Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

MINIMI - nový standardní kulomet pro Armádu České republiky

Datum přidání 15.01.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Není žádným tajemstvím, že současný standardní lehký kulomet československé výroby Ukl vz. 59 má svá nejlepší léta dávno za sebou. V dnešní době již vůbec neodpovídá požadavkům na moderní podpůrnou zbraň. Jeho notoricky známou poruchovost nemusíme snad ani zmiňovat. Armáda České republiky proto rozhodla o kompletní výměně všech kulometů Ukl 59 za zbraň odpovídající nejnovějším požadavkům. Volba padla na světoznámý belgický kulomet MINIMI, který úspěšné slouží v desítkách zemí světa. Armáda plánuje, že v následujících letech postupně vymění všechny kulomety Ukl 59 za belgické zbraně MINIMI v ráži 7,62 mm. Samozřejmě s výhledem na napjatý armádní rozpočet.

MINIMI Afghánistán

Foto: Čeští vojáci při střelbě z kulometu MINIMI v Afghánistánu / army.cz , Daniel Hlaváč

 
První krok byl podniknut již před dvěma lety, kdy se pro výsadkové jednotky Armády České republiky nakoupily necelé dvě stovky kulometů MINIMI v ráži 7,62 mm. Díky pozitivní zpětné vazbě od vojáků Armáda letos rozhodla o nákupu dalších 47 kusů MINIMI ve standardní verzi (MINIMI™ 7.62 Standard Fixed Butt).

Zbraně budou určeny pro vojáky operující v Afghánistánu. Právě extrémní klimatické podmínky a vysoká prašnost prostředí v Afghánistánu měly na svědomí častou poruchovost kulometu Ukl 59. Armáda došla k závěru, že dosavadní situace je neudržitelná. Kulomety MINIMI tak nebudou vybaveny jen výsadkové jednotky AČR, ale všichni vojáci, kteří budou sloužit v Afghánistánu.


MINIMIFoto: MINIMI™ 7.62 Standard Fixed Butt / FN Herstal

 

Oproti Ukl 59 je MINIMI o více než 2 kilogramy lehčí. Ušetřenou hmotnost může kulometčík „investovat“ mnohem lépe, např. do životodárných nábojů. Další hlavní rozdíl je v neporovnatelně lepší ergonomii a kratší délce kulometu MINIMI oproti Ukl 59. Rozdíl více než dvaceti let v konstrukci je jednoduše jasně znatelný.


Ohromnou logistickou i praktickou výhodou je použití standardních NATO nábojů 7,62 × 51 mm. Armáda nově nemusí posílat extra náboje pro své jednotky, ale může nakupovat střelivo na místě, přímo od spojenců. Výhody společné ráže při patrolách s jednotkami z jiných zemí jsou také zřejmé.

Armáda neobjednává jen samotné zbraně, ale také rozsáhlé příslušenství ke zbraním. Ke kulometům se pořizují náhradní hlavně, dvounožka, schránky na náboje (na 100 ks), pomocná pistolová rukojeť a konverzní kit s rozhraním dle MIL-STD 1913 (Picattiny raily) s plastovými krytkami. Klasické předpažbí kulometu tak může být vyměněno za předpažbí s montážními lištami (viz obrázek č.3). Poté není problém na kulomet upevnit pomocnou pistolovou rukojeť nebo laserový značkovač.

 

MINIMIFoto: Součástí dodávek bude i konverzní kit předpažbí s montážními kolejnicemi a plastovými krytkami / FN Herstal


Aby výčet nakupovaných doplňků byl úplný, zmiňme ještě úsťový nástavec, vložku podávače nábojů pro střelbu cvičnou municí, soupravy na čištění zbraně, nosný popruh, taktické pouzdro a přepravní box na zbraň. K provedení údržby a oprav se předpokládá nákup omezeného množství sad náhradních dílů, puškařských měrek a sad servisních klíčů. Myslelo se opravdu na vše.


Dosavadní verze kulometu MINIMI pro Armádu České republiky byla nakoupena s optickými zaměřovači EoTech a Aimpoint. Ne jinak tomu bude i pro letošní sérii, kdy se plánuje pořídit denní optický zaměřovač, samostatný noční zaměřovač a duální laserový značkovač – osvětlovač. Uchycení optiky bude řešeno pomocí montážních lišt – buď na předpažbí (laserový značkovač) nebo na víku skluzavky (optické zaměřovače). O jaké druhy optiky se bude jednat tentokrát, ještě není známo.


