Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Mexický guerillový vůdce Marcos odešel do důchodu

Datum přidání 28.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Po dvaceti letech bojů se mění mluvčí i „maskovaná tvář“ Zapatovy armády národního osvobození EZLN (Ejército Zapatista de Liberación Nacional) . Přišel čas pro novou generaci a „subcomandante“ Marcos tak z vedení odchází.

Foto: Subcomandante Insurgente Marcos byl symbolem EZLN. / Jose Villa, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Foto: Subcomandante Marcos byl symbolem EZLN 20 let. / Jose Villa, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

 

Zapatistas? Armas? Drogas? Dinero?

V malé dodávce jedoucí jihomexickou džunglí se tlačilo dvanáct lidí, vzduch uvnitř byl nasycen potem, ale i nepříjemným šimráním na mozku. Nebyl to úplně strach, jen takový pocit „co, kdyby“. A stalo se.

 

Za zatáčkou se objevil džíp s vojáky mexické armády a s kulometem namontovaným na střeše. Všechny hlavně mířily na nás.

 

Velitel šel k minibusu a nakoukl dovnitř. Můj bílý „ksicht“ mezi místními úplně zářil. Zapatistas? Armas? Drogas? Dinero?“ ptal se mě důstojník. Ani jsem nemusel odpovídat a už můj batoh putoval k prohlídce, chvíli po něm i já.

 

Psal se rok 2008 a džungle mexického státu Chiapas se stále hemžila vzbouřenci, kterým se říká Zapatisté, a také desítkami různých idealistických levicových aktivistů, jenž jim vozili zbraně, drogy a peníze. Já nebyl ani jedno ani druhé, a tak jsem mohl je dál.

Zapatova armáda národního osvobození EZLN (Ejército Zapatista de Liberación Nacional) je guerillové hnutí pojmenované po bojovníku Emilianu Zapatovi. Toto hnutí působí v horských oblastech mexického státu Chiapas a přilehlé Guatemale. Je to největší mexická odbojová skupina prosazující základní práva a zájmy menšin, zejména indiánů, na národní úrovni.“ Zdroj Wikipedia

Foto: Bojovníci EZLN. / Juan Popoca

Foto: Bojovníci EZLN. / Juan Popoca


Subcomandante Marcos odchází

Před několika dny dostala rebelie Zapatistů další ránu, po dvaceti letech guerillové války oznámila odchod do důchodu hlavní osoba EZLN: Subcomandante Marcos.

 

Rozhodli jsme se, že Marcos dnes již neexistuje,“ napsal na webových stránkách Marcos, jako svůj poslední „velitelský“ vzkaz. Podle informací agentury Reuters chce dát prostor mladší generaci i dalším vnitřním změnám odbojové skupiny.

Subcomandante Insurgente Marcos (zástupce velitele Marcos) je pseudonym mexického revolucionáře, mluvčího Zapatistické armády národního osvobození (EZLN). Podle mexické vlády je jeho skutečné jméno Rafael Sebastián Guillén Vicente, na spolehlivost této informace jsou ovšem různé názory.[zdroj?] Nosí stále kuklu a jeho pravá identita zůstává neznámá.“ Zdroj: Wikipedia

Zapatistické hnutí vzniklo již ve 70. letech minulého století. Do povědomí široké veřejnosti se však dostalo až 1. ledna 1994, kdy se bez předešlého varování vynořilo na dva tisíce maskovaných i po zuby ozbrojených povstalců z džungle. Ozbrojenci obsadili mexická města San Cristóbal de las Casas, Ocosingo, Altamirano, Las Margaritas, Chanal, Oxctuc a Huixtna.

 

Na dobytých územích se EZLN usadilo. Akcí se snažili povstalci upozornit na vykořisťování indiánů a na vykrádání národního mexického bohatství. Ten samý den totiž Mexiko podepsalo smlouvu NAFTA (Severoamerická dohoda o volném obchodu). Zapatisté se pokoušeli vybírat válečnou daň, zabavovali automobily, unesli několik turistů a jednali s představiteli místních vlád.

 

Video: Dokument Vice News: Povstání Zapatistů (20 let poté). / YouTube

 

Vše nakonec skončilo zásahem mexické armády, kdy více než deset tisíc vojáků zahnalo vzbouřence do džungle. Operaci zaplatili rebelové vysokými ztrátami, zemřelo kolem sto padesáti lidí.

 

Po rychlé vojenské odvetě následovala „policejní“ opatření, která se vyznačovala velkou brutalitou a násilím na civilním obyvatelstvu, které cítilo sympatie k maskovaným bojovníkům EZLN.

 

Ti také dostávali a stále dostávají, ať již materiální či finanční, pomoc od levicových skupin po celém světě. Od té doby, až na některé výjimky, se Marcos a jeho lidé skrývají v džungli. Subcomandante vydržel bojovat přes dvacet let.

Zdroje: Reuters, BBC

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr