Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Události

Miniaturní karabina FN SCAR-P pro speciální jednotky

Datum přidání 04.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Belgická firma FN Herstal představila nejnovější variaci své útočné pušky FN-SCAR - subkarabinu FN SCAR-P. Zbraň je primárně určená pro potřeby speciálních jednotek.

Foto: Miniaturní karabina FN SCAR-P / FN

Foto: Miniaturní karabina FN SCAR-P / FN 

 

FN začal s vývojem velmi malé karabiny v roce 2009 na popud britských speciálních jednotek. Britští operátoři hledali výkonnější náhradu za své samopaly H&K MP5. Byla požadováná zbraň malých rozměrů střílející puškovým střelivem 5,56×45 mm NATO.

 

Z dodávky 300 kusů zbraní pro britské speciální jednotky nakonec sešlo. Avšak nápad se uchytil a FN za své náklady koncept zbraně dále rozvíjela. Vývoj trval nakonec čtyři roky a finální podobu zbraně můžeme vidět právě v těchto dnech.

 

Karabina FN SCAR-P patří do kategorie zbraní PDW (Personal Defense Weapon), tedy zbraní mířící do výkonnostní mezery mezi samopaly a útočné pušky. Základem zbraně je upravená standardní puška FN SCAR-L.

 

SCARFoto: Standardní útočná puška SCAR-L (5,56×45 mm) / FN 

 

SCAR-P má maximálně zkrácenou hlaveň. Puška s velmi krátkou hlavní je ale hlučná a vytváří demaskující záblesk při střelbě, což je samozřejmě pro speciální jednotky nepřijatelné. K hlavni je proto napevno připojen tlumič zášlehů.

 

Na první pohled zaujme minimalistická pažba, která je nesklopná a má tři délkové pozice. Malé rozměry pažby umožňují zbraň používat ve stísněných prostorách nebo ji dokonce nosit pod bundou.

 

Zbraň je možno vybavit hned trojicí pažeb. Kromě výše zmíňované pažby je to standardní sklopná SCAR pažba s nastavitelnou lícnicí a podobná, ale nesklopná pažba se zafixovanou lícnicí.

 

SCARFoto: Záměrný bod mechanických mířidel a kolimátoru je v jedné rovině. / FN

 

Oproti standardní pušce SCAR-L disponuje karabina odlišným horním pouzdrem závěru a krytem hlavně. Horní montážní lišta je jen na konci zbraně a chybí také odvětrávací otvory u hlavně. Zbraň se také dodává standardně se zásobníky na 20 nábojů.

 

Vnitřní konstrukce vychází z pušky SCAR-L. Zbraň umožňuje střílet pouze jednotlivými náboji. Ostatní prvky zbraně (táhlo závěru, přepínač palby, pojistka zásobníku) jsou stejné jako v případě klasické SCAR-L.

 

SCAR-P disponuje také dvojicí sklopných mechanických mířidel. Výška mířidel byla nastavená takovým způsobem, aby záměrný bod byl v jedné ose se záměrnou tečkou kolimatorového zaměřovače.

 

Zdroj: Altair, FN

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr