Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Miniaturní průzkumní roboti poputují do Afghánistánu

Datum přidání 26.09.2011    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Boj v městské zástavbě je noční můrou každého vojáka, nemluvě o boji v budově. Problém je, že nikdo netuší, zda je za dveřmi schovaný povstalec s AK-47 nebo se v další místnosti choulí vystrašená rodina. Existuje zde obrovské riziko vlastních ztrát nebo obětí na straně civilistů. Vojákům se však může brzy ulevit. Do Afghánistánu bude v příštím roce posláno minimálně 100 průzkumných mini-robotů, kteří jsou určeni pro prozkoumávání obytné zástavby či vnitřních prostorů domů. Vozítka mohou být poslány dveřmi, hozeny skrz okno nebo přehozeny přes zeď. Vojáci pak pomocí video terminálu mohou bezpečně prozkoumat celou oblast. 

iRobot 110

Foto: iRobot 110 v akci / iRobot

 

Vojáci nebudou muset podstupovat žádné speciální školení. Ovládání celého robotického systému je jednoduché a intuitivní. Ti, kteří někdy drželi v ruce gamepad, budou mít vyhráno.

 

Pro potřeby vojáků v Afghánistánu byly vybrány dva typy robotů. Jedná se o Recon Scout XT a iRobot 110. Oba jsou přenositelní jedním vojákem, ale liší se velikostí i váhou.

 

První váží přibližně 0,5 kg a je dost malý, aby se vešel do větší sumky. Včetně přijímacího terminálu váží celý systém 1,36 kg. Přijatelná zátěž za výhody, které malé vozítko poskytuje.

 

Video: Recon Scout XT promo video / ReconRobotics

IRobot 110 je na první pohled mnohem větší. Váží 2,3 kg a na rozdíl od svého menšího brášky jezdí na čtyřech kolech. Velikostně odpovídá přerostlému laptopu.

 

I když jsou oba robotí malí, nejsou to žádná ořezávátka. Mohou být hozeni skrz okenní sklo do místnosti nebo spadnout, bez újmy, z velké výšky. Recon Scout XT vydrží bez problémů pád z 10 metrů na beton. Pro iRobot 110 platí poloviční hodnota.

 

 Video: iRobot 110 promo video / iRobot

Malí mechaničtí průzkumníci jsou voděodolní. Déšť a kaluže nepředstavují problém. Oba roboti můžou být dokonce na určitý čas úplně ponořeni do vody, aniž dojde k poškození.

 

Obě vozítka jsou vybavena infračervenou kamerou pro nízké a nulové osvětlení. Zájmový prostor si dle potřeby mohou přisvítit výkonnými LED diodami.

 

Ať se nám to líbí nebo ne, čas robotů přichází. V nedaleké budoucnosti se již nepřátelé nebudou mít kde ukrýt. S postupující miniaturizací se blíží doba, kdy se na zájmovou oblast vrhnou doslova desítky mini-robotů jako hejno včel. Ať už to budou miniaturní létající senzory nebo malá pojízdná vozítka.


Zdroj: MilitaryTimes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr