Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

KOMENTÁŘ: Drogové kartely vs. zeď Donalda Trumpa

Datum přidání 30.01.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 45 komentářů    autor autor: Pavel Vinkler

Před několika dny, 19. ledna, byl z Mexika do USA vydán Joaquín Guzmán, hlava drogového kartelu Sinaloa. O den později si před soudem v New Yorku vyslechl celkem 17 obvinění, zahrnující praní špinavých peněz, pašování drog, únosy a několik vražd. Podle dohody o vydání mu USA mohou uložit nejvýše doživotní trest, protože Mexiko trest smrti neuznává. Guzmán ovšem všechna obvinění odmítá.

Foto: Trasa tunelu, kterým kartel Sinaloa pašoval drogy z Mexika do USA; větší foto / Public Domain

 

Soud s El Chapem, jak se Guzmánovi přezdívá (česky Prcek), je jedním ze symbolů zdánlivě nekonečného amerického boje proti mexickým drogovým kartelům. Právě přes Mexiko totiž do Spojených států proudí největší množství drog.

 

Dle statistik federální agentury DEA (Drug Enforcement Administration - Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami) se nejčastěji jedná o heroin, jehož spotřeba v zemi v posledních letech značně stoupá, dále metamfetamin, kokain a marihuanu.


Z amerického pohledu je ale alarmující i další statistika: počet lidí, kteří ročně zemřou na předávkování drogami neustále roste. Zatímco v roce 1999 to bylo téměř 17 tisíc lidí, v roce 2004 už zhruba 27 tisíc a o deset let později více než 47 tisíc. Pro srovnání, v zemi bylo v roce 2014 zavražděno zhruba 16 tisíc lidí.


Boj s drogami a jejich pašeráky je proto součástí programu každé nastupující americké administrativy. Nejinak je tomu i v případě nového prezidenta Donalda Trumpa. Ten se proti obchodu s drogami fungujícímu přes mexicko-americkou hranici vymezoval už v začátcích své prezidentské kampaně.


Pašování drog z Mexika ve svých vyjádřeních často spojoval s nelegální migrací. „Když nám Mexiko posílá své lidi, neposílá nám ty nejlepší…posílá nám lidi, kteří mají spoustu problémů a kteří si ty problémy přinášejí s sebou. Přináší drogy. Přináší zločin. Jsou to násilníci. Ale někteří, předpokládám, jsou dobří lidé,“ prohlásil například Trump 16. června 2015.

 

Video: Pašeráci drog někdy zkoušejí štěstí i "klasickou" cestou. / YouTube


Jedním z hlavních nástrojů, jakými chce Trump s pašeráky a drogovými kartely bojovat, je stavba hraniční zdi, jejíž přípravy nedávno schválil. Zeď tak má sloužit nejen jako fyzická bariéra bránící nelegální migraci, ale také jako překážka pro obchod s drogami. Je otázkou, jak efektivní nástroj to v obou případech bude.


Podle DEA je v současnosti nejpoužívanější metodou transportu drog z Mexika do Spojených států konvenční pašování v osobních nebo nákladních autech přímo přes oficiální hraniční přechody. V tomto případě je tedy problémem spíše neschopnost amerických orgánů drogy objevit (což je způsobeno stále větší vynalézavostí pašeráků) než prostupnost hranice jako takové.


Navíc, stále větším problémem se stávají přeshraniční tunely, vedoucí často z jednoho domu do druhého. Od roku 1990 jich bylo na jihovýchodní hranici USA objeveno na 185. Podle zkušeností pracovníků pohraniční stráže je ale tunelů mnohem více a neustále přibývají. „Pašeráci je kopou, protože fungují,“ prohlásil pro NY Times David Shaw, zvláštní agent z Ministerstva vnitřní bezpečnosti (Homeland security).


Některé objevené tunely navíc vedly v hloubce až takřka 30 m pod zemí, což značně znesnadňuje jejich detekci. Častým způsobem jejich objevení je tedy spíše náhodný tip od místních obyvatel, kteří zaznamenají „neobvyklou aktivitu“, než výsledek investigativní práce.

 

Video: "Trumpova zeď" podle CNN. / YouTube


Americké orgány si problém tunelů uvědomují a neustále pracují na své schopnosti je objevovat. Za tímto účelem dokonce spolupracují i s odborníky ze zahraničí. Například, v minulém roce schválil Kongres společný americko-izraelský projekt zaměřený právě na detekci tunelů, a to o rozpočtu 120 milionů dolarů. Spolupráce s Izraelem není náhodná, blízkovýchodní stát má s tunely, které používají Palestinci, bohaté zkušenosti.


Z uvedeného je patrné, že zeď drogové kartely nezastaví. Jejich schopnost se přizpůsobit dokládá i používání malých dronů, jenž je i přes jejich omezenou nosnost stále častější. K řešení mexického drogového problému tak bude pravděpodobně potřeba spíše zapojení ještě většího počtu lidí a průběžné vylepšování metod.

 

Stejně tak důležitá ale bude i spolupráce s mexickou stranou. Ta však v posledních dnech, alespoň na nejvyšších místech, dostává značné trhliny. Mexický prezident Enrique Peña Nieto totiž v reakci na Trumpův dekret znamenající začátek přípravy hraniční zdi zrušil svou plánovanou návštěvu Washingtonu.

 

Trvání amerického prezidenta na mexickém financování stavby by tak paradoxně mohlo řešení drogového problému, k němuž má tato stavba přispět, spíše ještě více zkomplikovat.

 

Zdroj: NBC; DEA; The Washington Post; The New York Times 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 0 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Blake Datum: 03.02.2017 Čas: 12:09

Superme, mierne si ma nepochopil. Ja tvrdim, ze zem by uzivila viac ludi aj bez toho, aby ju znicili. Ze ju nicime uz teraz a ze by ju dnesna spolocnost nicila aj keby bola vacsia, to nie je sposobene velkostou zeme, alebo mnozstvom jej zdrojov, ale brutalnym plytvanim tymito zdrojmi spojenym so znecistovanim.

Samozrejme si nemyslim, ze Afrika, tak ako je na tom teraz, by sa dokazala chovat udrzatelne, keby tam bolo viac ludi. Ale napriklad prave Afrika je pomerne riedko osidlena aj v jej najhustejsie osidlenych oblastiach. Europa je omnoho hustejsia a dokaze sa spravat v podstate najudrzatelnejsie na svete.

Cina sa stava vyspelejsou a zivotna uroven rastie, ale ochrana prostredia je na poslednom mieste, tesne za ochranou ludskych prav. Cina je prave krajina, kde sa da najst mnoho prikladov absolutnej arogancie voci dlhodobej udrzatelnosti.

Udrzatelnost je dana vyspelostou civilizacie, nie jej velkostou v porovnani s planetou - pokial nejdeme do uplnych extremov, ale tolko nas este ani z daleka nie je.

avatar
Englbert Datum: 02.02.2017 Čas: 15:32

Jaká pak zeď. Zlegalizovat drogy a je klid. Ať si fetuje a ničí každý zdraví jak chce, stejně jako přemírou žraní tučného, slaného, sladkého, kouřením, chlastem a podobnými jedy. Rozumný člověk ví, že všeho je třeba s mírou.

avatar
Superme Datum: 02.02.2017 Čas: 14:22

Blake - Ano, země by to zcela jistě zvládla, ale...

Znamenalo by to absolutní zničení životního prostředí, které je již dnes na hraně - za všechny příklady můžu uvést ničení přirozených zdrojů kyslíku, tedy oceánů a lesních porostů. Ani dnes Afrika nestíhá uživit ty, co v ní žijí.. co se asi stane, pokud tam bude žít 4x více lidí? Kde chcete takové obrovské množství jídla a vody sebrat? Vždyť i při dnešní situaci jsou tam hladomory - viz. Etiopie, Somálsko a mnoho jiných. A přesto jsou to země, kde je jedna z největších porodnosti na světě. To se prostě musí zastavit. Je to v zájmu všech a především samotných Afričanů. Vždyť krásným příkladem je Čína - nyní by zřejmě měla kolem 2 miliard lidí nebýt politiky jednoho dítěte. Je to hlavně díky této politice, že Čína se stává vyspělou zemí a životní úroveň samotných Číňanů roste.

avatar
Blake Datum: 02.02.2017 Čas: 08:54

Superme, Zem by dokazala uzivit omnoho viac ludi, nez je na nej teraz, v tom problem nie je, ludia nie su premnozeni vzhladom na kapacitu Zeme, ale vzhladom na vlastnu schopnost sa s tym udrzatelne vysporiadat.

avatar
Superme Datum: 02.02.2017 Čas: 07:06

dusan - Lidstvo je přemnožené. To je prostý fakt a pokud nechceme tuto zemi zničit - a jakože se nám to skvěle daří - tak se bude muset lidská populace chtě nechtě snížit. Planeta nemá dlouhodobě zdroje uživit takovou spoustu lidí. Proto považuji za pozitivum, že nebýt Afriky, tak se počet obyvatel do roku 2100 sníží. Bohužel - Afrika má momentálně +- 1 200 000 000 obyvatel a podle středního odhadu to bude v roce 2100 šílených +- 4 400 000 000. A to podotýkám, že státům na severu se má počet obyvatel postupně také snižovat (bohužel až na Egypt). A mě by opravdu zajímalo, kde vezmete pro tyto lidi nejenom dostatek potravin a vody, ale také místa. Afrika není nafukovací a ostatní svět bude těžit z toho, že se mu bude přirozeně snižovat počet obyvatel. Pro příklad dám Indii - pro mnohé přemnožená země, což je jistě pravda už dnes. Ale poté, co se rozjede "vymírání", tak bude Indie pravidelně ztrácet +- 4 miliony obyvatel za rok. Ten počet se bude navíc neustále zvyšovat. Což je pro Indii , Asii i svět výborná zpráva - mimochodem, Asie bude vymírat +- od roku 2060 (ztráta +- 10 milionů ročně), přičemž stagnovat bude od roku 2050. Od roku 2060 do roku 2100 ztratí +- 400 000 000 obyvatel a ta rychlost ztráty obyvatel se bude ještě zrychlovat.

Takže opravdu nechápu, proč někteří neustále podporují růst obyvatelstva - to je prostě, slušně řečeno, obrovská hloupost.

avatar
Blake Datum: 01.02.2017 Čas: 17:52

Amerike sa ilegalni migranti "hodia" z toho dovodu, ze sice neplatia dane, ale z toho isteho dovodu si s nimi mozu americke firmy zametat ako chcu - zoderu ich o posledny cent, z usetreneho podplatia kohokolvek treba, aby sa ilegalita ich pracovnikov ignorovala, a este im zostane.

avatar
dusan Datum: 01.02.2017 Čas: 17:13

asdf

Mám štyri deti .. takže náš sociálny systém poznám .. a môžeme sa o tom baviť dlho ... ale o peniazoch to nie je ...

Poznám xy-ľudí čo by mohli mať finančne i 10 detí ... ale nechcú ... a rovno povedia .. že predsa sa "nebudú obmedzovať" ..... dovolenka, nové auto .... a stačí im jedno, dve deti .... niektorí nechcú deti vôbec.

Petr M

Ak by sme urobili reformu rozpočtu EÚ ... a nevyhadzovali 50 % peňazí na nezmyselnú európsku poľnohospodársku politiku ... čítaj ... podpora hlavne bohatých západných farmárov, tak by sme mohli pre ekomomických migrantov i utečencov mohli postaviť v Afrike hotely ... a ešte by sme miliardy ušetrili .... všetko položky EÚ sú proti tomuto nezmyslu "zanedbateľné" .....nenešťastie : (

avatar
Beld Datum: 01.02.2017 Čas: 16:22

K tomu prinosu "imigrantu" z blizkeho vychodu pro US , v evrope to nebude jine ... Tohle na me dneska vykouklo na twitteru ....

https://twitter.com/zlando/status/826495358108893184

avatar
GAVL Datum: 01.02.2017 Čas: 09:00

pokud nejsem schopen bránit své základní potřeby a tím si je plnit a to je věc přežití tak pak jsem degenerovaný a debilní
takže v zápase Evropa vs. Uprchlíci je Evropa ta debilní a degenerovaná

Problém je to , že máme víc vysokých škol než je třeba. Jen se podívejte jaké vzdělání mají ženy , po absolvování VŠ. Povětšinou je to nějaká učitelka, sociální pracovnice či filosofka, atd. Takový lidé potřebují migranty prostě proto aby měli práci. Učitelky potřebujeme , ale popravdě kolik jich zůstane ve školství ?
Naši společnost bohužel nemají možnost spoluřídit prodavačky, uklízečky, atd.
Taková uklizečka by si hned poradila s uprchlicí, utopila by ji v kýblu, kdyby za to nešla sedět. Kdo ji zavře, zas vysokoškolsky vzdělaní lidé. Např. právník si bere 2000 za hodinu , ale uklizečce nedovolí si bránit ani těch 70. Neboť se těší, že mu migrantka bude uklízet za 60.

Problém Evropy je elitářství.

avatar
Gloton Datum: 01.02.2017 Čas: 02:33

Hledáme a zkoušíme nesmyslná nefungující řešení problémů jako je nezvladatelná migrace, neskutečný "bordel" v mnoha zemích, kde stejně nejsou respektována žádná lidská práva, možná i proto, že tamní obyvatelstvo má s lidmi společnou jen základní fyziologickou stavbu těla a to vše jen proto, že jsme obasolutně zpohodlněli, ztratili instinkty, které nás dovedli na vrchol hierarchie a celkově prostě "ztratili koule".
Lidstvo se dramaticky přemnožilo a drtivě začínají převládat líní nevzdělatelní debilové s IQ na úrovni zvířat........jsme takový celkem slušně přemnožený degenerovaý "chov".
Budou-li chtít ty rozvinutější a inteligentnější přežít a nestat se "otroky" a živiteli degenerované debilní většiny, budou prostě muset opět najít své "koule" a rázně se postavit sami za sebe a za svou budoucnost.
I dnešní jedna z nejrozvinutějších zemí musela obdobný problém řešit........no a skončilo to několika indiánskými rezervacemi. Budeme-li chtít uspět lidstvo jako celek......nebude zbytí než to prostě vyřešit také rázně. Můžeme si namlouvat cokoliv, ale jednou k tomu stejně dojde. A čím později, tím to bude horší pro všechny.
Prvním krokem musí být nezbytně to, že si prostě jasně vymezíme teritoria.

avatar
Petr M Datum: 31.01.2017 Čas: 22:43

dusan. nejde o to, že plácnu, cca 100 miliard euro ročně, co dávají státy + EU na imigranty a náklady s tím spojené, eurozonu třeba nezachrání,

Ale ty peníze se můžou dát třeba na školství, zdravotnictví, armádu, na podporu porodnosti a mladých lidí při založení rodiny, atd,

Nepotřebujeme tu živit araby a afričany, z niž 90 % tu stejně pracovat nebude ani po alsolvování nějakých integračních programů viz Německo, se svojí kvalifikací, vzděláním se hodí leda na pasení ovcí v Beskydech nebo kopání kanálů apod

avatar
asdf Datum: 31.01.2017 Čas: 21:16

dusan > Podpora rodin. Vies aka je podpora rodin na Slovensku rodiny. 20 euro na dieta rodinne pridavky a odpocitatelna polozka z dani asi v hodnote 20 euro. Takze to mame 40 euro. Syn chodi na zakladnu skolu. Druzina a obedy ho mesacne stoje 40 euro. Takze stat mi tych 40 euro jednou rukou da a sucasne hned druhou bere naspet, len to prebehne cez x uradnikov.

Manzelka ostane s dietatom doma. Mas matersky prispevok. Ten je na 6 mesiacov a zavisi od vysky platu a potom sa dostava rodicovsky prispevok na maximalne dalsie 2.5 roka. Ten je vo vyske 203 euro. Tato vyska plati od roku 1.1.2015. Tento rok sa ma zdvihnut o zavratnych 10 euro. Pre istotu az od maja.

Slovensky stat stoji jeden azylant mesacne 1000 az 1500 euro. Integracny proces trva 6 mesiacov. Imigranti su velmi dobri, ked za 6 mesiacov zvladnu jazyk, kulturu prostredie a dokazu si najst pracu.

https://www.cas.sk/clanok/321512/exkluzivny-rozhovor-s-riaditelom-migracneho-uradu-kolko-eur-platime-za-jedneho-utecenca/

Nemecko dalo v roku 2016 na imigrantov 22 miliard eur.
https://aktualne.atlas.sk/zahranicie/europa/kolko-stoja-imigranti-nemecka-vlada-nich-dala-22-miliard-eur.html

A to su peniaze, ktore dala priamo centralna nemecka vlada. V tom nie su zapocitane peniaze, ktore dali spolkove krajiny.

By ma zaujimalo, kde su ti ekonomovie, ktori vysvetlovali ze neriadena imigracia je prinosom pre krajinu.

Toto neviem ako je doverihodne.
http://niesomdoma.eu/2016/09/preco-je-cena-prijatia-jedneho-utecenca-v-britanii-styrikrat-vyssia-ako-v-nemecku/

Tam tvrdia ze v Nemecku stoji jeden utecnec 21 000 libier a britanii 85 000 libier rocne.

avatar
dusan Datum: 31.01.2017 Čas: 19:45

asdf

A v Európe je to presne naopak ... vymiera ....a čím ďalej tým rýchlejšie ...

Takže buď s tým niečo urobíme ... alebo o sto-dvesto rokov nás tí migranti prevalcujú ... nie preto, že ich bude tak veľa .. ale preto, že nás bude tak málo ...
Ja navrhujem kontrolovane využiť migráciu na stabilizovanie populácie ... ale okrem toho, že som "slniečkár" ... a pod. som sa lepšiu alternatívu nedozvedel.
A na to, že začneme robiť deti vo veľkom .... to je utópia ... peniaze nie sú problém.

To, že Izrael problém s terorizmom nie je o migrantoch .. ale o politike Izraela .. ak niekto okupuje cudzie územie (tam je väčšina útokov) tak sa asi bez zmeny politiky (čo Izrael odmieta) ťažko niečo zmení. Mimochodom Izrael podporuje migráciu .... Židov ... a usadzuje ich na okupovaných územiach ...

Stratetegist

Z USA naozaj prúdia miliardy dolárov na juh ... a nie len do Mexika ...

V chudobných štátoch je to pre mnohé rodiny zásadný príjem s ktorým v chudobných podmienkach prežijú ... keby nebol ... tak sa veľa z nich zdvihne .. a ide za lepším ... kam asi ?

Kontrolu hraníc treba ... ale predstava neprekonateľnej mnohotisícovej hranice je mimo reality ... hlavne finančnej. Jednoducho sa oplatí "komplikovať" prechod .. ale nepriechodná hranica je utópia ... to nebola ani naša za socíku a to bola tvrdo strážená a strieľalo sa bez milosti ...

A po ekonomických migrantoch je v USA veľký dopyt ... nie od "slniečkárov" ... ale od podnikateľov. A keď je dopyt ... a ponuka ... tak trh si cestu nájde .... žiadny plot tomu nezabráni.

Petr M

Európske dlhové problémy sú v rádoch biliónov eúr ..... a migrácia je z tohoto pohľadu úplne bezvýznamná .... určite pre ňu neskrachujeme .. a určite nie Nemecko.
Príčinou je neochota reformovať ekonomiky (čo je politicky nákladné) keď mám možnosť si nechať platiť dlhy cez inflačné peniaze z ECB ... skrátka pokým bude ECB podporovať "skrachovancov" typu Talianska a Grécka ... tak sa problém nevyrieši.

avatar
mmyklin Datum: 31.01.2017 Čas: 18:42

asdf: I když jde o zajímavá čísla, podobné populační predikce málokdy zohledňují budoucí politický/ekonomický/jakýkoli další vývoj a svá data získávají projekcí současného stavu na budoucí roky. Pokud se podíváte na příklad Jemenu, zjistíte, že dnes má cca 24 milionů obyvatel a do roku 2030 má mít 36 milionů. Minimálně v tomto případě (ale i v mnoha dalších) studie zcela ignoruje stav vodních zdrojů v regionu, která jsou již dnes vypjaty na doraz při udržování současné populace, takže pokud se místní nenaučí pít mořskou vodu, jsou některá ta čísla spíš scifi.
Berte ta data tedy spíše s rezervou.

avatar
Petr M Datum: 31.01.2017 Čas: 18:02

Když pominu zvýšené riziko terorismu, kriminality, islamizace, růst procenta černochu, arabů v původní Evropské populaci. Státy EU i EU samotná se svého rozpočtu vynakládá ohromné finanční prostředky na imigranty, které by mohli vynaložit daleko lépe pro dobro vlastních lidí.

Třeba pouze Německo stojí imigranti 20 miliard euro ročně, a to je jen jedna ze zemí EU, kolik imigrace stojí celou EU se vším všudy si ani netroufám odhadovat.
To jsou peníze, které by mohli vyrazně pomoci, ne-li zachránit bankrotující státy EU, které nejspíš stáhnou ke dnu celou eurozonu.

Počáteční investice do plotu na hranice s Mexikem se mohou zdát vysoké, ale tato investice se USA jistě v dobrém vrátí.

PS. nemůžeme si do Evropy nastěhovat celou Afriku a střední východ, kde mají lidé horší životní standart, než mi, je na nich aby se ve svých zemích udělali pořádek, ne že se mladí chlapi z Afriky budu v EU válet na gauči v novém bytě a žít sociálních dávkách které jim budeme platit, za to, že nás sem přišli kulturně obohatit.

arr