Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ministerstvo obrany chce podpořit military turistiku!

Datum přidání 21.06.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Redakce AN

Ministerstvo obrany zpřístupnilo zbrusu nový web věnovaný vojenským pamětihodnostem. Jeho jádrem je mapa, do které všichni příznivci military mohou sami vkládat zajímavé turistické cíle. A samozřejmě v nich také jednoduše vyhledávat, co je samotné zajímá.

military turistiku

Foto: Vkládání cílů do mapy se děje prostřednictvím jednoduchého formuláře / www.turistika.army.cz

 

Web www.turistika.army.cz je drobným dárkem všem fandům vojenství, a sice v rámci oslav 20 let existence Armády České republiky. Jeho rozsah však sahá pochopitelně dále do minulosti a měl by obsáhnout třeba předválečná opevnění, památníky a vojenské hřbitovy, místa provedení významných bojových operací. Samozřejmě také muzea, a to nejen zřizovaná Vojenským historickým ústavem, ale rovněž nadšenými dobrovolníky.

 

Do mapy (standardní aplikace Google) může kdokoli vkládat objekty přes jednoduchý formulář. Stačí vyznačit jejich polohu, přidat stručný popis a kontakt, nahrát ilustrační fotografie. Zadaná data pochopitelně zkontroluje administrátor, až poté se na mapě zobrazí. „Je to princip military národ sobě – kdo zná či přímo provozuje nějaké místo spjaté s armádou, podělí se s ostatními. A sám zase využije jejich sdílených znalostí,“ přibližuje ústřední myšlenku Mirka Pašková z Odboru komunikace a propagace Ministerstva obrany.

 

military turistikaFoto: Kliknutím na ikonu cíle se zobrazí stručný popis a lze z něj přejít na podrobnější s fotogalerií / www.turistika.army.cz

 

Vyhledávání v mapě je ještě snazší. Po příchodu na web jsou na ní zobrazeny všechny cíle. Nad ní jsou klíčová slova a slovní spojení, které si návštěvník může odblokovat, pokud si chce „mapu vyčistit“ od objektů, o něž nemá zájem. Případně, pokud se zajímá jen o užší typy cílů, vybere si příslušnou skupinu z pravého menu. „Dříve či později se mapa zaplní natolik, že jsme připravili hned dva způsoby filtrování. Asi jako kdyby někdo chtěl zobrazit jen města nad padesát tisíc obyvatel nebo jen lyžařské areály či něco na ten způsob,“ upřesňuje Pašková.

 

Nápad na zřízení webu přitom přišel náhodou. „Ředitel Military muzea gen. J. S. Ingra ve Vlkoši mi ukazoval turistické mapy z Francie a Belgie. V tamních turistických stáncích bylo možné zakoupit právě jen mapy s vojenskými památkami. Ptal se mě, proč něco takového nemáme u nás,“ popisuje zrod webu Miroslava Pašková. Od „vnuknutí“ k realizaci uběhlo jen půl roku. Web je sice stále ještě v testovacím provozu, ale vyzkoušet jej nelze jinak než zpřístupněním uživatelům.

 

military turistikaFoto: Filtrovat cíle lze pomocí tag cloudu nad mapou jednotlivě nebo skrze pomocné menu po skupinách / www.turistika.army.cz

 

Nabízí se však otázka, zda tento web nebudou vnímat jako konkurenci jiní provozovatelé webů s adresáři bunkrů a muzeí. „Na internetu existují samozřejmě různé databáze. Jednak jsou ale neoficiální, dále poněkud roztříštěné. Ale hlavně – nejsou provázány s mapou. My nabízíme jednu mapu pro všechny, jakési zastřešení, prostor pro bezplatnou inzerci bez omezení,“ vysvětluje záměr Pašková.

 

Přesto, či právě proto rozvoj webu teprve začíná a vlastně ani nikdy neskončí. Informace o objektech zanesených do mapy bude nutné pravidelně aktualizovat. Až se jejich síť dostatečně zhustí, přibudou na webu také doporučené výletní trasy. „Když uvidíme v blízkosti několik zajímavých cílů, popíšeme plán, jak je pěšky, na kole nebo autem zvládnout během jednodenních výletů. Bude to další služba všem, kdo jsou pro military turistiku nadšení. Ostatně mohou nám takové typy posílat opět i sami uživatelé,“ ukončuje Pašková.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Radek Datum: 21.06.2013 Čas: 15:00

zajímavej počin,uvidíme co se z toho vyvrbí..já sice nejsem příznivce military turistiky,spíš taková ta klasika jako hrady a příroda,ale tohle není vůbec špatnej nápad..

arr