Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Mezikontinentální raketa Bulava - ocelová pěst Ruska

Datum přidání 29.12.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko vstupuje do nové éry jaderného odstrašování. V pátek rusové udělali pomyslnou tečku ve vývoji mezikontinetálních raket Bulava, když se jim při dvojnásobném odpalu podařilo zasáhnout cíle mnoho tisíc kilometrů vzdálené. Teď již nic nebrání tomu, aby byly rakety Bulava zavedeny do výzbroje a staly se hlavní jadernou odstrašující silou Ruska. Projekt provázela řada technických neúspěchů i nepovedených testů. Avšak zdá se, že nejdražší vojenský projekt ruské armády v postsovětské historii, který stal ruské daňové poplatníky miliardy rublů, nakonec došel do cílové rovinky.

Bulava

Foto: Start rakety Bulava z ponorky / Worldpress

 

Poslední testovací odpal se uskutečnil z nejmodernější ruské ponorky Jurij Dolgorukij (třída Borej). Ponorka se při odpalu nacházela v Bílém moři (300km východně od Finska). Raketa přesně trefila cíl ležící o 5500 kilometrů dále na kamčatské střelnici Kura. Díky zakřivení Země probíhal let z větší části nad Arktickým oceánem - tedy mimo obydlené oblasti.

 

Obě poslední zkoušky byly 18. a 19. v pořadí. Oficiálně bylo označeno pouze 11 odpalů za úspěšných. V kuloárech se však šušká, že opravdu 100 % povedených testů moholo být mnohem méně. Ruský vojenský expert Pavel Felgenhauer tvrdí, že z prvních 12 startů jen jeden proběhl zcela úspěšně.

 

Raketa Bulava (Palcát) se má stát hlavní výzbroji ruských jaderných ponorek. Bulava je třístupňová raketa a může nést až 10 samostatně naváděných jaderných hlavic, každá o síle 150 kT - 10x víc než měla bomba v Hirošimě.

 

Raketa měří na délku 21 metrů a v pase dosahuje 2 metry v průměru. Bulava při startu váží bezmála 37 tun, avšak přesto dokáže vysoce nadzvukovou rychlostí zasáhnout cíle vzdálené až 8000 (10 000) kilometrů.

 

Bulava má v budoucnu nahradit zastarávající jaderné rakety na ruských ponorkách, kterým již končí životnost. Rusové navíc prohlašují, že raketa má schopnost provádět neobvyklé úhybné manévry, čímž se vyhne případné protiraketové obraně. Jde samozřejmě o jasný ruský signál směrem k americkým plánům na budování protiraketové obrany.

 

Otázka je, zda by pro Rusy nebylo lepší investovat do výzbroje a vybavení svých pozemních či leteckých sil. Supermoderní rakety schopně složitě kličkovat ve vzduchu jsou zajisté impozantní zbraní, ale dovolím si tvrdit, že války v 21. století budou probíhat úplně někde jinde, než mezi bývalými supervelmocemi.


Zdroj: Wikipedia, RIA NOVOSTI

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Barry Datum: 12.08.2014 Čas: 09:29

Vidíte,jak je krátkozraké si myslet,že války 21.století nemohou probíhat mezi supervelmocemi. Článek je z roku 2011 a konflikt mezi USA+satelity na jedné a Ruskem na druhé straně je na spadnutí. Kdyby Rusko nemělo moderní,šance vyrovnávací,zbraně,asi by USA neváhali na Rusko zaútočit.

avatar
Jan Grohmann Datum: 29.12.2011 Čas: 15:14

Máte pravdu. Bíle moře je Ruské, a od Finska ho dělí ruský pás pevniny široký asi 300 km. Pro názornost jsem použil geografické označení, které by čtenáře dostalo hned do obrazu. Je však pravdou, že „oblast Finska“ může být matoucí. Upraveno.

avatar
kriqxxxx Datum: 29.12.2011 Čas: 12:17

"Ponorka se při odpalu nacházela v Bílém moři (oblast Finska)."
Trúfam si povedať, že Fínsko neleží pri Bielom mori, ale pri Baltskom, a Biele more je celkom "ruské - pri Archangelsku a je súčasťou Severného ľadového oceánu.

avatar
Alex Datum: 29.12.2011 Čas: 10:15

Už aby začalo osidlování Marsu. Nechcu tu být, až si amíci s rusama začnou vyměňovat své jaderné zásoby.. ještě líp, když se do toho přidají ještě nějací bambusáci ;)

arr