Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

MFCS-D - minomet s extremně krátkým reakčním časem

Datum přidání 06.12.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké výzkumné a výrobní středisko Picatinny Arsenal získalo v poslední době slávu a uznání za jeho přínos na poli vojenských technologií. Šest z deseti Nejlepších vojenských technologií za rok 2010 bylo právě od této americkou vládou vlastněné společnosti. Mezi oceněnými vynálezy je i pokrokový systém řízení palby pro minomety. Zařízení známe jako MFCS-D (Mortar Fire Control System - Dismounted) zásadně zvyšuje účinnost střelby z přenositelných minometů. Zkracuje se reakční čas, rychlost palby, přesnost a v neposlední řadě také bezpečnost obsluhy.

minometný systém MFCS-D

Foto: Minometný systém MFCS-D / Picatinny Arsenal

 

Výchozí zbraní celého zbraňového kompletu je vylepšený minomet M120. Jedná se o 120mm zbraň, která má svůj původ v Izraeli, kde byla vyráběna pod označením Soltam K6. Americká armáda minomet adoptovala v roce 1991.

 

Standardní minomet M120 váží 145 kg, má dostřel 7240 metrů a k jeho obsluze je zapotřebí pěti lidí. Teoretická rychlost palby je 16 ran za minutu (v první minutě) nebo 4 rany za minutu dlouhodobě. Obsluha dokáže vypálit první střelu během 8 minut ve dne nebo 12 minut v noci - po provedení všech výpočtů a nastavení zbraně.

 hydraulický výtah M326

Foto: Hydraulický jeřáb M326 Mortar Stowage Kit od firmy BAE Systems / BAE Systems

 

Samotný zbraňový komplet MFCS-D využívá jak 120mm minomet M120, tak speciální hydraulický jeřáb (M326 Mortar Stowage Kit), který dokáže automaticky naložit a složit minomet z tažného přívěsu. Celá operace netrvá déle než jednu minutu. Není tedy třeba nic rozebírat nebo demontovat. Stačí stisk jediného tlačítka a během chvilky je minomet připravený k akci.

 

Řídící a palebný systém MFCS-D se skládá z balistického počítače, GPS navigace a pohybových senzorů na hlavni zbraně. Obsluha nemusí nic počítat ani zjišťovat úhel natočení hlavně. Voják jen pomocí dotykové obrazovky zadá souřadnice cíle a elektronika udělá veškerou výpočtovou práci za něj.

 

minometný systém MFCS-D

Foto: MFCS-D při testovací střelbě / Picatinny Arsenal

 

Po získání údajů o nastavení zbraně obsluha ručně natočí hlaveň podle informací z počítače. Díky pohybovým senzorům na hlavni může počítač v reálném čase sledovat natáčení zbraně. Obsluha tak přesně na monitoru vidí, kdy je minomet nastaven ve správné poloze.

 

Díky všem těmto "vychytávkám" se dramaticky zvyšuje reakční čas minometu, a to pouze na dvě minuty - ve dne v noci! Jde o zásadní vlastnost pro úspěch v boji, protože nepříteli se výraznou měrou zkracuje čas na změnu pozice nebo útěk.

 

Zdroj: US Army

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Prochy Datum: 08.12.2011 Čas: 17:13

Již brzy na našich útvarech :-)

avatar
Chucky Datum: 07.12.2011 Čas: 07:25

Koukám, pěkná hračka na tom vozíku :::))))))

arr