afghánistánu

Datum přidání 10.01.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

S koncem roku přišla z Afghánistánu pozitivní zpráva - pokud to tak lze říct. V roce 2011 došlo k výraznému snížení počtu úmrtí spojeneckých vojáků oproti roku 2010. Konkrétně za celý minulý rok padlo 566 zahraničních vojáků, což je o 20 % méně než v roce 2010 (711 úmrtí). Bohužel v minulém roce zemřeli také dva příslušníci Armády České republiky, a to rotmistr Adrien Werner a rotmistr Robert Vyroubal. Oba vojáci byli celkově čtvrtou a pátou českou obětí ve více než 10 let trvajícím afghánském konfliktu.

Robert Vyroubal

Foto: Speciál s ostatky rotmistra Roberta Vyroubala přistál na kbelském letišti / army.cz


Oficiální statistiky mluví za rok těmito čísly. Z celkového počtu padlých vojáků bylo 418 Američanů, 48 Angličanů a 109 cizích národností. Ze zemí Visegradske čtyřky utrpěli největší ztráty Poláci, kteří v důsledku nepřátelské činnosti přišli o 13 mužů. Maďarská armáda ztratila tři vojáky, Slovensku se ztráty naštěstí vyhnuly.


Počty padlých za minulý rok mohly být ještě nižší, nebýt tragické události z 6. srpna, kdy v sestřeleném vrtulník CH-47 Chinook zemřelo 37 elitních amerických vojáků. O průběhu této tragické události jsme referovali v samotném článku "Závěrečná zpráva o smrti 37 elitních spojeneckých vojáků".

Vůbec nejhoršími oblastmi jsou dlouhodobě jižní provincie Kandahár a Hilmand, na které připadá přibližně 1/3 ztrát za celou afghánskou válku.  


Snížení počtu mrtvých spojeneckých vojáků přisuzuje velení ISAF protipovstaleckým operacím provedených v minulých několika měsících a zvýšení počtu zahraničních vojáků v zemi na 140 000 mužů.


Dalším faktorem je rostoucí aktivita afghánské policie a vojska, kteří přebírají odpovědnost za další a další oblasti země. Ruku v ruce s touto odpovědností však také roste počet padlých na Afghánské straně - za rok 2011 ještě nejsou údaje k dispozici.


Taliban má na věc samozřejmě názor zcela opačný. Tvrdí, že nižší počty mrtvých vojáků jsou důsledkem menší aktivity "okupantů" a především díky snížení počtu útočných operací ze strany ISAF.


Síly ISAF již vstoupil do fáze pomalého snižování svých stavů před koncem mise, které je plánováno na rok 2014. Z toho vychází předpoklad, že i v následujících obdobích bude neustále docházet k poklesu úmrtí na straně spojeneckých vojáků.


Po roce 2014 zůstanou na místě jen malé kontingenty specialistů, kteří nebudou mít v popisu práce útočné operace, např. výcvikový personál. I když je málo pravděpodobné, že v afghánských horách nebudou stále probíhat operace spojeneckých speciálních jednotek. Samozřejmě neoficiálně.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr