Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ministři obrany ČR a Polska jednají o další spolupráci

Datum přidání 27.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 12 komentářů    autor autor: Army.cz

V Bedřichově začalo 25. 4. dvoudenní jednání ministrů obrany České republiky a Polska. Vlastimil Picek a jeho protějšek Tomasz Siemoniak diskutovali o prohloubení spolupráce mezi armádami obou zemí či o přípravě společného bojového uskupení EU (EUBG) států Visegrádské čtyřky.

Česko Polsko

Foto: Česká a polská armádní delegace na zámku Czechova / Army.cz

 

 

Navázali na podobné setkání, které se vloni uskutečnilo na polském zámku Czocha. Během jednání konstatoval český ministr obrany, že Polsko představuje pro Českou republiku nejdůležitějšího partnera v regionu střední Evropy a zároveň v rámci V4. Dosavadní bilaterální vojenská spolupráce probíhala a probíhá spíše na úrovni jednotlivých druhů vojsk, v oblasti vzdělávání, logistiky a zdravotnického výzkumu.

 

Podle ministra Picka proto nadále trvá zájem české strany posilovat spolupráci s Polskem nejen v bilaterální rovině. "Máme zájem o spolupráci také na multilaterální úrovni, kam je nutné zahrnout nejen spolupráci v rámci V4, ale i v Alianci a Evropské unii," konstatoval Picek a uvedl, že ČR klade největší důraz na možnou kooperaci v obranném průmyslu a hladký průběh přípravy bojového uskupení států Visegrádské čtyřky do pohotovosti k nasazení v první polovině roku 2016.

 

V souvislosti s výstavbou EU Battlegroup armád států V4 ministr obrany Picek sdělil, že ji ČR chápe jako dosud jediný významný a hmatatelný příklad obranné spolupráce v rámci Visegrádské skupiny. Podle něho je ale ještě zapotřebí některé záležitosti dořešit, například otázku plánování sil či obsazení velitelských pozic, včetně pozice velitele EUBG.

 

Oba ministři hovořili také o mnohonárodních projektech, na kterých se obě země podílejí, o zapojení armád do cvičení v postafghánském období a o možnostech společného působení v budoucích operacích NATO, EU nebo OSN. "Leitmotivem našich snah přitom musí být poukázání na význam našeho regionu," zdůraznil Vlastimil Picek, když hovořil o tématech, která navrhne na program mezivládního jednání premiérů ČR a Polska, jež se uskuteční za dva týdny.

 

Vzhledem k tradičně dobrým vztahům obou zemí s USA hovořili ministři obrany také o spolupráci s touto zemí. I zde zazněla slova o nutnosti společné komunikace, "…abychom udrželi jejich povědomí o důležitosti středoevropského regionu." Hledali taktéž odpověď na to, jakým způsobem mohou ČR a Polsko spolupracovat, aby byla v době, kdy USA přesouvají svou pozornost do Asie a stahují americké jednotky z Evropy, udržena silná transatlantická vazba.

 

V rámci setkání se rovněž uskutečnilo oddělené bilaterální jednání náčelníků generálních štábů. Ti hovořili o přípravě společného bojového uskupení EU armád Visegrádské čtyřky. V této souvislosti se diskutovalo o případném zapojení partnerů, rámcově se mluvilo též o obsazení hlavních pozic v této Battlegroup. Dalším tématem byl společný výcvik v postafghánském období, především v rámci cvičení NATO, v mezinárodních cvičeních se zapojením i většího počtu participujících zemí. Toto téma bude předmětem další diskuse na úrovni pracovních skupin.

 

"V Polsku v současné době probíhá a bude probíhat mnoho různých mezinárodních cvičení na úrovni praporů, a to jak štábů, tak celých jednotek," uvedl šéf polské armády generál Mieczysław Cieniuch. Český náčelník Generálního štábu, generálporučík Petr Pavel, tuto aktivitu polských partnerů velmi ocenil: "Organizaci a účast na mezinárodních cvičeních vidím jako velice přínosné pro prohloubení vzájemné spolupráce v rámci NATO."

 

Generálové hovořili také o oblasti případných společných nákupů a modernizací zavedené techniky, kupříkladu bojových vozidel pěchoty, která jsou ve výzbroji obou armád, a prostředků dělostřelectva.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Khol Datum: 29.04.2013 Čas: 13:52

Konkrétně u Polska jistě bude hrát roli určitý psychologický prvek - averze vůči českým letounům coby důsledek toho, že kdysi při výběru letounu pro Varšavskou smlouvu byly vybrány L-29 a ne jejich Iskry.
Je to iracionální., ale i iracionalita v politice má své místo

avatar
Mossback Datum: 28.04.2013 Čas: 21:43

Jasně, původní přemrštěné požadavky nesplňoval možná ani KAI T-50, resp. jeho ozbrojené deriváty (které jsou zatím spíše na papíře než ve vzduchu): "Aircraft must be equipped with a fly-by-wire flight-control system as well as long-range radar and possess anti-jamming capabilities. They should be also capable of carrying Mk82 bombs and laser-guided Paveway IIs."

Každopádně s ALCOU to vidím bledě, zákulisní tlaky a různé offsety budou hrát do karet nadnárodním korporacím. Ledaže by Aero přišlo s tak výhodnou nabídkou, že by na ní slyšeli polští politici ohánějící se úspornými opatřeními...

avatar
David Khol Datum: 28.04.2013 Čas: 20:22

Mimochodem u toho původního trendu požadavky nesplňoval žádný letoun - ani M-346, ani T-50, ty těm požadavkům byly jenom nejblíže. Poláci zjistili, že letoun podle jejich požadavků prostě neexistuje.A proto ten tendr byl také zrušen.
A ona náhrada "sůček" UCAV mi nepřipadá jako nejšťastnější řešení

avatar
jj Datum: 28.04.2013 Čas: 15:03

DAROVAT TO NE ALE ZA POLOVINU CENY L-159 TO JO A MYSLÍM ŽE BY TO TAKY NEODMÍTLI A TŘEBA JIM TAKHLE NABÍDNOUT I 18 NICH A PŘI DALŠÍM VYMĚŇOVÁNÍ LETADEL CVIČENÝCH BY DALŠÍ DOKOUPILI A MOŽNÁ BYCHOM POTOM ZABODOVALI I U BITEVNÍKŮ

avatar
stroup Datum: 28.04.2013 Čas: 10:35

Jakub:
Článek který jste uvedl jako zdroj pochází z roku 2011 ovšem informace o nákupu více než tisíce WPBA až v srpnu 2012. (poslední články jsou z října 2012 a stále o nákupu) Přiznávám se že sám nemám bližší informace o průběhu této zakázky (pokud to v Polsku funguje jak u nás tak kdo ví jestli už to nevyšumělo do ztracena..).
Mossback:
Ano právě za TS-11 bych naše L-159 viděl jako dobrou náhradu, s tím že bych je snad ani neprodával ale Polsku těch 8 letadel daroval.. (myslím že takovou nabídku by neodmítli). Ztráty na naší straně minimální (co je pár milionů), přínos veliký...

avatar
Mossback Datum: 28.04.2013 Čas: 09:50

Poláci hledají náhradu cvičných letadel TS-11 Iskra a nikoliv zároveň Su-22. I kdyby nakonec vybrali T-50, nepočítá se s ním jako s plnohodnotným bojovým letounem - proto také slevili z původně náročných požadavků, které splňoval pouze T-50 nebo M-346 a šanci tak má nově i Hawk a L-159.
http://www.armadninoviny.cz/nova-sance-pro-l-159-alca-v-polsku3f.html

Místo "súček" chtějí UCAV.
http://www.militarybox.cz/news/polaci-uvazuji-o-nahrade-su-22/

avatar
Jakub Datum: 28.04.2013 Čas: 09:13

Ano mal som na mysli Korejsky KAI-T50. Podla mna ma najvačsiu sance kvoly rychlosti, bojovnosti a navise ho ponuka lockheed marting ktary polakom dodal F16. a to uroby svoje.

Co sa tyka andersa.
Od zaciatku islo iba o demonstrator. Pokial viem tak poliaci zadali poziadavky na nove BVP az koncom minuleho roka.

http://gdziewojsko.wordpress.com/wozy-bojowe/wpb-anders/

avatar
stroup Datum: 28.04.2013 Čas: 09:05

Tak s tou T-50 jsem si naběhl.. to bych měl vědět :D Njn to je tak když kecám do všeho...

avatar
David Khol Datum: 28.04.2013 Čas: 08:45

Tak předpokládám, že myšlen byl jihokorejský T-50, který se účastnil již předcházejícího (zrušeného tendru. Ale ten by byl podle mne vhodnější ve své lehké stíhací/bitevní verzi F/A-50 - a pro výcvik by byly efektivnější L-159.
Společné nákupy techniky, barterové (výměnné) obchody - ano, to je správná cesta, tím by se dosáhlo značných úspor. Ale o tom se léta jen mluví - a realita je docela jiná, jediný společný nákup byl realizován se Slovenskem (vozy Iweco). A přitom třeba i Poláci nakupovali C-295. Věčná škoda

avatar
stroup Datum: 27.04.2013 Čas: 23:35

Jakub : Můžu poprosit o zdroj z kterého jste čerpal informaci o konečném zrušení projektu WPB Anders?
A také bych se chtěl zeptat jestli označením T50 myslíte Suchoj T-50 (PAK-FA)..? Protože tento typ letounu se mi zdá býti na cvičné účely (a takový letoun nyní poláci shánějí) poněkud předimenzovaný...

avatar
Jakub Datum: 27.04.2013 Čas: 22:31

Stroup : Ani jedno nebude. Anders bol zruseny, bol to čisto len demostrator technologie. Poliaci momentalne pracuju na novom BVP.
A čo sa tyka alcy, tak tam asi skor zaboduje T50. Je totiz najblisia f16 a technicky by vedela nahradit su22.

avatar
stroup Datum: 27.04.2013 Čas: 17:48

My jim dáme Alcy (potřebují tento typ letadel), oni nám Andersy (stejně za chvilku půjdou BVP do šrotu).. Oba státy na tom vydělají.

arr