Našim vojákům se v podobě kulometu MINIMI dostává do rukou opravdu špičková zbraň. Důkazem je, že zbraně MINIMI slouží jak v Americké armádě, tak v desítkách dalších zemí světa. Co však staré kulomety Ukl 59? Nebudou vojáci cítit jistou nostalgii? Místo odpovědi přebereme citaci z diskuzního fóra na 2. výsadkové rotě:“ Sbohem Ukl 59, nebudeš nám chybět…“

 

Zdroj: 2.výsadkova rota, Tiskové oddělení AČR

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 13.01.2013 Čas: 20:17

Jeden z nejlepších kulometů na světě a jsem opravdu rád, že je Česká Armáda nakoupila. I v misích se skvěle osvědčily a dokonce nám je i záviděli bratři američané. Oni mají totiž verzi v 5,56. 7,62 mají jen speciálové...

avatar
Ivo Datum: 13.01.2013 Čas: 16:34

Myslím že by se snadno našli kapacity na výrobu nového, spolehlivějšího kulometu. A taky kdyby výzbrojní odbor radši vytahoval kvéry z uloženek než vojákům podstrkoval šrot......,

avatar
Jozef Datum: 12.04.2012 Čas: 21:15

Obranyschopnosť štátu či už sa jedná o SR alebo ČR sa stala dojnou kravou v rukách nezodpovedných politikov. Štát, jeho existencia a prežitie je v prvom rade o tom ako sa národ dokáže ubrániť voči agresorovi, nie o tom či cca 15000 vojakov z povolania dostane nové guľomety zahraničnej výroby a novej ráže. Vôbec porovnávať súčasný ľahký guľomet MINIMI s guľometom s univerzálnym guľometom UK vzor 59 je dosť pochybné. Počet vyrobených UK vzor 59 sa pohybuje v desiatkach tisíc kusov a sú armáde k dispozícii aj s miliónmy kusov streliva úplne zadarmo. Na poučenie len citát nemeckej premiérky pani Merkelovej:
Vzťahy v Európe sú neusporiadané. Nech si Európa nemyslí, že mier a prosperita sú tu navždy.
Armáda by mala byť zameraná na to, na čo je určená. Nie na to aby v iných okupovaných štátoch slúžila ako SBS a medzinárodná zástierka. Bývalý nemecký prezident to vyjadril slovami - nemecký vojaci tam hájili v prvom rade ekonomické záujmy.

avatar
Milan Datum: 06.04.2012 Čas: 22:27

Celé zbrojení je hovadina,peníze se dají utratit za potřebnější věci.

avatar
Tomas1.7 Datum: 21.03.2012 Čas: 13:06

to Travex:
Zkus to vysvětlit vojákům na misích! Hlavně že Česku nepřijde pár lidí o práci, tady může klidně někdo zhebnout....

avatar
Travex Datum: 12.02.2012 Čas: 21:22

Žádný zázrak, munice mosazná je opravdu drahá a je třeba nakoupit, protože není a levné 7,62 x 54 můžeme dát klidně na odprodej.......komu půjdou peníze za výzbroj a munici ? Zase do zahraničí......!?! Vlastní zbrojovky necháme zaniknout, nebo se rozprodají........!?!

avatar
laik Datum: 23.01.2012 Čas: 23:29

a to jim nestaci ten jejich slavny BREN? s tezsi a delsi hlavni, teleskopickou dvojnozkou a vetsim zasobnikem by to bylo takove skoro-MINIMI, ne? :-D

avatar
Anti2t Datum: 21.01.2012 Čas: 21:29

No snad se ke mě dostane brzo,Stav Ukl je katastrofický z 8 fasovaných stříleli na posledním cvičení 2 (jeden z funkčních přitom měl mířidla přilepena námi izolační páskou jinak prostě upadla )ta nejhorší porucha byla utržená nevytažená hylzna(zjištěno při předávce )už nešla ven byla zarezlá v hlavni .U ukl je bohužel mizerná údržba plus stáří skoro padesát let od výroby chování záklaďáků (testy co to vydrží atd).Jinak pokud je kulomet tzv uloženka a pásy neprošli dvěma ofenzívami :-)tak střílí velmi přesně a rozhodně se nezasekává jak všichni tvrdí chce to namazat pás trošku se k tomu chovat a střílí suprově! Byl dobrý na to na co byl stavěn tzn studená válka podpora pěchoty při velkých útocích.Dnes když jsou spíše operace jak chyrurgycké zákroky to chce zbraň pohyblivou a dobře ovladatelnou což UKL59 nebo německá G3(Mg 42´) nesplňuje (ale né že by nebylo fajné z toho pálit na střelnici nebo na více vzdálené cíle:-))

avatar
thoor3 Datum: 21.01.2012 Čas: 19:18

Dobrý den, kolik bude stát jeden ten to kulomet naši armádu ?

avatar
Karlodydy Datum: 20.01.2012 Čas: 17:17

Tento kulomet podle mě bude ta nejlepší dostupná zbraň pro naši armádu.

avatar
sisa Datum: 16.01.2012 Čas: 21:38

v prodejne airsoftu predpokladam, ze by vam ho nejaka prodavacka prodala, kdyz pisete prodalY.

avatar
Jan Grohmann Datum: 16.01.2012 Čas: 21:11

Obávám se, že v tom Vám neporadím...

avatar
Jiří Datum: 16.01.2012 Čas: 12:51

Dobrý den já bych se chtěl zeptat kdy by me tento kulomet prodaly

arr