Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ministryně obrany Peake – člověk bez zkušeností a znalostí armádní problematiky

Datum přidání 08.12.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 52 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Z informací, které v poslední době pronikly na veřejnost, vyplývá, že premiér české vlády Petr Nečas plánuje, že ODS převezme ministerstvo dopravy a výměnou za něj přenechá straně LIDEM ministerstvo obrany. Novou ministryní obrany by se přitom měla stát předsedkyně této strany Karolína Peake. Pokud k tomu opravdu dojde, bude stát poprvé od vzniku České republiky v čele armády člověk, který s oblastí vojenství nemá sebemenší zkušenosti a během svého působení v politice se o ni nikdy ani nezajímal.

Karolína Peake

Foto: Pravděpodobná budoucí ministryně obrany Karolína Peake / psp.cz

 

Dokládá to detailní pohled na působení Karolíny Peake jak v Poslanecké sněmovně parlamentu České republiky, tak v politice obecně. Armádní noviny důkladně prostudovaly stenografické záznamy všech jednání tohoto zákonodárného sboru za dobu, po kterou je Karolína Peake jejím členem a zjistily, že se tato političky ve svých vystoupeních před poslanci ani jednou nedotkla otázek, souvisejících s armádní, bezpečnostní nebo zahraniční problematikou.

 

Poslanecká sněmovna přitom během této doby projednávala hned několik zákonů, souvisejících s těmito oblastmi. Mimo jiné zákony o vojácích z povolání, o ozbrojených silách České republiky či například o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. V případě prvních dvou zákonů se pravděpodobná budoucí ministryně obrany dokonce nezúčastnila ani procesu jejich schvalování.

 

Stejně tak Peake ani jednou nevystoupila během červencového projednávání otázky, zda má Poslanecká sněmovna v souvislosti s možným předraženým nákupem španělských vojenských dopravních letadel Casa vydat k trestnímu stíhání bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou.

 

S podobně malým zájmem z její strany se zpravidla setkalo také parlamentní, mnohdy bouřlivé, projednávání jiných armádních otázek, souvisejících například s působením české armády v zahraničních misích. Stejně jako jednání sněmovního Výboru pro obranu a jeho podvýborů, zaměřených na kontrolu akvizic Ministerstva obrany či reformu české armády.

 

O nulových zkušenostech z bezpečnostní problematiky ostatně vypovídá i její oficiální životopis, umístěných na oficiálním serveru Úřadu vlády. Z něj vyplývá, že se do politiky se dostala přes budování dětských hřišť a ani později se na otázky, související s armádou, neorientovala. Samotná Peake 7. listopadu v rozhovoru pro MF Dnes, řekla, že svou případnou nominaci považuje za politický krok a v absenci zkušeností s armádní problematikou nevidí žádný handicap.

 

Ostatně svou nechuť k armádní problematice ještě před několika týdny veřejně ventilovala, když 18. listopadu v rozhovoru pro zpravodajský server Aktuálně.cz v souvislosti se spekulacemi o změnách ve vládě prohlásila „můžu říct skoro s jistotou, že zrovna ministerstvo obrany bych asi odmítla.“ A dodala, že nepovažuje za nutné vzdát se své současné práce ve vládě, deklarované jako „boj s korupcí.“

 

Nyní se tedy zdá, že Peake svůj pohled na celou otázku částečně přehodnotila. Zpravodajskému serveru Novinky.cz totiž řekla, že pokud dojde mezi ODS a stranou LIDEM k výměně resortů, bude ona ministryní obrany. Ze stejného vyjádření vyplývá, že chce i nadále současně stát v čele vládního výboru pro boj s korupcí. To pro armádu není dobrá zpráva. Je pravděpodobné, že v takovém případě vojáci zůstanou na zcela vedlejší koleji její pozornosti a otázkou tak je, kdo bude z pozadí armádu ve skutečnosti řídit. Nová ministryně obrany to skoro jistě nebude…

 

Zdroj: karolinapeake.cz , psp.cz, vláda.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pavel Datum: 09.03.2013 Čas: 21:19

člověk bez zkušeností a znalostí armádní problematiky, jako byl p. Ondra - nevoják a těch tam bylo od devadesátéhodruhého daleko více tak nekomentujte p Pík. Byl to výplod Havla a jeho spolku.

avatar
VEterán státem odrbán Datum: 14.12.2012 Čas: 07:05

Ministryně obrany Karolína PEAKE hostem dnes večer v pořadu: Události komentáře doufejme že se diváci konečně dovědí Kolik má hen ten Jas-39 Gripen vrtulí ? Aneb Karolínka VRTULKA bude nástupkyní PhDr. Kateřina Jacques a jejího neznalost pojmu BIOMASA?
Není to celé volaké absurdné? https://www.facebook.com/udalostikomentare?ref=stream PS.Zná nový ministr vůbec základy? Pořad na Č 24 události uváděla tam neskutečné píkoviny například počty pracovníků na MO 30 000 ))))). Vysvětlí jí někdo rozdíl mezi MO a AČR ? Nejdřív si podřízené na MO alespoň spočítám ,než začnu propuštět a pak se může stát ,že se dostanu s počtem do záporných čísel ? http://www.novinky.cz/domaci/287766-byl-mirne-receno-rozzloben-popsala-necasovu-reakci-peake.html

avatar
Zdeněk Černý Datum: 13.12.2012 Čas: 20:38

http://domaci.eurozpravy.cz/politika/61629-zemedelci-vyslechtili-lidem-superkravu-venuji-ji-armade/

avatar
Ultramarinus Datum: 13.12.2012 Čas: 11:15

Pardon, tohle jsem chtěl do předchozího přihodit jako přílohu:
http://www.novinky.cz/domaci/287671-peake-odvolala-sveho-prvniho-namestka-generala-picka.html

avatar
Ultramarinus Datum: 13.12.2012 Čas: 11:12

Za dva roky se toho dá zvorat, nebo komplet zničit....

Obzvlášť, když naprosto "zcivilní" svoje poradní kruhy a dosadí si lidi, kteří jí budou pomáhat tunelovat, ale o armádě nevědí téměř nic, místo generálů, kteří v AČR pracují už desítky let.

avatar
jim.smith Datum: 11.12.2012 Čas: 22:57

Konečně, myslím že to bude jen dobrá změna pro armádu. Ty 2 roky se zatnou zuby, voják na to ten je zvyklý.

avatar
Ctirad Sviták Datum: 11.12.2012 Čas: 12:48

A je "vymalováno"...máme novou ministryni...

jinak k odbornosti Kalouska - skutečně je to původně chemik z jedné firmy, vyrábějící pneumatiky...ale bohužel, nejednou jsem byl na jednání hospodářského výboru a z asi 20 poslanců jen on a 4-5 dalších měli jasnou představu o tom, co právě projednávají...jinak děs a hrůza...

avatar
CS92 Datum: 10.12.2012 Čas: 16:05

Trautenberg to výjimečně vystihl docela trefně:

„Peake ministryní obrany? To bych se divil stejně, jako kdybych byl já ustanoven šéfem baletu ND," prohlásil doslova ministr zahraničních věcí.

avatar
Kubec Datum: 10.12.2012 Čas: 11:04

Upřímnou soustrast všem vojákům. Jestli tahle kráva bude dělat ministrini tak do tejdne dostanou vojáci růžový samopaly a do měsíce maskáčový tanga.

avatar
Macek Datum: 09.12.2012 Čas: 22:04

Když mohl být Caliguluv kun senátorem,proč by nemohla být koza zahradníkem...

avatar
Márty Datum: 09.12.2012 Čas: 21:48

jirka : No naprostý souhlas a dobře řečeno ( jen bych vyměnil hos za prd......)

avatar
Dip Datum: 09.12.2012 Čas: 21:47

Že se nad tím vůbec pozastavujete. Na ministerstvu financí taky moc ekonomů nebylo. Kalousek je tuším nějakej chemik. Ono je to způsobeno taky tím, že strany nemají kvalitní lidi, co by to chtěli dělat. Největší odborníci si v civilu vydělaj víc a hlavně se je nikdo nebude snažit každou chvíli kompromitovat, což je v naší politice oblíbená disciplína. Nedivte se, že se pak do vlády žene jen ten odpad.

Co se týká Vondry, tak to byl podle mého jeden z nejlepších ministrů obrany, Sice to nebyl voják, ale dlouho dělal zahraniční politiku, byl aktivní. Peak se podle mě bude chtít předvést jak zatočí s korupcí a z toho může vzejít hodně škody.

avatar
Jirka Datum: 09.12.2012 Čas: 19:24

Pokud se na celou věc podíváte z nadhledem posledních dvaceti let, tak zjistíte, že právě paní Peake se dokonale hodí do panoptika lidí co si tu hrálo na "ministra obrany." Navíc taková volba by vyhovovala i ODS - čím slabší ministr tím větší bordel by tam tropili náměstci (stačí se podívat jak to chodilo za pana Kalouska), poslední co si dnešní politici přejí je to, aby tam přišel někdo na koho nemaj žádné kompro a celé o celé problematice měl přehled.
...ministerstvo už pamatuje hodně, lobbistu zbrojních firem (mimo jiné General Dynamics - vlastníka výrobce Pandurů), korupcí poznamenaného lékaře zajímajícího se jen o osobní prospěch, zpěvačku rozhodující o nákupu letounů, rakouského vojáka podepisující nákup rakouských transportérů, vysloužilého vojáka v úřednické vládě bez větších možností něco udělat, rádoby ekonoma starajícího se hlavně o to, aby se z armády stalo dojné zvíře pro účelově založené parazitující firmy poskytující outsourcing, učitele matematiky majícího společného s armádou hlavně to, že pracoval na vojenské akademii, zbývá už jen období let 1993 - 1998 kdy ministry zastínilo působení pana Kalouska a rarita s panem astrologem co dokázal "sestřelit" letadlo zevnitř.
pro paní Paškovou, nedělejte si vůbec iluze o tom jaké kvality skýtá jméno pana Paggia, je to jen další bílý kůň v řadě, jen možná z jíného klanu.
...nezbývá než doufat, že se lidé ve vládě proberou a chytnou se za nos, protože si tu z nás dělají srandu a jen zkouší co ještě sneseme

avatar
Ctirad Sviták Datum: 09.12.2012 Čas: 16:55

k tomu, co napsal bark: ZVS za minulého režimu byla řekněme z 80% zhovadilá šílenost (někde to jistě bylo lepší, záleželo na důstojnících). Na druhou stranu si myslím, že každý chlap by měl projít něčím, kde ho nechají vyčistit samopal a vyzkoušet, tak se s ním střílí, trocha plížení, maskování se a hodit si ostrým granátem taky není na škodu...prostě kdyby k něčemu došlo, i když to teď nehrozí, měla by mít mužská část populace schopnost tuto zemi bránit...
PS: má osobní vojenská kariéra během ZVS před listopadem 1989: špagát-absolvent - špagát-četař - kvůli jistým politickým důvodům degradace na prostého desátníka - střelce-operátora v BVP

avatar
bark Datum: 09.12.2012 Čas: 16:12

Zbytečná diskuze. Pokud zákon neumožňuje, aby byl ministrem profesionální voják, tak to prostě musí být člověk, který o obor má alespoň dlouhodobý zájem a obecné znalosti. Nebo alespoň všeobecný rozhled třeba v bezpečnostní politice.
Pokud je to člověk chtějící ministerstvo jen z prestižních důvodů a z kvůli politikaření - to se rozumem obhájit nedá. Prostě to vypovídá o situaci v této zemi a není to výpověď lichotivá.

Co se týká ZVS - není nutná dlouhá služba a ani bojová. Jde jen o to, aby se adoslescent stal mužem. A to se může stát nejen u armády, ale i u hasičú, policistů, záchranářů nebo jako pomocný medik na psychiatrii či traumatologii.
Důležité je prostě to, aby musel se dokázal postarat sám o sebe a o jiné. K tomu může stačit i třeba pouhý měsíc nebo pár víkendů. Prostě pryč z vatičky a chvilu dělat i to, co mne nebaví.
Protože - dnešní mladí neznají hranice svých možností a myslí si, že jednotné číslo od mladé generace je - mladý generál.

arr